7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

HISTORIE: František Josef I. a jeho doba si zaslouží naši pozornost

21. listopadu uplynulo 100 let od chvíle, kdy skonal císař František Josef I. V anketách o nejvýznamnějších panovnících a hlavách našeho státu pravidelně v odpovědích našich současníků soupeří Karel IV. s T.G. Masarykem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Lancik 24.11.2016 17:45

Kdo se zajima o leta 1918-19

Najde spoustu zajimavosti ve dvou knizkach. Prvni pojednava o udalostech rijna a prubehu versailske konference, o nasi delegaci zprvu vedene K. Kramarem. Jmenuje se "Kramaruv soud nad Benesem". Napasal ji J. Stribrny ktery Kramare dobre znal a byl jeho blizky spolupracovnik, osobnost vskutku kontraverzni, vysla za druhe republiky v r. 1938. Druha se jmenuje "Sest let v kasarnach" a napsal ji Josef Svatopluk Machar tehdejsi generalni inspektor cs. armady. Podava velice zajimave informace o dobe lidech ktere muze znat jen ten kdo tu dobu intenzivne prozival. Pokud vim, tyto knihy vysly jenom jednou a je pretezke je sehnat, pripadnym zajemcum pokud se jim je podari sehnat preju prijemne pocteni

A. Alda 24.11.2016 15:54

Ještě bych podotkl,

že ta jeho manželka, co jí přezdívali Sisi, nenáviděla Čechy až nepříčetně. Všechny Slovany v říši nenáviděla, ale Čechy úplně nejvíc.

B. Brousková 24.11.2016 17:18

Re: Ještě bych podotkl,

Nevím odkud máte tuto informaci, ale pokud vím tak Sisi se do politiky příliš nepletla. Že měla v oblibě Maďary a že se dokonce naučila velice dobře maďarsky je pravda.Ale že by nějak horovala pro tzv. všeněmecké myšlenky a proto "až nepříčetně nenáviděla Čechy" je pro mne novinka. Čechy a Poláky ovšem "až nepříčetně nenáviděl" Hitler a jeho předchůdci. Kupodivu se to netýkalo Slováků a Chorvatů. O těch několikrát dokonce řekl, že mají v sobě tolik germánské krve, že jsou spíše Germány. ( A.Hitler Monology)

K. Křivan 24.11.2016 17:59

Re: Ještě bych podotkl,

že nejspíš nemáte pravdu. Žádám od vás důkazy nebo omluvu.

L. Písařík 24.11.2016 15:46

Ještě zbývá dodat,

že mnozí čeští šlechtici i významní mužové se značnou měrou podílelí na vládě i organizaci tehdejšího Rakouska - Uherska. Poznamenávám, že velká část průmyslových podniků vznikla v té době na území Čech a Moravy a pouze menší část na území vlastního Rakouska. To se ukázalo po r. 1918, kdy Rakousko bylo takřka bez průmyslu. Teprve dnes můžeme tehdejší dobu reálně hodnotit, za první republiky tomu bránila rivalita a po ww2 zde panující systém, který dějiny deformoval podle svých představ.

Bohužel, je nás moc málo, koho tyto dějiny zajímají.

P. Götze 24.11.2016 14:23

RE

Teorie je hezka. Dejiny ale pise realita a zakladni lidske vlastnosti, ktere se nemeni. Jinak hezky clanek.

M. Hoblík 24.11.2016 11:41

To jsou velice zajímavé

a objevné názory. Pokud autor nelže, tak vlastně Masaryk byl pěkný hajzlík, když rozvracel takové hodnotné mocnářství! A my jsme mohli zůstat Rakušáky a nikdy bychom neměli problémy se Sovětským svazem. Na druhou stranu by druhou světovou válku vyhrál Hitler, protože bychom vlastně byli také na jeho straně a my jak je známo, jsme byli vždy včas na vítězné straně. Takové prasení historie je ještě humornější, než nejlepší Čech Karel IV!

T. Kočí 24.11.2016 12:37

A co obklady¿z

T. Kočí 24.11.2016 12:39

A co obklady?

J. Lancik 24.11.2016 16:15

Re: Pan Hoblik by je potreboval

Nedochazi mu, ze k rozpoutani valky by Hitlerovi chybela zaminka a za prve: na 55milionove (populace R-U pred 1.sv. valkou) by si Hitler netroufl, za druhe Sudetaci by byli v pohode a tenkrat to jeste ani Sudetaci nebyli, meli se za Boemish a Mahrish. No nic, jen reakce na Hoblikovo "coby kdyby".

B. Brousková 24.11.2016 17:25

Re: To jsou velice zajímavé

"Rakušáky " bychom asi pravděpodobně nezůstali. Jako pravděpodobnější varianta přicházelo v úvahu (a tu právě prosazovali Všeněmci), rozdělení Rakouska Uherska na dva samostatné státy. Rakousko s Čechy, Moravou a Slezskem by se připojilo k Německu. A Slovensko by zůstalo Maďarům , stejně jako Slovinsko , Chorvatsko a zbytek rakouského Balkánu a severní Itálie.

J. Řezák 24.11.2016 10:57

Zkusme si jen představit, ...

... kdyby Tatík Masařík nevykecal republiku, ale "jen" nejvolnější možnou federaci (nebo spíše konfederaci) v rámci Spojených Států Evropských, dříve habsburské monarchie. Aby postavení Česka, Rakouska, Uherska, Chorvatska a dalších bylo asi jako dnes postavení Floridy, Texasu, Bavorska, Meklenburska a dalších zemí v rámci svých států. Jestli by nám možná nebylo líp.

A. Alda 24.11.2016 11:31

Nebylo.

Ostatně není to zásluha Masaryka. Republiku připravoval Národní výbor a vyhlásil ji lid (zní to blbě pateticky, ale je to pravda). Masaryk tomu samozřejmě z ciziny velmi pomohl. Zejména v tom, že cizina to lidové vzedmutí uznala a přijala existenci samostatného státu. Ale i v té cizině na tom asi měl větší zásluhu Štefánik než Masaryk. Masaryk ovšem byl ke konci války označován za "pána Sibiře" díky Legiím a to samozřejmě v očích mezinárodní veřejnosti zavážilo značně - dosud neexistující stát měl vlastní armádu, vojensky úspěšnou a strategicky významnou.

Ale vyhlášení republiky a svržení Habsburgů proběhlo bez něj.

Federaci z bývalého RU nešlo udělat. Poslední šance byla zmařena v Sarajevě. Ale kdyby k tomu atentátu nedošlo a Ferdinand převzal vládu, stejně by ta federalisace pro nás nebyla dobrá. Všechny poněmčené oblasti státu by byly definitivně a řádně právně odtrženy (ne pseudoprávně, jako v Mnichově) a zbytek by stejně nebyl český pro existenci německojazyčných ostrovů a pro nutnost dělit se o moc s Němci ve všech velkých městech, v Praze nejvíce (nezapomeňme, že Židé se tehdy hlásili k Němcům). A federalisaci navíc zcela zásadně odmítli uznat Maďaři - ti by se Slovenska dobrovolně nikdy nevzdali. Nikdy.

Buďme rádi, že to bylo tak, jak to bylo. Dopadlo to pro nás i pro Slováky nejlépe, jak mohlo.

J. Řezák 24.11.2016 11:52

Re: Nebylo.

Děkuji za doplnění. Víte, prosím, jaké procento bylo těch Němců a německých ostrůvků? A jaký podíl Neněmců a neněmeckých ostrůvků (národy později zavzati do Jugoslávie, Češi, Slováci, hodně Poláků a koneckonců i Maďaři)? A pak, skutečně hlavní problém byl v tom jazyce? Koneckonců dnes v USA a Commonwealthu se mluví nejen anglicky, ale i španělsky, francouzsky, welshsky, irsky a cojávímjak. A konečně, za pár let už začal vystrkovat fousky strýček Adolf, možná bychom byli rádi, že patříme k velestátu. Rozhodně by to soudruzi z NDR měli v tom Mnichově mnohem horší. Ale jsou to jen takové úvahy ... :-)

J. Hanzal 24.11.2016 12:58

Re: Nebylo.

No nevím, nevím. Já si myslí, že bylo. Jen si vemte, že země Koruny české držely svým průmyslem mocnářství a tudíž by byly i vyjednávací pozice dosti vysoké. tedy pokud by se ti velkoprůmyslníci hlásili k Čechům, Moravanům či Slezanům, ale to jsou jen úvahy. Dějiny se měnit nedají.

B. Brousková 24.11.2016 17:38

Re: Nebylo.

Koncem devatenáctého století žilo v Rakousko-Uhersku osm milionů německy mluvících Rakušanů. Slovanů to znamená Čechů, Slováků, Poláků, Rusínů, Slovinců, Chorvatů a Srbů bylo dvakrát tolik. Maďarů pět milionů, Italů také pět milionů a dva miliony Rumunů. (Paul Kennedy Vzestup a pád velmocí 1996)

J. Řezák 24.11.2016 17:58

Re: Nebylo.

Díky za doplnění. Ale to potvrzuje, co jsem říkal, Němců bylo tedy cca 22%. Jinak tu knihu si půjčím, děkuji za tip.

E. Prášek 24.11.2016 13:07

Re: Nebylo.

Z Českého království by asi král (Císaři byli i Čeští králové) žádná

území neodtrhával. Naopak právě

nacionalismus RU rozbil. Proč si následník trůnu vzal za manželku Češku, což jeho děti automaticky vyřadilo z nároku na trůn. Ostatně Hitler Habsburgy pro jejich

protěžování Slovanů (jak píše i v Mein Kampfu - konkrétně Franze Ferdinada) z duše nenáviděl. Proč děti Franze Ferdinanda skončily v koncentráku? Díky pokroucenému výkladu dějin - dnes lidé vůbec nechápou, co RU bylo. Každý mohl zajet za císařem a mluvit s ním. Např. matka Masaryka (kuchařka, manželka negramotného kočího), poté co její chlapec pohrabáčem zmlátil ředitele gymnázia, mu s císařem domluvila nejlepší gymnázium ve Vídni, kde pak maturoval. Ať se každý podívá kolem sebe. Vše, co uvidí, má kořeny v RU. Dnes se to pouze ničí - staleté firmy zanikají nebo se za babku prodávají a jsou uzavřeny. Celá odvětví průmyslu - vybudovaná za RU se likvidují a nic je nenahrazuje - jen tábory nucených prací - zvané průmyslové zóny - kde dřou lidé za pár šupů u pásu. Ubožáci, kteří se střídají ve vedení státu jsou jen figurkami v rukou zájmů jiných, zejména německých mocipánů. Ti už rozhodli, že budeme muslimskou zemí, tak plivejme na křesťanského císaře (Habsburgové byli katolíci - a tvrdě prosazovali jednu víru jako základ jednoty země - byli to takoví zločinci, jak tvrdí historici?) a těšme se z pokroku, který přišel do této minizemičky po nich.

B. Brousková 24.11.2016 18:24

Re: Nebylo.

Ad "Její chlapec zmlátil pohrabáčem".. Nezmlátil. Masaryk odmítal chodit ke zpovědi , což bylo tehdy v katolickém Rakousku od studujících vyžadováno. Došlo to tak daleko, že byl proto předvolán k řediteli brněnského gymnázia. Ten mu řekl , že by ho neubylo, kdyby to dělal, jako to dělá on sám. On že také těm nesmyslům nevěří, ale ke spovědi chodí, aby měl klid. Masaryk mu na to řekl, že kdo jedná proti svému přesvědčení je darebák. Ředitel se ovšem naštval tak, že chtěl Masaryka zpohlavkovat a on na svou obranu zvedl pohrabáč stojící u kamen. Že by ho tedy uhodil , není asi pravda. Aféra nemohla skončit skončit jinak, než Masarykovým vyloučením ze všech středních škol v celém státě. Nestalo se . Ředitel se později uklidnil a Masaryk mohl studovat dál. Maminka mu s císařem nic nedomluvila, Masaryk si přivydělával kondicemi, které dával dětem brněnského policejního ředitele Antona Le Monniera. Ten byl po čase přeložen do Vídně a Masaryka vzal sebou, kde mohl dostudovat a později studovat na filosofické fakultě. Aféru s pohrabáčem po čase Masaryk vyprávěl Karlu Čapkovi, který jí zveřejnil v Hovorech s TGM.

V. Čermák 24.11.2016 13:20

Re: Nebylo.

No, nevím, jestli nacismus, 2.WW, 40let komunismu pod vedením SSSR a teď nový komunismus, pronikající pro změnu ze západu lze označit jako "dopadlo to nelépe, jak mohlo".

J. Lancik 24.11.2016 16:33

Re: Nebylo.

Zasadne nesouhlasim , zejmena v jazykove otazce. V pouzivani obou jazyku nevidim problem, mam krestni listy mych dedecku a babicek, vsechno v Cestine, ani sluvko nemecky. Na rozdil od sovinistickych Cechu tolerantni cesky a nemecky mluvici Moravane uzavreli v roce 1904 dohodu zvanou Moravske Vyrovnani. Ta fungovala tak dobre, ze dalsi ctyri zeme monarchie rozhodly nasledovat. Bohuzel do roku 1914 to stihla jen Bukovina, pak uz jen valecne silenstvi. Rovnopravnost obou jazyku nemuze byt zavadou. Po valce moravsti politici navrhovali model moravskeho vyrovnani pro celou republiku, bohuzel byl zamitnut. Unika Vam pane Aldo, lide dobre vule byli na obou stranach.

J. Plíva 24.11.2016 10:52

Chvála konzervatismu

Pěkný článek.

M. Drašner 24.11.2016 10:43

Děkuji

Myslím, že jako to shrnutí 68 leté vlády je to cenné. Co se týče korunovace, Češi nějak nechtějí chápat, že u Maďarů to byla za krvavé děje revoluce z r.1848, kdy to museli hasit Rusové. U nás byl ve srovnání s Uhry klídek. A nějak si nepamatuji, že by se korunovací dožadovali Rakušané (císař, nekorunovaný, v letech 1848–1916), Lombarďané (král), Benátčané (král), Slovinci (král Dalmatský), Chorvati (král),

Moravané (markrabě

moravský).

J. Lancik 24.11.2016 16:45

Re: Děkuji

Mate pravdu . Pozadavek na korunovaci cisare ceskym kralem podava Ferdinand Seibt ve sve studii "Nemecko a Cesi" takto: Cisar souhlasil, pozadoval vsak aby Cesi a Nemci se dohodli o usporadani a forme tri korunnich zemi kralovstvi ceskeho. Cesi pozadovali formu vetsina-mensina, Nemci nechteli byt pritakavajici mensinou, pozadovali rovnost dvou narodu a naproste spolurozhodovani. Slevit nechtela zadna strana. Cisaruv pozadavek splnen nebyl, ke korunovaci nedoslo. Tolik F. Seibt.

J. Sova 24.11.2016 9:41

Před časem

jsem dělal rešerše z několika set výtisků novin z let 1892 - 1917. Ty by si měli přečíst ti obdivovatelé R-U mocnářství. Cenzura jak bič; stačilo v novinách připomenout nějaký slib Jeho Veličenstva Čechům a noviny už nevyšly:

"...otištěného pátého odstavce článku nadepsaného »Opory říše« tvoří skutkovou povahu zločinu uražení Veličenstva v § 63 tr. z. naznačeného. 2. potvrzuje se dle § 489 tr. ř. vykonané zabavení tohoto čísla. 3. zapovídá se dle § 493 tr. ř. další rozšiřování jeho. 4. nařizuje se dle § 37 ze dne 17. prosince 1862 číslo 6 ř. z. na rok 1863 zničení zabavených tiskopisů. 5. ukládá se redakci dle § 20. cit. zákona o tisku, bezplatné vytisknutí tohoto nálezu v nejprve příštím čísle týdenníku na první stránce ..."

J. Sova 24.11.2016 9:48

Re: Před časem

Nález. Jménem Jeho Veličenstva Císaře!

Cís. král. krajský soud v Hradci Králové co soud tiskový k návrhu c. k. Státního zastupitelstva v Hradci Králové dne 29. června 1892 pod č. 7314 tr. podanému nalezl takto za právo:

Obsah úvodního článku ze dne 25. června 1892 zahrnuje v sobě skutkovou povahu zločinu uražení Veličenstva v § 63 tr. z. naznačeného.

Důvody. V závadném článku vzat výrok prince Dra Bedřicha ze Schwarzenbergů aby bylo důvěřováno v otcovskou péči vznešeného mocnáře a nevzdáváno se naděje, že ono naše nejvřelejší přání (české státní právo) předce někdy splnění dojde, za záminku, posmívati se důvěře v otcovskou péči mocnáře, nazývati onu důvěru pouhou důvěřivostí a optimismem atd., tak že jest tím porušena úcta k Císaři a proto jeví se ve článku tom skutková povaha zločinu v § 63 tr. z. naznačeného a muselo tudíž po návrhu c. k. státního zastupitelstva uznáno býti.

M. Drašner 24.11.2016 10:48

Re: Před časem

Nejspíše soudili Češi. Koneckonců, kdo jiný. Ono se to projevilo i za ruské okupace po r.1945, kdy jsme si ubližovali rovněž sami a převážně dobrovolně - znal jsem osobně člověka, který politicky "čistil" ČSAV, aby ho pak za to ještě věrchuška pokrytecky vyhodila.

L. Písařík 24.11.2016 15:52

Re: Před časem

Vida, to by se moc hodilo jako základ Lex Zeman.

J. Sova 24.11.2016 9:55

Re: Před časem

Záložníci se místo německého "Hier" zahlásili česky "Zde":

Odsouzeni byli v Brně pro slůvko „zde“ záložníci kyjovští: Kalivoda na 13 měs. na pevnost, Duffek na 6 měs. na pevnost bratři Měchurové a jiní záložníci na 3

měs. do vězení. Ve vyšetřovací vazbě ztrávili na Špilberku 3 měsíce. Tak krutý rozsudek vynesen v době, kdy i moravští poslanci účastní se německo-českých porad smiřovacích. Ve Vidni bojují čeští poslanci za práva svého jazyka a na Moravě čeští záložníci pro slůvko české »zde« odsouzeni jsou celkem na čtyři léta a pět měsíců do těžkého žaláře a někteří i k degradaci. Dobře pravil posl. dr.

Stránský v delegaci dne 9. ledna t. r.: »Bylo by přímo pokrytectvím, kdyby kdo chtěl zavírati oči a ignorovati propast, která se náhle objevila mezi českým národem a vojenskou správou.«

A. Alda 24.11.2016 10:34

Dík za připomínku.

Byl to svinský stát, utlačovatelský, žalář národů. A František Josef na tom měl kardinální vinu.