7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
IBM2560/S 28.8.2007 17:09

Litanie stareho hardweru

Cituji autora: Stačí se podívat, jak i ty nejlepší vyhledávače zatím zoufale selhávají při řešení kontextového vyhledávání

To neni zadna filozofa hodna otazka to jsou nesmirne ublbane prohramy ,ublbaneho webu v ublbanem internetu.To je jako filozofovat o starem kartacku na zuby.Je to podivny vyvoj .HW je tisickrat mocnejsi,nez pred par lety a vsude jak sam vidite prevlada ubohost na kterou by stacil HW pred dvaceti lety. 

 Banner: Padaji vam moderni technologie? Nase firma vam zajisti komplexni sluzby.

Nestranny pozorovatel 3.8.2007 18:36

Nejsem rasista, ale ...

V jednom aspektu ma autor pravdu: do 20 let postoupi robotizace do takoveho stadia, ze zcela nahradi levnou asijskou silu. Stavajici outsourcing levne pracovni sily zanikne, vyroba se vrati zpet do Evropy a USA. Proc ale nasi politici stale planuji masivni nabor mladych lidi z rozvojoveho sveta a vychodni Evropy k nam, protoze se rodi malo Cechu? Obavaji se politici, ze u nas za 20 let nebude dostatek lidi na levnou praci?

Nevadi, ze bude Cechu mene, dulezita bude kvalita. JAK ZAJISTIME KVALITU BUDOUCI POPULACE?

IBM2560/S XP serie 28.8.2007 17:18

Re: Nejsem rasista, ale ...

Asi nejsou tak genialni jako  se obcas kazdy citime ve chvili kdy pronasime proroctvi.Vyplneni  proroctvi je jako vyhra v loterii.Nekdo vyplnil spravne tiket.To se povede asi tak casto jako proroctvi.A v obou pripadech je to velka slava.

Co to ma vse spolecne s rasizmem? Zhola nic.

Petr 3.8.2007 18:28

Mozek není biologický počítač,

je to model vnějšího světa, který pomáhá tělu přizpůsobit se trendům rychlejším, než je schopen zachytit genetický kód. Základní vlastností je jeho vysoká robustnost a jemozrnná paralelní struktura. Naproti tomu počítače se vyznačují křehkostí softwaru a seriovou či velmi hrubozrnnou paralelní strukturou velmi náchylnou na poškození a chyby. K samoorganizujícímu se modelu vnějšího světa mají daleko.

nepolitik 3.8.2007 15:21

Opravdu. ale opravdu jsem se u dikuse už tak dlouho nepobavil

Příspěvků je jen jedna stránka. Žádné nadávánní na Klause, Topolánka, Pinďotka a další. Ani vzájemné osočování. Pouze vtipné a chytré příspěvky. Díky vážení diskutující.

Jirka 3.8.2007 14:40

:-)

Libi se mi prispevek o svindlovani.

Az si stroj uvedomi sam sebe, nejaky zavistivec mu vytahne snuru ze zasuvky.

Jirka 3.8.2007 14:33

Vyhledavani obliceje

Mohou porovnat otisky prstu, ale najít podle obličeje někoho vyfoceného z profilu u moře při západu slunce je neřešitelné.

Budete se divit, ale vyhledavat obliceje je technicky uz celkem slusne zvladnuto. Jen tu sluzbu zatim nepozaduje dostatek zakazniku. Mozna ale nebude dlouho trvat, a podobnou sluzbu nam nektery z velkych vyhledavacu nabidne.

Jinym problem je vyhledavani podle popisu sceny. To zatim moc nejde. Ale oblicej jako takovy pocitace uz rozeznavaji celkem uspesne.

martin 3.8.2007 14:15

Svatá prostoto

Lidká inteligence není nic jiného než neuronový počítač s velkou, ale konečnou výpočetní sílou. A každý takový neuronový počítač se dá nasimulovat počítačem, ale dneska ještě takový počítač nemáme. Zatím umíme nasimulovat jenom inteligenci žížaly, ale když uvážíme, že za 40 let jsme se dostali od nuly k žížale, potom za dalších 40 let musíme zvládnout malé savce a nejpozději do roku 2100 bude nasimulován člověk. Kecy o tom, že to nikdy nepůjde, jsou směšné.

Jirka 3.8.2007 14:36

Re: Svatá prostoto

Ono tech problemu je o dost vic. Treba ten, ze lidsky mozek spotrebuje na svuj provoz jen nejake desitky wattu, ale i stolni pocitac radove desetkrat tolik.

Milda 8.8.2007 22:10

Re: Svatá prostoto

Pane, považuji váš názor za pitomost. Jsou hranice, kde počítač není podle mě nikdy schopen člověka nahradit. Snadno si dovedu představit počítač hrající fotbal lépe než člověk, ale že by počítač byl schopen vynalézt třeba žárovku?

IBM2560/S XP serie 28.8.2007 17:33

Re: Re: Svatá prostoto

Copak clovece nevite co vse vynalezli pocitace? Zarovku vynalezlo pred T.A.Edisonem mnoho lidi.Na rozdil od Edisona si ji nenechali patentovat a nebyli tak obchodne zdatni.Mi stroje se takovymi prkotinami prilis nezabyvame.Pred lety jeden stroj dokazal Velkou Fermatovu vetu na cemz si vylamali zuby v prubehu staleti nejvetsi matematici.Od te  doby uz jsme tisickrat lepsi. V TV znalostnim kvizu bylo zjisteno ze vetsina vzdelancu ani nevi co je to Velka Fermatova veta.Co se tyce znalostnich kvizu by si lide ani neskrtli.V soucasne dobe i mala domaci uloziste dat presahuji kapacitu jednoho terabitu.To kdyby nekdo chtel jenom precist za sveho zivota, tak by se musel narodit nekdy v dobe ledovy.

Hledající 3.8.2007 11:30

Co je to inteligence?

Od roku 1966 jsem byl programátor a computer system analytik. Od roku 1972 jsem byl zaměstnán u vyrobce počitačů mimo území ČR. Poslední léta mé profesionální kariery jsem se zabýval artificial inteligence, virtual reality, formálními specifikacemi, verifikací formálních specifikací, testováním velikých počítačovýh systémů. Takže se domnívám, že jsem v oboru zvaném nyní informatika nabyl dostatečných znalostí a zkušeností. 

K AI dodávám pouze, že jsem jí přestal brzy zajímat. Protože co je to vlastně inteligence? Lze inteligenci převést na algoritmy, algoritmy které lze převést do počitačových programů? Já jsem došel k názoru že ne!

Hraní šachu se řidí přesnými pravidly, které lze naprogramovat. Tyto programy nynějši počitače jsou schopni provádět s obrovskou rychlostí. Člověk je také schopen s obrovskou rychlostí řešit úlohy, ale pouze v pod-vědomí. Jak pracuje pod-vědomí je popsáno v mnoha odborných specifikacích.  

Již dlouhá léta tvrdím, že René Descartes neprohlásil Cogito Ergo Sum ale Cognito Ergo Sum, tedy Poznávám A Tedy Jsem.  Lidský rozum je vlastné biologický počitač, a jako každý počitač ke své práci potřebuje dobré programy a dobré vstupní údaje. Tento biologický počitač je reentrant, recursive a self-modifiyng. Pomocí těchto základních mechanismů se neustále mění, to je neustále se mění poznání okolního světa a sama sebe. Tyto mechanismy ale způsobují, že nelze z určitostí dopřeu řici jaké budou výsledky.

Mnoho lidí se obává, že nano-technologie může způsobit singularitu, to je nahromadění obrovského množství informace ve velmi malém prostoru. A jak napsal polský sci-fi autor Stanislav Lem v tomto okamžiku se stala IBM největšim výrobcem cihel. V té singularitě může dojít k jevům o který nemáme dosud ponětí. Napřiklad počitače si uvědomí sama sebe, a pomocí těch základních mechanismů (re-entrant, recursive, self-modifiyng)  se změní natolik že převýši mozek Homo-Sapiens. Co takové vědomí udělá s Homo Sapiens je otázkou.

Paul Sender 3.8.2007 11:52

Re: Co je to inteligence?

Zatím, ovšem, platí, že kvantita nemůže nahradit kvalitu. Mozek dítěte nemá mnoho informací o světe, do kterého se rodí. 

IvaA 3.8.2007 17:43

Re: Co je to inteligence?

No, dle mého partnera inkriminovaný výrok zněl: "Coito ergo sum";)

phr 3.8.2007 9:18

No, znám spoustu lidí,

jejichž chování by bylo velmi snadno algoritmizovatelné ...

Vasekpasek 3.8.2007 11:06

Re: No, znám spoustu lidí,

To bylo hodně dobrý!;-D;-D;-DR^

Milda 8.8.2007 22:13

Re: No, znám spoustu lidí,

R^

Jeff 3.8.2007 8:07

no nevim nevim

.. k čemu mi bude mechanický stoj, byť sebedokonalejší, když ho musí krmit energií, které není trvalá minimálně jako u lidského biologického stroje. V tomto počítače prohravají vždy a ještě hodně dlouho budou.

Hledající 3.8.2007 11:39

Re: no nevim nevim

Podívejte se na pojednání o nanotechnologii, o biologických obvodech, a možná změnit názor. 

J. Ryba 3.8.2007 6:34

Umělá inteligence

Autor ve svém článku patrně anticipuje brzký nástup umělé inteligence. Myslím, že v české kotlině to tak hned nehrozí, tady je pevně usazená přirozená blbost.

Haui1 3.8.2007 8:27

Re: Umělá inteligence

Až lidstvo vytvoří umlou inteligenci, určitě mu zbude čas začít vytvářet umělou blbost :o))))

RomanL 3.8.2007 10:57

Re: Re: Umělá inteligence

Umělou blbost lidstvo generuje naprosto automaticky, tu nemusí vytvářet.

Junek 28.8.2007 16:24

Re: Umělá inteligence

Pokud clovek sestoupi z nedozirnych vyse absolutna,vsude na internetu vidi takove zasoby pitomosti,ze zadna AI nicim lidstvu nehrozi.Mraky hloupych polofunkcnich tajuplne se tvaricich programu.Mraky paralelnich hloupych tajuplne se tvaricich technickych norem.Ubohy web ubohe operacni system a diskuze kolem.Cesti kotlinari s oblibou v takovych intencich radi hovori o sve vlasti kterou nazyvaji kotlinou.Mohu jim polozit pouze jedinou otazku: "Proc by ta podle vas nase kotlina mela byt jedinou celosvetovou vyjimkou?" Na druhe strane se nemusite obavat,vsude se najdou krasne nesmirne inteligentni lidske typy jako jste vy a ja.

pavlik 3.8.2007 5:51

personifikace

Dopoustite se naprosto nevhodne personifikace. Pocitac je pouhy stroj, mechanismus. Clovek je daleko vice nez pouhe povrchove mysleni. "Kralovstvi nebeske je ve vas". Nebudu tu psat co to znamena, protoze vestsina lidi nema (nebo spise si nepamatuje) sve duchovni zkusenosti. Bohuzel, spousta lidi ztratila kontakt se svou dusi, takze sami sebe povazuji za pouhe stroje ...

"Mohou porovnat otisky prstu, ale najít podle obličeje někoho vyfoceného z profilu u moře při západu slunce je neřešitelné" - ani tohle nebude za za takovych 10 let zadny problem, je to otazka vykonu. Dnesni procesory maji 2,4,8 velkych vypocetnich jader, ale pro procesor dejme tomu s 1000 malych vypocetnich jader to bude realizovatelne. Je pouze otazka casu, nez bude vyvinuta patricna architektura a nastroje pro paralelni software. Z hlediska technologie jsou takove procesory realizovatelne uz dnes.

zalozak 3.8.2007 7:21

Rozeznavani

Ono nemusite cekat vubec 10 let.   Rozeznavaci technologie jsou jiz v plne funkcnosti docela dlouho a neustale se (nechutne) vylepsuji. Rozeznavani napriklad obliceje navic funguje na principu identifikace charakteristickych bodu ... takze naopak dokaze identifikovat podobne tvare ktere jsou "visualne" skryty (napr. zmenou barvy, kontrastu, vousu a pod... ci prostym starnutim)...

Takze naopak... jsme v situaci kdy pocitace jiz mohou daleko presneji najit pravdepodobnou podobnost i z fotek ve kterych by jste jineho nepoznal.

To ze vetsina techto "dukazu" neni jeste soudne pripustna ci se ne se vsemi moznostmi chodi hned do televize neznamena ze neexistuji ... 

Jimmy 3.8.2007 9:20

Re: Rozeznavani

Rozpoznání obličeje už má i webcamera za 600Kč co jsem nedávno koupil a ani k tomu není třeba nějaké šíleného výkonu, zatížení procesoru je jen pár procent.

RomanL 3.8.2007 10:55

Re: Re: Rozeznavani

No to sice ano, ale ne když ji necháte poznávat z balkonu lidi na chodníku... ;-)

Vasekpasek 3.8.2007 1:18

Až na to

Hm, až na to, že nejlepší šachoví hráči světa počítače stále porážejí a ještě asi chvíli budou. Šachy totiž nejsou jen a pouze o tom výpočtu, ale také o strategii, intuici a kreativitě. Např. Garri Kasparov prohrál zápas s počítačem snad jen jednou a to (tuším) 3:5, tedy neplatí, že by byl problém vyhrát byť jedinou partii. Sluší se dodat, že Garri si to s Deep Blue (dokonce jeho ještě vylepšenou verzí) o rok později vyřídíl...

Paul Sender 3.8.2007 8:48

Re: Až na to

Kolik možných pokračování rozehrané partie může i velmistr analyzovat ?  10 ?  15?

Kolik možných pokračování rozehrané partie může analyzovat počítač ?

Clověk nemá šanci !   Rozhodující je kvalita programu.  

Lapil 3.8.2007 9:06

Re: Re: Až na to

Dokud někdo nevynalezne mašinu, která by uměla švindlovat, zůstane člověk neomezeným pánem tvorstva."ŠkrtlýO"yvind Myhre v povídce Velmistr; norský fyzik a spisovatel, nar. 1945. Povídka vyšla česky v r. 1980(Albatros: Stvořitelé nových světů), kdy ji napsal, netuším.