28.9.2023 | Den české státnosti


Diskuse k článku

FYZIKA: Jaderná elektrárna zblízka

Odpovědi na proč a jak funguje vesmír. Psáno pro Tima, mého syna, ale určitě si to rádi přečtou i jiní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 8.6.2023 11:31

Při čtení mě napadlo: co se děje v moderátoru se zachycenými neutrony, popsal jste to stručně v závěru článku - a myslím, že by to zasloužilo nějaké podrobnější vysvětlení. Neutron se rozpadne na proton a další, ale ani těch protonů nemůže v moderátoru přibývat do nekonečna. A tak budu očekávat další článek. Ještě poděkování za to, co jste popsal.R^

M. Tuma 8.6.2023 12:45

Co se deje v moderatoru je vymena - elektrony preda svoji vysokou rychlost, vysokou kinetickou energie do tepla, ktere vstreba moderator - u VVER i CANDU je to voda, ktere potom jde pres primarni okruh na vymenik tepla smerem k sekudnarnimu okruhu. Samotny rozpadu neutronu se prakticky nerealizuje a byla by tam potom potreba, pokud bychom jeli pres rozpady, nejak efektivne vyuzit energii elektronu i protonu, protoze jenom to "tupe" zachytit a prevest na elektrinu by bylo ztratove. Mozna zkusit diky kineticke enegii castic jejich pohyb v magnetickem poli a indukovat proud.

L. Písařík 8.6.2023 13:42

Výborně, i mně napadlo: proč vyrábět elektřinu středověkým způsobem, když se v reaktoru pohybují mraky elektricky nabitých částic. Stačilo by je usměrnit a vhodně zachytit.

Nejsem odborník, pouze stavitel na penzi, ale vždy mě zajímal technický pokrok.

O. Vašíček 8.6.2023 14:21

Pro záchyt by bylo nutné snížit jejich energii a tím ztratit velkou část energie. Prostý rozdíl potenciálů je malý.

Výhodnější by bylo využít jejich rychlý pohyb elektricky nabitých částic k indukování proudu. Jen by to chtělo usměrnit proud částic v tom "guláši" různě se pohybujících částic tak, aby kladné letěly na jednu stranu a záporné na druhou. Nejlépe, aby prolétaly nějakou cívkou. :-)

Ale je pravda, že od prvních elektráren, kde se roztáčel generátor, tedy pohybovalo se vodičem v magnetickém poli, se toho moc nezměnilo. Jen ten kotel na páru je jiný. :-)

Chtělo by to nějaký jiný a efektivnější, způsob, jak získat energii, uloženou ve hmotě, ve formě, která je pro nás využitelná.

O. Vašíček 8.6.2023 14:15

Rozpadne se na proton a elektron = H :-)