8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Kolik vody spolyká decka biopaliva?

Připouštím, že po hlubokém zážitku z jubilejního Fokusu Václava Moravce s názvem „V lese“ (loňské září) jsem si sledování dalších dílů na nějaký čas odpustil. Až do tohoto úterka. Neodradilo mne datum 13.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 17.3.2018 16:11

Re: pak by naopak předně Vás měl rozumně uvažující

:-)

P. Grigar 17.3.2018 15:27

.pak by naopak předně Vás měl rozumě uvažující dříve narozen

..číst sice umíte, ovšem čtenému nerozumíte, nešlo o mého dědečka, ani jsem ho o něčem takovém neinformoval. Tak pitomí opravdu zelení nejsou, aby něco podobného napsali přímo do volebního programu, ale měli by si poslechnout mínění venkovanů o biopalivech. Jenže ti si na kšeft, ze kterého jim temně hučí penězopád na jejich zhovadilosti, nenechají sáhnout. Po listopadu 1989 jsem se já venkovan naivní zajímal o ekologická hnutí, dokonce jsem poprvé a naposled od svého narození(1958) uvažoval o členství v nějaké organizaci. Ovšem po seznání jejich názorů a způsobu jejich prosazování jsem upaloval jako zajíc. Jedním z těch projevů je i modifikace vaší poslední věty.."každý rozumně uvažující člověk myslí jako vy, ostatní jsou voliči presidenta", tedy venkované, nevzdělanci,atd. Raději od vás dále..

Kde blb,tam nebezpečno.

L. Písařík 17.3.2018 13:10

Re: Záměrná výroba biopaliv

Lepko, držte se při zremi. Babiš sám biopaliva nevyrábí, to zaprvé. Pouze pěstuje na svých polích plodinu, která nejvíce vynáší, ale to dělají všichni ostatní taky. Řešení je: nevyrábět biosložku a nemíchat do paliv. Dokážete si představit to vytí zemědělců, že se na to vybodnou a že se takto neuživí? Přijížděli by s hnojem před úřad vlády? Určitě. A jsou na světě země jako Polsko, Francie, Španělsko, ba i Německo, kde tolik řepky nepěstují, jen co je třeba na jedlý olej a stejné země chovají vepře, o kterých naši zemědělci tvrdí, že se taky nevyplatí a dokonce jejich maso dovážejí k nám, nedávno jsem koupil v Makro španělskou vepřovou krkovici, nebyla sic za stovku, ale byla výborná. A ta voda co píšete se dá recyklovat, slyšel jste něco o tom?

Z. Lapil 17.3.2018 13:08

Re: No

Podle mě naopak: v každém idiotovi existuje kus chytrého člověka.

Z. Lapil 17.3.2018 13:05

Re: Na doplnění:

Zdravý ekosystémový komplex... Celý ten odstavec je nějaká konina. Pakliže něco nevykazuje externality (= odpady?), ALE je nutno do toho dodávat energii, tak to podle zákona zachování "bobtná" čili to není moc stabilní.

Jasné mi není ani to, jak z dodávky energie plyne pokles entropie (= růst uspořádanost). Jasně - za pomoci energie postavím z cihel dům, ale za pomoci energie ho taky můžu zbourat.

Navíc si nejsem úplně jist, že pokles entropie je úplně žádoucí: obilné pole je rozhodně uspořádanější než prales na Boubíně, ale že by to bylo z hlediska ekologie zrovna úžasné? To se asi shodneme, že není.

J. Lepka 17.3.2018 12:33

Re: Otázka zní přesně naopak!

No, to je pak hodně umělý argument.

J. Lepka 17.3.2018 12:31

Re: Záměrná výroba biopaliv

Odkud jste spad ́, pokud to nebyl vtip? Babiší impérium je postavené na biopalivech, dokonce to byl zásadní důvod pro jeho vstup do politiky, protože se rozhodování o povinném přimíchávání mělo přenést na národní vlády.V současné době i ti nejzarytější naznali, že na produkci 1 l biopaliva, je nutné vynaložit více jak 1 l paliva minerálního a to radši nepíšu, jak to ku.ví motory.

L. Písařík 17.3.2018 12:21

Re: Záměrná výroba biopaliv

Biopaliva jsou zhovadilost, doufám, že Babišova vláda tomu učiní konec. A ten uhlík - Carbon - co uvádí pan Hrbek - jakpak a odkud se do té rostliny dostal, myslíte z půdy?

Z. Opatrný 17.3.2018 11:51

diskuse a papíroví tygři

Pane Rado , nejprve přesný citát mého textu " Na chalupě sice netopím ekobriketami, ale máme krb a slouží nám ještě staré dobré piliňáky značky Satan (znáte-neznáte?)." Profesně malformován, preferuji diskusi k textu, jak jej autor skutečně napsal a oponent pečlivě pročetl. Tedy nikoliv k papírovým tygrům, které si oponent sám stvořil.

Z kontextu snad tedy vyplývá, že jsem si vědom faktu, že topím "ekopalivem" od dob, kdy se tomu tak ještě aktivistickým resp. politickým žargonem neříkalo. A do svítícího okénka piliňáků jsem se možná díval dřive, než Vy jste, při vší úctě k Vám, byl na světě. Moje rodné Podorlicko je mj. kraj lesů a nábytkářského průmyslu. Jenže se topilo ODPADEM, nikoliv účelově, draze a "antiekologicky" napěstovanými surovinami, jako v této době (což je stále majoritní potrava i oněch "bioplynek", jak také vyplynulo z informace od pana Martina Bursíka) Nevyráběl se odpad pro odpad. Jinak recentně by se měl do Evropy dovážet biodiesel z Australie. Podle pana profesora Moldána to paradoxně žádnou zvláštní "uhlíkovou stopu" nezanechá... Opět : klimavěda je plná vědeckých překvapení.

Dodatkem: preferuji diskutovat opravdu jen k danému tématu. Pokud mi v alternativní poště vyčítáte moji "umanutost pro GM", máte možná (svou) pravdu, leč v téhle diskusi bych ji nechal bez odezvy. Prošel jsem si znovu svůj text - ale o GM jsem tam nic nenašel.

V. Kotas 17.3.2018 11:26

Re: Na doplnění:

Případ pitné vody, která nám z většiny ani vlastně nepatřím, bohužel.

P. Rada 17.3.2018 11:08

Re: neopovrhujme dobře míněnými radami

Pane profesore. V ledačem si Vaší bystrosti a angažovanosti vážím a v ledačems jste mi i vzorem. Když už ale zřejmě chcete osobní názor slyšet - budiž.

V jedné věci Vás opravdu považuji za chceteli "tvrdohlavého pomýlence". Tím aspektem je Vaše doposud neoblomná víra ve spásnost řešení prostřednictvím geneticky modifikovaných potravin.

To i přesto, že nedostatek fosforu ale jak sám asi vidíte i dalších zásadních podmínek jako vody v důsledku klimatických změn... je a bude pro produkci jakýchkoliv potravin evidentním celosvětovým limitem. Tedy problémem který genetické modifikace v extenzivně se rozvíjejícím společenském systému sotva vyřeší.

Mrzí mi trochu, že jste na tyto mé opakované výhrady doposud věcně nereagoval ale nepodstatné okolnosti komentujete.

P. Rada 17.3.2018 10:47

Re: Jo, to když ondyno Zelení topili obilím..

Pokud by Zelení - mám tím na mysli SZ - měli ve volebním programu topit obilím - udělal by Váš děda dobře, kdyby je těmi vidlemi vyhnal.

O něčem docela jiném jsou ale volební programy r§zných stran, jinak se pak naplnují ve všelijakých koalicích a realitách. Něco docela jiného hlavně dělají konkrétní lidé v rámci velikosti své měrné spotřeby, množstí odpadů atd.

Právě toto konkrétní ale bývá nejpodstatnější a to už v tom, pokud k volbám vůbec někdo jde. To jak si vesnice zvolila presidenta který na ekologie tradičně kašle je snad dost výmluvné.

Pokud je to ale tak, že Vy někoho u dědečka pomlouváte ba mu lžete (v případě že znáte pravdu) - pak by naopak předně Vás měl rozumě uvažující dříve narozený člověk srovnat.

V. Kotas 17.3.2018 10:24

Re: Otázka zní přesně naopak!

Asi ta, že se voda z bazénů vypouští do kanálů a rychle odtéká, místo aby se nechala pomalu vsakovat do země.

P. Rada 17.3.2018 10:11

Re: Na doplnění:

Dávám Vám zapravdu, jinak nemile rejpavý pane Lepko, že totalitní režimy inklinují jak k bezohlednosti vůči obyvatelstvu tak i k bezohlednosti při zneužívání zdrojů materiálních. Podobné bezohledně se k materiálním i lidským zdrojům ale může chovat i jiný systém - třeba deklarovaně demokratický ale v jádru zas úzce profitující kapitalistický který zneužíváním reklamy žene společnost do spotřeby pro spotřebu a kde demokratičnost platí jen pro část živého.

Jak jsem uvedl výše - pokud dojde k systémové nestabilitě v důsledku růstu entropie a hromadění nerecyklovatelného - hrozí až fatální krize.

Jak dokládá celý rozvoj života tak by cestou s problému udržitelnosti by mohl být spíše systémový rozvoj intenzivního typu než dnes běžnější extenzifikace procesů která je enormě náročná na pravidelně omezené zdroje - viz i případ pitné vody.

J. Lepka 17.3.2018 9:33

Re: neopovrhujme dobře míněnými radami

Občas mám pocit, že pomýlení jsme všichni, kromě pana Rady. Mesiášský komplex ?

J. Lepka 17.3.2018 9:30

Re: Otázka zní přesně naopak!

Uniká mi souvislost.

J. Lepka 17.3.2018 9:28

Re: Záměrná výroba biopaliv

Dokonce jde lidská blbost tak daleko, že se do Evropa vozí štěpky z Jižní Ameriky na pálení v elektrárnách? Údajně je to ekologické, protože to neuvolňuje fosilní uhlík. Jeden by blil!!!

J. Lepka 17.3.2018 9:26

Re: Na doplnění:

Zkuste vypočítat, milý Rado, kolik vody se spotřebovalo už v 19. století jednak přímo pěstováním cukrovky, jakož i následnou destilací na rum (tuzemák, aby bylo jasno), ale hlavně kolik zmizelo z české krajiny kvůli tomu rybníků! A když se k tomu ještě načte bolševická snaha poroučet i dešti, větru, třeba jen meliorováním, napřimováním, zatrubňováním ?

P. Rada 17.3.2018 9:18

Na doplnění:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/11054978064-fokus-vaclava-moravce/218411030530002/

Jako příklad autorem přehlédnutého paradoxu připomínám, že to čím topí ve svých kamnech jasu také právě jím opovrhovaná biopaliva.

Obecný náhled k biopalivům je totiž ten, že jsme na nich všichni částečně vyrostli a naši předci navíc naprosto dominantně. Dříve ale tak často a tak masívně nediocházelo k jejich nadužívání až zneužívání v širším spektru procesů s důsledkem, že celý metabolický systém vykazuje nerecyklovatelné odpady.

Zdravý ekosystémový komplex totiž prakticky žádné externality nevykazuje a navíc v něm klesá entropie na základě dodávek energie zvenčí a právě v tomto smyslu vykazují dnes klasická fosilní paliva nejvážnější zátěž pro stabilitu systému.

Mě se ten pořad také líbil ale vadila mi režijně zakomponovaná teatrálnost která je ale asi nutná všude tam, kde se poznatky - v tomto případě o naší enormní náročnosti na vodní zdroje - mají přes média k veřejnosti vůbec dostat. Děkuji proto autorovi za jeho připomenutí.

V. Pavelka 17.3.2018 8:56

Re: Otázka zní přesně naopak!

Vodníci ,víly,bludičky byly kulturou vodní krajiny.

V. Pavelka 17.3.2018 8:46

Re: Otázka zní přesně naopak!

Ještě pořád fungují na tisících hektarech polí a luk drenážní keramické odvodnovací potrubí ,idiotský záměr komunistů, desítky let záměrného vysušování krajiny

V. Pavelka 17.3.2018 8:27

Re: Otázka zní přesně naopak!

Víc jak polovina zbohatnuvší vesnice ,zneschopnila svoj vodní režim , hloupou instalací soukromých bazénů ,Kdo chce kam ...

V. Pavelka 17.3.2018 8:15

No

Spor"vládne světu lidí , snáze by se diskutovalo všem ,kdyby připustili že v každém z nás existuje kus idiota..

V. Kotas 17.3.2018 7:39

Re: Otázka zní přesně naopak!

To je otázka pro ekoteroristy.

A. Hrbek 17.3.2018 7:02

Záměrná výroba biopaliv

je největším zločinem. Draze vypěstovaný organický uhlík se nevrací do půdy na zlepšení jejích vlastností, ale přeměňuje se na anorganický CO2. Dlouhodobým důsledkem budou lokální i globální katastrofy.

P. Dvořák 17.3.2018 6:50

Re: Otázka zní přesně naopak!

Přidávám otázku:

"Kolik hektolitrů vody bude třeba na zalévání plochy s rostoucím bioplaivem, nutným na výrobu jednoho litru vody?"

V. Kotas 17.3.2018 6:13

Re: Jo, to když ondyno Zelení topili obilím..

Nejen obilím se spaluje, ale i sláma, ve velkém ve elektrárnách, místo aby byla na hnůj a zaorávala se. A stále ještě nebyli za tuto sabotáž na přírodě, hnáni " ekológové " před veřejné soudy. A to není jen toto, co jsou ty jejich slepé uličky, na které začínáme doplácet, přesto ještě mají navrch i v médiích.

V. Kotas 17.3.2018 6:06

Re: Otázka zní přesně naopak!

To už se můžeme ptát dnes, protože až budou holiny a to nejen na Šumavě, bude pozdě.

P. Dvořák 17.3.2018 4:20

Otázka zní přesně naopak!

Až budou všude hojné prameny jako se stávají díky holině např. ty šumavské, budeme se ptát:

"Kolik biopaliva spolyká výroba decky vody?"

P. Grigar 17.3.2018 1:55

Jo, to když ondyno Zelení topili obilím..

..komentoval to jeden můj známý dědičný soukromý rolník slovy: ..tož za toto by jim muj děda zapichl vidle do břucha!