29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

INTERNET: Jak velké je webové nepřehledno

Nedávné dvacáté výročí přístupu Československa k internetu připomnělo, že internet tu máme a funguje a používáme ho a zároveň o něm moc nevíme. Sám jsem se účastnil televizní debaty a jeden posluchač se zeptal (přes internet), kolik je na světě těch webových stránek. Kromě mě, laika, tam ve studiu sedělo několik odborníků a nikdo neznal přesnou odpověď.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 27.2.2012 14:01

Bez KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE to nefunguje

Internet tvoří také rozvodná síť na drátech či WiFi či jiných vlnách. Jde o komunikaci mezi "uzly", jde o "adresy" těchto uzlů, aby bylo zřejmé komu se má vyslat obsah či mail a od koho přijmout (viz též telefonní technologie). Provideři jsou v národních sítích jasně idetifikovatelní, díky mezinárodním dohodám. Nicméně je již mnoho uzlů pod jejich správou a vyjevuje se potřeba většího počtu "adres" jednoznačných. Každý HW uzel v síti Internet má svou "TCP/IP adresu", ale ta není v globálním měřítku jedinečná. V nejbližší době již bude ji mít opravdu každé HW zařízení, takže bude celá Internetová síť v "právním" řádu, stejně jako třeba každá poštovní schránka standardní pošty.

Znáte to, když měníte bydliště? Elektrárna, Plynárna, Pošta, Banka, atd., atp. Musíte jim všem sdělit adresu. Adresa TCP/IP je v HW a tu vám poskytne PROVIDER, poskytovatel připojení k síti Internet. Podobně jako u poskytovatele elektřiny, plynu, služeb pošty musíte poskytnout "adresu", aby právní řád mohl být uplatněn a vymáhán.

K OBSAHU jen malou poznámku: také nečteme všechny knihy, či noviny či časopisy. Skvělý je vyhledávač Google, ale i jiné, nicméně "vyjevují" váš duchovní profil z navštěvovaných "obsahů". Já osobně si velmi cením on line překladačů Google i Bing. Můžete čerpat ze zahraničních obsahů zpravodajských i univerzitních, téměř z jakýchkoliv a vytvářet si světonázor stejně jako ostatní, asi tak 2-3-4 miliardy lidí na planetě Zemi s přístupem k Internetu = World Wide (spider) Web = nicméně sít Internet má jinou morfologii-tvar nežli jsou sítě vytvářené pavouky.

O. Uživatel 26.2.2012 14:25

Uživatel požádal o vymazání
K. Kužel 25.2.2012 10:43

Rádi se bojíme něčeho užitečného...

Myslím, že to není přesné. Lidstvo si během své existence vytvářelo nástroje. Snad každý takový nástroj může být použit k dobrému i zlému. Čím je nástroj mocnější, tím je zároveň i nebezpečnější, je-li zneužit.

Internet je HODNĚ mohutný nástroj.

Ten "podpovrchový web" mě zajímá. Víte o tom někdo něco?

J. Boleslav 25.2.2012 12:31

Re: Rádi se bojíme něčeho užitečného...

Máte naprosto pravdu. Domnívám se, že otázka bezpečnosti je na webu hodně podceněna, stále se akcentuje spíš jeho svoboda. O podpovrchovém webu bohužel nic nevím, nedovedu si dost dobře představit, o co by mohlo jít. Možná nějaká data či procesy, z nichž data na webu publikovaná vznikají. To by ale bylo docela matoucí, to už by totiž s webem nemělo moc společného. Možná jde taky o nepřesný překlad.

V. Mlich 26.2.2012 11:17

Podpovrchový web

Nikde jsem o tom nic nečetl, ale odhaduji, že se jedná o přesunutí služeb, které na intermetu běžely na různých portech, na http tuneling, protože ostatní porty bývají firewally blokovány. Podpovrchovost asi spočívá v tom, že ty http requesty nevznikají zadáním URL do prohlížeče, ale je vytváří nějaký program a odpověď se taktéž nezobrazuje, ale vstupuje do dalšího zpracování. Asi nejrozšířenějším příkladem jsou skenovací roboti vyhledávačú, ale typičtější je třeba elektronické podání dokumentú pro státní správu atd.