15.5.2024 | Svátek má Žofie


Diskuse k článku

FEJETON: Svatý grál

V německém Greifswaldu mají pokusný reaktor a v něm se vědcům podařilo zahřát 10 miligramů helia na milion stupňů. Tím se změnilo skupenství helia na plazma a v tomto stavu se udrželo 50 milisekund.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 18.12.2015 3:14

Pred 50 lety byl svaty gral

palivivy clanek, ktery pomoci vzduchu vyrabel z benzinu elektrinu. pamatuju, jak se psalo, ze je temer ''za dvermi'', jeste deset nanejvejs patnact let, a bude tu, budeme mit elektricka auta. Mame dodnes kulove, palivove clanky stale jeste potrebuji vodik a kyslik a ty ''benzinove'' pro auta jsou jeste dalsich padesat let daleko.

K. Janyška 17.12.2015 21:02

Ale jo, ale od toho jsme lidmi, abychom objevovali. Blbé,

ale opravdu blbé je, že nikdo neoperuje a neargumentuje spontánním řádem, tedy podstatou všeho. To je fakt blbé... Dzp.

V. Vaclavik 17.12.2015 14:51

Tech predpovedi pro kulate milenium

2000 mohlo vyjit vice, ale bohuzel nasi civilizaci zachvatila kolektivisticka ideologie, ktera zbrzdila pokrok, jak vedecky, tak ekonomicky, a ty oblasti spolu uzce souvisi. Porad si pamatuju, jak nekdo v debatach o financovani pruzkumu vesmiru poukazal na to, ze napriklad UK vynaklada na nejaky socialni program na bydleni pro sve obcany tolik prostredku, kolik by stacilo na financovani obdoby Britske 'NASA'.

Necerpame energii z blesku, ani tu statickou, atmosferickou. Scifi myslenka o nebeskem zebriku z uhlikovych vlaken zustava i nadale jen scifi a nejspis tak i nadobro zustane. I presto jsme ale mohli uz ted mit lidske pruzkumniky na Mesici a Marsu, ale nemame. Zato o to vic mame scifi filmu.

J. Schwarz 17.12.2015 10:50

S nadějemi na

elektromobily je problém - když pálíte benzin, berete na jeden díl benzinu dva až tři díly vzdušného kyslíku. S bateriemi jakéhokoli typu musíte všechny reagující složky vozit s sebou, tedy namísto 40 Kg nádrže s benzinem tak minimálně 150 Kg baterie. A zatímco benzin natankujete za 5 minut, nabíjet baterii nebo palivový článek budete několik hodin. Takže "nadějná technologie" vypadá spíš na průšvih, kdy všichni mohovitější budou mít několik aut, jedny pro cesty do města a jiná na dovolenou, kdy potřebují větší dojezd.

Z. Lapil 17.12.2015 18:42

Re: S nadějemi na

Zajímavá myšlenka, s tím vožením "kyslíku".

Já mám dlouhodobobě představu, že nemusím baterii dobíjet v autě, ale že s ní budu zacházet jak s vratnou láhví: "u pumpy" odevzdám prázdnou a koupím novou. A ty odevzdané baterky by mohly být zajímavým skladištěm pro neovladatelné zdroje (slunce, vítr), čímž by neotravovaly ČEPS nebo kdo to šéfuje drátům.

A teď jsem vymyslel další technologii: do práce budu jezdit na baterky a na výlet si zapřáhnu tendr jak za lokomotivu, jen v něm nebude uhlí, ale dieselgenerátor. Nebo možná: co si takhle na ten výlet vyměnit motor: co se děje pod kapotou, je celkem jedno, hlavně když to točí hřídelí :-).

M. Pivoda 17.12.2015 9:29

Mohli jsme již dnes (rok 2015) mít pokročilejší technologie?

"Kde se stala chyba, soudruzi?"

Závažné chyby se skutečně staly a technologický pokrok nezávisí na jen na úvahách politického komentátora Ondřeje Neffa.

Kritickým milníkem pokroku je dnes jednoznačně umělá inteligence (UI), protože ta dokáže "myslet" rychleji a výkonněji než člověk. UI dokáže vyřešit i ty problémy, na které lidský mozek nemá (to znamená včetně problémů jaderné fúze).

Zatím máme funkční umělou inteligenci jen specializovanou (například auta bez lidského řidiče, které v USA budou právně uvedeny do provozu v USA v příštím roce), ale na cestě je i umělá inteligence univerzální (general). Přečtěte si, prosím, proč Česko dnes není na čele vývoje univerzální umělé inteligence zde:

https://sites.google.com/site/vaclavpolakaols/. Já jsem v mládí nehltal sci-fi literaturu, ale jako inženýr (strojní a systémový) jsem byl v dobách konce českého socialismu schopen domyslet důsledky přístupu českého vědce v oblasti UI. Až do dnešního dne. Nedomyslel jsem ale dobře lidskou brzdu pokroku.

J. Schwarz 17.12.2015 10:58

Re: Mohli jsme již dnes (rok 2015) mít pokročilejší technologie?

Zajímalo by mne co může nějaká umělá superinteligence vymyslet pokud jde o vysoce nestabilní plazmu o teplotě přes sto milionů stupňů, Spočtěte si jakou průměrnou rychlost musejí mít částice plazmy při takové teplotě - pokud byste ji chtěl aktivně změnami elektrických a magnetických polí držet dlouhodobě uvnitř omezeného prostoru, musela by nějaká elektronika řídící ta pole reagovat extrémně rychle. Spíš by ta superinteligence musela vymyslet jinou cestu k jaderné fúzi. I když nedávno jsem četl něco v tom smyslu že se podařila fúze směsi tritia a deuteria ozářené silným laserovým pulsem, která prý vyprodukovala víc energie než se spotřebovalo na buzení laseru...

M. Pivoda 17.12.2015 14:00

Existuje více alternativ jaderné fůze a energetiky už dnes

Už i lidský mozek vyprodukoval více možných řešení jaderné fúze. Například v USA preferují sekvenci mikrovýbuchů zažehnutých pomocí laseru. Proč? Protože tento přístup má současně možné využití ve vojenství.

Na MIT v USA zase vyvinuli malý tokamak - na rozdíl od obrovského tokamaku v Cadarache na jihu Francie. Argumentují, že do dvaceti let jadernou fúzi zvládnou proto, že s malým zařízením lze rychle experimentovat a učit se rychle za pochodu. To tokamak na jihu Francie neumožňuje.

Na základě dnešního stupně poznání se zdá, že energetický problém lidstva bude vyřešen do dvaceti let pomocí solárních panelů. Proč? Protože ty se prokazatelně zlepšují exponenciálním tempem, zatímco u jaderné fůze ten exponenciální vliv není zcela zřejmý.

J. Mrázek 17.12.2015 19:33

Exponenciálně? Z 8% na 9, 11 .....

A tomu říkáte pokrok? Výroba solárních panelů a jejich recyklace se energeticky téměř nevyplatí. Nemluávě o zamořených čínských lokalitách, kde se to vše vyrábí. Velmi úspěšná slepá ulička. Totéž palivové články s vodíkem.

M. Pivoda 17.12.2015 20:55

Ano, je obtížné se zorientovat v demagogickém prostředí

Lidé jsou dost zmatení z konfliktních zpráv. Nicméně solární panely mají zatím nejlepší vyhlídky. Nejůspěšnější firma v USA v tomto oboru je popsána zde: https://en.wikipedia.org/wiki/SolarCity

R. Langer 17.12.2015 12:51

Re: Mohli jsme již dnes (rok 2015) mít pokročilejší technologie?

Hm, to já jsem hltal a hltám sci-fi odjakživa a jako inženýr robotik jsem byl v dobách konce českého socialismu schopen domyslet důsledky přístupu českého vědce v oblasti UI. Až do dnešního dne. A vyšlo mi přibližně to, co dnes máme. Asi jsme každý vycházeli z trochu jiných premis. ;-)

M. Pivoda 17.12.2015 14:06

Obrovský technologický potenciál a nulový výtěžek

Už ke konci socialismu jsem si uvědomoval obrovský potenciál UI. Nikdo o tom ale nechtěl slyšet. A poté, co přítup doc. Václava Poláka v česku poplival Jiří Zlatuška (na objednávku agenta StB Alexandra Čestnějšího), byl jsem vyhozen z VUT Brno. Nejde o mně, já jsem si našel jinou aktivitu v USA. Ale Česko přišlo o možné miliardy. A vyhlídky do budoucna nejsou lepší, protože onen politik Zlatuška dnes radí Babišovi. Amen.

J. Vintr 17.12.2015 9:14

Ráj na zemi by nastal

kdyby zmizela lidská blbost. Nebo kdyby jí aspoň bylo podstatně míň. Kdyby se většina lidí chovala racionálně, mohl by být na této planetě ráj, nebo aspoň dobře. I bez jaderné fúze a umělé inteligence ...

V. Vaclavik 17.12.2015 12:49

Re: Ráj na zemi by nastal

Dodal bych, ze s blbosti na dnesni urovni nedosahneme raje, i kdybychom nakrasne tu fuzi nejak zitra plne uspesne, tak jak si ji idealne predstavujeme, ci prejeme, zprovoznili. Nejspis by byla i zakazana.

Z. Lapil 17.12.2015 18:29

Re: Ráj na zemi by nastal

Zas by nebyla taková sranda. Inteligent má tu blbou vlastnost, že vaši řeč pochopí dřív, než dořeknete.

(Když tak teď přemýšlím: racionální a blbé se nevylučuje. Pak to vypadá nějak jako se říkalo za socialismu: Aktivní blbec je horší, než třídní nepřítel.)

J. Vintr 17.12.2015 22:00

Re: Ráj na zemi by nastal

Dvě nejsilnější motivace, které hýbou lidskou společností a způsobují nejvíc zla, se jmenují chamtivost a touha po moci. Obojí je absolutně iracionální.

A. Dlouhý 17.12.2015 9:11

.

Napadá že, kdyby byla termojaderná fůze vynalezena a opravdu se tím lidstvu otevřel zdroj laciné energie, tak by ji nejspíše současné vedení EU zakázalo. Vždyť by to určitě začalo oteplovat planetu. A ty neutronové toky co se sice chytají bezpečně do pláště reaktoru, ale jeden nikdy neví. Co kdyby.

Příliš odvážná představa? Stoupenci zeleného náboženství dokázali prosadit odklon od jaderné energie v Německu.

V. Šiška 17.12.2015 7:20

Jste příliš skromný, Astone

ono je toho víc, čeho jsme se zatím nedočkali. Podle optimistických předpovědí z našich mladých let, už jsme měli dávno pobíhat po Marsu, popř. měsících velkých planet a podnikat první krůčky k mezihvězdným cestám.

Ale třeba i taková maličkost a přece jeden ze "svatých grálů": co třeba supravodivost za pokojových teplot? Pořád se slibně zvyšovala teplota supravodivých materiálů, pak se to zastavilo někde na úrovni teploty kapalného čpavku a od tý doby nic.

Nebo skladování elektrické energie? Nebo... sakra je toho hodně, čeho bych se rád dožil.

V. Maudr 17.12.2015 7:38

Re: Jste příliš skromný, Astone

Ono těch seznamů s blížícím se koncem tisíciletí bylo mnoho. Já si pamatuju jeden - vyšel kolem roku 1950 - budou atomové elektrárny, lety do vesmíru, elektromobily atd. Všechno tak nějak vyšlo až na poslední bod, který tam přidali snad z recese - bude vymýcena rýma.

J. Hlubek 17.12.2015 1:22

Stejně tak jako Vy

jsem hltal sci-fi, a ve svých dětských snech si představoval tu úchvatnou budoucnost až lidstvo pronikne do celé Galaxie. 60.léta byla nadějná a dávala světlou perspektivu, jenže není vše tak snadné a stojí to ohromné prostředky. Pořád jsem optimista, ale bude to trvat mnohem déle, ale naši potomkové toho jednou dosáhnou. Jen u té fůze jsem poněkud skeptický, bylo by to nádherné, ale zase, ta energie by se musila projevit zvýšením globální teploty a to velmi významně, jelikož energie slučování jader vodíku, či helia patří hvězdám a ne planetám. Jen jsem se nestal spisovatelem, neměl jsem na to čas.

R. Langer 17.12.2015 12:55

Re: Stejně tak jako Vy

Spisovatelem se lze stát v jakémkoliv věku... ;-)

J. Mrázek 17.12.2015 19:39

Traktát o vlastnostech člověka...

...se Nefovi povedl. Nicméně mnohem víc je v životě lidském neúmyslných neúspěchů, vyvolaných nesmyslným očekáváním, nebo naivitou a adorováním toho, co za adorování ani v nejmenším nestojí (růžové brýle jsou příčinou). Poslední dobou ale Astonovi fandím, neb prohlédá ....

D. Šimáček 17.12.2015 1:13

svatý grál???

možná pro vědce, jinak to bude jen snadno (doufejme) a levně (taky doufejme) dostupná energie, což bude znamenat zase jen plýtvání, na zemi se bude vytvářet více a více energie (a ne v uhlíkovém cyklu, který je ve své podstatě obnovitelný) takže teplota poroste.... a konečně.... budou mít alarmisté pravdu :-)

V. Šiška 17.12.2015 7:26

Re: svatý grál???

Vy fakt věříte, že člověk ovlivní svojí činností teplotu Země? No, počkáme si, jestli se podaří těm současným alarmistům ovlivnit sluneční činnost, vulkanizmus planety a oceánské proudění tak, aby dosáhli svých 1,5 % ... :-)

D. Šimáček 17.12.2015 19:34

Re: svatý grál???

jedinná otázka je , jestli se dříve vyhubíme, než se nám to povede?