4.6.2023 | Svátek má Dalibor


Diskuse k článku

VĚDA: Bionáhubek se tentokrát nepovedl

Mutageneze, selekce, křížení. Tři hlavní cesty vedoucí k udržování či rozšiřování oné žádoucí, odborně i mediálně velebené biodiverzity živých organizmů. Tři procesy původně zcela „spontánní“, tedy přírodní. Později člověkem pochopené, zvládnuté, vylepšované, využívané, zneužívané.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 14.1.2017 17:28

Zase jste mi připomněl, pane profesore, jak hloupá

lidská společenství jsou, když se nedokážou poučit u přírody. Ta má za miliony let regulaci nejrůznějších procesů tyto zmáknuty prakticky dokonale a je typické, že se dají charakterizovat jako udržování rovnováhy a nacházení zlaté střední cesty. Oproti tomu se chování lidských systémů dají popsat příměrem ,,od pankejtu k pankejtu". Na extrém jednoho typu obvykle reaguje extrémem opačným. Žádné hledání rozumné rovnováhy.

Při použití GM samozřejmě hrozí těžko předvídatelné následky, pokud by se užívaly živelně a bez přiměřené kontroly, ovšem také poskytují tak dalekosáhlé možnosti při rozumném využití, že si je náš přemnožený druh nemůže nechat ujít, pokud chce nějak přežít a vyhnout se katastrofě. Jak dlouho ještě to hledání zlaté střední cesty bude trvat?