10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

PLUTO: Murphyho zákonu navzdory

V době, kdy pilotovaná kosmonautika přešlapuje na místě a soukromníci se potýkají s nezdary, odvádějí skvělou práci automaty.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Tichý 21.7.2015 12:03

Pilotované lety,

jediná naděje pro bílé Evropany ;o) Jinde než ve vesmíru už pro ně není místo.....

Z. Lapil 21.7.2015 9:38

Jazyková poznámka

Tedy - od té doby, co jsem ve vlastním textu objevil "vyhový", jsem poněkud tolerantnější, ale TEN (bůh) Pluto, případně TA planeta Pluto. TO Pluto je, dovolíte-li, kravina.

R. Gramblička 21.7.2015 10:32

Re: Jazyková poznámka

takový šťovík je TA rostlina a přesto je to TEN šťovík. U pluta je to poněkud zamotanější, ale intuitivně se nejvíc nabízí střední rod, bez ohledu na to, po čem je to pojmenované, nebo co to pojmenováva. Máme to v jazyku tak dané, že slova končící na O si v mysli spojujeme se středním rodem (auto, jablko, město...) S gramatickým rodem je celkově potíž, jaký rod přiřadit cizím slovům a na základě čeho.

Jako mladík jsem zkoušel pěstovat bonsaje a to jsem ještě bydlel na Slovensku. Tam je bonsaj mužského rodu. Jednak označuje zakrslý strom a jednak slovo končí souhláskou - dává to tedy logiku. Přijel sem do Česka a ejhle, tady to je TÁ bonsaj. A doteď mi hlava nebere, proč.

Podle mně není důvod, proč nepoužívat u pluta střední rod

Z. Lapil 21.7.2015 11:29

Re: Jazyková poznámka

Díky. Zdá se, že se budu muset vrátit ke kořenům, přesněji do doby, kdy nás jistá paní němčinářka učila, že Všechno kvalitní je rodu mužského a Všechno krásný je rodu ženského. A když se u Pluta ani neví, jestli to je nebo není planeta a přikládat kritérium krásy na světelnou tečku není dost dobře možné, tak ten střední rod vlastně sedí. (Ale P, nikoliv p, prosím prosím :-))

Ale stejně mi to rve oči.

V. Výmola 21.7.2015 10:36

Re: Jazyková poznámka

Ne ne, nemáte tak docela pravdu. Čeština si názvy planet uzpůsobila podle svého a v dnešní době je podle pravidel českého pravopisu správně i TO Pluto a patřičné skloňování středního rodu. A je to zdaleka nejčastější pravopis tohoto jména.

Podobně dopadly i jiné planety, mimo jiné proto, že jsou neživotného rodu, na rozdíl od původních jmen bohů. Takža neříkáme "bez Marta", ale "bez Marsu" nebo nikoliv "bez Cerery", ale "bez Ceres" nebo dokonce "bez Ceresu". Ačkoliv špatně není ani jedna forma.

Z. Lapil 21.7.2015 11:46

Re: Jazyková poznámka

Díky za rozšíření obzorů. Nicméně TO Pluto jsem v životě nečetl ani neslyšel a vysloveně mi nedělá dobře. Bez Marsu a bez Neptunu mi přijde samozřejmé, jak bych si poradil s Ceres v povídání netuším, v psaném textu bych asi použil obezličku "bez planetky Ceres".

Ono je to asi všechno všeobecným vzděláním. Já prostě VÍM (od Petišky?), že Pluto je bůh, stejně jako VÍM, že právo veto je právo "zakazuji", takže "bez práva veta" je nesmysl, zatímco to, že Ceres je bohyně, jsem objevil někde zapadlé, až když jsem zkoumal, co jste mi vlastně chtěl říct. A je prostou skutečností, že když něco VÍ naprostá většina lidí, začlení to do jazyka bez ohledu na historické nebo jakékoliv jiné souvislosti.

B. Uhlich 21.7.2015 1:01

Myslím, že pilotovaná kosmonautika nijak na místě ..

nepřešlapuje...jen se ukázal určitý technický, ekonomický doraz za který se už jít nemůže. Ten doraz je hlavně způsoben tím, že člověk je dnes tím asi nejblbějším užitečným zatížením jaké lze do vesmíru vyslat. Jako já to chápu, že nastalo pro mnoho lidí rozčarování, že kosmický (pilotovaný) výzkum nepokračuje dál s takovou dynamikou jak se zdálo na konci 60tých let, jenže on málokdo chápe, že technický pokrok nabyl takové intenzity, že přítomnost člověka je dnes odůvodnitelná snad jen tím, že když by se podařilo dopravit na Mars posádku bylo by to mediálně ještě zajímavější než, když si tam v klidu pracuje stádečko kvalitních robotů.. to je ovšem tak asi všechno. V 60..70 tých letech byla úloha kosmonauta jako takového neoddiskutovatelná.. prostě člověk tam létat musel, řešil spoustu problémů a mnohdy i manuálně řídil části letu kdy nebylo možné z různých důvodů nasadit techniku. Navíc počítače té doby byly jen lepšími programovatelnými kalkulačkami a tak schopnost posádky řešit problémy byla pro let naprosto determinující. Současná doba je opravdu někde jinde, máme ohromně výkonné počítače s obrovskou kapacitou paměti a jsme schopni naprogramovat ledacos. Hodně hardwarových věcí dokážeme dnes už řešit softwarově a tak dnes inteligentní automat zvládne téměř to co by zvládla lidská posádka a to ovšem za cca desetinu nákladů. Zkrátka automat nemusí stále jíst, spát, vyměšovat, mýt se, komunikovat s manželkou,nemusí se mu zajišťovat základní životní funkce, které nakonec zhltnou na 75% funkční technologie celé lodi...prostě a jasně, člověk je pro létání do vesmíru skrz naskrz nevhodné a neefektivní zatížení a tak se vlastně kosmonautika ubírá tou naprosto správnou cestou...cestou automatů a to je dobře a úspěchy poslední doby to jen potvrzují. Sice chápu, že se to skalním fandům pilotované kosmonautiky nelíbí, ale co se dá dělat i v tuto zvláštní hodinu, kdy si připomínáme, že se něco mimořádného v roce 1969 stalo..přesně před 46 lety...kdy se ozvalo: Malý krok pro..

P. Sulc 21.7.2015 2:41

Re: Myslím, že pilotovaná kosmonautika nijak na místě ..

Opravdu velice hezky napsano. Dik.

V. Vaclavik 21.7.2015 9:37

Re: Myslím, že pilotovaná kosmonautika nijak na místě ..

Jenze byt jakymkoli skalnim fandou je spatne. Vy jste zase 'skalním fandou nepilotované kosmonautiky. '

Je v tom jista zapsklost, ideova zabejcenost, ktera zrejme nepochopi horolezce, skalolezce, polarniky a dalsi, kteri lezou a opakovane 'dobyvaji' mista, na ktere treba i vede pohodlna cesta zezadu a ktere neskryvaji zadne tajemno, ani mozne objevy.

Pilotovana kosmonautika neni vec zvladnuti nekde neceho lepe, ale je to vec, kterou vy zrejme nikdy nepochopite a tak ani nebudu dale ztracet vysvetlovanim cas.

Z. Lapil 21.7.2015 10:03

Re: Myslím, že pilotovaná kosmonautika nijak na místě ..

Je rozdíl mezi svařovacím automatem a třemi směnami svářečů. Konstatovat, že pro výrobu tisíců aut je ten automat efektivnější, nezpochybňuje možnost smontovat doma autíčko pro vnoučka, sice pracně, ale co já vím ve tvaru parní mašinky s králičíma ušima.

Myslím, že ani pan předřečník, ač možná skalní fanda, nepochybuje, že do vesmíru se dříve či později podívají nejdříve extrémní (a extrémně bohatí) sportovci, pak snobové a nakonec z toho bude stejná turistika, jako je dnes řekněme z Mount Everestu.

B. Uhlich 21.7.2015 12:55

Re: Myslím, že pilotovaná kosmonautika nijak na místě ..

Ne nepodívají, bohužel nějak nemohu za to, že drtivá většina z Vás trpí jakousi absencí racionálního rozumu... létání do vesmíru nikdy nebude dostupné pro běžné lidi a dokonce ani ne pro všechny bohaté... konec konců i Sarah Braithman to nakonec vzdala protože nesehnala těch potřebných cca 52.7 M USD. Já sice souhlasím, že ceny jsou dnes díky monopolům Roskosmosu poněkud vyšponované,ale i kdyby se to vrátilo k těm předchozím... tj. okolo 22..24M USD, bude to stále děsivý balík.... tedy předpoklad pro nějaké masové létání do vesmíru tu není a já se obávám, že nikdy nebude....

Z. Lapil 22.7.2015 10:01

Re: Myslím, že pilotovaná kosmonautika nijak na místě ..

Že by otcové - zakladatelé science fiction?

Netvrdím, že to někdy bude "Kam pojedeme, mámo, do Španělska nebo na Měsíc?". Záměrně jsem psal o Mount Everestu, ty davy na vybraných fotkách vypadají děsivě, ale určitě to není "pro každého".

Spíš vycházím z toho, že let z Evropy do Ameriky před nějakými 100 lety (nezkoušejte mě z letopočtů, prosím) byl záležitostí vzducholodi a horních (slyšel jsem v rádiu) pěti set, zdaleka ne deseti tisíc, zatímco dnes řeknu teď, vezmu jednu dvě tři výplaty a do 48 hodin jsem na druhé straně zeměkoule. Auta a vlaky zrovna tak.

Samozřejmě, záležitost je energeticky náročná, ale bude-li zájem, začne někdo rakety sekat jak Baťa cvičky a pohon na způsob vodík&kyslík je taky otázka jedině a pouze dostatečně velké elektrárny někde u vody.

Nutnou podmínkou toho všeho nejspíš je, aby se o vesmír začal zajímat průmysl, neboli aby na Zemi došly dostatečně "hmotnostně drahé" suroviny nebo - možná spíš - získaly na atraktivitě nějaké zvlášť úžasné materiály vyrobitelné jedině a pouze na oběžné dráze. To všechno ve velkém, aby bylo finančně zajímavé vymýšlet, jak se TAM co nejlevněji dostat. Nevím, ale rozhodl jsem se být optimista, protože se mi líbí ta Ciolkovského myšlenka o Zemi jako kolébce lidstva. "Navěky se v kolébce zůstat nedá". Skutečností, že nikde ve vesmíru nevysílá televize, se nehodlám nechat deprimovat.

B. Uhlich 21.7.2015 12:43

Re: Myslím, že pilotovaná kosmonautika nijak na místě ..

To neztrácejte, pokud jsou Vaše znalosti na úrovni jak je prezentujete tak bych dokonce řekl, že nemáte co ztrácet... pokud Váš rozoumek nepobere ten rozdíl v technologii horolezce,nebo potápěče a pak astronauta, který někam letí a musí sebou vléct tuny a tuny zásob a technologie a to vše za miliardy dolarů daňových poplatníků pak je asi porucha u vás někde v hlavince...

P. Švejnoch 21.7.2015 13:18

Re: Myslím, že pilotovaná kosmonautika nijak na místě ..

Já si myslím, že ve svém příspěvku máte v obou vývodech pravdu. Jednak v tom, že člověk je to nejméně efektivní zařízení, které se dá dnes do vesmíru poslat. Tedy on by i dnes byl člověk na místě samém efektivnější než kterýkoli automat, ale efektivitu lidské posádky dramatickým způsobem ovlivňují Vámi zmíněné "náklady na dopravu".

Máte pravdu i v tom, že fandové pilotovaných letů jsou z výše zmíněného zasmušilí. To potvrzuji jako člověk, jehož dětství bylo poznamenáno přenosy z měsíčních letů Apollo... :-(

A děkuji Vám za připomínku Apolla 11 a jeho právě minuvšího výročí.

B. Uhlich 21.7.2015 16:11

Re: Myslím, že pilotovaná kosmonautika nijak na místě ..

Mě je z toho taky smutno, ale nějak si furt myslím, že i současná forma kosmonautiky je velmi vzrušující... ať už se jedná o automaty na Marsu, nebo přistání na kometě modulem Philae ze sondy Roseta a současné úspěchy ve vzdáleném vesmiru jsou přeci naprosto famózní.... i když holt Apollo bylo Apollo... já byl malý kluk, ale pamatuji se, že jsme chodili na americké velvyslanectví koukat na nástěnky a tam byly vždy krásné fotky....