31.3.2020 | Svátek má KvidoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: K základním argumentům o nakládání s lesy NP ŠumavaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 42, poslední: 16.5.2017 7:40, přehled diskusí

Až kůrovec schroustá Šumavu,:
Autor: L. Písařík Datum: 16.5.2017 7:40

až zanikne vysoký les, který stínil přízemní patro, rezervoár srážkové vody, pak přirozenou cestou zanikne i bohatá říše rostlin, pak sucho nahlédne do Šumavy a usadí se nejen zde, ale taky v povodí Vltavy. Pak nastoupí povodně a devastace krajiny jako celku. Ale to už tady nebudou ti chytrolínové, co tvrdí, že kůrovec je potřeba. Možná to bude počátek jiné, později taky chráněné krajiny (neboť lidská blbost nezaniká) - Středoevropské pouště.

Jak vyřešit problém?:
Autor: A. Alda Datum: 26.4.2017 11:20

Postavit členy hnutí duha před vysokou zeď a před ně postavit střeleckou četu a vydat povel.

Re: Jak vyřešit problém?:
Autor: P. Rada Datum: 26.4.2017 11:29

Zazněl hlas samozvaného demokrata - či spíše diktátora?

Národovce a patriota.:
Autor: A. Alda Datum: 26.4.2017 14:33

Brňáci ani Pražáci nám nemají co strkat pracky na Šumavy. A mezi jihočeským a západočeským obyvatelstvem Šumavy žádní ekoteroristi nejsou. Je to všechno jen import, hlavně z toho Brna. Takže poprava takových invadorů by nebyla projevem snahy o diktaturu (o tu se snaží právě oni), ale národně osvobozeneckým bojem, rozumíte-li nadsázce.

Re: Národovce a patriota.:
Autor: P. Rada Datum: 26.4.2017 23:51

Šumava je široký pojem - to snad ten kdo tam své pracky vláčí dobře ví - jen se mu nechce rozlišovat soukromé a veřejné.

Dobře možná také leckdo ví, že tam bývala "čára", za přiblížení ke které se rovnou střílelo. Někomu takové totalitní manýry zřejmě dodnes učarovaly - že?

Re: Jak vyřešit problém?:
Autor: M. Prokop Datum: 26.4.2017 12:10

To by nestačilo, ta banda, co vydělává na enviromentalismu, je značně širší, než jen tihle viditelní pojevenci.

Re: Máte tam chybu::
Autor: K. Frauknecht Datum: 26.4.2017 13:19

místo "pojevenci" má býti "pomatenci".

Re: Máte tam chybu::
Autor: M. Prokop Datum: 26.4.2017 14:14

Nejsem proti.

Re: Jak vyřešit problém?:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 26.4.2017 19:13

No vyhlašte knížectví nebo republiku "Šumava", a můžete kácet a stavět !!!Gumy sobecké.!

Ukazuje se, :
Autor: J. Schwarz Datum: 26.4.2017 11:13

že "vjedci" spolu s aktivisty našli skvělou cestu jak si část území republiky zabrat pro sebe. I bez privatizace.

Re: Ukazuje se, :
Autor: M. Prokop Datum: 26.4.2017 12:11

Ano. Nejspíš mezi nimi budou i blázniví idealisté, ale tu materiální motivaci bych viděl jako nejdůležitější.

Díky za skvělý souhrn informací!:
Autor: I. Polák Datum: 26.4.2017 8:34

Zejména za připomenutí sociologických souvislostí.

Tak mi napadá, že nejlepší sociologická analogie příběhu NP Šumava je asi kulturní revoluce v Číně. Asi bychom měli být rádi, že tentokrát to odnesla "jen" Šumava.

Re: Díky za skvělý souhrn informací!:
Autor: M. Prokop Datum: 26.4.2017 8:54

Jen Šumava. Zatím.

S jídlem roste chuť a v EU zelení řádí stále více.

Re: Díky za skvělý souhrn informací!:
Autor: P. Lenc Datum: 26.4.2017 10:04

Jenom Zelení?

Re: Díky za skvělý souhrn informací?:
Autor: P. Rada Datum: 26.4.2017 10:50

Mě se jednostranné napadání zelené lesnické uniformy také nezdá úplně korektní a to i když ji nosí převážně lidé, co mají intenzifikaci leso-těžařského průmyslu na svědomí a dodnes se vztekají že s harvestry už do vrcholových partií Š. nemohou:

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10137347235-kalamita-aneb-srdecny-pozdrav-od-sumavy-k-tatram/

Naopak jsem si totiž nedávno rád pročetl knížku právě od lesníka o tom jak si stromy pomáhají. Jen mám obavy. že na lidskou zvůli to nevykompenzuje. ... https://www.novinky.cz/veda-skoly/412734-stromy-v-lese-si-pomahaji.html

http://www.medziknihami.sk/clanky/jsou-nakonec-stromy-vic-zive-nez-jsme-si-mysleli/#komentare

https://www.kosmas.cz/knihy/222189/tajny-zivot-stromu/

Re: Díky za skvělý souhrn informací?:
Autor: V. Pavelka 263 Datum: 26.4.2017 19:50

Viděl jsem dokument o Italské podmořské rezervaci , původně vylovená a zničená , po 15letech ochrany se z toho stal podmořský ráj , A černobylská rezervace , ! To stejné !Příroda si poradí sama , jen tam nestrkejte své hloupé hlavy a pracky!!

Re: Díky za skvělý souhrn informací?:
Autor: P. Rada Datum: 26.4.2017 23:42

Nespletl jste se v tom na koho či na co reagujete???

Ted ale přesto k Vašemu sdělení. S tím dokumentem o jedinečnosti malé podmořské rezervace - co možná ale oddělené od světového oceánu - můžete mít kousek pravdy. Něco jiného je ale generalizovat zkušenost "akvaristiky" na celek světových moří. Korálové útesy které byly centrem mořské biodiverzity - pokud by mohly - zažalují druh homo s denocidy:

http://www.national-geographic.cz/clanky/koralove-utesy-vymiraji-mohou-za-to-obrovske-hvezdice-i-zmeny-klimatu.html

Jinou pravdou také je, že celé Středozemní moře už změnilo své složení s korýšovitých na převážně medůzovité. Podle žahadel medůzek už to poznal kdejaký turista - vy asi ne. Pokud se nezmění příliv plastů do oceánů tak jich tam bude v polovině tisíciletí plavat podobně jak činí hmotnost pozůstalých ryb a to můžeme už brzo poznat i my na příchuti rybích pokrmů:

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/za-tricet-let-muze-byt-v-oceanech-vic-plastu-nez-ryb-varuji/r~342b0ade362111e682470025900fea04/

Re: Díky za skvělý souhrn informací!:
Autor: M. Prokop Datum: 26.4.2017 12:12

Tak hlavně o těch článek je. Jinak pochopitelně řádí i socialisté jiných odstínů.

Šumava - oběť soukromých byznys-politických cílů.:
Autor: P. Maleček Datum: 26.4.2017 4:24

Pánům vědcům zcela uniká, že NP Šumava vznikl a dál existuje jen proto, aby se zavřela huba agresivním ekologům. A tak vyhlášení NP Šumava (zcela v rozporu s principy NP, což trvá dodnes) bylo ekoúplatkem odpůrcům dostavby Temelína. A také úlitbou šumavským vlivovým figurám tyjícím z turistiky přesvědčeným, že značkou NP omámený turista půjde snadněji a více podojit.

Pomineme-li mezietapu, kdy za pomocí ekolží předal s pomocí národním parkem řízeně namnoženého kůrovce echtesekolog BursíK Šumavu dřevařské lobby, dnes opět Šumavou víc a víc zašpérovanou NP, ekology - spíš ekovyděračské byznysmeny uplácí klika ČSSD-Babiš.

To za to, že dají pokoj mnoha nejen lokálně ekodestruktivním vnitrozemským fabrikám, skladům a montovnám a též velkoplošnému ničení zemědělské půdy výrobou energoplodin. To proto, že na tom stojí byznyso-politická moc uskupení ČSSD-Babiš, v tom podporovaného bez-ohledu-na-následky-mocichtivou verbeží zvanou Lidovci. A tak se uzavírá kruh, přes značku NP zneužití Šumavy k prosazování soukromých byznys-politických zájmů. Což je krutě reálné zdůvodnění vzniku a existence NP Šumava, který z pohledu celosvětově uznávaných měřítek vůbec neměl vzniknout, neboť NP vznikají a existují jen z důvodu ochrany člověkem z většiny neovlivněné přírody, což je na Šumavě sotva 15% lesů.

A jak je známo co je zneužíváno, zákonitě chřadne a uchřadne pokud nebude zneužívání zastaveno. A tak záchrana zelené Šumavy je ve zrušení NP s ponecháním CHKO s rezervacemi v jen plochách skutečně původní přírody. A ty nejlépe uchrání okolní člověkem spravovaný hospodářský les. Ne však v podobě smrkových monokultur, ale lesa mnohem podobnějšího druhové i věkové skladbě původních šumavských lesů.

Což je na mnoho generací práce pro stovky, ne-li tisíce lokálních lesních dělníků. A spolu s obnovou přírodě neškodícího malého podnikání jediná cesta k obnově eko-vodohospodářsky-ozdravně rekreačně funkční Šumavy.

Re: Šumava - oběť soukromých byznys-politických cílů.:
Autor: P. Rada Datum: 26.4.2017 5:54

Ano Šumava je obětí byznysu - ale hlavně v daleko širším kontextu. Zbytek naší krajiny, který je ještě více pod přímým lidským vlivem totiž chátrá - ztrácí přirozenou stabilitu - ještě daleko rychleji.

Měrná spotřeba (soukromý byznys) přepočtená na občana ČR ale nakonec i na každého tvora druhu homo totiž dlouhodobě převyšuje trvale udržitelnou úroven. Ekostopu tak konkrétněji každý průměrný občan ČR překračuje zhruba 3.5x. Dokonce volný oceán už ztrácí svou úživnost a proto i úlovky z něj přes veškerý růst techniky stagnují už od přelomu tisíciletí. Takto by se v příkladech dopadů byznysu/konzumu dalo pokračovat ale úhrně to udělali už jiní: (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa)

Právě v zužujícím pohledu antropogenního tlaku jen na Šumavu a s toho vyvozovanými závěry se autoři i pan Maleček zásadně mýlí. Následně dokonce zásadně pokřivují celý rámec dlouhodobě až fatálně vážného problému přetěžování úživnosti planety ze které ta Š. činí jen nepatrný zlomeček a navíc relativně málo exponovaný. Proto se mohl stát NP.

"Sromové patro" dnes totiž už odumírá celoplošně v celém území státu a dokonce v celém mírném pásmu planety. Nejsou ale vynechány ani deštné pralesy atd. Problém proto není zdaleka jen jen na Š. ke které je ale uměle zaměřena pozornost. Zavádějícím podtextem je, jako by jen změna legislativy tam, mohla navodit obecnou stabilitu ekosystémů kde jsme přitom jen nadstavbou, doposud se vzdorovitě opírající o surovinovou ale vyčerpatelnou berličku. Selhali jsme totiž ve schopnosti zdroje recyklovat.

Dříve relativně ustálené planetární toky biogenních prvků C,N,P jsme tak zásadně porušili a už proto se nám situace začíná na zdánlivě podmaněné planetě vymykat s podkontroly.

Re: Šumava - oběť soukromých byznys-politických cílů.:
Autor: P. Maleček Datum: 26.4.2017 7:16

No šumavské stromové patro neodumírá díky přemrštěné spotřebě, ale díky panovačnému pavědeckému chování ekologických fanatiků či dojičů ekodotací a grantů.

Bohužel v tom podporovaných jejich Babišo-socanským uplácením Šumavou.

Re: Šumava - oběť soukromých byznys-politických cílů.:
Autor: P. Rada Datum: 26.4.2017 8:51

Pane Malečku mám za to, že se mýlíte. Problém Š. tkví v monokulturnosti a stejnověkosti porostů v kombinaci s klimatickou změnou. Na Š. sice propukla kůrovcová kalamita po polomu ve vrcholových partiích dříve jak v nížinách ale eskalovala dál v důsledku složení lesa a klimatických vlivů které jsou jednoznačně antropogenní povahy. Ta kalamita tam ale také pro příchod náhlé chladné a vlhké periody zkončila. Jinde naopak. Je doposud na vzestupu v celém mírném pásmu. Pro ilustraci se podívejte na zprávu Agrární komory o stavu porosů ČR s lonského roku.

https://www.slshranice.cz/kurovcova%20kalamita%202016.pdf

Podotýkám, že letošní zima a zatím vlhké jaro kůrovce a další vlivy vázané na sucho patrně oslabí. Postup změny se na chvíli pozastaví ... ale nakonec dojde na všechny smrkové porosty a zejména ty realativně níže jak Š. položené. V další etapě pravděpodobně začnou odumírat doposud odolnější dřeviny. Podroběji např zde:

http://www.klimatickazmena.cz/cs/

Klima se u nás totiž zatím změnilo jen o stupínek do plusu - s dopadly na především citlivější nepůvodní smrkové porosty. Krajinu však pravděpodobně čeká do konce století vývoj další dva až tři stupně. Ani závěr století ale nemusí být koncem v trendu. Věk stromů přitom tento časový rozsah přesahuje a vlastnosti jednotlivých druhů odpovídají užžší klimatické toleranci. Proto se jakákoli přirozená skladba lesů nebude moci ustálit. Takový vývoj nutně povede ke kopcovité křovinaté a skalnatější krajině (traviny a křoviny jsou tolerantnější) - právě už bez zasesnění ve vrcholových partiích s malou retenční schopností a tedy i malou zásobou vody. Takovou dnes můžeme vidět na Balkánu nebo ve Španělsku. Vrcholové partie Š. ale přesto mohou zůstat místem, kde se naopak smrky ještě udrží i bez intenzivních lidských zásahů.

Re: Šumava - oběť soukromých byznys-politických cílů.:
Autor: J. Vavruška 637 Datum: 26.4.2017 9:04

S "klimatickou změnou" opatrně, pánové. Letošní změna přinesla třetí nebo čtvrtý nejmrazivější leden od počátku systematického měření a to, že je ještě koncem dubna každý druhý den teplota mezi 5-8 stupni taky nenaznačuje nějaké bouřlivé "oteplování".

A jestli myslíte změnu jako takovou, tak tu klidně vypusťte. V jakémkoliv dynamickém systému probíhají změny všech parametrů nepřetržitě, takže to není nic zvláštního. Zvláštní to připadá jedině zamrzlým mozkům staticky myslících nedovzdělanců.

Re: Šumava - oběť soukromých byznys-politických cílů.:
Autor: J. Václavíková Datum: 26.4.2017 12:13

Pes je skutečně jedinečná platforma, kde může svou absolutní nevzdělanost a nepochopení reálií prezentovat kdejaký rozumbrada. A nejste sám, kdo dokáže proti skutečnosti GW argumentovat lokálním výkyvem tepla.

Re: Šumava - oběť soukromých byznys-politických cílů.:
Autor: M. Prokop Datum: 26.4.2017 14:16

No a s argumenty pro GW (ve skutečnosti prostě kolísání teploty, momentálně ve stoupající fázi) je to ještě horší, tam se "fakta" už i odhlasovávají.

Re: Šumava - oběť soukromých byznys-politických cílů.:
Autor: J. Vavruška 637 Datum: 26.4.2017 9:06

Pane Rado, jestli je vám příliš teplo, zkuste si dát studený obklad na hlavu :-D

Re: Šumava - oběť soukromých byznys-politických cílů.:
Autor: P. Rada Datum: 26.4.2017 10:22

"Studený obklad" na jinak nadprůměrné teploty u nás mohl být ona lednová perioda v ČR s teplotami mírně pod dlouhodobým průměrem. Takové výkyvy počasí jsou a budou dál součástí vývoje klimatu. Doproučuji rozlišovat klima (dle WMO 30leté shlazení) s aktuálním počasím. Ukazuje se přitom stále pravděpodobnější, že konkrétně u nás porostou nejen maximální letní teploty ale i ty minimální zimní. Vážnější dopady totiž může mít změna četnosti doposud převládajícího západního proudění které u nás zvyčuje průměrnou roční teplotu - resp. delší setrvání rozložení systému cyklona/anticyklona určující v danou dobu teploty ve Střední evropě. Lesní porosty ale ovlivnuje zejména celoroční trend sucha.

To jak se kde na planetě momentálně vyvíjejí ochylky od dlouhodobého normálu, teplot... si může dnes kde kdo snadno ověřit zde: ... http://cci-reanalyzer.org/wx/5day/

Leden 2017 byl podle meteozpráv opravdu nejstudenější ale s naopak extrémě nejteplejšího posledního desetiletí. Tvrzení... "čtvrtý nejmrazivější leden od počátku systematického měření" .... by měl pan J. V. umět doložit - jinak to vidím na onen doporučovaný studený obklad.

http://www.meteocentrum.cz/aktuality/prubeh-pocasi/17013001/leden-byl-v-cesku-nejstudenejsi-za-posledni-desetileti

Tvrzení... "čtvrtý nejmrazivější leden od počátku systematického měření" by měl pan j. V. umět doložit

Re: Šumava - oběť soukromých byznys-politických cílů.:
Autor: M. Prokop Datum: 26.4.2017 8:58

"Přemrštěná spotřeba" je mantra zelených šílenců.

Ideálně ji řešil zelený levičák Pol Pot. :-P

Re: Šumava - oběť soukromých byznys-politických cílů.:
Autor: M. Valenta Datum: 26.4.2017 9:47

V rámci Evropy patří Česko s 94 kg vyhozeného jídla na osobu a rok mezi ty šetřivější. Vedou Řekové se 144 kg vyhozeného jídla. Takže mantra šílenců? Trocha reality by neuškodila.

Re: Šumava - oběť soukromých byznys-politických cílů.:
Autor: M. Prokop Datum: 26.4.2017 12:15

Trocha reality jsou dotované potraviny, takže zdánlivě levnější než by byly bez dotací, trocha reality jsou přiblblé předpisy EU či národní, kdy je potravina nepoužitelná, trocha reality je zákaz krmit zbytky z hospody čuníky, trocha reality jsou předpisy o balení potravin, trocha reality je, že z skoro prošlých potravin někomu darovaných musela být placena DPH ....

Prostě, zelenorudí soudruzi jsou značnou měrou příčinou plýtvání.