1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Neuvěřitelné skutečnosti

Nejzásadnějším problémem u obnovitelných zdrojů je nestabilita dodávek energie, dalším pak rostoucí náklady na budování přenosové soustavy. Přičemž největší překážkou ve využívání vyrobených přebytků elektřiny jsou omezené možnosti její akumulace.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Wágner 31.5.2023 17:15

Energetika naruby: Cena elektřiny klesá i do záporných hodnot, dovážíme levnou energii z Německa. Česko je posledních 14 dní čistým dovozcem elektřiny, což je opak běžného stavu, kdy Česko víc energie vyváží než dováží. Důsledkem je omezování výroby velkých elektráren, hlavně těch uhelných a paroplynových. Vyplatí se totiž dovážet cenově výhodnou elektřinu z Německa i jiných zemí. S přibývajícím výkonem větrných a solárních elektráren v Evropě budeme ceny s minusovým znaménkem vídat stále častěji. Majitelé těchto obnovitelných zdrojů budou muset výrobu v době přebytku omezovat, nebo nadbytečnou elektřinu ukládat – třeba do velkých bateriových úložišť :

https://ekonomickydenik.cz/energetika-naruby-cena-elektriny-klesa-i-do-zapornych-hodnot-dovazime-levnou-energii-z-nemecka/

M. Kocián 26.5.2023 9:08

On je tu základní rozpor mezi tím, že energie se účinněji vyrábí ve velkém, ale hodně se spotřebovává v malém. A nejen hodně, ale i nepředvídatelně a nerovnoměrně. Z toho hlediska budou s elektromobily oproti automobilům na ropné deriváty vždycky problémy - na nerovnoměrnou distribuci benzínu stačí vyrovnávací zásobníky. Elektrojemy, které by svou nízkou účinností celý proces silně nezkomplikovaly a nezdražily, jsou zatím SF. Aby si každý vyráběl svou elektřinu je cesta hodně zpátky - v podstatě to znamená jen to, že ty obrovské náklady na nehospodárnou výrobu zaplatí lidi dobrovolně. Taky se tím silně prodraží elektřina pro ty, kdo nemohou nebo nechtějí vyrábět sami - přenosová soustava i elektrárny se nemohou proporčně zmenšit.

K. Wágner 23.5.2023 11:28

Je pravda, že velký demonstrační závod ve Stassfurtu má tvořit základ pro rozšíření dalších adiabatických zásobníků stlačeného vzduchu v Evropě. Jenže zde se ukládá vzduch v kavernách, tedy směřuje pod zem. A najít vhodný prostor v podzemí není jednoduché. Uhelný důl je nepoužitelný, po vytěžení sloje se prostor zavalí nadložím, proto se na Ostravsku a Karvinsku objevují poklesy krajiny nad důlními díly. Takže kam tlačit ten vzduch? Asi do dolů solných, nebo prostě tam, kde vytěžený prostor zůstane v původním objemu a je v nějaké neprodyšné hornině. V České republice žádná solná ložiska nemáme, kamenná sůl se více či méně hojně nachází v okolních státech. Ovšem z bývalých solných dolů po celé Evropě jsou dnes turistické atrakce, nebo chráněné památky, nebo dokonce úložiště jaderného odpadu, jako v Asse, kde je již desítky let uloženo 126 000 sudů s nízko a středně radioaktivním jaderným odpadem. A pokud jde o vyhodnocení projektu ADELE, těch 10 let provozu je tak akorát. Tedy oslovte firmu RWE, pokud skutečně máte zájem o jejich data.

P. Kubáč 22.5.2023 11:09

Ukládání energie na principu stlačování / zkapalňování plynu - má veliké ztráty v podobě tepla, které se při stlačování uvolňuje a při expanzi - se musí dodat zpět.

"Gravitační" ukládání energie na principu zvedání závaží - je kravina na kvadrát - uložená 1 kilowatthodina - znamená zvedat tunové závaží do výše 360 metrů.

M. Šejna 21.5.2023 21:52

Hruško,

nedělej že sebe vola v přímém přenosu.

Píšu o principu lanovky, nikoli o tom, že se to má na Petřín instalovat.

L. Novák 21.5.2023 21:44

Bla, bla, žvást, Rada... Rv!!

J. Hruška 21.5.2023 21:10

Šejno, místo krásného kvetoucího ovocného sadu pod strahovským klášterem, solární elna, místo petřínské růžové zahrady, sklad betonových závaží a místo zastávky u Nebozízku trafostanice. Hej rup, peklo nebude, ráj se vrací,!

Jak jsem už psal, turisti nahoru pěšky po svých a dolu ve vagóně vyrábět elektriku za medajli OZE. Čest práci.

P. Rada 21.5.2023 20:10

Uvažujete "idiotsky" jak ve středověku. Právě zneužití principu kolektivní viny falešným nařčením vedlo v minulosti ke "kriminalitě, válkám, migracím..." a jak vidím tak vše musí být jaksi objeveno znovu a to i když může jít opět o životy.

Konkrétně ve středověké Evropě se svého času rozmohl mezi lidem mor. Né ale stejně mezi všemi. Židovské obyvatelstvo tehdy nebylo tolik postiženo a to posílilo averze oproti jinak se chovajícím a odlišně smýšlejícím.

Primitivní úvaha, že židé ostatním otrávili studny tehdy v zoufalé situaci po drobnějším konfliktu přerostla do obludného pogromu. Vyvraždováním se však mor nezastavil. Dnes je analogicky bezduše spíláno zeleným kteří zas podle principu kolektivní viny mohou za všechny civilizační potíže.

Daleko později se pak ukázalo, že příčina tehdy nejspíše tkvěla v naprosto odlišných kulturně-hygienických návycích židů, mezi kterými se proto infekční nemoc tolik nešířila.

https://www.stoplusjednicka.cz/krvave-velikonoce-protizidovsky-pogrom-z-roku-1389-si-vyzadal-pres-tri-tisice-obeti

P. Rada 21.5.2023 19:40

Je to spíše poněkud jinak. Současná společnost žije neudržitelně a tak není divu, že její dlouhodobě nereálné spotřeby energie nelze saturovat.

G.D. naopak považuji za koncept ideálu jak žít udržitelně a využít tak čas na biologický rozvoj. V ždyt udržitelnost tohoto dnes jen konceptu reálně prokázaly celé generace našich předků tím, že jen s minimálními znalostmi a bez rozvinuté informatiky ... vystačili s podstatně primitivnějšími OZE a přitom dokázali žít spokojeně.

Civilizační udržitelnost na nižším stupni spotřeby ale s potenciálem smysluplnosti života - se ale opravdu může jevit s egoistického hlediska lidí za několik generací přivyklých snadnému životu na fosilní a obecně surovinový dluh které představuje Vinkler - jako "šíleně drahá slepá vývojová ulička".

Normální život si tací už nejspíše neumění představit podobně, jak drogově závislý který sní jen o růstu dávek a jiným způsobem už není dokonce biologicky schopný dosáhnout uspokojení.

J. Křivánek 21.5.2023 18:15

Jedním slovem - cypovina.

M. Vinkler 21.5.2023 17:57

V článku uvedené způsoby ukládání energie jsou doslova pro kočku. Nikdy nemohou saturovat reálné potřeby energie současné společnosti vyjma vyjímečných speciálních případů zvláštního určení.

Každá transformace energie je spojena se ztrátami , v uvedených případech se značnými.

Celý gryndýl je nesmyslná a šíleně drahá slepá vývojová ulička, která spolehlivě dostane EU na úroveň banánových republik.

L. Novák 21.5.2023 17:36

Jsi hlupák a jako hlupák i zemřeš... :-P A spálit se nech vystavením na slunci v létě nebo zrecyklovat hmyzem v kafilérii... Rv!!

R. Langer 21.5.2023 16:33

Zelený bolševik zase lže, jako když Rudé právo tiskne! ;-€

R. Langer 21.5.2023 16:30

Ano, i v roce 2013 to byla blbost, a dodnes to platí úplně stejně. ;-D

P. Rada 21.5.2023 16:24

Souhlas. Pak se ale ke slovu dostala zprvu velmi levná energie s fosilů a na úspornější a k životnímu prostředí šetrnější postupy se po několika desetiletích pozapomělo - jako by nebyly pro skromné používání reálné.

Pokud je jaksi fosilně zdrogovaným reálnost dlouhodobě šetrnějších - byt skromnějších technologií (EROEI OZE) připomínána - běda! - že?

J. Ganaur 21.5.2023 16:21

Dal jsem sem Smila, aby si každý mohl uvědomit, co nás neodvratně čeká!A to ve skutečnosti bude ještě mnohem horší!Kriminalita, války, migrace ....:-(Vše jen kvůli zelené idiocii, pseudohumanismu a touze psychopatů vládnout!;-€

P. Rada 21.5.2023 16:12

Na co Vy nepřijdete? Za ten odkaz na Smila ale dík. Jen je s podivem, že jste ho sem sám dal:

....."Jenomže klimatická změna je přece také reálné riziko, ne? .... Samozřejmě, o tom není pochyb. Projeví se za několik desítek let."...

R. Polášek 21.5.2023 15:41

Obávám se, že v přírodních prostorách se té energie moc nenaskladuje. Jeskyni neutěsníte, zvláště takovou, do které děrami zalétávají netopýři.

A v podzemních rezervoárech po nalezištích plynu sice utěsníte, ale neudržíte tlak, protože jak trochu víc zvýšíte tlak, voda nebo pohyblivá hmota rezervoáru ustoupí a tlak zase klesne. Případně když ten tlak bude příliš velký, může dokonce hmota v rezervoáru ustoupit tak, že se otevřou nějaké štěrbiny a póry v těsnicích vrstvách a natlakovaný plyn prostě uteče.

R. Polášek 21.5.2023 15:33

Vsadil bych na B, případně někdy C.

Fungovat to funguje, jsou to stroje známé nejméně 100 let a vyzkoušené. A fyzikální zákony staré až pár set let.

L. Žaloudek 21.5.2023 13:33

Ale znám lepší: Budiž emc!

L. Žaloudek 21.5.2023 13:31

Jo, tak nějak jsem to myslel, ale nedokázal zformulovat...

J. Dvořák 21.5.2023 12:56

Nejlepší jaderné reaktory má samozřejmě Rusko a Čína. A taky jich staví nejvíc a nejrychleji. Rok příprava a 5 let výstavba. Letos jich začnou stavět cca 13. Délka výstavby JE na západě je jen důkazem úpadku západní civilizace.

J. Dvořák 21.5.2023 12:43

Furt dokola demente. Ano, západ nechával vyrábět špinavé technologie v koloniích a pak v Číně. Jenže to s planetární ekologií nemá nic společného, naopak stopa na klimatu a životním prostředí je násobně větší.

L. Novák 21.5.2023 11:58

;-D R^

J. Ganaur 21.5.2023 11:57

Celé je to pitomost!Klimatické změny jsou způsobeny cyklicky proměnným tokem geotermální energie!:-)NASA plánuje na příštích deset let průzkum Venuše, takže není(!) možnost, že by na to nepřišli!!!:-)

L. Novák 21.5.2023 11:57

ZELENÝ K;-OKOT Rada už zase LŽE AŽ SE PRÁŠÍ... Srovnává nesrovnatelné, ale O BILIONOVÉM TUNELU OZE zarytě mlčí, šmejd jeden dementní!!!Rv

P. Dvořák 21.5.2023 11:32

A jak to pan profesor dokáže zarazit?

Článek jsem četl. Ví naprosto přesně, že to děláme špatně, ale jak na to lépe, neporadí.

P. Rada 21.5.2023 11:15

Ohledně JE to taky tak vidím. Příznačné je, že dnes nejdokonalejší jaderné reaktory vypiplala Jižní Korea. Ta je ale nestaví doma také s obav, že by svému severnímu válečně vyzývavému sousedu postavila ideální terč a minimálně se stala vydíratelnou.

Smill žije v Americe/Kanadě... a tak se k němu spíše dostaly informace o situaci v tamní jaderné energetice. Právě nyní se v USA totiž spouští prvý jaderný reaktor od havárie na třímílovém ostrově v roce 1979. Je už 3+ generace ale zatím stál zhruba jako sedm Temelínů.

https://suta.blog.respekt.cz/three-mile-island-30-let-od-havarie-ktera-zmenila-ameriku/

J. Jurax 21.5.2023 11:13

Asi proto, že to:

A) nefunguje ani s dotacemi

B) funguje, ale je to drahé i dotované

C) protestují proti tomu zelení a/nebo obránci přírody a/nebo místní obyvatelé

D) kombinace bodů A až C

J. Jurax 21.5.2023 11:06

Ano.

Zejména nadhled, jak odklánět prostředky. Odklonitelnost prostředků je velmi důležitým parametrem posuzování technického projektu.