29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

PŘÍRODA: Exotické želvy v české přírodě

Rozšiřování organismů v přírodě se děje přirozeným způsobem nebo lidskou činností. Podíl člověka na zavlečení nepůvodních druhů může být nevědomý, ale také výsledkem různých experimentů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kulišek 2.3.2014 23:45

poznamka

Zelvy mam rad, dokonce se mi je podarilo ruzne druhy  rozmnozit a choval jsem je v basenku, ovsem neustale museli byt prikryty siti, proti myvalum, kteri vse zive nemilosrdne vrazdi. I treba Koi ryby, zabiji vsechny i kdyz je nesezerou a nechaji lezet. Tak tyto zelvy o kterych je rec, vydrzi i tuhou zimu a na rozmnozovani jim staci na brehu vyhrabat jamku, kam nakladou vajicka za se zahrnou. Takze nevidim duvod, proc by nemohli zit u nas v priroce. Jeste hezci zelvy, vice barevne, nez tyto cervenouche, ziji az v Kanade a ze je tam zima. Jinak mlade zelvy redears, preferuji zvocisnou stravu, stare pak spize rostlinou. Jedine nebezpecne, by snad bylo, kdyby nekdo nasadil aligator snapers. Ty snesou zimu, ale velka muze sezrat i kachne. Mel jsem jich nekolik a je mutno si dat pozor na prsty

M. Steiner 2.3.2014 12:11

česká a moravská příroa

Je pozoruhodné, jak autor dokáže přiblížit poutavě problematiku veřejnosti. Článek by si žádný čtenář NP neměl nechat ujít.

P. Sulc 1.3.2014 2:00

Jen pockejte,

az se zacnou v prirode rozmnozovat aligatori a az budou zrat neposedme deticky, to teprve bude rodeo. Ci az v Brdech na vas vyleze anaconda. Jen ti sloni, jen ti sloni zde nezdomacneji.

J. Vozábalová 1.3.2014 1:59

Nepůvodní druhy

Nepůvodních druhů žije v naší přírodě opravdu hodně - některé dlouho, jiné relativně krátce, ale jsou tu a většinou je považujeme za "naše" - aspoň u ptáků a savců, možná i obratlovců obecně.

Kdo dnes ví, že nepůvodním druhem je bažant, kamzík (o kterém byla řeč), ale i muflon nebo  ondatra, nověji psík mývalovitý (dříve se mu říkalo mývalovec kuní). Je jich hodně, také rostlin je docela dost, ale ono jde snad spíš opravdu o to, zda ty nepůvodní driuhy ohrožují původní, nebo zda negativní vliv nemají. Například bažanta dnes v naší přírodě víceméně postrádáme a byli bychom rádi, kdyby se jeho stavy dostaly na nějakou aspoň trochu slušnou úroveň.

J. David 2.3.2014 5:55

Re: Nepůvodní druhy

Původní a nepůvodní. "Zelení magoři" mají choutky vše "nepůvodní v biotopu" vyklučit a vyhubit (třeba ing. Jiří Mlčoušek by mohl hovořit, když tito magoři chtěli vymordovat kamzíky v Jeseníkách). Nyní mají zase choutky na Trnovník akát v rámci EÚ, je nepůvodní. Položme si otázku, jsme my, obyvatelé Kotliny české, moravské a slezské vůbec původní? Historické mísení krve od avarských nájezdů, křižových výprav, třicetileté války a dalších vln "okupací", to je také jistá inrodukce (někteří to nazývali "Rassenschande"). Již Hašek píše, jak za sto let archeologové vykopou na březích Malše lebku s vysedlými lícními kostmi a budou paf. Vysvětlení je jasné, kumánský honvéd z posádky pojímal místní děvečku a lebeční výtvor vznikl...

Jinak, bažanta kolchidského pomalu nevidět, většinou jsou to "kubánci" (oba ale nepůvodní druhy). Rak není již "echtovním" rakem, je většinou "emerickým" rakem ... Nicméně oba chutnají stejně. Ale brr, až zakáží introdukovaný akát, z čeho budu vyrábět krásné podložky na trofeje? Nuž, asi z višňového dřeva (ale je višeň opravdu původní?)

Berte to jako formu delšího bonmotu. Ochutnejte svíčkovou z jelence viržinského, či ze siky východní (ulovených v ČR). Nebo pokud vlastníte les, se zastoupením douglasky tisolisté, a "zelení magoři" Vám to jako zakáží pěstovat. Etc., etc. Přeji pěknou neděli.

V. Vaclavik 2.3.2014 13:18

Re: Nepůvodní druhy

Introdukovany pane, zde je predevsim doma Cestina.

J. Kulišek 2.3.2014 23:50

Re: Nepůvodní druhy

Visne a tresne jsou puvodem s Male Asie. Do Evropy je dovezl rimsky bohac Luculus,  velky gurman.Jinak pisete zajimave.

P. Rada 1.3.2014 1:21

Za sto let.

Tyto želvy chovám také. Jsou nenáročné. Vyhledávají teplo ale chlad jim nevadí tolik jak jsem si dříve také myslel a tak s autorem v mnohém souhlasím.

Jestli se ale udrží klimatický trend vzestupu teplot - a to je pravděpodobné - tak to vypadá, že u nás tato želva zdomácní a začne se i běžně v přírodě množit.

K tomu posuzování "za sto let". Mám za to, že biologové, zoologové ...  svá měřítka četnosti pro bohatost biomů... asi sotva výrazně změní. To co se ale zřejmě podstatně změní budou ona čísla popisující četnosti, druhovou rozmanitost ale také přiřazení k druhům invazním a pod. V tomto smyslu by se pojem invazní druh mohl jednou týkat i želvy nádherné.

Háček ale spatřuji v tom, že paradoxně u druhu homo údajně sapiens s. se jeho vlastní invaznost stává vzhledem k náročnosti na zdroje i recyklaci externalit značně problematická a proto je skutečně velkou otázkou jak kdo bude na své okolí nahlížet v konci století.

Třeba budem želvám a dalším chladnokrevným...  jejich nenáročnost a za miliony let prověřenou adaptivitu jednou trochu závidět.

P. Mach 1.3.2014 18:20

Re: Za sto let.

Nic ti nebrání snížit teplotu svého těla na teplotu okolí, stačí aby sis za mrazivé noci lehl nahý do sněhu. Pravda s dostatkem sněhu a mrazivých nocí  je teď problém, ale může se alespoň utěšovat tím, že jsi výrazně snížil svou energetickou spotřebu protože nepoužíváš energeticky nejnáročnější orgán v lidském těle, tj. mozek. My ostatní z druhu homo sapiens naopak zůstaneme dokonale šťastní, když budeme moci, jako už desetitisíce let, využívat vlastní metody adaptace tj. produkty právě toho orgánu, jehož používání jsi ty zavrhl. :-)

P. Rada 1.3.2014 19:32

Re: Za sto let.

Pane Machu netykejte mi - nemám s Vámi dostatek společného. K tématu ale odpovím.

Pokud chybí někomu reálný nadhled a popleten scifi se už třeba cítí jak kapitán vesmírné pěchoty... - ještě to neznamená, že ostatní v diskusi jsou podobného ražení. Ti by třeba aespon chtěli přežít ve zdraví i v dalších generacích. Tomuto výhledu však brání už dnes překročená ekosta planty (pro ČR 3.5X!) a tenčící se surovinové zdroje už pro 7 miliardové lidstvo.

https://docs.google.com/file/d/0B4AuENhmC5kDSTZkSEEydk0yems/edit?pli=1

Pokud by jsme se chtěli za surovinami někam přemístit tak právě ten náš metabolismus nás limituje jen na nejbližší ale neobyvatelné planety. Tak že to vypadá, že jsme v technologické pasti a to pro ty prozíravější moc k smíchu není. Dokladem je současná stagnace právě těch nejrozvinutějších ekonomik a to nic dobrého do budoucna nevěstí i pro fanoušky scifi.

P. Mach 2.3.2014 0:17

No k nastolenému tématu,

tedy jakým způsobem si hodláš snižovat tělesnou teplotu na úroveň studenokrevných živočichů, jsi nedodal naprosto nic. :-) Takže tvé bláboly o vesmírných kapitánech ani malthusiánské pověry jsou jaksi mimo mísu. A aby nedošlo  k nějakému neštěstí tak bych tě asi také měl upozornit na to, že pokud tedy opravdu chceš přežít ve zdraví jak píšeš, tak si to s tím snižováním tělesné teploty ještě rozmysli. :-) Nevím co tě k tomu vede, ale pokud jsou to nějaké připitomělé představy  o tom jak se lidstvo žene do záhuby, tak by ti z depresí mohly pomoci nějaké informace, které nebyly postiženy zelenou ideologií. http://www.scienceworld.cz/biologie/vyvraceni-malthuse-prelidneni-jako-falesny-strasak/.  A mimochodem to, že lidstvo musí expandovat do vesmíru, to se nedomnívám já, to se domnívá Stephen Hawking. Já pouze dodávám, že díky jaderné energetice a biotechnologiím na tom máme celá staletí času.

P. Rada 2.3.2014 12:47

Re: No k nastolenému tématu,

Ignoranti co odmítají respektovat okolí (tykají si s okolím s drzostí opilců) - odmítají vnímat, že pro JE není dost paliva (odkaz na presentaci geologickou výše )  - a navíc nechtějí respektovat, že JE jsou dnes celosvětově nejdražší zdroj energie a proto, že se od nich začíná od konce studené války všude ustupovat (bomby jako původní důvod jejich výstavby přestal mít smysl) se samolibě mohou domnívat, že mají dost času - a po nich potopa.:

http://www.world-nuclear-news.org/NN_Nuclear_power_down_in_2012_2006131.html

Klasickou biotechnologií je pěstování obilnin, rýže.... ale toto se právě bez hnojiv, herbicidů.... neobejde. Proto už se dnes část světa potýká s hladem. Dnes nově zkoušené biotechnologie mohou mít jen dopnkový význam tam kde jsou přebytky zelené hmoty - např v tropech - výroba biolihu v Brazílii a pod.

Nějaký pozitivní příklad JE či biotechnologie z našich zeměpisných šířek by mě opravdu zajímal. Vesměs jsou totiž u nich dosahované efektivity podstatně nižší jak u dnes dominantních zdrojů a tak to vypadá, že pokud už konečně po století masivních investic do bádání nenalezneme technologii lepší, tak nám nezbude než "přiznat barvu" a vzít si trochu příklad s tvorů kteří svou životaschopnost prokazují na základě minimalizace spotřeby už miliony let. Fantastové to jsou podle mě ti, co sní o jakémsi kameni mudrců či čarovném radioaktivně biologickém proutku, který bude dál krýt jejich rostoucí spotřebu při rostoucí populaci jinde (kde se však nalézají pro nás už nedostupné suroviny) a snít, že to kouzlo nebude vykazovat negativní efekty jako je po stotisíciletí nestravitelný nebezpečný odpad.

http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_returned_on_energy_invested

P. Mach 2.3.2014 16:01

Za prvé, nerespektování

ničím nepodložených hovadin není projevem ignorantství. To by totiž museli být ignoranty všichni kdo mají alespoň průměrnou inteligenci a nemají hlavu zadělanou tou či onou ideologií. Za druhé to, že ty nejsi schopen pochopit psaný text opravdu ale opravdu neznamená, že není k dispozici dostatek jaderného paliva. Při využití i  již dnes dostupných technologií je lidstvo schopno se stávajícími známými zásobami štěpných materiálů si zajistit dostatek energie po tisíciletí. Viz http://proatom.luksoft.cz/view.php?cisloclanku=2008120001. To je holá skutečnost, a bláboly o ďábelských nadnárodních společnostech (kde mimochodem není ani zmínka o tom kdy ten uran teda dojde:-)) na tom nic nezmění. Za třetí, příkladů nesmírně pozitivního působení moderních zemědělských technologií a biotechnologií, které jsou sto zajistit dostatek potravin i pro mnohem početnější lidstvo je  v odkaze z mého předchozí komentář uvedeno dostatek. To, že sis uvedený článek  nepřečetl, případně ses rozhodl ho jako zelený fanatik zuřivě odmítat a ohánět se při tom nic neříkajícím odkazem na wikipedii o z prstu vycucaném blábolu  eorei je pouze tvůj problém, který na realitě nic nezmění. Mimochodem tvoje chování při střetu s moderními a lidstvu velmi prospěšnými technologiemi jako jsou JE a GMO mi velmi připomíná chování pátera koniáše při střetu s protestantskými spisy, tzn. máš neodvratnou touhu veškeré zmínky o nich spálit a zadupat do země.  :-) Vzhledem k tomu, že nechci nad tebou lámat hůl, i když mnoho šancí tomu, že se dokážeš oprostit od nesmyslů kterým fanaticky věříš nedávám, uvádím další zajímavé odkazy. http://www.osel.cz/index.php?clanek=7036; http://ekonom.ihned.cz/c1-61334360-z-mikroras-vyrabi-vedec-a-byznysmen-naftu-i-vyzivne-jidlo

P. Mach 2.3.2014 16:06

Re: Za prvé, nerespektování

Za čtvrté, pořád jsem se nedozvěděl, jakým způsobem si chceš snížit tělesnou teplotu na úroveň studenokrevného živočicha (tedy krom polehávání ve sněhu):-).

P. Rada 2.3.2014 17:44

Re: "za čtvrté"

Ten nápad na snižování teploty těla jsem nikde výše nenabídl!

Naopak mi ho kdo ví proč opět vnucuje pan Mach. Třeba to má jako nutkavý podnět ze scifi románů ... (http://cs.wikipedia.org/wiki/Demolition_Man ... ?)

Kdyby spíš jak fantazie o realitě zajištění dostatku energie prostřednictvím JE které presentují lobisté za to placení (proatom web nikdy žádnou JE nesponzoroval ani nepostavil) sledoval realitu našich předků, pak by třeba pochopil, že smysluplně a spokojeně lze žít i se zlomkovou úrovní naší dnešní ceospolečenské spotřeby - sotva však v konzumem ovládaném světě.

Něco jiného je tvrzení které jsem uvedl o ve smyslu, že studenokrevní živočichové mají podstatně nižší měrnou spotřebu a to jim mumožnuji vysokou adaptabilitu v prostředí což dokládají svým setrváním na této planetě až po stovky milionů let během kterých náročnější druhy vyhynuly.

B. Rybák 2.3.2014 19:01

Re: Za sto let.

Háček je v tom, že závislost na zdrojích surovin a energie je u homo sapiens nejnižší v celé přírodě, protože na surovinu (zdroj energie) dokáže svým důvtipem přeměnit téměř cokoliv. Momentálně mu na stovky let stačí, že se naučil získávat tradiční suroviny novými metodami. V jaderné energii kondenzace jader lehčích než jádro železa nebo naopak štěpení jader těžších než jádro železa má zásobu energie na miliony let a když bude mít dost energie dokáže vytvořit cokoliv co potřebuje!

Jisté je, že za sto let tu nebudou ekologisté, protože národy které se jich nedokáží zbavit, podlehnou národům moudřejším!