6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

ÚVAHA: Nevím

Rozhodně není obvyklé začínat článek takto, spíš si zakládáme na vědění, ale jsou situace, kdy zřejmě nevědí ani mnohem povolanější, než autor této úvahy. Stále častěji se z medií dozvídáme o pronikavých pokrocích věd technických a biologicko-medicínských.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Sládková 3.11.2016 13:46

Kniha Karla Čapka R.U.R.

Stále více si uvědomuji, jak měl Karel Čapek pravdu ve své knize RUR. A je to tady. Dříve stačilo v administrativě či prodavačce papír a tužka. Dneska, když vypnou proud a počítače nefungují, stojí celé národní hospodářství. Dnes jsem na robotech velice závislí. A nemáme čas na sebe. Na své přátele. Dříve bydlelo několik generací v jednom domě a každá generace vypomohla té která to momentálně potřebovala. Dnes umírají lidé a příbuzní si na ně vzpomenou až u notáře v dědickým řízení.

Kam to dospěje? Myslím si, a to je můj optimistický pohled, že se vrátíme zpět k přírodě. Fotovoltaické články na střeše? Výborně! Tepelná čerpadla? Skvělé! Ale blíž k přírodě. Vždyť co člověk potřebuje? Trochu jídla, do něčeho se obléknout a střechu nad hlavou. Ale hlavně skvělou rodinu a přátele.

J. Jurax 1.11.2016 21:04

No jo

Buďme ale optimisté. Ještě nikdy nebylo, aby jaksi nebylo ...

A. Alda 1.11.2016 11:52

To jste napsal zvlášt velmi dobře.

Blahopřeji.

Ale moc čtenářů asi nezískáte.

J. Vintr 1.11.2016 11:11

Veškerý technický a technologický pokrok

je podmíněn fungující ekonomickou základnou. Pokud dojde k nějakému kolapsu, což je vzhledem k současnému vývoji celkem dost pravděpodobné, tak je veškerý pokrok v háji a lidé budou mít úplně jiné starosti...

J. Jurax 1.11.2016 21:09

Re: Veškerý technický a technologický pokrok

No, on ten technický a technologický pokrok taky může následky kolapsu zmírnit, pomoci z něj vybřednout, případně kolaps zcela odvrátit. Jde ovšem o to, jaký kolaps to bude.

Existuje bohatá kolekce postkatastrofických či postapokalyptických scifi - říká se jim postapo ...

K. Janyška 1.11.2016 9:22

Tím se netrapte, to neví nikdo a nikdy vědět nebude, autore.

Známy jsou jen neměnné a nezměnitelné vlastnosti lidského světa. Bohužel jen pro vyvolené... Dzp.

P. Rada 1.11.2016 5:58

Co víme?

Víme třeba, že vývoj komplexity popsatelné jako deterministický chaos se s principu nedá s jistotou k nějakému okamžiku a místu určit. Víme však, že k popisu atraktoru chování takového systému lze použít vyjádření pravděpodobnostní. V tom se komplexita začíná podobat životu. Už o fraktálech se proto příznačně říká, že jsou oproti euklidovské geometrii živé.

Život sám ale oproti neživé přírodě vykazuje navíc řadu zvláštností jako je schopnost samoreprodukce, metabolismu.... ale i poklesu nentropie v oživlé oblasti na úkor energie zvenčí a proto je odhad vývoje biosféry tuplovaně komplikovanější.

Tam kde nevíme si proto často vypomáháme hypotézami třeba i bohů. Časem se ale přesto může ukázat, že až zas takto krajní hypotéza nebyla pro vysvětlení pozorovaného nezbytná. Uznávám však, že v řadě případů je to cesta nejsnazší.

O trochu náročnější je pak umět říci "Nevíme".

R. Langer 1.11.2016 12:29

Re: Co víme?

Ano, obzvlášť u tebe je to "nevím" říct prakticky naprosto nemožné, že, Zelený sedmilháři?

:-D

F. Houžňák 1.11.2016 13:21

Ale pan rada

ví vždycky.