30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

GLOSA: O hodinu vedle

Kdo se dnes večer podívá na oblohu, uvidí ještě letní souhvězdí. Ba co víc, nebe od září do listopadu jakoby zamrzne. Ve chvíli, kdy se setmí, je poloha souhvězdí vůči obzoru pořád stejná. Noci se totiž rychle prodlužují, stmívá se každý den dříve, což téměř přesně kompenzuje posun Slunce mezi hvězdami způsobený obíháním Země.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 9.10.2018 12:31

Kdy je poledne

je sice astronomický úkaz, ale správní poledne je tehdy, když to ukáže ten který oficiální místní čas. Zda o hodinu dříve, později, nebo ± přesně, to už je celkem jedno.

J. Vintr 9.10.2018 8:15

Diktát času si lidstvo vymyslelo docela nedávno.

Předtím se lidé řídili podle slunka. A ne podle toho, kdy je nejvýš, protože toho si těžko všimněte, ale podle toho, kdy vychází a kdy zapadá. Takže jejich čas se během roku neposouval jen o hodinu, ale o několik hodin.

Š. Hašek 9.10.2018 9:13

Re: Diktát času si lidstvo vymyslelo docela nedávno.

Myslím, že se neposouval. Čas Slunce je konstanta. Konstanta, která séře plánovače, závazkomily. Konstanta "nejkonstantnější". Je jich více, v tom vesmíru.

Co se mění, je "chuť vstát", jsme stále jen živočichové a nikoliv roboti. Souhlas tedy s tím, že pozorujeme hodně ty východy a západy Slunce. A aby bylo definováno naše konání a odjezd dostavníků/vlaků ......... byly vymyšleny hodiny a budíky. Neplést se sezonním variabilním přisvětlováním v drůbežárnách/moderních společenstvích hlupáků. Zkráceno.

J. Vintr 9.10.2018 10:56

Re: Diktát času si lidstvo vymyslelo docela nedávno.

Sluncem se řídily prakticky veškeré aktivity většiny lidí. To je obdoba střídání letního a zimního času. Optimální by ovšem bylo, kdyby se čas posouval třeba po měsících o půl hodiny.

Š. Hašek 9.10.2018 16:58

Re: Diktát času si lidstvo vymyslelo docela nedávno.

Zde nerozumím.

Za optimální považuji, že si hodinky "nebudu štelovat celý život". Tedy krom nepřesnosti chodu, nutné i u švýcarek. U slunečních nikoliv.

J. Vintr 9.10.2018 18:30

Re: Diktát času si lidstvo vymyslelo docela nedávno.

Je ta těžké pochopit, že vstávat se slunkem znamená v prosinci v osm hodin ráno a v červnu ve čtyři?

P. Zinga 9.10.2018 7:40

Volové chtějí

jako celoroční čas ponechat ten letní,prý je večer déle vidět...

Proč volové? Inu,podle lidového rčení po zavedení letního času:Na otázku, kolik je hodin, odpověď zněla "Jedenáct podle Boha a dvanáct podle vola".

Poledne je, když máme Slunce nad hlavou a vrháme nejmenší stín.

Trpajzlíci mají raději večer nebo ráno: to i oni vrhají dlouhý stín.

Š. Hašek 9.10.2018 9:22

Re: Volové chtějí

Jsou to volové. Zblbli večerním světlem/možností grilovat bez lucerny a netuší, co budou dělat v zimě - až bude tma do devíti ráno. Zas budou fňukat, že?

Já bych vrátil čas, co tady bejval za starýho Franze a Masaryka. Tehdá se stihla i řípa vokopat a podojit kravky. A nebyli modernisti s vysílačkama v uchu. V tom to bude.

Taky si zdatná mládež nebude muset předělávat skautské příručky o jihu podle hodinek a nebudou se vysekávat sluneční hodiny z omítek. No nic. Zkráceno.

M. Prokop 9.10.2018 12:32

Re: Volové chtějí

Takže jiné poledne v Aši a jiné v Jablunkově?

J. Jurax 9.10.2018 22:38

Ne. Všude UTC+1. V zimě i v létě.