20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

TECHNOLOGIE: Co nás (ne)čeká a co nás (ne)mine

V oblasti technologií je prognostika obtížná, neřkuli nemožná. Samozřejmě nemá smysl předpovídat na krátký časový úsek. V rozmezí jednoho roku, dejme tomu roku 2013, se neuděje nic očividně převratného.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 30.12.2012 16:42

Přístup k radikálně novým objevům

Uhlich napsal níže: "... se za posledních 50...60 let neobjevil jediný prokazatelný nový zdroj energie...vše co máme jsou jen aplikace a varianty dřívějších objevů a vynálezů...nic jiného !!! "

Doporučuji se podívat na video (46 minut s českými titulky) o tzv. jaderné fúzi za studena:

http://www.youtube.com/watch?v=72I1FltY1Ug

Prokazatelně žijeme v úplně jiném světě, než se domnívá pan Uhlich. Shlédněte video a přijdete o iluze racionálně uspořádaného našeho světa.

P. Rada 30.12.2012 17:49

Re: Přístup k radikálně novým objevům

Pane Pivoda já si tu dobu, kdy se o tzv oběvu studené fůze - viz video - velmi dobře pamatuji. Dokonce jsem se chystal si to pokoutně v laboratoři ověřit rovněž. Nepovedlo se ale alespon jsem si uvědomil oč v principu jde. V té době studenou fůzi začali potvrzovat i některé laboratoře u nás - tedy na druhé straně železné opony.... vždy se ale nakonec ukázalo, že jde o nějaké chyby měření a ani pozitivní efekt se nepodařilo nezávisle a opakovaně prokázat. V takovém světě žiji já a to video mě o ničem novém nepřesvědčilo - naopak!

Obsahuje totiž jednu ale dost vážné hrubky. Tou prvou je tvrzení ve zhruba 3 minutě, že fůze na Slunci neimituje zhoubné záření - naopak! - jen se to děje velmi hluboku a celá oblast je oddělena širokou konvektivnní zonou. Také v tvrzení, že se v tokamaku nepodařila dosud žádná energie teplou jadernou fůzí uvolnit je nepravdivé. Mimochodem experimentální tokamak máme i u nás.

Věc získávání energií má ale daleko podstatnější háček a tím je fakt, že aby se nějaký proces získávání energie dal použít jako dominantní zdroj pro krytí potřeb civilizace, nestačí jeho kladný efekt ale ten poměr získané energie ku vložené musí být minumálně zhruba 5x i pro civilizaci jež nečelí vnějším tlakům a živoří na civilizačním minimu. V severnějších oblastech planety však až násobně více. Dnes je kupříkladu v USA tento poměr 40x ale u ropy, která je podstattou života tamní společnosti klesá i přes všechna technologická vylepšení průběžně od roku 1900 kdy byl na úrovni 100x až do dneška kdy je na úrovni cca jen 10X. viz tabulka EROEI.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fe/EROI_-_Ratio_of_Energy_Returned_on_Energy_Invested_-_USA.svg

Pokud se tedy nakonec i nějak někomu kdekoli na světě podaří realizovat fůzi za studena bude před ním stát ještě podstatný problém a to technicky realizovat proces tak aby měl dostatečnou efektivitu EROEI. Právě to je klíčem k reálnému využívání (nestačí masivnost) a právě to se nedaří což jen potvrzuje i ono video.

M. Pivoda 30.12.2012 20:51

Přístup k radikálně novým objevům

Nepřesvědčil jste mne. Nicméně děkuji za obšírné vysvětlování, nejsem specialista v oboru, sledoval jsem články k tématu předtím na Technology Review (MIT). U jevu, kterému se říká "jaderná fúze za studena", je výzkum stále v počátcích, k praktickému využití má samozřejmě daleko. Nicméně potenciál tohoto zdroje energie by měl být mnohem vyšší než u stávajících zdrojů energie (zdrojové vody je v oceánech nepřeberně). Investice do výzkumu tímto směrem, by se tedy měla později zúročit. K té investici ale nedošlo. Z videozáznamu (z roku 2000) byla zřejmá silná zaujatost proti novému principu u těch, kdo prověřovali postupy Flaišmana a spol. Nebyl to žádný nezaujatý vědecký přístup, takže mne odpůrci jaderné fúze za studena nepřesvědčili. Vědci nejsou andělské bytosti.

Moje specializace je jiná. Nabídnu vám na oplátku jiný případ neobjektivního postupu. Spolupracoval jsem před více před 20 lety s doc. Václavem Polákem a vím, jak jeho radikálně nový výzkum byl skandálně v Česku zabit. Poté, co firma IBM přišla s počítačem Watson, by se taková česká ostuda už ale nemohla přihodit. Bohužel Polák je ale už mrtev a IBM dobrovolně nepřizná, odkud čerpala. (My jsme Polákovy práce poslali také na firmu IBM).

https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/

P. Rada 30.12.2012 22:25

Re: Přístup k radikálně novým objevům

Nemám v úmyslu Vám brát presvědčení, že něco být může.... protože jak se říká naděje umírá poslední. Také jsem věřil v možnost nějaké formy fůze za studena kterou už naznačovali snahy alchymistů najít kámen mudrců... a jsem pro i znovuověřovat každou novou tezi, Ale ani stopové reakce se dosud nedaří jiným opakovat. Pokud by se alespon nepatrná odchylka povedla nalézt, pak by to byl by to zlom v jaderné fyzice a po takovém objevu se kde kdo pídí at už oficielně pobírá grand na to či ono, nebot to hledání nepoznaného je na vědě to nejzajímavější. Dalším problémem by sice bylo umět takový efekt využít, ale i tak by šlo celosvětově o zlom v poznání a nutnost upravit doposud poznané zákony.

Musel by za tím být nějaký "tunelový efekt" umožnující překonávat potenciálovou barieru Coulombovských sil jádra nějakým trikem (jako v polovodičích) který ale v přírodě zatím nikde nepozorujeme. Tím míním nejen pozemskou ale hlavně procesy ve hvězdách...  které se spektroskopicky... sledují dlouho.

Pokládám proto za falešnou stopu/argumentaci hlavně vysvětlování typu, že někdo jiný na takový výzkum peníze dostal a my ne....  což právě je skrytým motivem celého navíc zbytečně impresivně laděného videa. Možná, že ale právě o vzbuzení dojmů přitom šlo.

Prostředí kolem nás je přitom skutečně s fyzikálního hlediska plné energie už podle platnosti vztahu E=mc2   Potíž je ale v tom, že tuto vnitřní energii hmoty běžně těžit neumíme. Pokud by se to stalo a bylo to dostupné jak "voda" ... přestali bychom zřejmě být biologickou součástí známé přírody a stali by se z nás bytosti kosmické a věřte či ne toto by si jen tak někdo z lidí nenechal ujít. Ani něco takového ale nikde kolem sebe nepozorujeme třeba v podobě mimozemštanů či alespon jejich stop. Nazývá se to Fermiho paradox.

Pokud Vás ale přeci jen zajímá to co je pro vývoj našeho světa s energrtického hlediska nyní zřejmě dominantní, nabízím pečlivě pročíst článek Kašíka:  http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883

B. Uhlich 30.12.2012 20:22

Re: Přístup k radikálně novým objevům

myslím, pane Pivodo, že jste opravdu mimo mísu...prosím nepleťte si pojmy s dojmy... na tom , co jsem napsal trvám a vy byste měl pochopit, že fikce a fantasmagorie je jedna věc a technická realita druhá...

M. Berka 30.12.2012 10:33

Skoro vše děláme špatně...

Snažíme se zastavit vývoj evoluce, vidíme jen krátkodobé cíle. Např. Penicilin - dobrý, ale naše tělo se přestane samo bránit, kdežto bakterie, které přežijí, budou nezměrně silnější... Co přijde asi potom?

A tak je to se vším. Vedeme směšný boj proti evoluci místo toho, abychom ji využívali.

V technologiích žijeme v tom, že budeme rychlejší než změny přírody. Možná ano, možná ne.

V. Vovák 30.12.2012 13:39

Re: Skoro vše děláme špatně...

Doporučuji návštěvu antropologického ústavu. Je velmi poučné podívat se na exponáty z doby předantibiotické. Abyste věděl, zač tady plédujete, a do čeho by se vrátil svět, kdyby se držel vašich rad.

P. Rada 30.12.2012 14:09

Re: Skoro vše děláme špatně...

Antropologie o ledačems opravdu vypovídá. Třeba o tom, že náš druh se v homo sapiens sapiens změnil skokem a s prakticky hloučků geneticky velice blízkého materiálu, se skokem stal s loveného v ústraní žijícího tvora,  nejnebezpečnější predátor planety - co si ale v poslední době neví rady právě sám se sebou. A o tomto aspektu už se ale v antropologickém pohledu sotva co dovíme.

Cesta se dnes totiž větví nikoli na varianty zpět a vpřed lee na možnosti vývoje extenzivního a intenzivního. Na extenzivitu už prakticky nejssou prostředky a nestíháme vyvíjet technologie. Přesto ji ze setrvačnosti vzýváme a nekriticky přebíráme toto minulé schema.

Ta druhá cesta intenziví - tedy rozvoje osobnosti,  je totiž náročnější, nedá se koupit, nedá se jí zmocnit silou ... a tak se jí , ve své pohodlné hlouposti,  zatím mnozí vyhýbáme.

P. Ruzicka 31.12.2012 0:06

Re: Skoro vše děláme špatně...

To je dané tím, že většina lidí je lehce ovlivnitelná. Pokud jim někdo bude třetinu dne tvrdit, že smyslem života je to tu odžít v blahobytu a nemyslet na budoucnost, tak to tak i dopadne. Stačí se podívat, kam směřují hodnoty, které uctívali naši předkové a ta doba není tak dávno minulá, jak se může zdát.

P. Rada 30.12.2012 13:55

Re: Vše podstatné děláme špatně...

Spíše naopak pane Berka - snažíme se předběhnout vývoj evoluce a k tomu jsme jako jediný druh na planetě vybaveni schopností vyšších typů intencionality - tedy představivosti která umožnuje také strategické myšlení.

Chybou je ale odklon směrem ke krátkodobým cílům v rámci tržní společnosti, která podle ideálů tzv svobodného trhu, je adaptivnějším přístupem k problémům reality než strategické uvažování.

Technologie informační jsme takto dokázali povznést na mimořádně vysokou úroven ale naopak technologie výměny, transformace a recyklace materiálu a energií se nám nedaří realizovat udržitelným způsobem a máme v tomto směru co se od přírody učit.

Jako lidé českého kotlíku se např. ve svém energeticko konzumním metabolismu chováme v průměru ekvivaletně 30tunovému savčímu monstru. Ekvivalentní hladnokrevník by vyšel až několikasettunový ... a to při současné lidnatosti už je na pováženou protože k udržitlelnosti z hlediska ekostopy bychom potřebovali 3.5x více planet.

Právě toto už o naší schopnosti strategického nadhledu kterou máme geneticky fixovanou nevypovídá. Proto říkám nikoli - v tom podstatném co nás od přírody odlišuje jsme egoisticky udělali řadu kroků zpět a dopady neudržitelnosti stavu tomu odpovídají.

M. Stuchlik 30.12.2012 17:23

Re: Vše podstatné děláme špatně...

Fajn,tak to vykládejte v Asii a našim opálenějším spoluobčanům.

P. Rada 30.12.2012 18:08

Re: Vše podstatné děláme špatně...

Naši opálení spoluobčané v Asii mají lepší strategii vývoje pro dosud menší měrnou spotřebu jak my a ložiska surovin ještě pod zadkem - kdežto my je od nich, pokud ještě máme za co o výrobcích dále.

Domácí neobnovitelné zdroje už jsme totiž z větší části vyžrali a vzácné prvky nutné pro kdejakou sofistikvanější výrobu si např Čína ponechává pro sebe. Stále častěji navíc hromadně nakupujeme výrobky s této oblasti a tak zjevně i technologicky ztrácíme. Tím se spíše naopak z nás stávají závisláci na okolí, co svůj život vedou strategicky špatně. Jak vidím tak pochopení tohoto nedobrého vývoje,  je pro zlenivělé našince, oblblé údajnou všemocností trhu, paradoxně náročnější.

P. Rada 30.12.2012 2:17

Budoucnost je spíše v našich hlavách.

A to je pane autore paradoxně jak nadějné tak pochmurné konstatování. O té pochmurné a velmi rizikové části vypráví snad nejlépe Koukolík: http://www.youtube.com/watch?v=PpMJkaf117g

O té technologické, kterou jsme poslední staletí vzýali jako své vykoupení se spíše dá říci, že nás zavedla do stavu zvaného "technologická past". To je vidět pěkně na tom, že prakticky všechny technologicky vyspělé země jako japonsko, USA, Západní evropa... ekonomicky stagnují i za stavu vyspělé infrastruktůry a rozvinuté vědy. naopak země surovinově bohaté jako Rusko, brazilie... ještě rostou.

Dají se skutečně očekávat náramě vypiplané finesy, technologická kouzla... ale spíše toho typu který udivuje co by bylo možné kdyby... To podstatné a tím je míra efektivity těžby energií i schopnost šetrně využívat suroviny, recyklovat... totiž roste pomaleji jak spotřeba a limity už jsou někde překrošeny a jinde v dohlednu.

Právě proto se spíše hovoří o nutnosti dematerializace společnosti: ... http://service.ihned.cz/backup/respekt/56552170.html

Toto však není výhled na rok 2013, který si autor vzal skromě na mušku, ale na období podstatně delší. Přemýšlet spíše nad svým bytostným tedy neextenzivním rozvojem bychom měli ale začít co nejdříve a třeba i předsevzetím do dalšího roku.

B. Uhlich 30.12.2012 9:57

Re: Budoucnost je spíše v našich hlavách.

Ano, ano.... vyčteninky..prokládané zase vyčteninkami...hele Rado..máte taky nějaký svůj názor, nebo máte jen vyčteninky.... ????  Já jsem za celou dobu tady nečetl, že byste taky něco sám věděl nebo měl na něco názor...vy máte jen a jen vyčteninky...  začínám vás podezírat , zda celý Rada vůbec existuje... zda celý Rada náhodou není jen jedna velká zvrácená vyčteninka...

P. Rada 30.12.2012 13:35

Re: Budoucnost je spíše v našich hlavách.

To máte tak pane Uhlich. My jako živočišný druh si informace předáváme s generace na generaci bud geneticky nebo sociálně - tedy "vyčteninkami". Pochybuji, že Vy jste na tom jinak, Jenom si třeba egoisticky - tedy "zvráceně" myslíte, že vše co presentujete jsou Vaše osobnostní názory a výtvory, 

Pokud jde o tu otázku co je mým názorem tak to je odvaha učit se od znalejších a tam kde to koreluje s osobní zkušeností to taky presentovat jako postoj se kterým jsem v souladu.

Jestli Vás zajímají konkrétnosti toho jak se člověk může sám v sobě rozvíjet prakticky bez nároků na další růst spotřeby - nabízím "vyčteninku" - sám jsem ale takové přístupy taky vyzkoušel a ono to věřte nevěřte - ověřte si - funguje.

Pěkný Nový rok a jen dodávám, že alkohol jako prostředek k rozvoji osobnosti podle i mé zkušenosti a v souladu s "vyčteninkami" nefunguje.

http://psychologie.doktorka.cz/skryte-tvurci-schopnosti-mozku/

B. Uhlich 30.12.2012 20:31

Re: Budoucnost je spíše v našich hlavách.

Kdyžtak pane Uhlichu..když už jste tak zdatný v těch vyčteninkách tak si laskavě vyčtěte jak se skloňují jména... ale to Vám píšu už asi po 20té a vy z toho asi máte tak trochu zvrácenou radost, že tady každého tupíte jak zupácký politruk na buzerplace...to, že nějaký voják neumí ani skloňovat se dá pochopit, ale Vy byste to zvládnout měl se svým porfoliem vzdělanosti.

Co se týká dalšího - nemíním už nijak reagovat..já , tady na rozdíl od Vás normálně diskutuji..pokud se občas mýlím..beru to tak, že se prostě mýlím..nesnažím se nikoho zasypávat vyčteninkami jako někdo... a pokud se domníváte, že Vaše vyčteninky fungují tak věřte, že jste asi jediný, kdo tomu věří...

M. Pivoda 29.12.2012 21:22

Bouřlivá diskuze

Neff: "V oblasti technologií je prognostika obtížná, neřkuli nemožná."

Hm. Jestli je něco předpověditelného, pak je to právě technologický vývoj - na rozdíl od ekonomie.

Počet diskusních příspěvků k tomuto tématu svědčí, jak daleko má toto téma na Neviditelném psovi k bestseleru.

J. Jurax 29.12.2012 22:54

Re: Bouřlivá diskuze

Jestli je něco předpověditelného, pak je to právě technologický vývoj

Jak se to vezme - ono třeba předpovědi letecké dopravy vyslovené před sto lety se opíraly o vzducholodě, Asimov nechával své roboty s pozitronovým mozkem počítat na logaritmickém pravítku a Lem v Mracích Magellanových předpovídal ve vzdálené budoucnosti obrovské elektronkové počítače ...

B. Uhlich 29.12.2012 23:04

Re: Bouřlivá diskuze

Tak on je dnes spíš problém, abychom se nějak ujistili .. (nebo vyvrátili..) zda jsme se tak jako náhodou neocitli na nějakém technologickém dorazu....   aby mi bylo dobře rozuměno..já nepočítám s tím, že už bylo vše vynalezeno..to doufám , že opravdu NE, ...ale zas na druhou stranu, si tak nějak říkám, zda by nebylo od věci začít počítat s tím, že to s tím vynalézáním už nebude tak jednoduché jak se na první pohled může zdát... abychom se slabomyslností malého dítěte např. nespotřebovali vše co máme s přesvědčením, že už ..brzy..určitě něco vynalezneme..ale safra..ono nic....   :-(   To jen tak moje drobná poznámka....  mimochodem za posledních 50...60 let nebyl např. vynalezen jediný opravdu nový zdroj energie.... což je fakt hodný k zamyšlení....   :-(

B. Uhlich 29.12.2012 23:26

Re: Bouřlivá diskuze

Také si myslím, že se zjevně nejedná o moc predikovatelnou záležitost... jako nelze popřít, že tu nějaký pokrok a vynálezy je a jsou, ale je-li člověk opravdu technologickým realistou nějak začíná chápat, že to s tím vývojem není tak snadné jak by se mohlo zdát. Přiznám se, že mám spíše obavy, aby nám ten "vynalézací optimismus" nějak nedošel...  tady nejde o nějaký nemístný pesimizmus a představu, že už všechno bylo vynalezeno...ale spíš o to, zda by někdy nebylo na místě ..si tak trochu připustit ono  CO KDYBY... abychom nedopadli jak slabomyslný jedinec, kteý spotřebuje vše co má s tím, že určitě zas někdy něco...objeví, vynalezne, vyvine... a ono se nakonec ukáže...  že jaksi nic.. :-(((  Mimochodem je realitou, že se za posledních 50...60 let neobjevil jediný prokazatelný nový zdroj energie...vše co máme jsou jen aplikace a varianty dřívějších objevů a vynálezů...nic jiného !!!  To je poněkud alarmující a zamyšleníhodné....., ne?

B. Uhlich 29.12.2012 23:28

Re: Bouřlivá diskuze

Tak mi to jeden příspěvek sežralo bez náhrady....a když vytvořím druhý...tak se mi tady nakonec zobrazí oba...to je na .......  ach jo....

J. Boleslav 30.12.2012 9:14

Re: Bouřlivá diskuze

To je ten technologický vývoj by NP. :-)

M. Pivoda 30.12.2012 21:06

Předpověditelnost vývoje u pěti druhů technologií existuje

Vážený pane J. Juraxi:

1. Můj oblíbený vědec a pratický vynálezce Ray Kuzweil dělá předpovědi (s dosavadní pravděpodobností úspěchu 85% !!!) nejdále do roku 2045. Vaše informace o stoletých předpovědích jsou jaksi mimo rozumný časový rámec.

2. Vámi zmínění science-fiction spisovatelé neprodukují vědecky podložené předpovědi, pouze stimulují mozek k přemýšlení. I to má samozřejmě svou hodnotu, ale každý z nás hovoří o něčem jiném.

Tím vším chci říci, že jste nic z mých dříve uvedených tvrzení nevyvrátil.

J. Jurax 31.12.2012 20:59

Re: Předpověditelnost vývoje u pěti druhů technologií existuje

No, ty předpovědi letecké dopravy před stoletím vyslovené se týkaly horizontu cca 20 až 30 let, takže byly ve Vašem rozumném časovém rámci. Hrabě von Zepellin v roce 1910 realizoval civilní dopravní linku se vzducholodí s celokovovou kostrou, kdežto letadla těžší vzduchu byla tou dobou křehké malé aparáty z latěk, drátů a plátna - takže předpověď byla jasná. Jenže chybná.

S těmi sf spisovateli máte samozřejmě pravdu, ale specielně ti dva mnou vybraní (Lem víc) byli skutečně sci spisovatelé, opírající se o reálný očekávaný vývoj techniky. Jenže holt o integrovaných obvodech se ještě ani nesnilo a i tranzistorové počítače byly tou dobou (konec padesátých) očekávanou novinkou ...

Ono vezmete-li si libovolný odborný - nebo řekněme populárně odborný časopis (já mám doma půlstoletí ročníků letectví a nalistuji-li si úvahy z roku 61, jsou dnes někdy úsměvné) a pokusíte se v něm nalézt prognózy odborníků, budou dobré v aproximaci stávajícího vývoje, ale pochopitelně nepostihnou technologické zlomy (třeba laser) , protože ty se předvídat nedají.

Toho Kurzweila jsem si vygůglil - on je to podle toho, co mi vypadlo, v oboru prognóz aproximátor, jenž velmi erudovaně domýšlí stávající trendy ve svém oboru (a jeho abych tak řekl okolí). V krátkodobém horizontu múže mít vysoké procento úspěšnosti - ovšem technologické zlomy a objevy předpoví stěží.

M. Pivoda 31.12.2012 21:18

Předpověditelnost v technologiích a v ekonomice

Jako seriózní vědec, nechce Ray Kurzweil prognózovat dále než do roku 2045.

Pro srovnání prognózy tzv. seriózních ekonomů:

Na podzim roku 1988 předložil Komárkův Prognostický ústav vedení komunistické strany Souhrnnou prognózu ČSSR do roku 2010. V Lidových novinách z 20. listopadu 2010 najdete toto:

"Přestože mnozí spoluautoři prognózy - například Václav Klaus, Vladimír Dlouhý či Karel Dyba - zaujali po listopadu 1989 klíčové posty v české politice, autentický text vize roku 2010 je dnes prakticky neznámý."

http://www.lidovky.cz/jakesova-vestirna-o-roce-2010-ddl-/ln_noviny.asp?c=A101120_000074_ln_noviny_sko&klic=240005&mes=101120_0