26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Forstmeister 8.2.2010 9:24

Sůl nad zlato

Sousto si osolím tak, jak mi to chutná, i kdyby se MUDr a EÚ komise defekovali. Můj tatík baštil jen osolený bůček v sádle,  ovocné knedlíky mu musely plavat v másle. Dožil se 89. let. Dietetici jsou taková klaka, něco jako Zelení. Co se mi bude nějaká obskurní společnost montovat i do žrádla? Že by flautelence C4? Jako sv. Alois, když chlapík s hřmotným rachotem vypustil větry své, tu se dal do usedavého pláče a tolko modlidbou se upokojil. Mléko chlastám od krávy či kozy nadojené, případné bakterie (jak nás straší hygienici) zapudím dobrou kořalou. Absence klasického promoření vytváří z našich potomků sterilní nádoby, které jsou pak náchylné jakékoliv infekci. Když se říznu, pomočím to či nechám olízat psem. Hojí se to, jedna báseň. Tuhle jsem byl u nehody, ruptura krkavice. Vrazil jsem tam pazouru, kdo by četl návod v lékarničce a natahoval rukavice, když jde o život. Ale předpis je předpis, kdyby exnul, byl bych v řiti, neb jsem neužil rukavic. Vnímáte tu disproporci mezi předpisem a realitou?

pišingr 8.2.2010 10:15

Re: Sůl nad zlato

On je ten Váš příklad dost diskutabilní. Já měl babičku s týmiž potravními zvyky a taky to dotáhla do 88, a to byla ročník  1903. A můj otec ( ročník 1924) to samé, věčně máme konflikty ohledeně jídelníčku. Jenže, tyhle generace se potýkaly s absolutně jinými podmínkami, než my. U nich selekce prostě vyhubila X% dětí a jen ti nejodolnější přežili. Bohužel my, kriplíčci, odkojení Sunarem a odstředěným mlékem, takovej kořínek prostě nemáme.

honzak 8.2.2010 10:48

Re: Sůl nad zlato

dodal bych, že ročníky z přelomu 19. a 20. století měly dost těžký a namáhavý život. Takže přijaté kalorie (občas) vydaly při práci na poli, v lese či fabrice (pořád).

Moje babička na meltu a sekanou dojela do 93...

Kecal. 8.2.2010 10:34

Re: Sůl nad zlato

V Rumunsku bude větší daň na kalorická jídla.

vltava 8.2.2010 12:56

Re: Sůl nad zlato

Při vší úctě, on Váš tatík baštil ten osolený bůček od mala? Dovolím si o tom pochybovat. Moje maminka (viděla živého Masaryka) vzpomíná, že jako děti měly brambory 2x denně. Většinou s mlékem, někdy s "maďarským špekem", což byl ovšem jenom lépe znějící název pro cibuli.

Forstmeister 8.2.2010 16:56

Re: Sůl nad zlato

Děda byl starej pytlák v revíru Emy Destinové. Tatík vyrostl na srnčím mase a veverčím guláši. Zajícovití také nebyli vzácností. Ryb měli z Nežárky přehršel.Tak nevím. Občas i nějakou kočku v dětství zbaštil (jak mi vykládal).

jhm 8.2.2010 9:19

normy na sůl v potravinách

Samozřejmě že je dobré omezit sůl v hotových potravinách, zvláště pak pečivu. Dosolit si to umí snad každý tak aby mu to vyhovovalo.

Karotka 8.2.2010 9:18

sůl s plnidly

Třeba nás čeká inovace, sůl s plnidly, s obsahem nacl do 5ti procent :-). Představte si ty krystalky na čerstvé křupavé housce, které jsou jen trošičku slané. To je řešení hodné moderního evropského člověka, haha.

Mimochodem, taky není sůl jako sůl a ne všechno je chemicky čištěná nacl s uměle přidaným jódem...

milanS 8.2.2010 9:13

Je libo polední meníčko za 65 Kč ???

Problém je v tom, že většinu soli přijímáte již v koupených potravinách, tedy aniž by jste sám "dosoloval". Potravina, aby měla nějakou chuť a barvu a vůni a přitom zůstala levná (a zákazník ji kupoval) se musí pořádně osolit a "oéčkovat". Pokud chcete jíst zdravěji, musíte si vařit, ale hlavně musíte číst složení (to je to co je napsáno těmi prťavými písmenky kdesi na obalu). Ještě horší (co se identifikace co vlastně jíme) je to u jídel v restauracích a hospodách. Podívejte se na "polední meníčko za 65Kč" a zkuste se zamyslet, kolik musí být cena surovin, když režie (kuchař, nájem, energie, zisk) je 100% ceny surovin a ještě celková cena zahrnuje i DPH 20% !!! Tedy oněch 65 Kč je 220% ceny surovin. Cena surovin nepřevýší 30 Kč. A zkuste za 30 Kč doma uvařit hlavní jídlo. Zjistíte, že z "běžných" surovin to neuvaříte.

kuchařík 8.2.2010 9:36

Re: Je libo polední meníčko za 65 Kč ???

Karotka 8.2.2010 9:39

Re: Je libo polední meníčko za 65 Kč ???

Za 30Kč na porci to rozhodně jde, vyzkoušeno. Samozřejmě ne vždy, ale v týdenním průměru mám pocit, že to je zhruba ta cena surovin. Lze i levněji, když člověk potřebuje šetřit. A jednou za čas můžete i lososa v majonéze :-)).

Samozřejmě nepočítám cenu plynu (elektřiny), amortizaci nádobí, vodu a čistící prostředky na nádobí, nájem bytu a man hours...

kuchařík 8.2.2010 9:47

Re: Je libo polední meníčko za 65 Kč ??? (II.pokus)

pane milaneS., vaříte doma ? Já vystrojím za 100 Kč pro celou rodinu doslova hostinu. 100 Kč za plnohodnotné teplé jídlo pro čtyři osoby jest částka až přehnaná, kterou mnohdy ani nevyužiju. Většinou stačí dvě třetiny, takže občas lze nezřízeně hodovat. Příklad. Pět porcí guláše s houskovým knedlíkem (asi 70 Kč), ze zbylých knedlíků, knedlíky s vejci (čtyři vejce navrch tj. 10Kč), ze zbylé páté porce guláše a kořenové zeleniny a brambor exkluzívní sytá gulášová polévka (min. 1 litr, spíš víc,10Kč). Za zbylých 10 Kč si dejte ke knedlíkům okurky nebo kysané zelí, k polévce pár krajíců chleba či rohlíků nebo hlavě rodiny kupte pivo. Tož tak.

Vypadá to, že jsem stvořil tři slušná teplá sytá jídla, což ?

Mirka 8.2.2010 9:07

Přesolená jídla ve školních jídelnách

Myslím, že už je na čase, aby se někdo začal zabývat kvalitou jídel ve školních jídelnách. V obchodě si přesolené rohlíky koupit nemusím.  Do restaurace, kde je přesolené jídlo také chodit nemusím. Ale co mohou dělat děti, které nemají na výběr? A to je ještě učitelky nutí ty přesolené polévky dojídat.

Karotka 8.2.2010 9:13

Re: Přesolená jídla ve školních jídelnách

Ano, tohle problém je. Ovšem vůbec školní jídelny jsou v některých případech tak smutná věc, že řešit tam obsah soli by bylo asi jako řešit to, aby v hospodách na večírku svatého patrika nepodávali solené buráky... ;-)

Karotka 8.2.2010 9:14

Re: Přesolená jídla ve školních jídelnách

...alespoň tedy z mého úhlu pohledu, pochopitelně

milanS 8.2.2010 9:18

Re: Přesolená jídla ve školních jídelnách

On problém školních jídelen je ten, že většina dětí je z domu navyklá na tatarky, kečupy, hranolky, hamburgry a zdravé jídlo by jim ani nechutnalo.

Karotka 8.2.2010 9:45

Re: Přesolená jídla ve školních jídelnách

Jj, v tom je to konflikt. Sám volím nějaké jídlo a je mi jedno, co jedí ostatní. Ve škole u mých dětí to je ale něco jiného. Tam vnímám totalitní demokracii - vládu většiny - jako dost velký útisk. Ale jít vlastní cestou, úzkou a křivolakou, je vždycky náročnější. Kdyby nebylo, byli bychom už dávno všichni v ráji a čerti by to tu mohli zabalit :-)

Harry 8.2.2010 13:58

Re: Přesolená jídla ve školních jídelnách

Mate pravdu, staci aby jeden "machr" u stolu rekl "tohle nezeru" a vsichni blbeckove nasleduji. Maji ale vzdy dost chechtaku aby si pak v automatu koupili Kolu a nejake tycky.

Karotka 8.2.2010 8:58

povinné zdraví

Zabývám se vařením a výživou už hodně let (začátek byl, ach, tak idealistický: od chvíle, co jsem doma jako teenager prohlásil, že budu vegetariánem - čím už taky zaujmout holky, že? - a naši souhlasili s tím, že ať si tedy vařím, co chci). Od té doby utekla spousta času a já se hodně dozvěděl, provedl hodně experimentů, našel si svou cestu. Teď se tomu věnuji profesionálně v obchodě.

Sám jsem logicky došel k výraznému omezení soli (a cukrů a dalších "jedů"), i když netuším, kolik gramů na den to teď činí. Docela málo jím hotová jídla, nejvíc soli však sním určitě v nich.

Souhlasím, že sůl je velice prospěšné omezit. A jsem rád, že jsem k tomu mohl dojít sám. Jsem vděčný, že mi dnešní potravinový trh umožňuje si vybrat, byť jsem limitovaný tím, že z hotových jídel (včetně pečiva - chleba si pečeme sami) toho jím minimum.

Ale, a to je obrovské ale, mám naprostou svobodu dát si cokoliv chci. Můžu si do jídla přidat i velice slanou věc (citovaný balkánský sýr) a vynechat třeba sůl jinde (ne, že bych si to po vzoru jiných nějak odvažoval). Zkrátka chci-li, zahřeším si, mám to zcela ve svých rukách a svém svědomí.

Četl jsem nedávno nějakou nacionálně sociální webovku - autor tam plánoval povinné vegetariánství jako soběstačný systém moderního bílého muže a bílé ženy v národně socialistickém státě. Tento způsob zlepšování společnosti zdá se mi poněkud nešťastný. A to jsem věřící, monogamní, ekologicky smýšlející člověk, pohybující se v oblasti zdravé výživy...

Klekýpetra 8.2.2010 8:57

Není nad Evropu

Cukr už neděláme,máslo,mléko,vajíčka?Nojo,ale ,když nebudou vymejšlet ty py.oviny,tak co budou dělat? Zase jiné py.oviny(těch magorů už se nezbavíme-stejně tak,jako senátu

Lada 8.2.2010 8:51

Žádný

problém. Budu si nosit do restaurace slánku.

Wlasta 8.2.2010 8:51

závěr znáte

"Dej mi sůl a bude Ti chutnat."

V EU verzi za několikanásobek

conqueror 8.2.2010 8:50

Aha, zase jeden

co by uzákonil míru a množství solení... Jasně, jsme přece v EU...

Han 8.2.2010 8:34

Jednou se stalo,

že místní pekař zapoměl osolit těsto na rohlíky. I když je prodával se slevou, jíst se to nedalo - a to sám málo solím.

honzak 8.2.2010 8:08

kdo ze starších

si vzpomene na "bezmasé čtvrtky"? A potom bude už jen "Vepřový bůček na 1000 způsobů a pokaždé jinak".

Při představě, že jediná uznávaná kuchyně bude echt německá se mi dělá zle!

pišingr 8.2.2010 9:58

Re: kdo ze starších

Já bych to tak neprožíval, ona francouzská kuchyně nám rozhodně má co předat!

BOMBON 8.2.2010 8:04

trochu se desim

toho, az nejaky "vedec" urci, jak casto a jakym zpusobem mam soulozit, protoze tak je to optimalni pro me zdravi. a byrokrat s politikem mi to prikazou...

stat potom pro blaho obcanu zridi specialni ulicni vybory, ktere budou kontrolovat pocet a kvalitu styku, pripadne organizovat nezadane jednotlivce, kteri by snad, nedejboze, mohli mit sexualni pust ci se zabyvat sebehanou, pripadne trestat ty, kteri kvotu presahnou a budou ci tak nicit sve zdravi...

TSL 8.2.2010 7:41

Dneska nám vezmou sůl

a zítra nám budou holit hlavy ...

BOMBON 8.2.2010 8:04

Re: Dneska nám vezmou sůl

:-))))

mol 8.2.2010 2:44

slanečky, balkánský sýr a další slané dobroty.

Tak si nejprve ujasněte, zda jde o hotová jídla nebo "o slanečky, balkánský sýr a další slané dobroty."