8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

VĚDA: Červený knoflík

Bylo nebylo. To druhé je správně. Přesto se to, co nebylo, nejednou těší mimořádné životnosti. Třeba legenda o pražském rabínu Löwovi, jenž měl zhotovit z hlíny golema, bytost, která poslouchala jeho příkazy a prováděla je.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 12.4.2017 14:19

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

Jasně, tak nějak jsem vás pochopil, ale právě takováhle prefabrikace je složitá čili drahá, protože do každého panelu vkládáte atypické prvky, takže mimo jiné nestačí projekt typu "sem okno, sem dveře, díry vyvrtáme na místě", ale musíte mít perfektně zkoordinované všechno, takže jen projekt je dvakrát třikrát tlustší neboli dražší. Vlastně jedinou výhodou proti stavění klasickému je, že v hale neprší a nemrzne, naopak složitější je doprava a úplně mizivá je operativnost; na kvalitě materiálu u stěn rodinného domu až tak nesejde (prefy umějí PODSTATNĚ lepší betony, než lze udělat přímo na stavbě).

Cenově výhodná je pásová výroba, ale ta je právě dost neobratná - viz výroba panelů Spirol: do snad 100m dlouhé formy se natáhnou a předepnou lana, zalije se to betonem a následně rozřeže přerostlou cirkulárkou na požadované délky. Trapná je jedině skutečnost, že chcete-li panel užší než 1,2m, musíte si připlatit, protože se musí přiříznout i po délce. Problémem paneláků není to, že to jsou paneláky, ale to, že právě z důvodu masovosti jsou všechny stejné; pražský dům K Václavce 2 je komplet panelák.

Dost zajímavé video o výrobě spirolů: https://vimeo.com/33345701

V. Vaclavik 12.4.2017 15:15

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

právě takováhle prefabrikace je složitá čili drahá, protože do každého panelu vkládáte atypické prvky, takže mimo jiné nestačí projekt typu "sem okno, sem dveře, díry vyvrtáme na místě", ale musíte mít perfektně zkoordinované všechno, takže jen projekt je dvakrát třikrát tlustší neboli dražší. Vlastně jedinou výhodou proti stavění klasickému je, že v hale neprší a nemrzne...

Hlavni vyhoda je, ze je vse pod kontrolou, nejen prseni a teplota, takze je kvalita. Ale vy spise mate na mysli masovou prefabrikaci 'kralikaren', odtud taky to narceni o panelacich.

Podstatne je, ze robotizace, AI, vyrazujici lidskou praci, je fantazie, aspon pro jeste hodne generaci a nemusi nas to nejak palit. To jen Pivoda vidi tu geometrickou radu, jak to uz bude zitra, pricemz jestli vubec kdy. Budoucnost vzdy byla uplne jina, nez bylo kdykoli a kymkoli predpovidano.

Ja tu jen rikam, ze baraky by dnes mohly stavet plne automaty na miste ze zakladnich prvku, jako kdyz se vari ze zemaku a mouky a... umely by to automaty, ktere stavi ve Skodovce auta. Ale kdyz si lidi nemohli dovolit ani vyrobu toho Aviku, tohle uz by si vubec nikdo nedovolil, krome a to jestli, miliardaru, protoze to by museli byt pekne hloupi.

Z. Lapil 12.4.2017 16:00

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

Jo :-).

Baví mě, jak se objevuje objevené. Nebo přinejmenším popsané. Za všechny Asimovova sbírka Já, robot.

Vlastně si říkám, že - jako snad všechny průšvihy - přijde i ten uměle inteligentní z nějaké méně očekávané strany. Moje nápady to nejsou, ale spíš, než od nějakého inteligentního robota bych čekal průšvih buď ze strany nanotechnologie, ať už robotické nebo biologické (Kmen Andromeda) nebo z nějakého propojení něčeho, co propojeno nikdy být nemělo (na to je taky povídka: Haló, tady Frankenstein, pro změnu Clarke.

V. Vaclavik 12.4.2017 12:53

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

Tu stavbu na miste pak provedli monteri firmy, zadni Ukrajinci. Jak rikam, nebylo to pro bezne smrtelniky, bylo to pro bohatsi tridu, zakoupil se pozemek a za chvili se uz bydlelo a v luxusnim baraku, i kdyz do jiste miry typizovanem.

I. Novák 12.4.2017 14:19

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

Pan Václavík je tak mladý a nebo tak dlouho z vlasti, že netuší jak se stavěly paneláky? A vlastně totéž v malém popřevratové satelity?

V. Vaclavik 12.4.2017 15:08

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

Tohle neni ani panelak, ani neco po-prevratoveho, vyjadrujete se k necemu, o cem konkretne nic nevite, vkladate si svoje sablonovite znalosti do vseho a nejspis vsemu rozumite.

Z. Lapil 12.4.2017 14:23

Re: A ja bych rekl, ze ani 'kdyby'.

Jasně, něco za něco. Podle mě je to pro stavění z klasických materiálů slepá ulička. Naopak ocel a dřevo včetně různých překližek a OSB desek jsou materiály pro prefabrikaci vysloveně stvořené. Přinejmenším se na stavbě špatně impregnuje a žárové pozinkování nepřichází v úvahu vůbec.