4.6.2024 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

VĚDA: Klima a islám

Požitkem z vlastního soukromého prospěchu pominul cit pro pohromy veřejné, až nakonec gabinská obec, zbavená rozvahy i pomoci, je vydána do područí římskému králi beze všeho boje. Livius, Dějiny I, přel. P. Kucharský

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Plzák 2.9.2015 12:13

Re: Pan Cílek vychází ze špatných předpokladů.

Vy nechápete že naše vědomosti o historických klimatických událostech jsou jen velmi kusé.

Tisíckrát už musely být nejrůznější teze revidovány, protože se ukázalo, že působilo ještě to a ono a nebo to bylo z gruntu jinak.

To je věda o minulosti a o budoucnu už vůbec nic nevíme.

J. Kavalír 2.9.2015 12:04

Re: Velmi pěkné

Středověké optimum jsou čistá proxy data a pokud chcete tvrdit, že bylo tenkrát tepleji, musíte to s něčím srovnat - tedy s dneškem, kdy máme již měřené údaje. Nebo můžete vycházet ze zpráv, podle kterých se v polabí pěstovaly melouny (mám je na kompostu každý rok), protože dovézt je z jihu na koňském povoze bylo dost komplikované. Nebo že se v Anglii pěstovalo víno - "krev páně" byla potřeba pro církevní obřady a s Francií byli ve válce, tak co jim zbývalo. Pil jsem i víno vyrobené u nás v cca 550 m.n.m - žádná sláva, ale pít se to dalo. Takže zase nic, z čeho by plynulo, že bylo tepleji.

P. Rada 2.9.2015 11:56

Re: TENTO PROBLÉM .....

Také panu Cílkovi děkuji za nový pohled a podnět k popřemýšlení.

Ta míra krutosti byla ale ve Vámi zmíněné Číně možná trochu zbytečná. Oni se totiž ukazují i jiné přirozené možnosti jak nenásilně ovlivnit natalitu populací. Ta totiž podle celé řady statistických dat klesá u savců úměrně k jejich celkově konzumované energii umocněné na Mínus jednu třetinu. Možná si někteří z nás ještě vzpomenou na své praotce, prababičky..... kteří pocházeli ještě před cca stoletím a dříve i v Evropě běžně s rodin o desítce dětí.

V rozvinutých západních zemích se takto ale s růstem měrné energetické spotřeby populace už strabilizovala či dokonce začal klesat! Toto je ale právě i důsledek tzv "Metabolické teorie biologie" která zřejmě platí obecněji pro všechno živé. Tak jsme si na to zvykli, že nás nepřekvapuje stav kdy stromy i traviny mají svůj omezený vzrůst.... Zaráží ale platnost takovýchto limitů i pro organismy tak kompexní a zdánlivě oddělené jako je lidská civilizace včetně jejích elektráren.

Vypadá to, že jakkoli si egoisticky fandíme ve své bytostné originalitě - tak zároven paradoxně nevnímáme co se s námi jako civilizačním biologickým celkem obecně děje.

http://casopis.vesmir.cz/clanek/metabolicka-teorie-biologie-aneb-nova-teorie-vseho-ziveho

J. Kavalír 2.9.2015 11:39

Re: :-P

A co takhle například odlesnění středomoří? Ale to je na vás asi moc složité, že?

P. Rada 2.9.2015 11:25

Re: Pan Cílek vychází ze špatných předpokladů?

Nabídnu Vám pane Prokope jeden model "zadarmo". Je sice jen o vývoji počasí ale zato na celé planetě a do řady důsledků dokonce týden dopředu. Pěkně tak ilustrije co vše už dnes lze předvídat:

https://www.windyty.com/?64.774,-45.879,3

Klimatické modely jsou sice o něčem trochu jiném ale hlavně tím, že je jich celá řada a navíc se spouštěji opakovaně pro různé počáteční podmínky a také se průběžně zdokonalují.

Jejich vypovídací hodnota takto postupně roste. Nikdy to není a nebylo o jistotě v nějakém místě a konkrétním čase - ale vždy o pravděpodobnosti na větších územních celcích za delší období. Právě o to ale v klimatologii jde.

V tomto směru věda, informatika a výpočetní rechnika zdaleka nespí tak jak asi mnozí v naší populaci. Pro někoho je ale žel zjevně kýžené vývoj zaspat či si fantazijně něco vysnít - než se potýkat s realitou vysychající krajiny a migračních vln - že?

M. Prokop 2.9.2015 10:48

Re: Pan Cílek vychází ze špatných předpokladů.

To máte pravdu, že modely nefungují, ale kolik peněz se tak dá vydojit ...

M. Prokop 2.9.2015 10:47

Re: ČÁSTEČNĚ TENTO PROBLÉM ZAČALI PŘED LETY ŘEŠIT....

Jednoho potomka. Ještě s tím budou mít sakra starosti. Sociální inženýrství nefunguje.

M. Prokop 2.9.2015 10:46

:-P

" počáteční expanze islámu v prvních desetiletích po jeho vzniku, tak i její druhá fáze kolem roku 1000 souvisí se zhoršením podmínek v Levantě a Středozemí. "

Asi lidi tehdy moc jezdili auty, nesvítili "úsporkami" a neměli "zelené" krále.

M. Dvořák 2.9.2015 10:30

Re: Velmi pěkné

odsolovací stanice - získávání vody

Středověké optimum se vám ztratí vždy, pokud budete vycházet z proxydat a spojíte je s dnes měřenými daty - zase jsme zpátky u Slonoprasete. Navíc je i zajímavé co píše K. Frauknecht.

K. Frauknecht 2.9.2015 10:04

Re: Velmi pěkné

Jo, článek je dobrej a čtivej, byť je několik oblastí, se kterými bych si dovolil polemizovat.

Ona tabulka teplot patří mezi ně, protože je "lehce" alarmická :-)! Řada autorit v oboru (Esper 2002, Moberg 2005, Loehle 2007, Ljungqvist 2010...) se shoduje v tom, že se v období let cca 1300 až 1700 n.l. výrazně ochladilo (oproti dlouhodobému průměru!). Na úroveň teplotního průměru se dostáváme před začátkem 20. stol. (cca 1850 n.l.). To ostatně nepopírá ani první zpráva klimatického panelu OSN v roce 1990, potom si už ty grafy žily vlastním životem :-))!

K. Janyška 2.9.2015 9:48

Autore, co je to spontánní řád lidského světa a jaké jsou

důsledky z této nezměnitelmé podstaty lidské situace ?  Migrace, lépe řečene utečenctví a pochod za lepším, je přirozeným jevem tam, kde se nedaří. Proč se tam kde nedaří, to je kruciální otázka, ne kam tamní jdou... Dzp.

J. Kavalír 2.9.2015 9:12

Re: Pan Cílek vychází ze špatných předpokladů.

Asi nechápete psaný text. Vychází především z historických údajů klimatických, které dává do souvislosti s vývojem společností. Ty modely pak ukazují další možný vývoj a, bohužel asi na h. nebudou, i když bych si to také přál. Ale můžete se tím utěšovat a strkat hlavu do písku.

J. Kavalír 2.9.2015 9:03

Re: Velmi pěkné

Tak konečně s vámi mohu v něčem souhlasit. Jen malý dotaz - co je to odsolovací nádrž? Znám odsolovací stanice, kde se různými metodami z mořské vody vyrábí pitná a odpařovací nádrže, kde se z mořské vody získává sůl.

Všiml jste si, že v tabulce teplot se nějak vytratilo "středověké klimatické optimum" údajně stejně teplé nebo teplejší, než současnost? Všechny hodnoty jsou mínusové v porovnání s průměrem 1960 - 1990, který je nižší než všechny teploty po r. 1998.

V. Kolman 2.9.2015 9:01

ČÁSTEČNĚ TENTO PROBLÉM ZAČALI PŘED LETY ŘEŠIT....

.....v Číně, kde tamní vládcové lidem povolili "vyrobit" každé rodině pouze 2 potomky. Kruté, ale účinné.

      Pokud jsou oblasti, kde populace nezvladatelně prudce roste, bez ohledu na zdroje potravy a pitné vody, nemůže to dopadnout dobře. Příroda si s přemnoženým Homo sapiens jistě hravě poradí, nebude to ale pro lidstvo nic příjemného. Hladomor - vzrůst agresivity - války - světové epidemie...........

      Jeví se mi to tak, že (přes tlumené všeobecné brblání plebsu) žijeme v zatím nejlepší době, která se již nebude opakovat.

      Děkuji panu Cílkovi za rozumný článek.

J. Plzák 2.9.2015 8:53

Pan Cílek vychází ze špatných předpokladů.

Znovu a znovu cituje "klimatické modely". Ty jsou všechny na h... Klima, jeho souvislosti a komponenty jsou tak četné, že je lze s úspěchem srovnávat s nekonečností vesmíru.

Nebo jiný příklad: Nekonečnost lidského mozku. 100 miliard neuronů je mezi sebou propojeno, ale ne vazbou ano-ne, jako naše počítače, ale na mnoho dalších, neznámých způsobů.

Vesmír možno studovat, lidský mozek také a klima také.

Vnucovat lidstvu z toho závěry, je scestné.

P. Lenc 2.9.2015 8:27

Re: zajímavé

Ano!

M. Mýval 2.9.2015 8:18

zajímavé

Nějak se ale nemluví o tom, jak vzrostly v době arabského jara evropské dotace na ničení potravinových zdrojů (výroba biopaliv) a kteří gauneří si za tyto peníze prostřednictvím koblih koupili moc.

A. Špronglová 2.9.2015 7:55

Osobně vidím

hlavní problém v globálním přelidnění a s tím související a od toho se odvijející všechny další existenční problémy (voda, znečištění, nerostné suroviny). Nevěřím, že Homo sapiens má reálnou schopnost to vše racinálně vyřešit, naše civilizace dosáhla vrcholu.

M. Dvořák 2.9.2015 7:29

Velmi pěkné

Jenom v tom článku chybí, že migrace způsobily především USA svým bombardováním a anarchizací Líbye, Iráku Afghánistánu a mnohaletým podporováním opozice v Sýrii vedoucím k vytvoření IS podobně jako podpory opozice v Afghánistánu v 80. letech vedoucí k vytvoření AlKaidy.... Všechny ty miliardy dolarů na zbrojení a boj proti Globálnímu oteplování, kdyby se investovaly na odsolovací nádrže u pobřeží, a celkově podporou lesů a vytváření vodních ploch tak by možná k žádným migracím nedocházelo. Stejně tak hloupý přístup EU k migrantům. Nevím proč nepostupujeme jako v Austrálii? Pokud někdo přijede na člunu - dát mu najíst napít a odvést ho zpět. Austrálie si dělá výběr z lidí přímo ve státech odkud jsou. Vyberou si zhruba 17.000 lidí za rok...

M. Krátký 2.9.2015 5:55

Strašně až strašidelně zajímavý pohled

čte se to jedním dechem, i když některé odborné názvy nechápu - děkuji autorovi

J. Bruner 2.9.2015 2:12

Vynikající článek

a, bohužel, přesná prognoza dalšího vývoje.