30.6.2024 | Svátek má Šárka


Diskuse k článku

FYZIKA: Jak funguje relativita

Základním kamenem vesmíru je to, že přírodní zákony platí stejně pro všechny a všude. Alespoň tam, kde dohlédneme našimi dalekohledy všude vidíme vesmír podle fyzikálních zákonů, které známe my.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Stirsky 10.4.2023 19:45

A vůbec nevím, zda si autor uvědomuje, že zrovna příklad s pukem je sporný. Já vidím dvojí situaci: že se přibližuje ke mně ale i že se vzdaluje od střelce. Vidím obojí. A ještě by mě zajímalo, zda se autorův syn skutečně jmenuje Tim tedy Timothy a nebo zda jde jen o módu za každou cenu užívat anglická jména, aby to bylo in. A pak: každý jedinec na Zemi se pohybuje, neboť naše planeta je také dopravní prostředek, ve kterém cestujeme. :-)

M. Tuma 13.4.2023 8:22

Zdravim, jmenuje se Timotej

D. Stirsky 10.4.2023 13:46

No nevím. Pokud se pohybuji rychle, PRO MNE plyne čas pořád stejně, nepoznám, že by plynul pomaleji. Zkrátka a dobře: budu-li hodinu stát a nebo hodinu v rychlovlaku, stárnout budu pořád stejně. To až po vystoupení zjistím, že venku, vně, plynul čas rychleji.

T. Novy 9.4.2023 12:46

Newton řekl: budiž světlo

A bylo světlo.

A přišel Einstein a byla tma.

Traduje se, že GPS satelity byly plánováné k vyslání s pozemsky rychlými chronometry a byly seřízeny až na poslední možný moment v projektu. Schválně se po tom podívám, jestli to není jen akademická latina.

J. Hruška 9.4.2023 13:28

"Budiž světlo"! řekl Bůh a bylo světlo, den první. NE, NE pane Novy.

T. Novy 9.4.2023 17:09

Ale to vám přece nikdo nebere, pane Hruško.

Tuto nadsázku použil jeden z vědců Královské akademie na začátku 20. století, aby naznačil, jak ho Einstein štve.

J. Hruška 9.4.2023 18:35

Když odcházel Galileo řekl; A přece se točí.! Přišel Einstein a řekl; Je to relativní.! Hezké velikonoční rozjímání, ahoj.

V. Cícha 9.4.2023 23:48

Nic takového Newton neřekl Budiž světlo řekl Někdo jiný...

V. Sember 9.4.2023 12:42

Ačkoli jsem vystudoval fyziku a o teorii relativity či kvantová fyzice mám dobré znalosti, nechtěl jsem se původně k tomuto článku vyjadřovat. Slavím Velikonoce a relaxuji. Takže jenom pár poznámek:

Speciální teorie relativity je pouze otázka měření. Interpretace elektromagnetického záření, v němž je uložena informace o objektu, který sledujeme. Rovnice STR nám sdělují, že vzdálený objekt, který se k nám nesmírnou rychlostí přibližuje či od nás vzdaluje, je třeba skutečně vnímat a interpretovat relativně. Sledovaný objekt nemá žádnou kontrakci délek či dilataci času. Pokud se na něm vyskytují nějací pozorovatelé, nic takového nezaznamenají. A opačně. Pokud by sledovali nás, mohli by si myslet totéž.

Ve Vesmíru může být spousta pozorovatelů, kteří nás sledují. Podle toho, jak se k nám či od nás pohybují, mohou z STR vyvodit různé kontrakce délek a dilatace času. My si toho ale vůbec nevšimneme.

Hlavním a snad i jediným přínosem STR byla rovnice E = m c^2. Albert Einstein v ní skloubil dva aspekty hmoty. Hmotnost a energii, což je svým způsobem v podstatě totéž.

Pokud jde o fotony. Jsou to polní částice elektromagnetického záření, které mají samozřejmě tahy hmotnost. Kde je energie, tam je i hmotnost. Ve Vesmíru neexistuje nic nehmotného. Rovnice praví, že foton má nulovou hmotnost, když se vůbec nepohybuje. Ty rovnice fungují, problém je ale v tom, že foton, ani jakákoli jiná částice či objekt, nemůže být v klidovém stavu. Všechno ve vesmíru spolu neustále interaguje a vzájemně mění svůj stav.

Představa, že fotony, které vznikly během Velikého třesku, jsou pořád stejné, mají nulový čas atp., je naprosto chybná. Fotony například neustále excitují různé atomy či molekuly do vyššího elektronového stavu, a ten atom či molekula potom přejde do nižšího stavu, přičemž vyzáří foton. To už není ten původní foton.

V. Sember 9.4.2023 12:50

Napsal jsem, že zde dám k tomu pár poznámek, ale příliš jsem se rozepsal. Takže ještě dodatek.

STR je třeba vnímat selektivně. Něco jiného je Obecná teorie relativity, na které v závěru svého života urputně pracoval Albert Einstein. Snažil se zakomponovat do fyzikálního modelu gravitaci. Nakonec využil matematický koncept: Zakřivení prostoročasu. Podstatu gravitace tím ale nijak neodhalil. OTR je funkční, ale pro nás nijak zvlášť přínosná.

Mimochodem, proč fotony prolétávající kolem velmi hmotného tělesa mění svoji dráhu? No protože fotony mají hmotnost a působí na ně gravitace.

J. Hruška 9.4.2023 13:24

Jenže je to jen část této úhlové odchylky, podle Neutonova zákona. Větší část odchylky je dána křivostí časoprostoru. "Fotony" při cestě kolem obrovské husté hmoty (těžiště) ztrácí i frekvenci, zpomaluje se jim čas. Mohu posloužit vzorečkem výpočtu úhlu odchylky, ale špatně se to píše. Vzpomeňte taky na stáčení Merkurova perihelia. 43" úhlových vteřin za století se přidává ke stáčení vlivem ostatních planet, a pod. Ahoj, Jóžín.

J. Hruška 9.4.2023 13:10

Jste dobrej, pane Sembere. Foton by se mohl přirovnat k uměle, smyšleně rozkouskovanému toku světla na malinká "kvanta" velikosti energie e=h.f ; h= Planckova účinostní konstanta a f= frekvence (barva) toho světla. Možná by se šíření světla onou rychlostí dalo považovat za šíření času jako čtvrtý rozměr k šíření prostoru. Asi,?? Jóžín.

J. Hruška 9.4.2023 14:13

Šíření světla ve hmotném prostředí popisuje Schnelius zákon lomu světla. Rychlost šíření světla v krystalech diamantu je třetinová než ve vakuu a zcela jistě neprobíhá změnou stavu jednotlivých atomů. Spíš je to tím, že je světlo el-mag vlnění a předává se elektrický a kolmo na něj magnetický impulz v elektronovém poli navzájem nerozlišitelných vnějších elektronů jen slabě vázaných k atomovým jádrům a záleží při tom na frekvenci. (modrá se láme více než červená). Při vašem vzdělání, aha.

V. Sember 9.4.2023 14:18

Tohle všechno vím. Nechtěl jsem se až tak rozepisovat. Šlo mi o podstatu:-)

J. Hruška 9.4.2023 14:42

To jsem sám rád, že "všechno" víte. Jóžín však "ví, že nic neví". Hezké sváteční odpoledne, přeji. Amen.

J. Hruška 9.4.2023 14:33

Ach jo, "ve vesmíru neexistuje nic nehmotného", to jsou tří zápory v jedné větě. A co takhle mezigalaktický prostor s hustotou jeden proton na jeden světelný rok krychlový. Avšak plný spojitého reliktního záření a různého hvězdného světla a gravitačního pole a vln všeho druhu, kolik to váží. To chaos je velikonoční pohádka, Ahoj.

V. Sember 9.4.2023 15:02

Jak kolik to váží. Nějak vám nerozumím. Myslíte, že existuje něco nehmotného? Například mentiony od Kahudy? Docela jste mě rozesmál.

Chtěl jsem tady ještě napsat pojednání o kvantové fyzice, ale vzhledem k velikonočnímu klidu jsem to vzdal. Pracoval jsem v jednom vědeckém ústavu, kde jsem se zabýval zkoumáním vlastností jistého zdroje termického plazmatu s po mocí emisní spektroskopie. K interpretaci spekter jsem kvantovou fyziku potřeboval. Možná až ne tolik, ale chtěl jsem vědět víc.

J. Hruška 9.4.2023 16:51

"Žádný učedník není lepší než jeho učitel a bude-li zcela vyučen, bude jako jeho učitel". Slyšeli jste slovo Boží.

A tak je třeba učit se od Boha abychom byli jako bohové a snědli jablko poznání, věděli dobré i zlé aby nás pak Bůh vyhnal z ráje abychom nepožili jablko života a nežili věčně. Amen. Materialismus není "všechno" co víme, obzvláště ten vědecký. Troch filosofie k tomu plazmatu neuškodí, ten svátek zavedl Bůh a jeho církev, radujme se.!!

T. Novy 9.4.2023 17:12

Slovo boží.

Pokud by žádný učedník nepřekonal svého mistra, byli bychom stále zdokonalovali bronzový meč.

J. Hruška 9.4.2023 18:18

Materialista musí mít více až mnoho učitelů, vědců, aby se vůbec něco naučil. Křesťan se učí od vědců a od Boha který mu dal k životu i rozum. Ahoj.

J. Hruška 9.4.2023 12:08

Pane Martine. Vaše "relativita" je velmi relativní, je postavená na hlavu, plná smyšlenek a polopravd.

Nejvyšší pozemská rychlost jakř takř prokazatelná je oběžná rychlost Země kolem Slunce a to 30 km/s. To je deseti-tisícina ... 1/10 ooo ... rychlosti světla. Jak se tato relativní rychlost ukáže na délce časového intervalu (např. jeden rok)? Máte vůbec možnost srovnat Vaše hodiny s vesmírnými? A jak? Je politováníhodné jak mystifikujete svého syna. Rychlost pohybu hokejistovy střely je cca 30 m/s, to je stomiliontina ... 1/100 000 000 ... rychlosti světla. Lze vůbec mluvit o jakékoli relativitě.? A, že světlo nestárne,?? další mystifikace,! Co to znamená tzv. "rudý posuv" spektrálních čar a co je to "reliktní záření", zbytek po "velkém třesku" ?? jakou má frekvenci,?? tedy měřeno časem, (Hz = 1/s), již takřka asi 20 miliard let, jakou,? Nechte Einsteina v pokoji snít svůj relativní nebeský sen, zdař Bůh, Jóžín.

P. Adámek 8.4.2023 10:38

Tak nevím, jestli je tenhle výklad s brankářem hlavou dolů jasnější než ten klasický s jedním nebo dvěma vlaky, hodinami na peróne a ve vlaku.

R. Gramblička 8.4.2023 13:55

Ještě lepší je příklad s kosmickými plavidly. Pokud sedím v takovém plavidlu a kolem je černočerná tma, nejsem z principu schopen zjistit, zda jsem v klidovém stavu nebo se pohybuju přímočaře a rovnoměrně. Pokud mám kolegu v druhé lodi, opět nejsem ze vzájemného pozorování dovodit, kdo z nás se hýbe a kdo je v klidu. Tolik speciální relativita. Ta obecní v sobě zahrnuje i pohyb nepřímočarý a nerovnoměrný a ekvivalenci zrychlení a gravitace. Neboli, pokud letím ve zrychlující lodi bez oken, nejsem s to zjistit, zda zrychluji nebo na mně působí gravitace nebo nejsem schopen odlišit gravitaci a zrychlení od rovnoměrného ale zakřiveného pohybu

J. Hruška 9.4.2023 12:41

Časoprostor je relativním rozložením hybnosti a energie.

(m.v = F.t ; E = m.c2)

L. Písařík 8.4.2023 10:07

Deset pozorovatelů, a každý vidí jev jinak - podle to kde se nachází. A podobně je tomu i v politice.;-)

D. Polanský 8.4.2023 8:55

Pokud vás to zajímá i trochu složitěji, cca na úrovni střední školy, zde je odkaz na můj text:

http://dusanpolansky.cz/clanky/minkowski.html

J. Dostál 8.4.2023 18:32

Myslím, že bychom všichni mohli být rádi, kdyby tomu textu rozumnělo aspoň 10% středoškoláků. Z dob mého středoškolského studia si pamatuji, že jsme ty základní vzorečky odvodili poněkud jednodušeji a řekl bych, že na to stačila Pythagorova věta a poznatek, že rychlost světla je v každé inerciální soustavě táž.

J. Lukavsky 8.4.2023 7:43

"že mu raději dali Nobelovku za objasnění fotoelektrického jevu" Nobelova cena nemůže být udělena za teorii ale jen za dokázaný model a žijícímu autorovi. Tenkrát byla teorie relativity jen teorií, důkaz dodali až myslím Angličané co nafotili stejné souhvězdí v noci a pak při zatmění Slunce. A to Sluníčko si přitáhlo světlo hvězdy. To bylo slávy. J.L. end

R. Gramblička 8.4.2023 13:11

Ach jo, i dnes je to pořád "jen" teorie. :-P

Z. Lapil 8.4.2023 18:11

Není. Bez toho by, přiznávám, že k mému naprostém překvapení, nefungovala navigace.

Podobně: je známá doba života/existence elementárních částic. Rychlejší doleti dal neboli čas jim plyne pomaleji.