30.1.2023 | Svátek má Robin


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Veřejné finance a šumavský výzkum

Český stát a Evropská unie věnují nemalé finanční prostředky na přírodovědný výzkum. Státní dotace rozdělují: Grantová agentura ČR, Ministerstvo životního prostředí, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Akademie věd ČR

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Modrejmor 19.2.2015 1:57

Radši přírodovědnou laboratoř

než plechový koncentráky plný otroků, beton všude kam se podívám a rakovinu ve vzduchu.

J. Wagner 17.2.2015 9:14

Reakce dr. Jakuba Hrušky

Nehodlám komentovat mnohokrát opakované a mylně interpretované cifry o financování vědy. Rád bych ale okomentoval některé její výroky týkající se šumavské přírody. Autorka bez jakéhokoliv zdůvodnění či odkazu opakuje tradovaný omyl, že bezzásahový režim v lesích způsobuje sucho či "prudký odtok z odlesnšných svahů a následné sucho v krajině". Rád bych čtenáře upozornil, že zhruba pře dvěma měsíci vyšla v zimním čísle časopisu Šumava a posléze na webu Českého rozhlasu Plzeň populárně naučná verze studie o hydrologii Modravského potoka ( http://www.rozhlas.cz/plzen/sumava/_zprava/odumreni-dospeleho-lesa-po-kurovcove-gradaci-povodne-nezpusobuje--1447466 ), která ukazuje, že nic z toho, co paní dr. Marková tvrdí o

odtokových poměrech šumavských vod, není pravda. Odtoky se během posledního více než půlstoletí v tomto srdci bezzásahové Šumavy nijak nezměnily, bez ohledu na to, zde zde byla železná opona či národní park. Ať se zde pěstoval hospodářský les, anebo se příroda ponechává samovolnému vývoji. Myslím, že je v kontextu tohoto nepodloženého tvrzení brát s rezervou i ostatní autorčiny fabulace.

J. Marková 17.2.2015 14:10

Re: Reakce dr. Jakuba Hrušky

Pan docent Hruška prezentuje vždy jen výsledky, které se mu hodí. Jeho výsledky studií zpochybňují brněnští hydrologové a lesníci: viz citace

Specialista v oboru hydrologie a bývalý vědecký pracovník Švihla na semináři dokazoval snížení vydatnosti pramenů v povodí Vydry. Kdyby tamní lesy neuschly, tak by zde zůstal zdroj vody v kojenecké kvalitě pro 62 000 lidí. Dostatečně zpochybnil obdobnou studii Doc. Hrušky, který tvrdí, že retenční schopnost zdejších lesů nebyla změněna.

Další vědecký pracovník Prof. Ing. Jan Čermák, CSc. prezentoval výsledky své práce. Jeho výzkum odhalil mnohá tajemství kořenových systémů a transpiraci vody v lese. Tento vědec na semináři přinesl dostatečné argumenty k tomu, že vodohospodářská funkce lesů v NP je značně snížena a v případě opakování letošní suché zimy, lze očekávat pokles spodních a povrchových vod natolik, že bude ohroženo zásobování lidí užitkovou vodou.

Přednášku o hydrologických poměrech na odlesněných plochách Šumavy - velmi erudovaného profesora Mendelovy univerzity v Brně Jana Čermáka - jsem měla tu čet slyšet osobně.

J. Jurax 17.2.2015 1:06

Jen bych připodotkl,

že jsou i jiné přírodovědné obory než biologové, botanici etc., co se motají kolem Šumavy. Užitečnější než zelení bezzásahoví cvoci. A na nepřírodovědné obory je těch 5% až moc - sociologů, gender odborníků, politologů, kulturních antropologů či přímo pfilozófů je celkem přemnoženo.

Š. Hašek 16.2.2015 21:45

Prostě dotace

předěláme podle paní Markové.

Bude hotovo, pí Marková bude spokojena. Já nikoliv.

Budu spokojen, až se dotace sníží o 50 %, a pak se vlci mohou servat. Budu sledovat.

Nikoliv ideální, ale když sleduji to neustálé hádání se o granty, kdy jeden vyškrábe oči druhému kvůli jednomu počítači - nenapadá mě jiné řešení. Zjednodušeno.

A. Bocek 16.2.2015 10:46

Profesorů máme hodně,

ale Šumava potřebuje více sazenice původních dřevin a ruce, které by je zasadily.

Š. Hašek 16.2.2015 22:35

Re: Profesorů máme hodně,

Skoro bych řekl, že Šumava nepotřebuje vlastně nic. Tedy jako jádro Národního parku Šumava. Tam si příroda, když ji necháme,  poradí sama, a skutečně zadarmo, stačí jen sledovat to její 3D kino. Ale někomu připadá "takové ošklivé, nezahradnické, moc zdlouhavé". Nepočítačové, a musí se taky přes padlé stromy a v pořádných botách.

Dřeviny životaschopné si les vybere sám, jen to není za volební období (a to jest průs.). Za život člověka se to stihne, vyzkoušeno.

Pouze tam, kde někde na kraji  (sen) hospodaří lesní společnosti, ať si poradí jejich lesníci. Školy na to mají. Tam ať si dělají ty kubíky dřevní hmoty (jak to nazývají).

M. Gavlák 18.2.2015 4:39

Re: Profesorů máme hodně,

Vidím to stejně

P. Rada 16.2.2015 5:53

tnvestice do

V. Vovák 16.2.2015 8:36

Re: tnvestice do

Ale copak? Že by

Bootmgr chybí. Restartujte stisknutím kláves CTRL+ALT+DEL nebo nějaká podobná chyba software pana Rady?

P. Lenc 16.2.2015 10:15

Re: tnvestice do

Pravda ho poněkud zaskočila.

M. Prokop 16.2.2015 10:27

Re: tnvestice do

To bych se divil. Zatím ho spíše provokuje k sáhodlouhému matení.

R. Langer 16.2.2015 13:11

Re: tnvestice do

Kdoví, jestli celý pan Rada není nějaký software, ty jeho stále dokola se opakující bludy by tomu docela odpovídaly... :-D