3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

FEJETON: Kniha poznání

V uplynulém týdnu mě potěšily dvě zprávy, jednak že se podařilo objevit další vrstvu informace v DNA a že se opakoval příjem gravitačních vln vyvolaných splynutím černých děr. Ze zpráv mám pocity čistě estetické.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 23.6.2016 13:17

Pěkně napsáno.

Inu, máte to Vy ateisti těžké.

D. Green 23.6.2016 14:15

My "správně" věřící máme jasno. :))))

"Je mi líto, že křesťané shledávají víru, že Létající špagetové monstrum stvořilo vesmír, jako "nesmyslnou", ale, opravte mě, jestli se mýlím, křesťané věří, že vesmírná židovská zombie, která byla svým vlastním otcem, může nechat člověka žít věčně, pokud budeme jíst symbolicky její maso a telepaticky jí řekneme, že ji přijímáme za svého pána, čímž nás ona oprostí od zla, které je v podstatě lidstva schované proto, že jakousi ženu, která vznikla z žebra, přemluvil mluvící had, aby snědla jablko z magického stromu."

R. Gramblička 23.6.2016 22:47

Re: My "správně" věřící máme jasno. :))))

:-)))))

P. Kersch 23.6.2016 11:13

Bohrův model atomu

to je ten s těmi "kuličkami" elektronů a jádrem - není věcí víry, jak O.F. tvrdí, nýbrž zkrátka fyzikální model, který vysvětlil existenci čárových spekter rozžhaveného vodíku a potom dalších prvků. Na to navázala kvantová chemie, která vysvětlila celou řadu chemických a fyzikálně chemických dějů. Na základě těch vysvětlení bylo možno předpovídat jiné děje, které přinesly lidem mnoho užitečného - nejen léčiva.

Niels Bohr byl po zásluze oceněn jako zakladatel kvantové chemie.

P. Vaňura 23.6.2016 18:22

Máte samozřejmě pravdu, ale ten Bohrův model,

mimochodem schopný opravdu vysvětlit jen ty čáry ve spektru vodíku, byl překonán už někdy v 30, ne li koncem 20 let 20 století.

Lidé, kteří nejsou v té vědě moc zběhlí si neuvědomují, že model je prostě soustava představ a rovnic, nějak popisující realitu a že se v praxi, aniž si to lidé uvědomují, používají často "dávno překonané" modely, které ovšem pro daný účel naprosto vyhovují.

Např. pro drtivou většinu případu naprosto vyhovuje Newtonova mechanika, ta Einsteinova je nutná jen v omezeném počtu případů.

D. Green 23.6.2016 10:16

Opakovaný příjem gravitačních vln

http://jdem.cz/b99a89

K. Janyška 23.6.2016 8:58

Pane Neffe, podstatou všeho však je pochopení teorie

spontánního řádu v čase a v prostoru. Teprve pak můžeme pochopit to, proč se věcí dějí. A také to, co to je DNA a jak spontánní síly uspořádaávají vesmír a co je to lidská mysl... Dzp.

D. Green 23.6.2016 10:11

Re: Pane Neffe, podstatou všeho však je pochopení teorie

Mlčte už, představiteli idiocie. Zrovna vy budete poučovat PhDr. Ondřeje Neffa.

Z. Lapil 23.6.2016 10:39

Re: Pane Neffe, podstatou všeho však je pochopení teorie

Ausgerechnet kvantový vesmír s jeho pravděpodobnostmi, možná(!) řešitelnými na úrovni teorie CHAOSU, bych z nějakého ŘÁDU, byť spontánního, nepodezíral.

Nebudu tak protivnej, abych se zeptal, čemu PŘESNĚ říkáte čas, ale mínite-li prostor trojrozměrný (řekněme empirický), nebo jeho vědeckou verzi, aktuálně tuším desetirozměrnou, to by mě docela zajímalo. Nebo jinak: teorie spontánního řádu platí jen ve třech rozměrech, nebo ve všech?

Upozorňuju, že z vašich rezolutních prohlášení lze usuzovat: teorie spontánního řádu platí v každém rozměru, který kdy bude objeven a definován.

Vážně: jste si jist, že vaše prohlášení "nic než spontánní řád" patří i k úvahám o přírodních vědách?

P. Urban 23.6.2016 11:04

A protože nám pan Janyška spontánní řád nevysvětlí

tak nepochopíme, proč se věci dějí, co je to DNA, jak spontánní síly uspořádávají vesmír a co je to lidská mysl.

Osobně si myslím, že jakákoli teorie, která vysvětluje všechno, je blbost. Teorií, která vysvětluje vesmír, nemůžete vysvětlit fungování DNA. Můžete maximálně vysvětlit, proč tak může fungovat. Ale to není totéž.

Je to něco podobného, jako byste nejprve konstatovali, že pan Vomáčka má auto. A následně z popisu tohoto auta odvodili, že zítra pan Vomáčka pojede do Brna.

K. Wágner 23.6.2016 7:28

Hezký příměr

Hezký příměr s tou zanořenou knihou. Jenže nemusí jít o jednu knihu, čím dál tím více to vypadá, že těch knih je přehršel a badatelé sem tam z některé otočí list, za kterým čekají další listy. A kdyby takových knížek bylo jen tolik, kolik existuje slunečních soustav v celém vesmíru, je zřejmé, že u většiny z nich lidstvo jako takové nestačí přečíst ani jejich úvodní stránku.

P. Princ 23.6.2016 8:29

Re: Hezký příměr

Jakkoli se ty "sluneční soustavy " liší v detailech, v celém pozorovatelném vesmíru platí jedna fyzika.

R. Langer 23.6.2016 10:10

Re: Hezký příměr

... nebo si to alespoň myslíme... ;-)

R. Gramblička 23.6.2016 11:28

Re: Hezký příměr

zatím to tak vypadá

K. Wágner 23.6.2016 12:16

Re: Hezký příměr

Což o to, v celé přírodě (vesmíru jako takovém) platí stejné přírodní zákony. Jenomže to úplné jejich pochopení a interpretování, včetně odhalení všech jejich nuancí, se nám dosud nedostává. Například v kvantové fyzice si už nějaký čas nevystačíme se třemi rozměry prostoru (čtyřmi časoprostoru). Aby fyzikům matematický obraz námi pozorovaného světa hrál s naší představou o přírodních zákonech, zavádí se další, pro nás neviditelné dimenze. A pokud půjdeme do mikrosvěta, tak i ty interpretace některých aspektů dnešních nanotechnologií zcela odporují našemu tzv. zdravému rozumu, přičemž se přichází na stále novější souvislosti, pro které nemáme (a možná ještě dlouho nebudeme mít) vhodný příměr. A pokud jde o sjednocení všech známých fyzikálních sil, na tu vytouženou "teorii všeho" pořád niko ne a ne kápnout.

Z. Lapil 23.6.2016 10:46

Re: Hezký příměr

K tomu příměru s listy: obávám se, že každý list se skládá z dalších listů. Jen slunečně soustavný atom se rozložil na listy stovek (tisíců?) elementárních částic a ty byly posléze poslepovány v úplně jiné listy kvarků.

A to ještě netušíme, co na nás jukne za dveřmi, na nichž se zdá být nápis "neviditelná hmota".