26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ROZHLAS: Silvestrovské ukončení AM vysílání ČRo

Oslavy konce minulého roku byly kromě covidu oproti minulosti významné i ukončením středovlnného a dlouhovlnného vysílání s amplitudovou modulací (AM) Českého rozhlasu s úderem silvestrovské půlnoci. I když jde v principu o jedno z nejstarších radiových vysílání na našem území, v době jeho letošního ukončení se uvádělo stále na 100 až 150 tisíc českých a moravských posluchačů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 7.1.2022 20:08

Pár technických: v průmyslu se elektronky nepoužívají pro laserové řezání, ale pro mikrovlnný ohřev. Co se týká zálohy pro nouzové použití - je to poněkud naivní myšlenka, většina lidí, kromě pár fandů, by to stejně neměla na čem poslouchat. Škoda jen, že nepočkali do května 2023, konec po 100 letech by byl hezčí. Taky ten konec vysílání mohli v Rozhlase pojmout trochu slavnostněji, ne pouhým "vytažením ze zásuvky".

Souhlasím, že by bylo pěkné vysílač zachovat jako technickou památku, to by se mi veeelmi líbilo.

MMCH, ta anglická tuctovka prý byla The Final Countdown (bohužel, nemohl jsem poslouchat naživo, tak to mám jen zprostředkovaně).

O. M. 7.1.2022 20:22

Těmi 100 lety jsem měl na mysli 100 let rozhlasového AM vysílání, byť na různých vlnových délkách a z různých vysílačů.

V r. 1923 začal vysílat Radiožurnál, který byl po válce začleněn do Československého rozhlasu.

O. M. 7.1.2022 20:40

Ještě oprava - ohřev vysokofrekvenční, nikoli mikrovlnný.

Z. Roubal 7.1.2022 21:32

Dobrý den,

průmyslové elektronky se používají na oba účely, pro mikrovlnný ohřev i pro CO2 laser. Budiče jsou již samozřejmě polovodičové, elektronka je pouze ve výkonovém stupni. Stačí se podívat na stránky Tesly Říčany kde mají optiku pro CO2 lasery. Jedná se o typy technologie keramika-kov.

http://www.electron-tubes.cz/optika

a pak i na jejich úvodní stránce:

"Vakuové prvky používané ve VF generátorech pro řezání laserem, VF ohřev, kalení a sváření."

O. M. 10.1.2022 16:14

Máte pravdu, na buzení vysokovýkonových CO2 laserů jsem zapomněl.

P. Hák 7.1.2022 20:06

Děkuji, zajímavé a dobře napsané.

I. Polák 7.1.2022 14:37

Díky. Také jsem si říkal, že krystalky pro začínající radioamatéry nic nenahradí. V dobách mého mládí existovaly i pokusy o nejjednodušší možné krystalky, pokud možno vůbec bez elektronických součástí. Existovala prý krystalka vzniklá jen zapíchnutím vhodných drátů do půlky citronu - sám jsem to nezkoušel, ale věřím, že to šlo. Ostatně AM radio běžně rušilo různé bigbíťácké zesilovače mikrofonů a kytar, když se někde zanedbalo důsledné stínění vstupních kabelů.

Pokud jde o první samodoma radia - nepřekonatelný byl "Krystal ABC" z prvních tranzistorů vyrobený v Československu. Marně hledám přesný ročník, cca 1961 - 1963.

I. Polák 7.1.2022 14:40

... samořejmě, s tím citronem to šlo proto, že SW vysílač v Liblicích svým výkonem výrazně dominoval v oblasti středních Čech nad výkony ostatních vysílačů v tomto pásmu. Jinak se krystalky ladily otočným kondenzátorem a chytlo se i více vysílačů. Ach ta nostalgie.

O. M. 10.1.2022 17:07

Ta vidlička (a padesátník) v citrónu sloužila jako monočlánek - viz např. https://fyzikalnipokusy.cz/2206/citronova-baterie. U té diody mohla max dělat malé předpětí, takže krystalka pak byla schopná detekovat i slabší signály. Spíš se to používalo jako zdroj napětí pro jednotranzistorový zesilovací stupeň za diodu - ale to už nebyla čistá krystalka.

Ale to je celkem jedno, dneska už s takovými demopřístroji nic nechytíme (možná tak poblíž HK Dechovku).:-(

E. Pribijl 7.1.2022 14:34

Je asi nejsmutnější že za Aší není čeština z Prahy na běžném rádiu slyšet. Vysílání do zahraničí na KV je již roky zrušeno. Internet (nelze všude nosit notebook) a různé satelitní vysílání je spíše výmluva a doporučení než praktická alternativa. Stejně jako kvalita zvuku.

V. Kolman 7.1.2022 14:16

Děkuji za parádní (nic neokecávající a bezkovidový) článek. Srozumitelný i laikům.

Dávno již tomu. Pamatuji "klasickou" vysílací anténu strašnického vysílače, na vyvýšeném místě, pár set metrů jižně od tehdejší Tesly Strašnice - kolem roku 1955. Dva vysoké dřevěné stožáry a mezi nimi drátová (několik paralelních drátů) anténa se svodem. Údajně měl ten vysílač (když ještě fungoval) výkon v řádu jednotek kW.

A ještě lahůdka pro odborníky. Tehdejší DLOUHOVLNNÝ!!! vysílač se mohl obejít i bez elektronek vůbec. Existovaly rotační vysokofrekvenční generátory (na př.: Alexandersonův) a výkonové uhlíkové mikrofony!! Přijímač = krystalka.

R. Langer 7.1.2022 13:01

Můj otec kvůli tomu vydržel zcela výjimečně na Silvestra do půlnoci, že tohle si nemůže nechat ujít. ;-)

I. Svatos 7.1.2022 12:55

jojo - zachytil jsem to pred Vanocemi od duchodce v tramvaji, ktery vsem oznamil: Tak dalsi krok nove vlady proti nam (duchodcum): vypnou nam rozhlas! Slecna, co sedela vedle nej, se ho zeptala, Coo? Rozhlas...co to je?:-)

T. Kočí 7.1.2022 12:48

Konečně něco ne o covidu. Krystalka to bylo moje hoby v 60- tkách. Vyobrazený radiomagnetofon za 580 bonů v Tuzexu byl skvělý pro poslech RFE, VOA v 80-tkách. Díky za prima článek.

T. Kočí 7.1.2022 13:11

Taky jsme měli ten tranzistorák- T 6, stál 600 Kčs, měsíční plat maminky.

M. Marek 7.1.2022 12:14

Gramorádio Tábor. Krásný kus nábytku.

J. Kraus 7.1.2022 11:09

Když slyším slovo superhet, i dnes cítím radostné vzrušení. Mám už jen Tesla Liberator, jednoho přerostlého Talismana, na kterém byly KV od 9 metrů, což už komunista nerušil ale daly se poslouchat jen při příznivém počasí, a ještě původní holandskou Philettu. Ta byla získána někdy na jaře 1945 v Antverpách z potopené lodě. Byly jich tam prý bedny. Hrála bez poruchy až do roku 1964, pak otec přinesl domu Akcent, cena 1400,-, ještě mám účtenku i návod. Ale Philetta zůstala stále na svém místě na kredenci. Hraje dodnes, za ta léta jsem měnil snad jedinou lampu. Co je ale stěží uvěřitelné, mořská voda rozežrala povrch odporů a kondensátorů, všechny jsou jednolitě tmavohnědé, některé jakoby spečené k sobě, ale na funkci to nemá vliv. Philetta má přímé žhavení, ale jak tu sůl přežily ladicí cívky, to je mimo moje chápání.

http://www.oldradio.cz/index.htm

Jinak pochopitelně ukončení vysílání na SV a DV, tudíž v případě ohrožení republiky a obsazení VKV vysílačů nepřítelem nemožnost informovat občany prostřednictvím celoplošného vysílání, vypovídá o pokračujícím rozvratu země.

P. Kubáč 7.1.2022 11:07

Angličani se chystají vypnout i FM vysílání a přejít čistě na DAB. S tím se u nich vyskytl termín "DAB catastrophe", kdy pár kvalitních FM stanic má být nahrazeno mnoha desítkami digitálních stanic s datovým tokem tak nízkým, že zvuk vždy horší než původní FM a nekdy dokonce horší než telefonní kvalita.

Což mi trochu připomíná DVB-T2 u nás. Chytnu 47 televizních stanic ale jen 2-3 nejsou odpad.

R. Langer 7.1.2022 13:00

Jo jo, přesně tak... :-(

O. M. 10.1.2022 16:31

Jenže možnost nacpat do pásma víc rozhlasových (v případě DVB-T televizních) stanic a odvysílat 15x více reklam uživí mnohem víc lidí. A to bylo vpodstatě zadáním při vývoji digitálu.

Je fakt, že VKV třeba v Praze je napěchované, ve výše položené lokalitě, kde se daly přijímat i "mimopražské" stanice, stabilně naladit na přijímači s mechanickým laděním nějakou slabší stanici je téměř nemožné, takže vývoj šel "úsporným" směrem. Ovšem, i když se s vysokou matematikou (komprese signálu) dá dosáhnout lecčehos, stále platí ono okřídlené "nechci slevu zadarmo", takže kvalita musí jít dolů. A když roste množství vysílatelů, jde zákonitě dolů kvalita nejen technická, ale i obsahová.

R. Dubravský 7.1.2022 10:33

Máj byl krásný kus, také jsem ho měl. Kdo to nezná, ta páčka dole uprostřed sloužila k přepínání vlnových rozsahů a při tom se také prosvěcovala vždy příslušná stupnice - ty skleněné pruhy před reproduktorem. Existoval k němu i designově sladěný gramofon.

V. Jansa 7.1.2022 6:58

Také patřím k těm, pro které bylo vypnutí vysílání AM nejvýznamnější události toho jinak běžného dne (plného rachejtlí).

Myslím, že final countdown se hodil.

CO JINÉHO TO BYLO NEŽ KONEČNÝ ODPOČET...

Smutek na mne z toho padá, a absence státní hymny jen doplnila tu osudu.

J. . 7.1.2022 17:57

Vypnutí vysílačů po tolika letech provozu si skutečně zasloužilo vzdát úctu místo odpočtu. Těch několik minut přes půlnoc by určitě slušelo.

A souhlasím i s ostatními - také jsem začínal krystalkou a audiony. A do zahraničí jsem si až dosud vozil přijímač s AM, na SV nebo DV jsem češtinu večer naladil po celé Evropě. Jsou situace, kdy technickou kvalitu člověk rád odpustí.

Rozhlas mě provází celý život a, i když mě zmlklé AM vysílače netěší, jsem aspoň rád, že jsem to zažil.