19.8.2022 | Svátek má Ludvík


Diskuse k článku

EKOLOGIE: „Nový druh kůrovce“ není zas tak nový

V souvislosti se senzační zprávou o „nebezpečném novém druhu kůrovce“, lýkožroutu severském, která se opakovaně objevuje v médiích, stojí za to uvést, že tento druh je lesnickými entomology sledován již od začátku jeho masivní invaze z Polska a u nás ze Slezské nížiny, a to od roku 1992.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 31.3.2016 10:09

Nový druh kůrovce?

Kůrovci jsou zde se smrkrm už 65milionů let a tak souhlasím s autorem, že ten údajně nový druh může být nejspíše jen relativně nový v nějaké lokalitě.

Autorovo spochybnění vlivu změn klimatu, za stavu všeobecné znalosti výrazné závislosti tohoto druhu na tomto fenoménu je ale žel ničím nepodložená. Pokud by nastíníl či dokonce k diskusi předložil jiný proces šíření vysvětlující a také vynechal i posměšky vůči komusi odkudsi - bylo by snad k čemu věcně diskutovat. Takto je k diskusi spíše jen jeho očekávání seriozní úrovně pořadu od bavičsky zaměřené TV stanice která kdo ví jak a co zrežírovala...

Pokud by ale někoho vývoj kůrovce zajímal hlouběji než může podat dokonce populárně vědecky laděný TV kanál, mohu doporučit před pár lety vydanou knížku kde je problematika lýkožrouta a lesů rozepsána od řady autorů na konkrétním případě a přitom příkladně srozumitelně.

Velmi by mě zajímalo zdali knihu zná pan Mrkva a event. jak se jemu oproti pořadu na TV Nova líbila?

http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vedci-vydavaji-novou-kniha-o-sumave-politikum-a-kmotrum-se-pry-nebude-libit

K. Frauknecht 31.3.2016 18:06

Re: No tě pic!

Prof. Ing. Radomír Mrkva, CSc. je vědec, nikoliv přitroublý zelený aktivista!

J. Hruška 31.3.2016 20:02

Re: Nový druh kůrovce?

Pan Pavel Rada zná osobně dinosaury již 65 miliónů let se "smrkrm". Pardon, sáhl jen vedle.

J. Lepka 31.3.2016 21:21

Re: Nový druh kůrovce?

Pan Rada zřejmě pamatuje celých 65 mil. let, ale jaksi s češtinou si nepotykal.

P. Rada 1.4.2016 8:17

Re: Nový druh kůrovce?

Pro pana Lepku a Hrušku konstatuji, že datování jak dlouho je zde kůrovec se smrkem je odvozeno z nálezů jeho chodbiček na zkamenělém dřevě už s té doby krátce po vymření dinosaurů... Hlavně pana Frauknechta znovu zeptal, co nesedí na teorii šíření kůrovce s oteplením? Reagoval jsem na výrok:....."oteplení a zmnožení počtu generací, což zrovna v tomto případě zcela nevysvětluje jeho invazi na západ"...

Pan Mrkva také obecně uvádí: .... ". Na základě těchto poznatků byly formulovány pravděpodobné příčiny jeho

šíření a doporučeny způsoby obrany, které se na Moravě již využívají,

pravda ne vždy důsledně." ...

Rád bych se dozvěděl něco konkrétního o "pravděpodobných příčinách" (to, že je označen panem F. za vědce a nikoli přitroublého... respektuji. Ve zdravé vědě platí ale také to, že vědění je třeba dokladovat - např odkazem.... aby bylo skrze dohledatelnost možné na něj navázat - a tak ho prosím o vyjádření. Děkuji

V. Říha 1.4.2016 9:26

Zkuste tohle:

https://www.google.cz/search?q=k%C5%AFrovec+seversk%C3%BD&ie=utf-8&oe=utf-8&gws_rd=cr&ei=qCH-VubxFYm6acrGtwg a začněte od začátku. Nestačí ovšem pouze přečíst, je nutno též pochopit, posoudit a kriticky zhodnotit.

P. Rada 1.4.2016 14:08

Re: Zkuste tohle:

Děkuji Vám především za věcnost.

Dávám i zapravdu, že nestačí jen přečíst... - proto jsem se také ptal. Dokonce jsem si ale právě s ČZU kde J.H. působí si odnesl kopie literatury, zakoupil další.. - viz odkaz.

S "pochopením" textu J.H.:...."rozsáhlým pěstováním smrku ve středoevropských podmínkách a klimatickými změnami" ... nemám problém. Takto to ale autor neformuloval.

M. Červeňák 31.3.2016 3:54

Narušujete socialistické vidění

ekologicko-levicové budoucnosti! Tfuj...!!