28.4.2024 | Svátek má Vlastislav


Diskuse k článku

PROSTOR: Proč čas neplyne všude stejně a jak jsme na to přišli

Aby ale nedošlo k mýlce. Když letíš raketou, nedokážeš nijak pozorovat, že se ti zpomalují hodinky. Tvůj čas plyne pomaleji pouze ve srovnání s jiným pozorovatelem. Nebo když se vrátíš, zjistíš, že tvoje hodinky ukazují jiný čas než hodinky na základně na Zemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 27.4.2023 18:08

Náš mozek je konstruován na to aby prchal před predátory v africké savaně a ne na to aby pochopil kvantovou mechaniku.

M. Pivoda 27.4.2023 20:13

K vyjádření vědeckého poznání je asi nejlepší matematický zápis (mimochodem existuje matematika vhodná pro přírodní vědy, a zcela jiná matematika je vhodná pro pro společenské vědy).

Jenže. Jenže matematickým zápisem nepřitáhnete pozornost občanů, kteří ten základní výzkum financují ze svých daní. Toto není žádná propaganda, ale prostý fakt. To, co přitáhne pozornost občanů je ale až transformace nového vědeckého poznatku do nějaké "hmatatelnější" technologie (například rakety).

Výraz "sci-fi" je tedy nepřesný, protože tu fikci lze domyslet až s nějakou technologií. Takže správně bychom měli psát "Sci-tech-fi".

M. Pivoda 27.4.2023 8:33

"I hlemýžď v porovnání s tryskem koně je rychlejší než naše rakety v porovnání s rychlostí světla."

M. Pivoda 27.4.2023 11:18

Aby zrychlení fyzickou tělesnou schránku člověka (při urychlování někde k blízkosti 300 000 km/sec) nezabilo, musela by se prý ta raketa urychlovat (zatím pro inženýry sice neznámou energií) asi 2 roky, a potom také asi dva roky brzdit při přistávání.

Mezi-hvězdné lety člověka by se také proto měly řešit v následujících dvou fázích:

Fáze 1. Do důsledků důkladně promyslet.

Fáze 2: Rychle na něco takového zapomenout.

M. Pivoda 27.4.2023 11:43

Pomalu promyslet a rychle zapomenout!

R. Meišner 27.4.2023 8:16

autore, 'mi jej bez problémů detekujeme' ?? kromě vědeckých znalostí doporučuji doučit se češtinu. ---jinak platí, že pokud se v raketě blížím rychlosti světla, můj čas běží pořád stejně, nic se nezpomaluje --ale zrychluje se čas ve vesmíru okolo ( z mého pohledu). vysvětlujete to zmatečně. takže tak. 8-o

M. Tuma 27.4.2023 8:30

S pravopisem vedu dlouhodobou partyzanskou valku plnou drobnych sarvatek a prepadu ze zalohy, proto spoleham na redaktora NP, ktery podobne veci odchyta, pokud ne, sorry. Co se tyce vysvetleni - z meho pohledu jsem to udelal jak nejlepe jsem umel, pokud je to zmatecne, zkuste prosim formulovat lepsi verzi, urcite ji zvazim a mozna i zapracuji do dalsi verze

J. Dostál 27.4.2023 10:23

Z mého pohledu se čas v okolním vesmíru nezrychluje, ale zpomaluje, protože se ten okolní "vesmír" pohybuje. Je v tom cítit určitý rozpor, takže nezbývá než se rozpomenout na kontrakci délek. Ostatně i ty částice to na zemský povrch subjektivně stihnou právě proto, že to mají při té rychlosti blízko. Dále je dobré se rozpomenout, že ti astronauti, co se vrátili mladí viděli "vesmír" rychle stárnout, právě při zrychlování a zpomalování toho jejich plavidla. A to jsme již u té OTR.

M. Tuma 27.4.2023 10:54

To je právě ta relativita, pravdu máme oba, neexistuje preferovaná vztažná soustava

P. Neubauer 27.4.2023 6:53

No nevím, při srážce částic se pro tu která se začne pohybovat skoro rychlostí světla relativně smrskne prostor mezi její polohou a zemí proto tam doletí. Sice pro ni čas plyne pomaleji vučí zemí ale to nestačí. Působí oba faktory. A ještě naroste hmotnost.

L. Hančar 27.4.2023 6:21

Teorie o čase, o vesmíru, dobře fungují v rozměrech pro vesmír zcela zanedbatelných, řekněme v rozměrech Sluneční soustavy. Na větších škálách, na větších objektech jako jsou galaxie s (teoreticky předpokládanými ) masivními černými dírami v centru už mají naše teorie problém. Prostě to nevychází, vesmír se nechová podle našich vzorců. Už Einstein proto šachoval s kosmologickou konstatou, současníci šachují s temnou hmotou a energií, s různými třesky a netřesky. Připusťme, vesmír není nahou opicí poznatelný. Vesmír je tajemný a tenoučká vrstvička jakési plísně na jedné mrňavé planetce nemá šanci s tím cokoli udělat.

P. Princ 27.4.2023 11:36

Myslím, že všechny nahé opice nelze takto naházet do jednoho pytle. Řekl bych, že drtivou většinu nahých opic vůbec netrápí, že některé teorie mají problém. Tyto nahé opice si stvořily vše vysvětlující náhradu. Tyto nahé opice se ale vůbec nestydí používat vymožeností druhé, početně menší skupiny, pro kterou jsou teoretické problémy výzvou.

M. Grundmann 27.4.2023 0:10

Měl bych jeden dotaz na autora. Jak zapadá kvantové provázání do teorie relativity ? Současnost je v teorii relativity relativní. Znamená to, že kvantové provázání bude také relativní ?

M. Tuma 27.4.2023 8:26

Kdo to dokaze spojit, ma jistou Nobelovku, zatim nevime, cekame na teorii vseho a zkoumame teorii kvantove gravitace

M. Grundmann 27.4.2023 9:52

A jak blízko řešení tento problém je ? Ví se něco o relativistickém kvantovém provázání a pouze se to neumí matematicky popsat ? Nebo se ani vůbec neví, jak to vlastně funguje, a hledají se zatím nějaké hypotézy k experimentálnímu ověření ?

M. Tuma 27.4.2023 10:52

Main stream dneska je teorie strun, bohužel zatím díky extrémně složité matematice nedokázali zformulovat nic, co by šlo pokusně otestovat. Teorie smyčkové gravitace to dokázala, ale měření jim dost přesvědčivě nevyšlo. Potom je teorie modifikované gravitace, která je na makro měřítku a vysvětluje vesmír bez temné hmoty. Mne se nejvíce líbí teorie, podle které je gravitace projevem entropie, i tam se maká na experimentálně ověřitelných postulátech