17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

VĚDA: Klima v roce 2008

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pavel 23.1.2009 7:53

To je zajímavé

To je zajímavé. Když tady před časem byla dikuse o vlivu sluneční činnosti na klima, tak se tady Metelka a spol. rozohňovali, že vliv slunce je konstantní a změny ve sluneční činnosti nemají na klima nijaký vliv. Ale jakmile se začne ochlazovat, může za to nízká sluneční aktivita. Připadá to jen mě, že si meteorologisté (podle vzoru ekologisté) účelově vybírají jen ta fakta, co souhlasí s jejich předsudky, a hlasatele celé pravdy by nejraději poslali na hranici?

honzak 23.1.2009 8:55

Re: To je zajímavé

před časem jsem zde zavedl pojem "politická klimatologie". A s tou jde ruku v ruce klimatologická dislektika. Zbývá založit katedry politické klimatologie na vysokých školách, odbor politické klimatologie na ÚV a jsme tam, kde jsme byli před listopadem 89.

Na matfyzu by tu katedru měl dostat Dr. Metelka.

Adi 23.1.2009 18:21

Re: To je zajímavé

Od 20-tých let minulého století sluneční konstanta poměrně významným způsobem narostla, v novinách se psalo před 4 léty o "nejzářivějším" slunci za posledních 8000 let, což byl, jak si matně vzpomínám konec doby ledové;-);-) Teď začala se slunečním minimem klesat, jak vidno, začala ač mírně, ale přece, klesat i teplota. Podle vědců následující sluneční cyklus bude nevýznamný, slabý, prý dokonce na úrovni Mauderova či Daltonova minima. Pokud se tomu tak stane, a je spousta indicií, že ano, tak globální teplota bude i nadále zvolna klesat.  V roce 2012 má být solární maximum onoho slabého cyklu, které možná ani nenastane. Takže teď mudrujte:-) Jinými slovy velkou část oteplení druhé poloviny 20-tého století lze s úspěchem převést na zvýšenou solar irradiance;-P Na konec chci říci, že CO2 je jen vějíčka, sinekura odvádějící od daleko důležitějších ekologických témat - např znečištění ovzduší polétavým prachem a dlašími polutanty, přehřátými městy a snahou o jejich ozelenění, energetikou založenou na ropě a uhlí - místo tohoto JÁDRO, kterého se mnozí zelení nějak bojí ....;-€ atd.... Máme místo toho biopaliva, zelené odpustky a Putina se spoušti na kohoutu;-€;-€

Zatím;-)

L.Metelka 23.1.2009 9:28

Re: To je zajímavé

Špatně pochopil. Změny sluneční aktivity mají vliv na klima. Jenže problém je v tom, že sluneční aktivita ve 2. polovině 20. století nerostla, teploty ano.

Vysvětlete mi to, laskavě...

honzak 23.1.2009 9:43

Re: To je zajímavé

dovolím si poznamenat, že na počátku 60 let ("sluneční aktivita ve 2. polovině 20. století nerostla, teploty ano") byly tak strašné zimy, že se vyhlašovaly několikatýdenní uhelné prázdniny. Ve Strakonicích byla Otava zamrzlá i u soutoku s Volyňkou, ohřívanou chladící vodou z teplárny:-D

L.Metelka 23.1.2009 9:45

Re: To je zajímavé

Mimo mísu. Strakonice nerovná se "globální"...;-D

ranbow 23.1.2009 7:22

Počasí plní plán

Jak můžeme s radostí konstatovat, ekologicko-rolnické počasí se nedalo dlouho klamat nějakými takovými buržoazními pseudovědci a jejich překonanými pavědami ,

a po krátkém pomýlení se vrátilo na vytýčenou cestu globáního oteplování - se soudruhem Al Gorem a nikdy jinak...

Čest práci

honzak 23.1.2009 6:15

Uff!

"Naopak zalednění oceánu kolem Antarktidy bylo nadnormální a vykazuje mírně rostoucí trend" - nějaká  čísla, nejlépe v km2 by nebyla???

"V České republice byl loňský rok o 1,4° C teplejší, než je dlouhodobý průměr (1961-1990). Stal se tak třetím nejteplejším rokem v historii meteorologických měření (od roku 1770). "

Nebyla by ještě nějaká další statistická perla? Boha jeho, to si myslíte že všichni jsou blbí jako volič strany zelených????

L.Metelka 23.1.2009 6:27

Re: Uff!

Copak? Vadí Vám, že je to z naměřených dat nebo nechápete, co je dlouhodobý průměr?

honzak 23.1.2009 7:48

Re: Uff!

Vítejte v Grunbachu, doktore! Jsou vykoupaná? Marta je n amydlila?

Jinak porovnávat údaje z 200 leté řady začínající v 18. století s 30 letým průměrem (1961 - 1990) mi připadá slušně řečeno manipulativní (česky je to swiňárna). Co vy na to, doktore?

Nápad závěrem - co nějaký globální burzovní index? Dat je moře (i zpátky) a co by se z toho dalo vyvěštit! Např. globální kurs dolaru ve vztahu k obsahu CO2 nad Litoměřicemi....

Ladislav N :-))) 23.1.2009 7:59

Re: Uff! "globální burzovní index" ....

 ;-DR^

Václav 23.1.2009 8:09

Re: Uff!

A o čem si myslíte, že je celé to globální oteplování nebo moderněji globální změny klimatu? Termín globální oteplování se pozvolna a nenápadně opouští, protože se ukazuje, že ta mrcha teplota, kdybychom ji skutečně stanovili s dostatečnou přesností, by zase nemusela až tak moc poslouchat přání politiků. Celá ta věc v mnoha ohledech zavání prachsprostým nahýbáním dat, aby pasovala na přijatou a politicky korektní teorii.

honzak 23.1.2009 8:57

Re: Uff!

já si to nemyslím. Já to vím. Je to o výrobě kuličku z prdu a jejím následném pozlacování. Bohužel na moje i Vaše peníze....

L.Metelka 23.1.2009 9:22

Re: Uff!

Kdo nechápe nebo pochopit nechce, tomu to může připadat manipulativní. Jinak je to ale zcela standardní a logická věc...

čtenář zdrojů 23.1.2009 9:20

Honzaku

v čem máte problém? Loni bylo v Česku opravdu o 1,4°C tepleji, než je dlouhodobý průměr z let 1961-1990. Co je na tom pro Vás nepochopitelného?

Zároveň byl loňský rok 3.nejteplejší v historii měření v Českých zemích, které začalo v roce 1770 (Praha-Klementinum).

Tyto dva údaje se vůbec nevylučují. První údaj informuje o odchylce teploty vůči nějakému průměru, druhý o pořadí.

honzak 23.1.2009 9:28

Re: Honzaku

Co? Třeba to, že když do "dlouhodobého" průměru zahrnu měření od začátku. Na jiném místě píše Bob, že od roku 1781 se CELOSVĚTOVĚ měří. Pak by to vyšlo dost jinak, že?

Jedním z nejteplejších let byl rok 1947, zdrojisto!

L.Metelka 23.1.2009 9:31

Re: Honzaku

Jistě. ta odchylka od průměru od začátku měření by vyšla číselně větší, na pořadí roků nebo na vzájemné rozdíly jednotlivých ročních odchylek by to samozřejmě žádný vliv nemělo.

Ladislav N :-))) 23.1.2009 1:21

Šejna se z politiky a propagandy ve prospěch ČSSD přesunul do "měření globálních teplot"?

 ;-D Copak, copak, Paroubek už neplatí? Dolehla na něj úvěrová krize? ;-P

míša mýval 23.1.2009 9:13

Re: Šejna se z politiky a propagandy ve prospěch ČSSD přesunul do "měření globálních teplot"?

Šejna rozumí všemu a proto by od něj bylo nezodpovědné o tyto perly připravit zbytek národa.

čtenář zdrojů 23.1.2009 10:02

Ládínku N.

Zklamu Vás. Dnes jsem finančně už tak za vodou, že mám čas věnovat se i jiným zábavám, než vydělávání peněz .;-P

Ladislav N 23.1.2009 18:27

Re: Miroslav Šejna IP: 88.102.148.xxx

Propagandě. To je vaše životní hobby, že? ;-)

gogo 23.1.2009 0:23

nějaký globalista psal,že

letos bylo zima naposledy, že už bude jen horko...jestlipak to už vědí tučňáci  v Antarktidě?