7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

GLOSA: Pátá planeta

Země je v pořadí třetí planetou, počítáno od Slunce. Inzerovaná pátá planeta se nachází ve hvězdném systému Kepler – 186 a ta je vzdálená od té naší pět set světelných let. Znamená to, že světlo letí z hvězdy tohoto systému k nám půl tisíciletí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Han 30.4.2014 7:36

Re: To je uzasne dsulezita zprava, pane Neffe. Jiste se tam

Možná byste si měl najít nějaké stránky o ovocných knedlíkách, a nezkoušet hledat tuto informaci v článku, který je očividně o něčem jiném. A nechat vesmírné fantazie těm, koho zajímají vesmírné fantazie. Někteří dokonce zvládnou oboje, vesmír i knedlíky. Pokud vy ne, držte se radši talíře, ten s knedlíky vám snad neuletí.

R. Gramblička 30.4.2014 13:17

Re: To je uzasne dsulezita zprava, pane Neffe. Jiste se tam

pěkně jste ho sejmul ;-)

J. Lepka 30.4.2014 8:44

Re: To je uzasne dsulezita zprava, pane Neffe. Jiste se tam

Poněkud příliš materialistický vztah k realitě. Podle toho by se patrně Nerudovo : "Jak lvové bijem o mříže", vztahovalo na šokující zjištění ztráty zubní protézy nad talířem svíčkové.

J. Aspirin 30.4.2014 9:40

Re: To je uzasne dsulezita zprava, pane Neffe. Jiste se tam

...a malé doplnění- a při troše píle najdete přehršel knih jak dopadli ti co se zajímali jen o ovocné knedlíky. Moc se to neliší od vizí p. Lassvitze (jen s tím rozdílem, že jedlíci knedlíků kompletně zajdou na fyzickou i duševní degeneraci, kdežto u K.L. nás před mimozemšťany zachrání USA:-))

J. Vintr 30.4.2014 0:53

Vzhledem ke spoustě podminek

které musely být zároveň splněny, aby na Zemi mohl existovat život, je taky docela možné, že jsme ve vesmíru sami. Vzhledem k tomu, jak nepatrný časový úsek z celkové doby existence vesmíru trvá život na naší planetě, je zase velmi malá pravděpodobnost, že se případný mimozemský život bude vyskytovat ve stejném časovém úseku jako ten pozemský nebo v časovém úseku, který by umožnil nějakou formu komunikace na obrovské vesmírné vzdálenosti (která by stejně mohla být jen jednosměrná).

R. Gramblička 30.4.2014 7:22

Re: Vzhledem ke spoustě podminek

nesmysl, těch podmínek zas až tolik není a když si uvědomíte množství planet ve vesmíru (v každé velké galaxii jsou jich miliardy, galaxí ve vesmíru jsou taky mld) existence života a to i inteligentního vychází jako velice pravděpodobná, snad až nevyhnutná. Druhý nesmysl je doba trvání života. Pokud vezmeme současnou hranici jeho existence, tj. 3,8mld let z celk. 13,7mld, jedná se o cca 28% z délky trvání vesmíru. To lze asi těžko považovat za nepatrný zlomek. Nepatrný zlomek času sme tady my jako vyspělá civilizace. Ale pravděpodobnost, že min. stejně vyspělá civilizace bude v okruhu 1000 (resp 10 000) sv. let, ta je opravdu nízká, nemluvě na velmi značné potíže s mezihvězdným cestováním

J. Vintr 30.4.2014 8:33

Re: Vzhledem ke spoustě podminek

Vzhledem k tomu, že nevíme, jak vznikl život, nevíme ani olik těch podmínek vlastně bylo zapotřebí. Ty skoro čtyři miliardy jsou jen spekulace, doložené fosilie jsou skoro o jeden řád mladší. Podstatná je ale existence vyšších forem života. hlavně forem života aspoň teoreticky schopných nějaké komunikace. A tady se jedná maximálně o pár tisíc let. A vzhledem k sebedestruktivním vlastnostem. které jak se zdá, vykazuje "rozumný" život, je pravděpodobné, že ani o moc déle trvat nebude. Nemluvě o citlivosti vyšších forem života na vhodné životní podmínky, která může znamenat, že při nějaké větší přírodní katastrofě nebo větší změně klimatu může dojít k jejich kompletní likvidaci.

J. Lepka 30.4.2014 8:58

Re: Vzhledem ke spoustě podminek

Vezmeme-li v úvahu přehršli geologických katastrof, co se snažily vyhladit život na této planetě, spolu s nutnou synchronizací dění v okolním vesmíru, zdá se, že pravděpodobnost setkání s emzáky se limitně blíží nule.

R. Gramblička 30.4.2014 13:25

Re: Vzhledem ke spoustě podminek

ono je to těžké, vyzkoumat jedinečnou událost, ke které došlo tak nepředstavitelně dávno a pouze jednou (možná 2x). Nicméně naše poznatky z biochemie rychle rostou a k dispozici máme několik solidních hypotéz vzniku života. Jen otestovat je bude z podstaty věci velice obtížné.

S těmi destruktivními sklony to snad nebude tak zlé, buďme optimisté. A pokud jde o ty nesčetné pohromy, ukázalo se, že i pokročilý život (obratlovci) mají tuhý kořínek a jen tak je vymýtit nepůjde. Taky se často setkávám v dokumentech o katastrofách se značným podceňováním schopností člověka. Věřím, že to nakonec, přes všechny peripetie dotáhneme k zářným zítřkům.

J. Vintr 30.4.2014 14:34

Re: Vzhledem ke spoustě podminek

Hypotézy o vzniku života jsou pouhými hypotézami a o jich solidnosti lze s úspěchem pochybovat. Společným jmenovatelem těchto hypotéz je hlavně nepřipustit viru v nějaký inteligentní tvůrčí záměr a tato zesměšňovaná víra se nahrazuje vírou v tak absurdní věc, že by tak složitá struktura, jakou je i ta nejjedndušší živá buňka, mohla vzniknout nějakým náhodným procesem z neživé hmoty.

Co se týká toho optimismu, tak inteligentní lidstvo stačilo za jedno století vyčerpat větší část fosilních zdrojů energie, které se vytvářely po miliony let a jejich náhrada je v nedohlednu. Taky za ten krátký čas stačilo lidstvo vyhubit slušné množství živočišných a rostlinných druhů, které tady existovaly miliony let ...

R. Gramblička 30.4.2014 15:13

Re: Vzhledem ke spoustě podminek

aha, vy jste věřící a potřebujete mít všude boha, no tak to je těžké s vámi diskutovat. Ano jsou to pouze hypotézy, protože nejsou dostatečně otestované, pokud by byly, budou to teorie, pro věřící ale stejně jen "pouhé" teorie :-(

J. Vintr 30.4.2014 20:50

Re: Vzhledem ke spoustě podminek

To označení "věřící" platí na obě strany. Vy jste zřejmě zastáncem viry, že my a celý vesmír kolem nás je jen záležitostí nějakých chemických s fyzikálních procesů a že to všechno vlastně nemá žádný smysl a cíl. Promiňte, ale mně připadá mnohem logičtější, že to všechno není jen dílem slepé náhody a že to nějaký smysl má.

R. Gramblička 30.4.2014 15:18

Re: Vzhledem ke spoustě podminek

PS: "s úspěchem pochybují" o vědě zejména lidi, kteří o ní nic nevědí

J. Jurax 1.5.2014 1:15

Re: Vzhledem ke spoustě podminek

No, je-li vesmír nekonečný, je v něm nekonečně mnoho hvězd a nekonečně mnoho planet i naprosto identických se Zemí ... atd. :-)

B. Uhlich 30.4.2014 0:52

Tak vpodstatě je to tak vpořádku...

Asi se dá předpokládát, že fyzikální zákony v nějaké formě budou platit všude ve vesmíru a je zřejmě patrné, že existuje-li nějaká civilizace někde kus od nás... bude na tom podobně jako my ...tedy bude těmito zákona determinovaná. Chápu, že to sice není moc sci-fi co si myslím, ale je asi pravděpodoné, že tak jako nám je dána tato planeta jako naše kolébka a jednou i náš hrob...stejné osudy čekají i jiné civilizace. Vzdálenosti mezi námi jsou technicky nepřekročitelné..např. lidstvo se za 37 let dostalo jen 17,5 světelné hodiny daleko a co se týká našeho vyzařování různých signálům i zde se bylo nuceno přistoupit k značné redukci původních odhadů..původně se mělo za jisté, že o přítomnosti lidstva na planetě Zemi se ví minimálně ve vzdálenosti 50...60ti světelných let... dnes se už ví, že je nesmysl - neboť sebesilnější vysílání se mění ve vzdálenosti 3...4 světelných let na pouhopouhý nesrozumitelný nedekódovatelný šum..což pochopitelně platí i opačně... Tedy nebudeme-li schopni otevřít nějaké nová paradigma matematiky, fyziky, které by nám umožnilo principiálně změnit systém pohybu ve vesmíru je zjevné, že si o mimozemských civilizacích a cestování vesmírem můžeme jen povídat....... což je možná taky dobře... :-)

R. Gramblička 30.4.2014 7:33

Re: Tak vpodstatě je to tak vpořádku...

Ono cestování k blízkým hvězdám je proveditelné, ale značně nepraktické. Pokud by jsme rychle zrychlovali, tak po dosažení rychlosti blízké "c", by nám to k alfě Centauri trvalo jen několik měsíců (dilatace času), ale nešlo by udržovat smysluplný kontakt se zemí. Takže smysl by dávali obří zcela autonomní lodě-kolonie, které by nezávisle pluli vesmírem. Vypadá to, že ohýbání časoprostoru a tvorba červích děr je daleko daleko za našimi dnešními možnostmi

V. Vovák 30.4.2014 7:58

Re: Tak vpodstatě je to tak vpořádku...

máte tam gramatické chyby. Správně má být: "smysl by dávali obří zcela autonomní loďové-koloniové, kteří by nezávisle pluli vesmírem"

R. Langer 30.4.2014 11:49

Re: Tak vpodstatě je to tak vpořádku...

Fakt? To se mi nějak nezdá...

R. Gramblička 30.4.2014 11:54

Re: Tak vpodstatě je to tak vpořádku...

loďové - koloniové??? vy si ze mně děláte šprýmy...

J. Kavalír 30.4.2014 12:37

Re: Tak vpodstatě je to tak vpořádku...

Také by pomohlo Y ve slově "dávalY".  :-)))

R. Gramblička 30.4.2014 13:27

Re: Tak vpodstatě je to tak vpořádku...

tady se omlouvám, ale jakožto Slovák jsem zvyklý dávat na konec slovesa v minulém čase pouze "i"

J. Jurax 1.5.2014 1:35

Re: Tak vpodstatě je to tak vpořádku...

Vy jeden jazykový šprýmaři - loďové podle vzoru volové?

J. Jurax 1.5.2014 1:33

Re: Tak vpodstatě je to tak vpořádku...

Zdravím, pane Uhlichu - a zase se neshodneme :-)

"lidstvo se za 37 let dostalo jen 17,5 světelné hodiny daleko"

No, v roce 1903 byl úplně první let motorového letadla těžšího vzduchu zdéli 30 metrů; čtvrtý let dokonce 279 metrů a trval bez sekundy celou minutu. O 110 let později není technický problém obletět zeměkouli bez mezipřistání. A dostali jsme se až 17,5 světelné hodiny daleko.

A vysílání - inu, před cca 200 lety se zprávy přenášely tak akorát systémem optického telegrafu a o elektromagnetických vlnách se ani netušilo že existují. Proč by mezihvězdné spojení mělo být realizováno právě jimi? Za dalších 200 let se možná nat tak promotovní přředstavou ušklíbnou i žáčci základních škol ...

P. Dvořák 30.4.2014 0:44

A co nezadatelná meziplanetární kosmonautická práva?

Mohli by si zelení mužíčci vydávat svůj samizdat,jak o tom píše Petr Žantovský v dnešním článku PRÁVO: „Koniáš“ zasahuje v Islámské nadaci, nebo by je naše "hajzlovská policie" (M. Stuchlík) brutálně vyrušila při mírumilovné modlitbě?