5.6.2024 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

FYZIKA: Jak funguje fúzní elektrárna a proč se jí hned tak nedočkáme

V jádře naší hvězdy probíhá celá řada reakcí. První z nich je proton - proton, jde o reakci díky slabé jaderné interakci, extrémně málo pravděpodobné, je potřeba, aby se jeden proton změnil na neutron a tak vznikne deuteron + pozitron a neutrino. Jenom pro představu, jak málo je to pravděpodobné - jeden proton čeká 9 miliard let, než se z něj stane neutron.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 15.6.2023 14:09

Momentálně, v průběhu současné války, dochází k redukci počtu obyvatel planety Země.

Kromě toho, už jen vzrůstající vzdělanost žen (na planetě Zemi), zpomaluje počty namnožených jedinců.

M. Pivoda 15.6.2023 14:22

Upřesnění

1. Tempo redukce obyvatel planety Země (v současné době Slovanů) z veřejně dostupných zdrojů nelze určit:

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-protiofenziva-pokracuje-analytici-pricitaji-ukrajine-dalsi-uspechy-232604#dop_ab_variant=957031&dop_source

Ukrajinci tvrdí, že za poslední týden byly ruské ztráty v některých úsecích frontové linie pětkrát až téměř devětkrát vyšší než ty ukrajinské. Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí opak.

2. 20% snížení tempa množení lidí.

Researchers have observed women's access to education in order to determine whether this has an impact on fertility. A US study compared areas by number of colleges present, and found that female college graduates have 20% fewer children, on average, than high-school graduates.

M. Pivoda 15.6.2023 14:42

Názor.

Zpráva na Seznam.cz ve 14 hodin:

Shoďme atomovku někde v Evropě, zachráníme civilizaci, radí ruský ideolog.

Rusko by mělo z preventivních důvodů udeřit atomovou zbraní někde v Evropě. Třeba na polské město Poznaň. „Jen tak se zabrání globálnímu termonukleárnímu konfliktu,“ tvrdí v obsáhlém článku ruského magazínu Profile Sergej Karaganov, děkan Fakulty světového hospodářství a politiky Vysoké školy ekonomické v Moskvě. ....

R. Meišner 15.6.2023 7:45

fúze opravdu jen tak nebude, tím méně těžba na Měsíci. stačí se zamyslet nad stavem současného lidstva. takže asi tak.

V. Vérosta 15.6.2023 5:50

mně připadá, že vědci by se spíš měli věnovat pokračování výzkumu principu známého jako perpetum moblie, kde mi pravděpodobnost úspěchu připadá o dost vyšší než u tjf! :-)

P. Rada 15.6.2023 6:50

Mě přijde příznačné spíše to, že sami vědci už od snah zmocnit se jádra či fúze spíše ustupují. Na jejich místa ale nastupuje populismus a kapitál který vznáší neúprosné požadavky na energie aby mohl dál dolovat stále obtížněji dostupné suroviny a růst a růst pro svůj růst.

Prostý lid na to jen kouká a nejraději slyší na přislíbené pohodlí konzumu i naděje, že se jednou s dostatkem energií zas vše dnes postavené na problematických fosilech snadno vyřeší.

Pravděpodobnost úspěchu vývoje přes střídmosti a úspory v dnes přebujelé spotřebě, mi připadá o dost vyšší. Není to ale cesta pohodlná a to ji nedělá populární.

R. Langer 15.6.2023 8:11

Ano, na místa jaderných vědců nastupují vjetci s myšlenkami na zbourání jaderných elektráren a na přesun lidstva do jeskyní do prvobytně pospolné společnosti. Přesně to co tady propaguješ ty, ty jedno prolhané Zelené bolševické hovado. ;-€

P. Rada 15.6.2023 8:36

Rozmáhající se konfliktnost které podkuřuje hloupé lidské hulvátství je příznačné době kdy jde zpohodlnělé konzumní lidstvo do recese.

Pokud jde o to co propaguji tak to je rozvíjení a aplikace myšlenkového směru NERŮST.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ner%C5%AFst

R. Langer 15.6.2023 8:52

Ano, vaše hloupé bolševické hulvátství je příznačné době, kdy jde zpohodlnělé konzumní lidstvo do recese. Mělo by vás totiž hned pověsit na nejbližších kandelábrech za zločiny proti lidskosti, a hned by šlo vzhůru. ;-€

P. Diviš 15.6.2023 8:49

Prostý lid začíná být nasrán zelenými šílenostmi.

Kecat o "přebujelé spotřebě" bude brzy "o držku".

P. Rada 15.6.2023 12:42

Spolu s panem Langerem pan Diviš a fakticky i mnozí mlčící pěkně ukazují, jak dalece už sociální agresivita a primitivní hulvátství pošlapalo kulturnost.

J. Prečuch 15.6.2023 13:17

Opravdu ? Můj strejda o pomerancich jenom četl . A i ten nejbidnejsi chudák si muže jednou do měsíce jeden pomeranč koupit , nebo banán . A obezita je častá i u tzv.sociálně slabých .

P. Rada 15.6.2023 5:04

Děkuji za přínosný článek ale přeci jen s jednou pro pozemské realizace velmi významnou nepřesností. Pan Tůma totiž píše:

...." A samozřejmě kvantová mechanika, i částice, která nemá dostatečnou energii se může kvantově protunelovat skrz Coulombovu bariéru. To platí jak na Slunci, tak v našich zařízeních a v důsledku to snižuje celkovou energii, kterou na fúzování potřebujeme."....

Neuvádí ale pravděpodobnostní poměr kdy nastane tunelový jev ve slunečním jádře a kdy v "našich zařízeních".

Slunci totiž pro mnoha-řádově větší objem stačí teplota cca 15mil K - kdežto v "našich zařízeních", mnohařádově menších, je nutné dosahovat až několika řádově vyšších teplot kdy už tunelový efekt nemá zdaleka tak zásadní význam.

Toto je konstrukční barierou a hlavním důvodem "proč se jí hned tak nedočkáme".

Souvisejícím praktickým autorem letmo zmíněným důvodem pak je, že ty typy reakcí které vyžadují relativně nižší teploty však produkují neutrony které dávají za vznik aktinidům a tedy vzniku radioaktivity a s ní spojenou problematičnost konstrukce i případné likvidace radioaktivního materiálu která je ekonomicky zatěžující u JE na štěpném principu. Viz Lawsonovo kriterium:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Lawsonovo_krit%C3%A9rium

R. Langer 15.6.2023 8:13

Nebude to tak nějak souviset s hmotností a gravitací? ;-)

R. Langer 15.6.2023 8:53

Jo tak, to píše ten Zelený bolševik...

Tak to nic. :-P

M. Tuma 15.6.2023 8:21

Ono je to vsechno jeste trochu slozitejsi, souvisi to i s tlakem, s hustotou plazmatu, ktera je na Slunci tez o dost radu jinde nez v nasich zarizenich. Jsem zvedavy na Helion Energy, opravdu zvedavy

J. Ticháček 15.6.2023 22:03

I částice, která nemá dostatečnou energii.

Ten Váš vytoužený pravděpodobnostní poměr je k ničemu. Prostě se to jednou stane. Bez ohledu na nějakým poločas, nebo jinou pravdepodobnost. I ta naše Země, když ji umístíte do nějakého odlehlého koutku vesmíru jednoho dne zmizí. Dokonce navzdory pravdepodobnosti. Tedy takové, kterou máte na mysli.