7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Mizí nám zde ptáci?

V době, kdy naši zákonodárci projednávají návrh zákona o NP Šumava, jsou suché šumavské porosty v národních parcích na obou stranách hranice stále náplní článků a diskuzí nejenom v odborných kruzích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Eliáš 9.4.2013 15:10

Bezzázahovost je hloupost

Šumava byla krásná proto, že byla udržována zásahy výrobců dřevěné hmoty. Proč se dává slovo zblblíkům, kteří si myslí, že se mají měnit tradiční a osvědčené postupy. Možná bude Šumava zase hezká, nemusela být ale určitý čas ošklivá, kdyby nežili lidé, kteří si říkají ekologové

Š. Hašek 9.4.2013 17:11

Re: Bezzázahovost je hloupost

Byla jiná, to hlavně.

Byla osídlená, člověk ji změnil.

Nevstoupíš to stejné řeky. Nebo si myslíte, že navážete na hospodaření roku 1935?

Můj názor jsem napsal. Pokud si mohu vybrat mezi "hospodařením" dněšního dřevního monopolu, nebo "vrátit" Šumavu opět do stavu divočejšího, přál bych si variantu tuto.

Prosím nepodsouvat spojitost se Zelenými a bionaftou, atd. Budete se divit, ale pro mě je Šumava i teď  fantastická. A bude. Nejen pro mě, jak na místě mnohdy sleduji.

J. Kalina 9.4.2013 12:12

k několika názorům a článku

NEUPŘÍMNÝ TENDENČNÍ BLÁBOL - LEŽ. OPĚT JE TO VŠE DOBŘE, OPĚT MÁME PRAVDU I KDYŽ PŮVODNĚ SE PROPAGOVALO NĚCO JINÉHO!

a) nechte už ty výrobce dřeva, tu svinskou lDŘEVAŘSKOU oby na pokoji. Oni tu Šumavu zalesnili a udržovali (a přesto těžili) v takovém stavu, že si ji někdo vybral jako Národní park místo sokolovské hnědouhelné pánve. Kdyby jste je nechali dělat jejich práci, možná by tam byla stále smrková monokultura, ale nikoliv takový prů..r. Jenom debil by si vykácel kšeft takovým způsobem a tak rychle jakým to dokázali ochránci

b) je zajímavé, že najednou čtu článek, kde se dozvídám od zeleného, že zase až tak smíšený les tam nebyl ani v minulosti. To asi aby odůvodnil proč jim najednou nevadí monokulturní smrkové roští, které se někde rozmáhá. Asi se blíží kriminál? Za chvíli si přečteme, že je tam saharská pouštní sova, která miluje toto nové prostředí a pak až les vzroste, že je ji třeba chránit.  Za invazní pak prohlásíme ty původní druhy, co se sem budou vracet, až bude Šumava trošku jako dříve?

c) no jasně, hezký argument - všude silnice, sjezdovky, hotely a bla bla bla. Aby ta přestava byla ještě hrůznější dodejte a všude Pražáci. Asi jako v Německu a Rakousku ??

d) a přitom stačilo tak málo a ještě na tom něco vydělat. Když kůrovec? Zastavit ! Vykácet, část oloupat na stojato!! Vysázet na paseku žádoucí mix dřevin, Při příštím výskytu kůrovce opakovat. Stačilo by na to méně lidí, byla by na Šumavě nyní již místy jiný struktura lesa, objevily by se živočichové, kterým by to vyhovovalo včet "doupných"

Š. Hašek 9.4.2013 10:49

Aspoň jeden článek,

který konstatuje fakta neovlivněná výrobci dřeva.

Pokud si někdo myslí, že "příroda je tak blbá", že přes kůrovce a třeba vychřici chce vytvořit zde v mírném pásu zmar a pohromu, tak nechodil do školy.

Zde je nejsilnější rostlinnou formací les. Roste ovšem déle než trvá volební období. A dovolená.

Prosím neplést Šumavu dohromady s obecným přístupem Zelených k jiným otázkám. (!!!!)

F. Navrátil 9.4.2013 15:50

Re: Aspoň jeden článek,

     Marně se snažím pochopit co tím básník chtěl říci. Do školy jsem chodil, takže vím, že vichřice se nepíše vychřice.

Š. Hašek 9.4.2013 17:04

Re: Aspoň jeden článek,

Samozřejmě máte pravdu s tou vichřicí. Kdo nikdy nenapsal koninu, nechť kamenuje. Děkuji za upozornění.

Moje poznámka byla reakcí na závěr diskutujícího, že přírodní procesy (velice zjednodušeně: kůrovec, živočich, atd) způsobí zmar a zkázu. Nic více. Stačí si to po mně ještě jednou přečíst.

E. Heusinger 9.4.2013 7:09

Na takový přístup k Šumavě

zde nejsme zvyklí. Zde se ochráncům přírody pouze nadává. Zde se vyznává Šumava zabetonovaná, zaasfaltovaná, s golofovými hřišti a aquaparky.

P. Han 9.4.2013 7:33

Re: Na takový přístup k Šumavě

Kde je to vaše "zde"? Takovýhle názor zazněl jen od vás a několika dalších, kteří se snažíte ho podsouvat těm, kdo si přejí na Šumavě přírodu, biodiverzitu a současně lidské osídlení - tak, jak to fungovalo stovky let.

J. Schwarz 9.4.2013 7:44

Re: Na takový přístup k Šumavě

kdybyste na Šumavu shodili atomovou pumu, "přírodní společenstva" by se taky časem obnovila, i ptáci by se vrátili a možná dřív, než by si mnozí byli ochotni připustit. A to má jako dokazovat, že zelenými fedrovaná "ochrana přírody" je OK? Ti ochranáři si prostě zabaví část krajiny pro sebe a ostatní odtud vykáží. Jejich přítomnost "přírodě nevadí", přítomnost ostatních ano. Což takhle umožnit obyvatelům Šumavy vyhlásit Prahu za kulturní rezervaci a nařídit pražanům, že budou smět žít jen tak jak se žilo v patnáctém století? To by byla bomba! A kolik turistů by se na to jezdilo dívat!

J. Bořický 9.4.2013 8:19

Re: Na takový přístup k Šumavě

Pane Schwarzi,ono s tím návratem "přírodního společenství"není zase tak jisté.Odhlédněme od Šumavy.Jako kluk si pamatuji ,jak v parcích bylo slyšet hašteření vrabců.Teď už ani nevím,kdy jsem viděl naposledy vrabce.O chocholouších,vlaštovkách nemluvě.Tím neobhajuji "zelené".ale v čem to tady  je,že některé druhy mizí ?

J. Schwarz 9.4.2013 9:00

Re: Na takový přístup k Šumavě

Je fakt, že chocholouše jsem už dlouho neviděl - ale to ani dřív. Vlaštovek vídám stále dost, vrabců - pravda, málo. Ale není to trochu tím že nemají ve městě co žrát? I když - zhruba před třemi lety, kdy se taky mluvilo o mizení vrabců - jsem jich viděl poskakovat a hašteřit se na trávníku minimálně  třicet.

R. Langer 9.4.2013 9:23

Re: Na takový přístup k Šumavě

Vrabci se pane z měst přestěhovali do polí - vytlačili je větší zpěvní ptáci, kteří se do měst přestěhovali a o kterých člověk za komančů neměl ve městech ani tušení. Že by něco mizelo jsem si opravdu nevšiml, o vlaštovkách (jiřičkách) ani nemluvě.

Š. Hašek 9.4.2013 11:20

Re: Na takový přístup k Šumavě

Pane Schwarzi,

opravdu si myslíte, že atomová puma je v přírodních dějích totéž co hmyz, případně vítr či množství srážek?

Docela rozumím tomu, že i v národním parku je pro někoho "neprodukční" a "bezcenný" ohryzaný smrk pohromou. Ale nechme přehánění stranou.

Nejedná se o beton a dálnice. Jedná se o obrovské vylidněné území, které se nabízí stát se přírodní rezervací, jakou ve střední Evropě těžko nalézt.

Bavoři to pochopili již dříve.

R. Langer 9.4.2013 11:30

Re: Na takový přístup k Šumavě

Vy už jste někde viděl atomovou pumu? 8-O

R. Langer 9.4.2013 11:32

Re: Na takový přístup k Šumavě

Vidíte, a v Hirošimě a Nagasaki už ji viděli. A co je tam dnes? Můžete hádat 3x!

V. Vovák 9.4.2013 14:43

Re: Na takový přístup k Šumavě

ještě bych přihodil přírodní jaderný reaktor, který běžel cca 150 tisíc let v Gabonu na místě zvaném Oklo.

P. Maleček 9.4.2013 6:39

Není smrk jako smrk, stejně jako Bursík není ekolog

Tak tak. Vrcholové partie Šumavy byly porostlé horskými a mokřadními smrky. Ale to co teď podlehlo orkánu nebyly horské smrčiny, ale nížinné smrky na Šumavu navezené sem po předchozí kalamitě v 19. století za účelem průmyslové výroby dřeva. Takže na ponechaných polomech těchto průmyslových lesů nevznikne původní šumavský smrkový les s s cca 15 podílem jedlí a buků, ale opět průmyslový porost z nepůvodních smrků, které za pár desítek let opět pokosí první větší vichřice.

Ti zelení jsou opravdu magoři - ke všemu uplacení dřevařskými velkofirmami, stejně jako bojovníci proti dálnici přes České středohoří, kteří tak zvyšují betonářským firmám jejich zisky.

Kdy přijdete na to, že Bursík žádný zelený fanatik není? Je bezohledným byznysmenem, který bohatne z naivity druhých.

E. Heusinger 9.4.2013 7:10

Re: Není smrk jako smrk, stejně jako Bursík není ekolog

Naplánovat dálnici přes CHKO je zhovadilost minulého režimu. Ale echt pravičákům se to moc líbí!!!

P. Čulík 9.4.2013 7:53

Re: Není smrk jako smrk, stejně jako Bursík není ekolog

Přes Šumavu měla vést dálnice?

M. Stuchlik 9.4.2013 9:00

Re: Není smrk jako smrk, stejně jako Bursík není ekolog

řeč je o ČEském středohoří

P. Čulík 9.4.2013 9:32

Re: Není smrk jako smrk, stejně jako Bursík není ekolog

To ano, ale článek je o Šumavě a vlákno také. To sem můžeme také zamontovat Klausovu amnestii...

M. Šejna 9.4.2013 9:17

pane Heusingere

plácate blbosti. Přes CHKO České středohoří vedou desítky silnic a ekologickým fanatikům to nevadí. Zato dálnice jim vadí. V čem se dálnice liší od normální silnice? Jen v tom, že je dvákrát tak široká a že se na ní mohou ekologičtí fanatici zviditelnit.

E. Heusinger 9.4.2013 10:31

Re: pane Heusingere

To opravdu potřebujete vysvětlit?

R. Langer 9.4.2013 11:31

Re: pane Heusingere

Vysvětlit to potřebujete hlavně vy soudruhu, jak tak vidím... :-D

J. Mrázek 9.4.2013 6:12

Krásně mrtvá krajina s torzy kmenů...

Tráva metr vysoká, spolehlivě bránící růstu čehokoli. Miliony smrčků možná někde jinde, ale tady ani náhodou. Nastupující eroze půdy na vrcholcích a postupné obnažování kamenité jalové půdy. Zřejmě ideál zelených, ale jinak naprostý zmar a umírající Šumava díky zeleným diverzantům. Kam vkročí, tam sto let nic neporoste. Nedalo by se zařídit, aby byli nuceni projít vzdělávacím procesem a teprve se znalostmi vypuštěni do přírody ? Nebo alespoň začít zelené brát jako "černou" a odstřel povolen kdekoli, kdykoli a v jakémkoli počtu v zájmu záchrany přírody ? Jen se ptám !

Š. Hašek 9.4.2013 10:41

Re: Krásně mrtvá krajina s torzy kmenů...

Tráva metr vysoká spolehlivě brání erozi.

Příroda neplánuje nikde zmar. Již jste si toho mohl všimnout.

Pouze byla a je snaha to dnes neosídlené území proměnit ve výrobnu Lesů ČR.

Je rozdíl mezi OZE  či řepkovou naftou a přírodním parkem, kde zcela samozřejmě jeden živočich (hmyz) není brán jako škůdce. Dokonce by si někteří mohli už konečně zvyknout, že v národním parku ani vichřice není pohromou. V zahradě u rodinného domky ano.

J. Kanioková 9.4.2013 0:25

K Šumavě nemám nic, protože to nesleduju,

ale s těmi ptáky je něco divně. Celé roky v zimě dávám na balkón krmítko a ráda jsem pozorovala, jak se tam ptáci slétají, přetlačují, krmí. Každou zimu jsem vypotřebovala několik kilovek zrní. Teď poslední dvě zimy - nic. Ani ň, ani jeden pták. Celé dvě zimy, na Ostravsku. Jak tam na počátku zimy zrní nasypu, tak ho na konci vysypu.

P. Čulík 9.4.2013 7:52

Re: K Šumavě nemám nic, protože to nesleduju,

Co to bylo za kilovky zrní? Nebylo to zrní takové červené? To jsme měli v paneláku ve sklepě proti potkanům. To by mnohé vysvětlovalo:-)

I. Lyčka 9.4.2013 7:58

Re: K Šumavě nemám nic, protože to nesleduju,

Máte pravdu. Věším na stromky na zahradě lojové koule, ale celou zimu byly téměř netknuté. Akorát párek kosů mi poskakuje po zahradě. Je to zajímavé tím víc, že už nemáme kocoura.

M. Stuchlik 9.4.2013 8:59

Re: K Šumavě nemám nic, protože to nesleduju,

všiml jste si nárůstu počtu sojek a strak ve městech? Ani kočky neplení hnízda malých ptáků tak účinně.