29.4.2024 | Svátek má Robert


Diskuse k článku

HISTORIE: Nářky Jiřího Raka

Kdysi mi pracovník krajského úřadu vyprávěl, jak nějaká skupina studentů navrhovala pojmenovat jedno ostravské náměstí jménem Ferdinanda d´Este. Ten nápad se jim tak líbil, že o něm s úředníky nechtěli ani diskutovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 2.11.2018 12:47

Páni diskutéři,

díky za vaše komentáře. Zjišťuji, že to máme podobné. Tchán se narodil 1898, moje mamka 22.11. ale 1905. Ty vzpomínky našich předků, to je k nezaplacení :)))

I. Širůček 1.11.2018 18:34

Vždy se najde houf mudrlantů

kteří o událostech sto (nebo i více) let starých vědí víc, nežli lidé, kteří v té době žili...

K. Janyška 1.11.2018 16:51

Je to trdlo.

To historici bývají. Bez znalosti kompozitivní teorie, kterou nikdo z nich neznái, jsou jen názorovými trpaslíky... Dzp.

L. Severa 1.11.2018 14:21

Nejen pan Rak,

ale i Jan Urban 27.10. ve své rozmluvě na Seznamu nenechal na svém národě suchou ani niť. Počínaje obrozenci až (prý) ke lháři a zločinci Benešovi. Někteří zde vzpomínali co jim říkala babička. Můj táta se vyučil ve Vídni(roč. 93)a nikdy nezapomněl na rakouské pohrdání. Maršenka a Frantyšek byli výsměšným terčem skoro každého kabaretu nebo kupletu.

A. Alda 1.11.2018 11:40

S jedním nesouhlasím:

Císař Vilém nebyl žádný válečný štváč a válku nechtěl.

E. Pawlica 1.11.2018 9:43

Nářky Aleše Uhlíře nad nářky Jiřího Raka

Uhlíř tvrdí, že „V českých zemích se hromadně popravovalo již v prvních měsících války“. Toto tvrzení není zapotřebí relativizovat, protože je relativizuje samotný Uhlíř už jen tím, že je hodí do placu a žádné další důkazy k tomu neuvede. Žádné takové důkazy zřejmě nejsou, jinak by je Uhlíř s gustem uvedl. Vycházeje proto z premisy jejich neexistence mohu se právem domnívat, že se patrně žádné hromadné popravy nekonaly a Uhlíř lže.

Podobná ptákovina je Uhlířovo tvrzení, že „Češi si Habsburky kdysi zvolili ze svobodné vůle a stejným právem je sesadili jako nehodné vést český národ.“ Že byli Habsburkové sesazeni je neoddiskutovatelné. O tom, zda je z českého trůnu sesadili zrovna Čechové by se už daly vést diskuze, ale nešť. Nejvíc by mne ale zajímalo kdy si Češi Habsburky zvolili ze svobodné vůle. O nějakém referendu či zvolení Habsburků na český trůn hlasováním širokých vrstev českého národa, o které se ve svém článku Uhlíř chutě opírá v jiných svých tvrzeních a vývodech, se historické anály jaksi nezmiňují.

Vyznění Uhlířova článku proto nelze odklonit od logického závěru, že Uhlíř nenaříká nad špatným hrobem, ale že jednoduše lže.

V. Petr 1.11.2018 10:23

Pane Bože, vy jste ale vool!

Vače představa o možnosti konat referendum počátkem 16 století (konkrétně roku 1526) je opravdu fantastická. Habsburky zvolili ti, kdo je podle tehdejších zákonů mohli zvolit, tedy české stavy!

Mimochodem, Masaryk to později interpretoval tak, že "své postavení, kdy byli zvoleni do čela protiturecké koalice zneužili k získání absolutní moci..."

E. Pawlica 1.11.2018 10:51

Re: Pane Bože, vy pane P.V. jste ale Vool!

Přesto, pane V., jste neuvedl, kdy české stavy svobodně Habsburky zvolily na český trůn.

Pro doplnění vašich mezer vám sdělím sladké tajemství, že první Habsburk - Rudolf - byl v roce 1306 jako panovník přijat pouze částí české šlechty a to za úplatky a navíc pod vojenským tlakem, když po volbě českých stavů, které za českého krále zvolily Jindřicha Korutanského, přitáhl se svým otcem Albrechtem I. Habsburským ku Praze.

Jen vool jako vy a Uhlíř překrucují domněnky na fakta a rozhodnutí uplacené šlechty ve stínu zbraní chápat jako svobodnou volbu panovníka.

Pařez zůstane pařezem a nevzdělaný vool nevzdělaným volem (Mikuláš Dačický z Heslova).

V. Petr 1.11.2018 21:51

Re: Pane Bože, vy pane P.V. jste ale Vool!

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ferdinand_I._Habsbursk%C3%BD

A. Alda 1.11.2018 11:49

Prvním popraveným byl Slavomír Kratochvíl.

A to za básničku zesměšňujicí vojenskou mašinérii. Bylo mu 25 let, když ho dne 23. listopadu 1914 Rakušané popravili. A následovaly stovky dalších. Na frontě i v zázemí.

V Praze se popravovalo nejčastěji v Motole. Hašek to popisuje takto: http://klempera.tripod.com/svejk09.htm

Habsburkové byli zvoleni na český trůn v roce 1526 a již v roce 1548 se ukázalo, jaká to byla tragická chyba.

J. Sova 1.11.2018 8:50

Monarchisti

by měli mít za povinnou četbu novin z dob R-U. Některé články, nebo celé noviny sebrala cenzura, stačilo třeba připomenout panovníkův nesplněný slib. Noviny pak musely otisknout rozsudek. Např:

"Nález. Jménem Jeho Veličenstva císaře! C. k. krajský tiskový soud uznal k návrhům c. k. státního zastupitelství z dne 28. října 1891 čís. 5980 takto za právo: Obsah článku nadepsaného — „Spravedlivá" vláda z dne 24. října 1891 č. 22 zakládá skutkovou povahu zločinu § 65 a) z. t. rušení veřejného pokoje a přečinu § 302 z. t. proti veřejnému pokoji a řádu. Zavádí se ve věci této dle § 493 ř. t. řízení objektivní, schvaluje se dle § 489 ř. t. zabavení čísla onoho časopisu c. k. okresním hejtmanstvím ..."

A. Alda 1.11.2018 11:51

Aspoň NĚKDY a v něčem s Vámi mohu souhlasit.

J. Krejčí 1.11.2018 7:24

Musím připomenout,

co TGM řekl :Jestli jsme za RU něčeho dosáhli (tedy Češi), pak to bylo Vídni navzdory, ne s její pomocí. Je ovšem pravda, že Rakousko bylo mnohem liberálnější, než wilémovské Německo pod vlivem militantních Prušáků, které se tak líbilo předákům sudetských Němců, zastánců " velkoněmectví".

A. Alda 1.11.2018 11:54

Prusko bylo mnohem liberálnější a svobodnější stát,

než kterýkoli ze států Habsburského konglomerátu. Právě z Pruska vzešla myšlenka, že je lépe propustit 11 viníků, než aby s nimi byl potrestán jeden nevinný. Jakmile se Slezsko dostalo k Prusku (díky Bohu), zaniklo nevolnictví a i ti nejprostší lidé se mohli soudit i s těmi nejmocnějšími potentáty u obecných soudů. To je věc, kterou si poddaní Habsburků nedovedli představit až do roku 1848.

B. Brousková 1.11.2018 17:13

Re: Prusko bylo mnohem liberálnější a svobodnější stát,

Prusko bylo mnohem libelárnější .... Do mramoru tesat!!! Prušáci byli ti nejlepší přátelé, jaké si mohli Slovani přát. Lužičtí Srbové dodnes vzpomínají se slzou v oku!! Můžete si jich na to zeptat sám. Pokud umíte německy bude to jistě i poučné.Jinak si asi moc nepopovídáte. Hlavně se jich zeptejte jaké měli na sobě uniformy za druhé světové války , a kde dnes leží pozůstatky jejich příbuzných co nosili tytéž uniformy. Na hřbitovech v Lužici jsou dodnesw symbolické hroby i s hodnostmi Wehrmachtu a místem kde skončili. Janeckové Swobodové a tak podobně.

P. Chládek 1.11.2018 14:04

Jo a Palacký řekl, že kdyby nebylo Rakouska museli bychom ho vytvořit. Nic není černobílé. O prosincové ústavě z roku 1867, která zajišťovala svobodu osobní, spolkovou a shromažďovací, se nám za komunistů mohlo jenom zdát...

A. Alda 1.11.2018 16:55

A víte, jak ta ústavní svoboda vypadala v praxi?

Nehledě na to, že s tím přišli století po ostatní Evropě, prováděcí předpisy to vše značně omezovaly a podřizovaly státnímu dohledu.

K. Novák 1.11.2018 4:55

Po první světové válce

musela Československá republika zaplatit válečné reparace a také poplatek za osvobození téměř ve výši těch reparací. Doufám, že nám EU nevnutí imigranty a pak nám nenaúčtuje poplatek za osvobození od xenofobie a rasismu.

A. Alda 1.11.2018 11:57

I po druhé světové válce musela

republika zaplatit všechny výlohy na vznik a boj československých jednotek v britské armádě. I ten nejposlednější náboj byl započítán, každá bota, každé trenky...

B. Brousková 1.11.2018 17:44

Re: I po druhé světové válce musela

I ten nejposlednější náboj byl započítán ? takovou hovadinu opravdu tvrdili na VUMLu?? Komouši vždy lhali , lžou a budou lhát " na vječné časy a nikdy jinak! " Každý stát si financuje svojí armádu , Jednotky v Británii byly jednotky Československa.. Beneš byl vrchní velitel. Československo mělo v londýnské bance uloženo asi 30 tun zlata. Část tohoto zlata skončila v protektorátu, když náckové donutili ředitele pražské banky vydat příkaz k jeho převozu do protektorátu. v Anglii když to vyšlo najevo okamžitě další přesuny zakázali. Takže tam zbylo asi dvacet sedm tun. Beneš si u londýncké banky vzal úvěr, za který ručil tím zbylým zlatem Do banky také proudily peníze z licenčních poplatů například za kulomety Brenn . z jednoho kulometu to dělalo dvě libry,do konce války jich bylo vyrobeno půl milionu.Našim jednotkám byla výzbroj a výstroj poskytována základě tzv. lend-lease,tedy smlouvy o půjčce a pronájmu. to znamená, že VÝZBROJ A VÝSTROJ SPOTŘEBOVANÁ V BOJI SE NEHRADILA !!! Československo platilo pouze to co si naši vojáci přivezli po válce domů. Tedy přesněj řečeno mělo platit. Když přišel vítězný únor a komouši ukradli majetek občanů Británie který byl ve firmách na našem území. Britové zablokovali zbylých cca 18tun zlata v jejich bance, do doby než komouši nahradí uloupený majetek a zaplatí zbylý dluh. Tahanice a nekonečné vyjednávání skončilo v roce 1982. kdy komouši přilezli ke křížku,, zacálovali dluhy a Britové jim vrátili zbylé zlato. Přesně 18,4 tuny

B. Baron 1.11.2018 2:27

Moje babička se narodila 1890 a díky tomu že se dožila velmi vysokého věku (92 let) měl jsem to štěstí se dozvědět o životě v Rakousku-Uhersku. Stručně - bez vzniku Československa bychom my už asi česky nemluvili.

P. Chládek 1.11.2018 7:46

Moje prababička se narodila taky v roce 1890(22.11) a dožila se 97 let. Na C&K monarchii vzpomínala jako na čas svého mládí a hojnosti, což se zhoršilo nástupem 1.republiky, Hitlera a zejména bolševického xindlu. Česky mluvila normálně a své děti posílala přes Labe do nedalekých Sudet na Handl, aby se naučili německy...

A. Alda 1.11.2018 12:02

Tak moje babička se narodila roku 1898

a celý život Rakouskem pohrdala. Pravdou ovšem je, že nikdy nebyla habsburgskou poddanou, byvší Slovankou z Pruského království. Druhá moje babička se narodila v roce 1911 a ač rodem Němka z Uher, pro Rakousko - Uhersko neměla nikdy dobrého slova. A až do smrti s velkou pýchou říkávala: můj manžel kvůli mně přestoupil od evangelíků ke katolíkům a já jsem kvůli němu přestoupila od Němců k Moravákům.

Tož tak.

J. Sova 1.11.2018 8:51

Re:

Novinový článek z r. 1900:

"Odsouzeni byli v Brně pro slůvko „zde“ záložníci kyjovští: Kalivoda na 13 měs. na pevnost, Duffek na 6 měs. na pevnost bratři Měchurové a jiní záložníci na 3 měs. do vězení. Ve vyšetřovací vazbě strávili na Špilberku 3 měsíce. Tak krutý rozsudek vynesen v době, kdy i moravští poslanci účastní se německo-českých porad smiřovacích. Ve Vídni bojují čeští poslanci za práva svého jazyka a na Moravě čeští záložníci pro slůvko české »zde« odsouzeni jsou celkem na čtyři léta a pět měsíců do těžkého žaláře a někteří i k degradaci."

A. Alda 1.11.2018 11:58

Je moc dobré to připomínat.

R. Szewczyk 1.11.2018 10:08

Re: ha ha

ano, a mluvili bysme nějakým dojč jazykem a bylo by nám skfěle pracujíc buď za mařeny nebo ojrá možná za zlatky,

B. Baron 1.11.2018 13:11

A taky mluvila o okupaci. A já si z toho zapamatoval jedno. Že daleko horší než Němci byli nekteré České svině které byly za prachy schopny prodat vlastní mámu.