8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Polámané ručičky biologických hodin

Technické vymoženosti moderní doby nám umožňují žít v noci jako ve dne a ve dne se chovat jako za hluboké noci. Nezůstává to bez následků.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Kofroň 4.6.2012 12:27

Biologické hodiny

popisuje autor zřejmě převážně  z pohledu vysokoškolského studenta. Ona ta problematika  je ale složitejší, než šílené rozvrhy.  Přirozený biorytmus nabourává důkladně i změna času ze zimního na letní a naopak.  A to se už vůbec nebavím o začátku pracovnbího dne v šest ráno, který nám zavedl "skřivan"  Františk Josef I.  Zbytek Evropy, ale i USA vstává do práce na devátou.

Navíc třeba v USA je pravidlem, pokud se pracuje na směny, nemít směny rotační, ale zaměstnanci jsou přijímáni na tu kterou směnu, takže si mohou zbytek života podle toho napláýnovat a zařídit.

A vysokoškolská výuka? Tam si na veřejných universitách vyberete rozvrh, který vyhovuje Vám, a Vašemu případnému zaměstnání.  U postbakalářského studia je výběr času z denního na večerní samozřejmostí, protože většina graduate studentů si drží zaměstnání. A pokud netrváte na specifickém kantorovi, který ve Vámi požadovanou dobu neučí, pak s výběrem termínu ve Vámi požadované době nejsou problémy.  I povinné kurzy jsou většinou nabízeny  ve více, než jednom časovém okénku. To ale české vysoké školství ale asi ještě nejakou dobu zavádět nebude. 

J. Literák 4.6.2012 9:41

Nejmenovaný profesor

Nebyl tím nejmenovaným profesorem Max Planck? Něco podobného jsem o něm kdysi slyšel.

J. Tachovský 4.6.2012 10:27

Re: Nejmenovaný profesor

Nejmenovany profesor byl z MFF a jmenoval se Korinek

M. Pivoda 4.6.2012 9:26

Smrt univerzitních poslucháren se blíží

Stanford University’s president predicts the death of the lecture hall as university education moves online

http://spectrum.ieee.org/geek-life/profiles/john-l-hennessy-risk-taker

J. Klepal 4.6.2012 9:16

biologické hodiny a měření času

V tomto případě je zřejmě nutné odlišovat chod biologických hodin (závislý na osvětlování naší hvězdou, které se v minulých stovkách milionů let postupně prodloužilo o několik hodin, čemuž se biologické hodiny musely přizpůsobit) a začátkem měření času s případným odpovídajícím psychologickým efektem, v příspěvku důkladněji diskutovaném. Důkazem může být sjednocení měření času, stačí, když si skřivani posunou počátek měření svého času o hodinu dopředu a budou vstávat v pět svých hodin, avšak v šest měřeno podle lokálního časového pásma, a sovy si nastaví své hodiny o hodinu zpátky, takže budou vstávat v sedm svých hodin, zatímco lokální hodnota času bude stejná jako u skřivanů. Komu je hodina málo, může si dle libosti přidat k dosažení naprosté spokojenosti. To je současně i návod pro nespokojeného nejmenovaného profesora.

I. Lyčka 4.6.2012 8:33

Tvorbou rozvrhů se musí zřejmě bavit vyložení sadisté,

protože naplánovat výuku, kdy ráno v sedm se naplánují dvě hodiny a pak další dvě hodiny začínají až v pět odpoledne, to je prostě lahůdka pro studenty, kteří musejí do školy dojíždět, Celý den je zabitý a pokud je študák pečlivý, tak zabije i kus noci. A nejlepší je, když celý den čeká, pak přijde na tu sedmnáctou hodinu a na dveřích visí papírek, že dnešní hodina odpadá.