13.5.2024 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

VĚDA: Katalyzovat nové objevy

Tím, jak rostl objem znalostí, a zesložitěly se výrobní procesy, rostla specializace a bylo třeba jisté velikosti populace, aby si mohla dovolit tolik různých specialistů a propojení jejich znalostí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 5.4.2023 18:30

Autor povrchně vyslintal toto: "... Jako kluk jsem čítával v šedesátých letech prognózy, jak v roce 2000 už bude univerzální lék na rakovinu, bude se létat na Mars a bude nadbytek energie z termonukleárních elektráren. Uplynul r. 2022 a stále čekáme. ..."

Autor se ale nezeptal "PROČ?"

Odpověď: Protože tempo technologického vývoje v minulé době politického soutěžení, v někdejším bipolárním světě (USA versus SSSR) bylo šílené a vysoce riskantní, ekonomicky neospravedlnitelné z dnešního pohledu.

Spekulace: Kdyby se v tom minulém šíleném vývojovém tempu bývalo bylo neekonomicky a riskantně pokračovalo, pak by možná ...

Víte za jakých pracovních podmínek bylo v antické době postaveno například římské Koloseum?

V. Kučer 5.4.2023 17:50

Na Mars se létá, rakovina je více léčitelná než v dobách mého mládí a nadbytek energie z termonukleárních elektráren zabrzdili zelení.

B. Havel 5.4.2023 14:27

Ještě tak zjistit, kolik stromů tvoří les.

Tak moje maminka definovala vědecké bádání.

M. Pivoda 5.4.2023 11:13

Technologie umělá inteligence, AI, byla již katalyzována do své funkčnosti.

V časopise Guardian, ze dne 1. 4. 2023, jsem shlédl foto z fiktivního zatčení Donalda Trumpa v USA - pouze pomocí AI. Nelze vašima očima rozpoznat, že jde o foto-fikci, nikoliv realitu. Dožili jste se tedy takové doby.

M. Pivoda 5.4.2023 9:48

"Nevýhodný boj do kopce (Neuralink is facing an uphill struggle)" čeká i inovátory v USA.

Cituji (Google Translate): BCIBRAIN-POČÍTAČOVÉ INTERFACENEUROTECHNOLOGYNEURALINKNEURALINK

Neuralink, neurotechnologická společnost založená Elonem Muskem, má za sebou v nejlepším případě drsné úvodní kolo s procesem podávání žádostí Úřadu pro potraviny a léčiva na lidské pokusy. Společnost také čelí dalšímu vyšetřování ze strany dvou dalších amerických vládních agentur. Tyto neúspěchy a široká, léčebná očekávání, která její zakladatel vložil do neurálního implantátu společnosti, by nyní mohly podnítit zvýšenou kontrolu ze strany regulátorů. Na rozdíl od toho se však jiným neurotechnologickým společnostem doposud podařilo z velké části vyhnout tak intenzivnímu regulačnímu dohledu.

Neuralink vyvíjí The Link, rozhraní mozek-počítač, které zaznamenává a stimuluje elektrickou aktivitu v mozku uživatele. Rozhraní mozek-počítač neboli BCI jsou neurální implantáty, které propojují mozek uživatele s externí elektronikou. ....

M. Pivoda 5.4.2023 8:08

Proběhnou katalyzující stávky v ČR?

Cituji dnešní LN: Jádrem nespokojenosti jsou platy. Jejich nárůst totiž neodpovídá požadavkům odborů a ani dřívějším slibům vlády. Odboráři požadují, aby od příštího roku všichni pedagogičtí pracovníci dostali plat ve výši 130 procent průměrné hrubé měsíční odměny.

Rovněž chtějí navýšení výdělků nepedagogických pracovníkům ve školách a úpravu tarifů pro pedagogy. Jedná se o mateřské, základní a střední školy.

Kaňkou jsou ale i rozličné zvažované „novinky“, o kterých se v souvislosti s reformou školství debatuje. „Není žádná jistota, žádná stabilita. Vzdělávání by nemělo podléhat politikaření,“ řekl serveru Lidovky.cz šéf školských odborů František Dobšík.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/stavka-skolstvi-novela-o-pedagogickych-pracovnicich.A230405_041907_ln_domov_hma

Komentář

Naštěstí, vzdělávání, alespoň pro některé občany (typicky podnikatele-inovátory, kteří školu zpravidla nemilují), umožní už dnes jakž takž dozrálá technologie umělé inteligence, AI.

Tvůrce příjemně překvapil už i zájem o jazykový model ChatGPT. Jenže lidé na takový pokrok, ani v USA, nejsou zatím připraveni. Pozdržet tedy vývoj AI (po GPT4) alespoň o půl roku, jak navrhují oborníci na AI (tzn. nikoliv zde zapšklý Langer). Větší problém by ale možná nastal v tom, jak přimět Čínu, aby ona také pozdržela vývoj svých systémů AI.

B. Havel 5.4.2023 14:30

Ne, to je málo, všichni 130% průměru ;-D

P. Princ 5.4.2023 8:08

Považuji za užitečné k prvnímu odstavci doplnit, že vědecký a technický rozmach v Evropě byl umožněn, kromě přebytku zdrojů, také tím, že pod tíhou faktů náboženství ztratilo "vedoucí úlohu ve společnosti", jakkoli většina populace stále zůstává nábožensky závislá (aktivní věřící, agnostici, něcisté...).

L. Netolická 5.4.2023 16:46

Jaká fakta, která popírají existenci Boha? Byla to právě katolická církev, která dříve podporovala vědecké bádání a pokrok.

V. Kučer 5.4.2023 17:45

Již v 18. století se přišlo na to že bůh je mrtev. Existuje pouze ďábel a šíří ho islám.

P. Princ 5.4.2023 19:07

Nepíšu, že fakta popírají existenci boha. Žádná fakta nemohou popřít boha, stejně jako ho nemohou dokázat. Vědecká fakta pouze odstranila náboženská dogmata.

M. Pivoda 5.4.2023 7:48

Nikoliv katalyzovat ale KOMERCIALIZOVAT nové objevy! Tedy inovovat, Pepíci!

Zde je dnešní zpráva, důstojná dnešní Škaredé středy. Cituji Seznam.cz:

Hospodaření českého státu tento týden dostalo nepříliš lichotivé vysvědčení. Nejvyšší kontrolní úřad nejdříve označil za hlavní problém ekonomiky stále vyšší strukturální deficit státního rozpočtu a rostoucí tempo zadlužování. A jen o pár hodin později v pondělí přišla zpráva, že rozpočtový schodek skončil v březnu ve výši přes 166 miliard korun. Za první čtvrtletí jde o rekord české historie. ... Příčiny problémů se podle něj dají shrnout jednoduše: Deficit je důsledkem „nízkých daní a vysokých výdajů“. ... I kdyby žádná krize nebyla, budeme se zadlužovat (tempem) zhruba 200 miliard korun ročně, ...“ .... Důchodový systém není jediná oblast, která ovlivňuje kondici českých veřejných financí. ...

Komentář

Doc. Karel Šebesta (Prokop Diviš) by si možná jen povzdechl, že privatizací Zoologických zahrad v ČR, se českou ekonomiku, bohužel, jaksi nepodařilo učinit konkurenceschopnou (po letech neproduktivního reálného socialismu).

R. Langer 5.4.2023 7:20

"Věřím, že napínavý příběh našeho poznávání v nekonečném oceánu reality bude úspěšně pokračovat i v budoucnosti. A zřejmě stále rychleji. "

Nejsem tohoto optimistického názoru. Právě naopak. Vidím, že pokrok je za posledních minimálně 50 let maximálně kvantitativní, nikoliv kvalitativní, a o nových epochálních objevech ani nemluvě. Navíc Zelení náboženští tmáři budou vědě a technickému pokroku v budoucnu házet klacky pod nohy ze všech sil. A že se jim to daří je doufám už dnes jasné každému trochu inteligentnímu jedinci. :-(

J. Lukavsky 5.4.2023 7:33

"o nových epochálních objevech ani nemluvě." no myslíte, že objevy v jaderné fyzice, nanotechnologii, plastech, molekulární genetice, počítačích, elektronice, přistání na Měsíci, Marsu... jsou jenom takové prkotinky co nestojí za řeč? Já ještě počítal na logaritmickém pravítku. No máte pravdu v tom, že chování lidí (obzvláště některých a někde) odpovídá úrovni pračlověka Janečka, ten ale má dnes rakety a stíhačky místo kyje. J.L. end

J. Ticháček 5.4.2023 17:41

Logáro?

Víte, že o něm začínám uvažovat? Občas potřebuji něco rychle spočítat. Hlava a paměť už nejsou jako ve studentském věku, soustředění je také v kýblu (zejména když spěchám), nejbližší papír - o tužce nemluvě - je někde jinde, tablet do toho sajrajtu v práci neberu, a díky všudepřítomnému magnetickému prachu mám i ten velmi odolný mobil v autě před dílnou. A čas od času koukáme do výkresu, řešíme jak vyrobit nějaký přípravek, a ono to bez počítání nejde. A často nám nejde ani to počítání.

M. Pivoda 5.4.2023 8:51

Langer píše: ... je doufám už dnes jasné každému trochu inteligentnímu jedinci.

Ha. Inteligence se projevuje především ve schopnosti učení jedince (v daném prostředí). A právě proto také dominantním směrem (i když ne jediným směrem) dnešní umělé inteligence, AI, jsou systémy strojového učení.