26.6.2024 | Svátek má Adriana


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Gandalf 5.11.2009 13:15

Re: tak nevím...

Ateismus _je_ víra. Víra, že žádný Bůh neexistuje. Neexistenci Boha totiž dokázat nemůžete. Stejně tak jako existenci. :-D Kdybyste tu neexistenci mohl dokázat, pak teprve by to nebyla víra. Jsem věřící ateista.

Machi 5.11.2009 21:15

Re: tak nevím...

Dokazovat neexistenci je blbost. Nedokážete neexistenci víl, elfů, draků a trpaslíků, ale protože se neprojevují, tak je ignorujeme (ať jsou či nejsou). Stejně je to s bohem a ateisty. Ateista skutečně nemůže vyloučit existenci boha. Ale ignoruje ho, neb pro jeho život nemá význam. Pro někoho zas význam má, což v pořádku do té doby, než s tím začne otravovat ostatní:-)

IF 5.11.2009 22:19

Re: tak nevím...

Víra v boha je otázkou zkušenosti. S určitými zkušenostmi v podstatě nelze neuvěřit. Bez nich nelze upřímně uvěřit. Příčinou uvěření v B. bývá často zjištění, že jisté věci jsou nesdělitelné jinému, i nejbližšímu člověku. Někteří lidé v takové situaci dojdou k závěru, že je logičtější, že existuje aspoň jediný svěděk jejich jedinečného osudu (Bůh), než že neexistuje žádný svědek a vše se děje jen pro prázdno. 

Machi 5.11.2009 22:35

Re: tak nevím...

No jo, jen je škoda, že se toho chopí (všeho)schopnější a zneužijí tohoto "závěru" ke svým cílům.

Ludva 5.11.2009 12:43

Re: tak nevím...

Dofám, že si nemyslíte, že Issac Newton byl katolík ? Byl židovského původu a tzv.unitář - svoboda, rozum, tolerance - to jsou zásady přijatelné pro většinu vědců i lidí.

janoryna 5.11.2009 15:57

Re: tak nevím...

ale křesťan. a to snad bohatě stačí. svoboda, rozum, tolerance - to jsou zásady přijatelné pro většinu vědců i lidí ba i katolíků. u muslimů nevím..

lucinapes 6.11.2009 11:44

Re: tak nevím...

byl puritán, anglikán.

Machi 5.11.2009 13:03

Re: tak nevím...

1. Ateismus není víra, to je jen oblíbený mýtus některých věřících.

2. Věřící vědci samozřejmě existují. Ovšem je také rozdíl být věřící v klasické představě (katolík, muslim) nebo být spirituálně založený (což může být bez problémů i ateista). Věřící vědec není pro vědu problém, pokud jeho víra neovlivňuje jeho vědeckou činnost. Bohužel jsou i věřící vědci, kteří vehementně víru do vědy cpou. Pak se můžeme od takového vědce dovědět, že něco neexistuje, či není možné, protože si to neumí představit:-)

A to už je špatný přístup, který do vědy nepatří.

portwyn 5.11.2009 15:32

Re: tak nevím...

No, ve fyzice to je dnes celkem jedno. Standardní kosmologický model není v rozporu s církevním učením a do toho, jak fungují magnety nebo viskozita snad církev nekecá...

Trochu problém by byl asi v biologii (evoluce).

Ludva 5.11.2009 15:53

Re: tak nevím...

Četl jste bibli ? Den první - Bůh oddělil světlo od tmy. Světlo nazval dnem, tmu nocí. Den čtvrtý - učinil Bůh dvě veliká světla... a umístil na nebeskou klenbu.... Připadá mi to  jen jako spekulace, odpovídajíci vědomostem té doby. Proč se střídá den a noc ?  Anebo snad ve Sluneční soustavě vznikla jako první Země a teprve pak Slunce současně s Měsícem ?

IF 5.11.2009 22:26

Re: tak nevím...

Jsou dvě věci: Bible a Bůh. Bible je důkaz Boha pro masy, které potřebují vést a přemýšlejí jen do jisté míry. Bibli napsali lidé a měla by se chápat hlavně metaforicky.

Machi 5.11.2009 18:43

Re: tak nevím...

Obávám se, že pokud něco církev chce, tak není problém s ničím. Máte nezabiješ, a hromadu mrtvol vinou různých církví. Máte nesesmilníš a máte neřestné kněze atd. Navíc, když je nějaký problém, církevní koncil přijde zase s nějakým dogmatem a je vyřízeno. Nevadí mi, že církev trvá na morálce a etice (aspoň někdo), ale vadí mi, že dělá jako by na ni měla patent, což při všech jejich hříchech (teď vážně nevím jak to skloňovat) je přinejmenším pokrytecké.

Jiří Heincl 5.11.2009 21:18

Re: tak nevím...

Já bych napsal hříších jako mniších i když jedni jsou neživotní a druzí ne.

Machi 5.11.2009 21:22

Re: tak nevím...

Mě to taky napadlo, pak jsem si zkoušel vzpomenout na mužské vzory, a vzpomněl jsem si jen na hrad (teda jen hrad pasoval z těch na které jsem si vzpomněl).

5.11.2009 9:27

Pěkně jste to napsal, ale

pana doc. Kindla jste do toho tahat nemusel. Házet kamení když i ostatní házejí není zrovna známkou ušlechtilého ducha a vznešené mysli.

Nm 5.11.2009 12:16

Re: Pěkně jste to napsal, ale - p.Kindla netahat

Pana K. (nikoliv Josefa) do této stati neměl autor tahat,  protože zbytečně skvělý text kazí cáknutím koncentrace  plytkosti a špinavosti naší současnosti. S kritikou "přidání se  k házení kamenů" souhlas, ale až na druhém místě.

IF 5.11.2009 22:29

Re: Pěkně jste to napsal, ale

Já to myslel v dobrém : -)  Kolorit!!!

lucinapes 5.11.2009 8:54

ale

dobrý článek, ale co ten satan???!!! není to také nějaký úlet daný obsesí?

IF 5.11.2009 22:30

Re: ale

Jo, maličká nadázka to je. Na druhé straně na tom může být hodně a záleží navíc i na tom, jak kdo věří ve smysl skutečné alchymie. 

lucinapes 5.11.2009 8:51

životopis IN

jeho neochvějná "mravnost" byla dána ryzím puritánstvím, byl velmi zbožný, ale zároveň homosexuál, geniální duševně nevyrovnaný člověk. Jeho život je krásně popsán ve Stephensonově Barokním cyklu  (dosud nepřeloženo, není divu, je to přes 3000 stran, nádherné čtení, ve kterém se objevují nejednou Čechy, a to se znalostí věci, vřele doporučuji).

Weckel 5.11.2009 17:15

Re: životopis IN

Pro přesnost: Rtuť, první díl Barokního cyklu, vyšla česky loni.

Ludva 5.11.2009 7:56

Váha nebo tíha ?

Cituji:

Že váhy jsou přístroje určené k vážení je zřejmé. Ne tak zcela jednoznačně chápaný je výsledek vážení. Mnozí si ještě pamatujeme, že to, co jsme vážením zjistili byla váha předmětu, osoby atd. Později (s rozvojem kosmonautiky) bylo nutno jednoznačně rozlišovat mezi touto váhou či tíhou (závislou na silovém působení gravitace) a hmotností (nezávislou na gravitaci). Základní jednotkou pro silové působení je newton (N), pro hmotnost kilogram (kg). Bohužel při této změně bylo ze slovníku českého jazyka unáhleně vyškrtnuto slovo “váha” jako výsledek vážení a jako výchozí výraz, ze kterého byly odvozeny všechny ostatní - i v přeneseném slova smyslu (vážit si, vážený, považovat atd.). Jiné státy (Německo, USA, Velká Británie atd.) si moudře “váhu” (Gewicht, weight) v běžném životě ponechaly (viz např. údaje na zboží či na stánkách Internetu) a hmotnost používají jen v odborném textu.

Takže soudím, že oficiálně se má používat místo váhy tíha a slovo váha (váhy) označuje přístroj.

Dodatek 5.11.2009 8:00

Re: Váha nebo tíha ?

... z Wikipedie

Newton ([ˈnjuːtən] IPA) je základní jednotka síly. Jedná se o odvozenou jednotku soustavy SI, rozměr v základních jednotkách je kg⋅m⋅s−2.

Síla 1 newton je taková síla, která udělí volnému hmotnému bodu o hmotnosti 1 kg zrychlení 1 ms−2.

Newton je rovněž jednotkou váhy, t.j. síly působící mezi dvěma tělesy v důsledku gravitace. Hmota 1 kg poblíž zemského povrchu má tíhu zhruba 9,81 N (±1 % zejména v závislosti na zeměpisné šířce).

Ludva 5.11.2009 11:45

Re: Váha nebo tíha ?

Spor je o tom, zda se pojem váha, jako fyzikální veličina, ještě může používat. Já jsem nalezl ve Wikipedii toto :V minulosti se pojmu váha užívalo přímo pro označení silového působení F gravitační síly na tělesa; v současné fyzikální terminologii se však pro tuto sílu zásadně užívá pojmu tíha.

jindřich 5.11.2009 15:00

Re: Váha nebo tíha ?

Co je vlastně výsledkem operace vážení, záleží také na použité metodě - na klasických vahách s kyvným ramenem, vahadlem (jako třeba laboratorní váhy) srovnáváte tíhovou sílu dvou předmětů (závaží x vážený objekt) v homogenním gravitačním poli. Vlastnosti toho pole se pak ovšem "vykrátí" a výsledkem je zjištěná HMOTNOST.

Na váze pružinové, nebo moderněji s nějakým elektronicky vyhodnoceným deformačním členem (všechny současné váhy osobní, kuchyňské, apod.), měříte pouze a jedině tíhovou sílu, kterou vážený předmět působí, a ta je přímo závislá na vlastnostech místního gravitačního pole - intenzita pole se z výsledku "nevykrátí".

Takže v prvním případě měříte opravdu hmotnost (stejný výsledek dostanete třeba na Měsíci), ve druhém případě jen tíhu, tíhovou sílu, říkejme klidně i váhu, a to je něco úplně jiného (bude rozdílná nejen na tom Měsíci, ale třeba i mezi zemským rovníkem a pólem).

Takže záleží na tom, co zrovna potřebujeme, co nám stačí pro daný účel. V běžném jazyce se ovšem slovo "váha" často používá ve smyslu "hmotnost" a většinou to ani nevadí.

Ludva 5.11.2009 16:02

Re: Váha nebo tíha ?

Abych to upřesnil, dnes se převážně používají váhy elektromagnetické, kde se tíha předmětu vyrovnává el.proudem v cívce elektromagnetu. Mírou tíhy předmětu je tedy velikost elektrického proudu. Aby se vyrovnal vliv rozdílného tíhového zrychlení na různých místech zeměkolule, mají váhy vnitřní standard (=závaží), kterým se mohou kdykoliv překalibrovat. Prohnutí ramen vahadla se zase řeší umístěním předmětu a vyrovnávacího elmagnetu na stejném rameni, takže součet sil působících na rameno se nemění. Ovšem chyba způsobená vztlakem vzduchu závisí na hustotě předmětu a musí se zjistit přepočtem.

Mirek 5.11.2009 20:08

Re: Váha nebo tíha ?

Pane Ludvo, mohl by jste prosím uvést typy těch vašich elektromagnetických vah ? Já sice dělám v oboru, kde se furt něco váží, ale takovou váhu neznám. Ani si ji nedovedu dost dobře představit. Jaký příkon musí mít třeba tunová váha ? Pokud vám mohu něco prozradit - většina vah je v součastnosti tenzometrických. Není to sprosté slovo, význam si třeba vygooglujte. Čest !

Ludva 6.11.2009 8:13

Re: Váha nebo tíha ?

Máte pravdu, tenzometrické váhy jsou moderní druh vah pro různé hmotnosti od laboratorních po tunové. Zpravidla vyvažují pomocí piezoelektrického efektu. Ale i elektromagnetické jsou široce používané v laboratořích i obchodech. Výrobců vah je spousta, reklamu dělat nebudu.

důchodce 30 5.11.2009 1:12

...

Pěkný článek. Říká se, že Newton si ze všech svých schopností cenil nejvýše výkonů v alchymii a numerologii, v tajných vědách vůbec. Kdo se dočká roku 2166, bude si moci ověřit, zda se Newton zmýlil v předpovědi konce světa.

tom 5.11.2009 1:10

Vaha

Kolik Newtonu vazi jeden chleba? ;-)