6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Diskuse k článku

KORONAVIRUS: Sputnik V, fakta místo hysterie

Myslím tím hysterii oboustrannou, tedy první ve stylu „Sputnik nikdy“ a pro změnu druhou „jedině Sputnik“. Každý extrém je škodlivý. Všechno má svá pravidla, a to i nasazování nových léků, léčivých přípravků, vakcín atd. Jejich obcházení je hazardem se zdravím a životy lidí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Koutecký 13.2.2021 15:56

No, ono to s tou přísností schvalovacího procesu v EU zas až tak ostré nebude, když se v oficiálních souhrnech vlastností dosud schválených přípravků, vydaných agenturou EMA, dočítáme např.: "Bezpečnost a účinnost vakcíny u dětí a dospívajících (mladší než 18 let) nebyly dosud stanoveny, nejsou dostupné žádné údaje.- Dostupné údaje z klinických studií neumožňují odhadnout účinnost vakcíny u osob starších než 55 let. - Vakcína nemusí chránit všechny příjemce vakcíny. - Doba ochrany poskytovaná vakcínou není známa. - Nebyly provedeny žádné studie interakcí s jinými léčivými přípravky. - Není známo, zda se vakcína vylučuje do lidského mateřského mléka. - Nebyly provedeny studie genotoxicity a kancerogenity. Studie reprodukční toxicity na zvířatech nebyly dosud dokončeny."

P. Moravčík 13.2.2021 14:01

Nie ste sám. Ja tiež považujem The Lancet za špičku v oblasti medicínskych informácií. The Lancet bol dokonca jeden z mála časopisov, pri ktorom Rusi využili fakt, že ich Západ nepribral do Dohody o autorských právach, tak vždy každé číslo skopírovali (aj s copyrightom;-D) a vytlačili vo veľkom náklade. Tak sa ušlo aj nám v socialistickom Československu, bol to jeden z mála kvalitných časopisov, ktoré sme mali k dispozícii. Úroveň článkov, správnosť citácií (nie vždy ste sa totiž mohli aj pri západných periodikách na citácie spoľahnúť, nie raz sa stalo, že som dostal úplne iný separát s rovnakou identifikáciou, ako som si podľa citácie objednal) bola a je vysoká.

P. Moravčík 13.2.2021 13:54

Môžeš, ale neuspeješ. Maďarské povolenie platí len pre Maďarsko, cudzinci ho nedostanú ani keď si priplatia.

Z. Koutecký 13.2.2021 13:23

Kdepak, pane Ptáčku, tak to v EU nefunguje. Tady platí buď ovčane ber, co ti nabízíme nebo nech být. Pokud byste si chtěl vybírat, tak byste si musel zajet třeba do zaostalého Srbska, kde si i obyčejný občánek může vybrat ze tří typů vakcín, západních i východních.

Z. Koutecký 13.2.2021 13:07

Inu, paní Rybnická, já také nechápu, co je paní Boublíkové na té citaci z článku pana Zieglera k smíchu. Ono je to spíše k pláči jakými bláboly nás pan Ziegler krmí. The Lancet totiž není žádný bulvární plátek, nýbrž mezinárodní prestižní odborný časopis, který publikuje jen články, které prošly náročnou vědeckou recenzí. Pokud vládnete angličtinou, můžete se s článkem o výsledcích 3. fáze testů Sputniku V sama seznámit. A také s recenzí prof. Ian Jonese a Polly Roy z London School of Hygiene and Tropical Medicine, University of Reading, London, jejichž závěr zní: "The outcome reported here is clear and the scientific principle of vaccination is demonstrated, which means another vaccine can now join the fight to reduce the incidence of COVID-19."

J. Síbek 13.2.2021 11:32

Momentálně je místo měsíční předpokládané produkce 10 milionů dávek dispozici cca 1,4mil dávek Sputniku V.Nějaký velký export tedy asi nebude.

M. Zikmund 13.2.2021 11:28

Tady nejde o to, aby se ruské vakcíně zjednodušilo schvalování. Nechť se všechny vakcíny schvalují stejným způsobem. Problém je, že se před třičtvrtě rokem vybraly dvě vakcíny a ostatní se z ideologických a lobistických důvodů odsunuly stranou. A teď je naše vláda (na rozdíl od maďarské a srbské) zcela ve vleku těchto firem a nemá moc prostor pro vyjednávání.

P. 1 13.2.2021 10:55

Další zastánce jelit, které svět neviděl. Hádej co ti brání vyjet do Maďarska nechat se očkovat sputnikem. Pozor překvapení ... než bude v Maďarsku dostatek sputniku, uplyne rok nebo déle. Výroba v rusácku rovněž nestíhá. Zaznělo to i v článku, proočkovanost v rusácku je podstatně nižší než na v EU. Představa, že rusáci jsou schopni zítra dodat stovky tisíc vakcín do ČR je jen vlhký dojem puťkových fandů. Jinými slovy můžeš počkat několik týdnů na AstruZenecu nebo jinou řádně otestovanou a schválenou vakcínu nebo několik měsíců na neotestovaný a neschválený sputnik.

Z. Lapil 13.2.2021 10:51

Můžeme diskutovat o tom, jestli není schvalovací proces v EU zbytečně přísný, na rozdíl od toho ruského. Je ale dán předpisem, takže schvalovač nemůže říct něco jako V Rusku to je schválené, tak já na to bouchnu štempl taky. Pak by stačilo, aby se někdo z očkovaných z radosti, že to má za sebou, opil a ráno ho bolela hlava, a schvalovač je v přůšvihu, že ta věc má neschválené vedlejší účinky.

P. 1 13.2.2021 10:48

No problém alespoň pro ČR je hlavně v tom, že místní lidoví rusáci a populističtí žvanilové jako bureš, kterým jde jen politické koryto a nikoli o zdraví obyvatel ČR se tváří a žvaní jako kdyby měli rusové k dispozici miliony nadbytečných dávek, které mohou kdykoliv dodat do ČR a nahradit nedostatkové ale řádně otestované a schválené vakcíny. Nemají a nemohou. Sputniku je prostě podstatně méně než vakcín od západních firem. Maďaři jsou na tom ještě hůř. Než rozjedou licenční výrobu uplyne minimálně rok, než vyrobí a naočkují dostatek obyvatel uplyne dalších několik měsíců. Jinými slovy než by vůbec mohlo dojít na nějaké významnější očkování sputnikem v ČR a Maďarsku, budou tyto země dávno zavaleny již objednanými a otestovanými a schválenými vakcínami.

H. Rybnická 13.2.2021 10:47

A proč jste se tak chechtala paní doktorko? Ze si ruští vědci pochválili sami svůj výrobek ?

V. Tichý 13.2.2021 9:49

zcela souhlasím, že ruští vědci jsou schopni vytvořit v laboratorním prostředí vysoce kvalitní vakcínu. Problém je ale ve výrobě a ve výrobní kázni. Měl jsem možnost se o tom dlouhodobě při služebních cestách přesvědčit! on je totiž problém v tom, že něco funguje za použití laboratorních postupů a surovin a proti výrobním postupům a surovinám. Taky doufám, že pokud k tomu dojde bude možnost volby.

J. Ptáček 13.2.2021 9:32

Jednoduché: Kdo se chce nechat naočkovat Sputnikem V, dopřejme mu to. Stejně tak čínskou nebo indickou vakcínou. Ostatní si počkají zřejmě na vakcíny západních výrobců.

K. Drábek 13.2.2021 8:46

EU posuzuje všechny vakcíny na základě údajů výrobce. Žádné další testy neprovádí. V případě mutujícího viru ale zdržení může znamenat, že schválená vakcína bude neúčinná.

Tedy - rychlé schválení v rámci jednotlivých států je lepší řešení.

D. Polanský 13.2.2021 8:41

Ono nakonec rozhodnou výsledky. Nechme to na ně.

A. Hrbek 13.2.2021 8:20

Česko máme hlavním semeniště covidu a velmi malý počet vakcin.

P. Boublíková 13.2.2021 7:57

"Drobnou vadou na kráse je fakt, že se jednalo o komentář ruských vědců a nikoliv redakční článek" - týká se publikace výsledků klinické studie Sputniku v Lancetu.

Pane autore, tak srdečně už jsem se dlouho nechechtala. Díky za obveselení v této lehce pochmurné době ;-D;-D;-D

M. Zikmund 13.2.2021 7:08

Ono platí - když se chce, všechno jde a nebo také když se nechce, na všechno máme alibi. Schvalovací proces znamená čas, desetitisíce stránek dokumentace a hlavně peníze. Pro výrobce to tedy má smysl jen tehdy, když vnímá zájem a má alespoň předběžnou smlouvu. Zájem u nás i ve většině evropských zemí z politicko-ideologických důvodů nebyl a teď se tyto země alibisticky ohánějí, že ruská vakcína není schálená, protože výrobce nedodal...

Dnes už jsou významnější vakcíny včetně Sputniku V aplikovány v milionech dávek, tedy mnohokrát více než při zkušebních testech a jsou tedy s nimi větší než testovací zkušenosti - jak co do reakce na aplikaci, tak co do účinnosti.

Jde o pandemii, tedy ohrožení společnosti. Většina vakcín byla vyvinuta v přibližně stejném čase a nebyly s nimi žádné zkušenosti. Nikdo ani dnes neví, zda se u některé z nich neobjeví zdravotní problémy až s odstupem. Rozumný přístup tedy byl dát ideologii stranou a rozdělit riziko - zdravotní, smluvní, dodavatelské a neorientovat se pouze na dvě z nich, tak jako např. Maďarsko, Srbsko, Izrael. Jenže to bychom chtěli na naší vládě moc. Tak teď už zbývá jen to alibi.

J. Mucha 13.2.2021 6:42

Ruští vědci sice dokážou laboratorně vyvinout špičkový produkt, ale s výrobou a dodržováním technologické kázně běžné ve vyspělých zemích je to v Rusku daleko horší.

Myslíte tuto větu z článku? Mně to zní spíše jako konstatování setrvalého stavu. Pokud pamatujete socialistické hospodářství, tak by Vás to nemělo překvapit.

V. Kolman 13.2.2021 6:21

Tvrzení, že "Rusové neumí vyrobit ani budík" je dosti laciný humor a nepřikládal bych mu větší význam.

Podstatné ale je, že se jim (po všech dosavadních zkušenostech) nedá věřit ani hlášení přesného času.

T. Kohout 13.2.2021 5:30

Konec konců ("last but not least"), jak každý, zejména na tomto webu ví, Rusové neumí vyrobit "ani budík". Obden je nám to vtloukáno do hlavy a to má své účinky.

Z. Koutecký 13.2.2021 2:28

Vážený pane Zieglere diskuse kolem Sputniku V jsou, myslím, zbytečné. § 8 odst. 6 zákona o léčivech sice umožňuje našemu ministrovi zdravotnictví povolit dočasně za současné situace distribuci a používání vakcín neregistrovaných EU, pokud mu to SÚKL v konkrétním případě z odborného hlediska doporučí. V případě Sputniku V ředitelka SÚKL předem už však prohlásila, že klíčové údaje jsou nedostupné. Tím měla zřejmě na mysli, že třeba technologické detaily nejsou veřejně publikované. No, svoje know how nepublikuje v nějakém časopisu asi žádná firma. Ale musí předepsané údaje uvést v neveřejné části dokumentace své žádosti o registraci. Tu však paní ředitelka asi nemá. Ale všichni tady říkají, že Rusové jsou netransparentní, tak to bude nepochybně pravda. No, a pan ministr zdravotnictví rovněž už předem prohlásil, že Sputnik V nepovolí, dokud nebude registrován v EU. Pak ovšem už jeho povolení nebude nutné. Registrace v EU by platila automaticky i pro ČR. Tak o čem chcete diskutovat? Přece nebudeme kupovat od Rusů vakcínu, i kdyby byla super, což nevíme, a současně na ně valit další a další sankce. To by bylo dost chucpe, ne? Nakonec na trhu bude asi dost vakcíny AstraZeneca, když se všeobecně pokládá za minimálně účinnou pro vyšší věkové kategorie a v některých státech jim ji proto neaplikují. Ale nekup to, když stojí jen 4 USD/dávka a naši vakcinologové se vyjádřili, že těm starším bude sice možná na houby, ale určitě je pro ně bezpečná. A ti stařečkové v různých domovech a ústavech budou určitě rádi, že jim nějakou vakcínu zadarmo vůbec píchli a ještě přednostně. A i oni můžou být potenciálními voliči.