26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Je Fukušima srovnatelná s Černobylem?

Když dneska dostane někdo na Ukrajině v okolí Černobylu rakovinu nebo se mu narodí postižené dítě, s hledáním viníka dlouho neváhá. Prstem obvykle ukáže na Černobyl a jeho havarovanou jadernou elektrárnu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hruška 26.3.2012 18:45

Re: Nemám váš přehled o pohybu sovětské věrchušky den po dni,

Dobrý den pane Nováku. Ve svém textu jsem záměrně vynechl slovo simulovaný před slovy atomový výbuch. Zadáním experimentálniho nouzového odstavení dosud nevyzkoušeného reaktoru určeného především na výrobu plutonia v případě atomového napadení, bylo zjistit jeho chování. (zjistilo se, že reaktor skutečně může vybuchnout, pozdě, ale přece.) O podobných , daleko méně nebezpečných strategických zkouškách rozhodovalo politbyro KSSS pod vedení slavného vůdce největší tyranye světa ( Vámi familierně zvané "věrchuška"). Zločinná spiklenecká skupina.!! O přátelských pracovních návštěvách a výjezních zasedáních informovalo tehdejší Rudé právo. Dohled nad vším mělo KGB, stejně jako v tomto případě, kdy na průběh a dokončení dohlíželi dva důstojníci. A k tomu výbuchu:? Jak jinak nazvat poslední tisíciny sekundy před okamžikem, kdy se z řízené štěpné reakce zbytku (ne malého) paliva stane reakce neřízená s následným odtržením víka reaktoru a vyvržením obsahu střechou na město Pripjať?? Tomu se snad říká atomový výbuch, nebo ne? A to "nevelmi důležité místo" mělo na starosti CO?? Odposlechy? špehování? nejen , ale i umlčení a potlačení jakéhokoli i jen náznaku odporu třídního nepřítele, ÚŘEDNÍK, presidentem. No nazdar. Míru zdar. Josef. Omluvte, prosím, případné chyby. Děkuji.

V. Novák 26.3.2012 19:19

Ne, pane, tomu se neříká atomový výbuch.

I v Černobylu, podobně jako ve Fukušimě, došlo k chemickému výbuchu. Plus k zahoření grafitu, který ve Fukušimě vzplát nemohl, neb tam nebyl. podobně jako není ve VVER v Temelíně. Rozhodně nedošlo ani k náznaku jaderného výbuchu - pro ten tam nebylo dost paliva. Bohužel v Černbobylu vybuchl reaktor, ve Fukušimě naštěstí ne., proto bylo zamoření z Fukušimy o několik řádů nižší než černobylské.

Reaktory RBMK sloužily zpočátku hlavně k výrobě plutonia, v době Černobylu už hlavně k výrobě elektřiny. Byly laciné, snadno se stavěly, nebyla potřeba tlaková nádoba jako pro VVER - a tu umí jen několik firem na světě, kupř. Škoda JS - a dal se dobře řídit. Při rozumné obsluze byl i bezpečný - ovšem bezpečnost závisela právě na rozumném zacházení. Jak se ukázalo, odstavit cca sedm stupňů ochrany, některé pomocí štípaček, a podívat se co to udělá, nebylo rozumné zacházení. Dva reaktory fungovaly v Černbobylu ještě léta po havárii a dodávaly nemalý podíl ukrajinské spotřeby elektřiny.

Vzhledem k tomu, jak se mýlíte v ověřitelných skutečnostech, dovolím si vám nevěřit ani v tom, co ověřit nemohu...

B. Veltrubský 26.3.2012 20:23

Re: Ne, pane, tomu se neříká atomový výbuch.

Omlouvám se, ale nedal rozumně řídit. Cca 200 zásahů do konfigurace aktivní zóny v průběhu jedné směny. Dále pokud někdo podloží relé (báječně fungovali bývalé jízdenky ČSD) ochran je velice nezodpovědný člověk řečeno slušně.

J. Hruška 26.3.2012 20:42

Re: Ne, pane, tomu se neříká atomový výbuch.

Teď už dobrý večer. Říká se: Kdo nevěří, ať tam běží. V současnosti se pořádají turistické zájezdy k rozpadajícímu se sarkofágu přikrývajícímu dosud probíhající štěpné reace v poněkud rozptýlených zbytcích reakoru. Pěkný pohled. Prozaďte, prosím, která chemikálie vybuchuje v grafitovém reaktoru.!! Ve Fukušimě vybuchoval vodík vznikající tepelným rozkladem vody na kovových částech částečně roztavených palivových článcích, (redukce vody žhavým železem např.) Vodík se vzduchem = třaskavý plyn, není liž pravda? Kde by se vzal jaký vodík nebo kyslík v černobylském reaktoru? Pokud vím, grafitové kelímky nehoří ani při 3000°C v el. oblouku, chladivo reaktoru byl oxyd uhličitý, nerozumím, co by mohlo hořet či chemicky vybuchovat. Co jsou "skutečnosti"?? natož "ověřitelné" ! Vyjádřete se, prosím. Zdař Bůh. Josef.

J. Hruška 26.3.2012 20:58

Re: Ne, pane, tomu se neříká atomový výbuch.

Ahoj znovu. Pane Nováku, doporučuji k přečtení příspěvek pana Kadeřábka zde nahoře. Vědění je lepší než pouhá víra, alespoň podle marxisticko-leninské filosofie. Sbohem. Josef.

P. Skřivan 26.3.2012 22:05

Re: Ne, pane, tomu se neříká atomový výbuch.

Pane Hruško, jiné káráte, ale sám kecáte. Jeden z důvodů škod Černobylu byl požár grafitu, který rozšiřoval radioaktivní materiál do okolí. Druhý požár byla lepenka na střeše elektrárny dělaná komunisticky, tj. teče: další vrstva.

Reaktor možná nevybuchl díky chemické reakci, ale to je fuk ... . Ta chemická reakce tam byla a měla zlé následky ... .

B. Uhlich 26.3.2012 20:43

Re: Ne, pane, tomu se neříká atomový výbuch.

Tak myslím, že dnes už žijeme v době, kdy je informací k dispozici opravdu hodně....existují opravdu seriozní vyšetřovací zprávy, existují rozsudky i s odůvodněním, které "vyfasovali" hlavní aktéři celé téhle neuvěřitelné záležitosti.... Myslím, že pan Hruška směšuje příliš mnoho věcí dohromady.... a hlavně se opravdu mýlí v tom, že by jaderný reaktor mohl vybuchnout formou jaderné exploze...NEMOHL a je to učivo fyziky pro střední školy. V prakticky žádném reaktoru na světě nemohou vzniknout takové podmínky, aby došlo k jadernému výbuchu.... k tavení tyčí ano, ale to nemá s jaderným výbuchem nic společného. Problémem Černobylského reaktoru bylo to, že obsluha katastrofálně selhala a reaktor přivedla do stavu, kdy byl naprosto neřiditelný...v okamžiku, kdy chtěli spustit havarijní sekvenci už to nešlo a pak došlo k osudovému rozhodnutí reaktor ochladit ..a to bylo to poslední k čemu se tehdy dostali.....  Jinak připomínám, že Černobylská elektrárna ještě fungovala celou řadu let (zbývající 3 bloky) a odstavena byla relativně nedávno... (přesná data si nepamatuji, ale dá se to dohledat)

Kařdopádně za mimořádně děsivé, považuji bezprecedentní zneužití celé této katastrofy k různým politickým a pseudopolitickým kampaním. Černobyl nebyl problémem jaderné techniky, ale gigantického šlendriánu, nedbalosti, zpupnosti, nezodpovědnosti a politického hovadismu...bohužel výsledkem je byla a je totální diskreditace celé jaderné techniky jako takové.....

J. Hruška 26.3.2012 22:01

Re: Ne, pane, tomu se neříká atomový výbuch.

Pěkné pozdravení. Pěkné, učit se, učit se, učit se!! Vladimír Uljanov. Fyzika pro střední školy praví NEMOHL, Galieo se otočil a řekl, "a přece se točí!" Prozraďte, prosím, našim spolužákům, co vedlo k tak masívnímu zvýšení teploty uvnitř reaktoru, že došlo až odtržení jeho víka?? Jaký tlak a kterých plynů při jaké teplotě to způsobyl?? Myslím, že je to otázka pro Einsteina ne pro sředoškolského profesora. Děkuji za trpělivost. Směšovací poměr 1 : 1. Josef. Obsluha pod vedením KSSS a dozoru KGB musela splnit příkaz strany a vlády.

"Komunismus je sovětská moc a elektrifikace Ruska" jak pravil Voloďa. Tomu se říká "zločin proti lidskosti".

P. Skřivan 26.3.2012 22:19

Re: Ne, pane, tomu se neříká atomový výbuch.

Jinak bych si panu Hruškovi dovolil doplnit, že ještě tu nebyla zmíněna jedna drobnost, že reaktor v Černobylu měl jednu fantastickou vlastnost: grafitové čepičky na regulačních tyčích, které při pohybu tyčí vytvářely přehřáté zóny. To nebylo jen podepřené relé, ale vážná konstrukční vada ... .

J. Hruška 26.3.2012 23:25

Re: Ne, pane, tomu se neříká atomový výbuch.

Dobrý večer ještě před spaním. Tak tak, zločinný komunistický režim stavbou konstrukčně chybných elektráren budoval socializmus, nukleárním zbrojením bojoval za světový mír, zkouškami nukleárních zbraní odpovídal na provokace západních imperialistů,stachanovci rubali uhlí, muklové smolinec, jak se kalila ocel, odhalil omyly stalinismu a kultu osobnosti, dokonce chtěl mít "lidskou tvář", ale znormalizoval se, až se musel "perestrojit" "glasností" přičemž neváhal simulovat jaderné útoky, provozovat neodzkoušenou techniku, poslat hasiče zalévat ďáblův chřtán, přez spáleniště, přez krvavé řeky, směr Praha, vymít mozky, spalovat grafit na saze v pekle jaderného reaktoru, tak tak. Mýlit se je lidské, pán Bůh požehnej. Josef.

J. Hruška 26.3.2012 23:39

Re: Ne, pane, tomu se neříká atomový výbuch.

Pardon, samozřejmě "vymýt", omlouvám se.

B. Uhlich 26.3.2012 23:33

Re: Ne, pane, tomu se neříká atomový výbuch.

Víte co, Vy protijadernej Jehovisto, přestaňte tady plácat nesmysly ala Kuchtová.... Grafitové reaktory fungují dobře ..pokud s nimi nezachází nějaký mimoň..... Zřejmě grafitovou čepičku máte na hlavě Vy...nějak se přehříváte....  :-)))))

P.S. I první reaktor na světě byl grafitový...Fermi věděl co dělá. Grafit je dobrý moderátor. Pochopitelně se tenhle způsob konstrukce již přežil...ale ve světě fungovalo dost grafitových reaktorů a jen jeden měl haváriii takových rozměrů.....

P. Skřivan 27.3.2012 22:36

Re: Ne, pane, tomu se neříká atomový výbuch.

Hmmm. Právě proto se zřejmě grafitové reaktory tolik používají. :-))) Kolik jich máme u nás ? :-)))))))

Ten nesmysl je oficiální výsledek vyšetřování Černobylu. Vy tomu ale nejspíš rozumíte lépe ... .

J. Hruška 26.3.2012 21:25

Re: Malá technická poznámka...

No nazdar.! "Naprosto normální" přesně ve stylu NORMALIZACE.

"Nejnešťastnější událost" - jeden z posledních zločinů komunizmu. Podepsán: Hrbáč jeden. Bůh s Vámi. Josef. Nebo Karabáč, jak se vlastě jmenoval ten archanděl? Rafael, Gabriel nebo Michael?