3.7.2024 | Svátek má Radomír


Diskuse k článku

CIVILIZACE: Západ a ti druzí (5)

Co, zeptáte se asi, Korejci a Japonci – zčásti snad i Číňané – že jsou naši příbuzní? Nejsou to naopak kultury nám nejvzdálenější, a nejen v geografickém smyslu? Inu, věru že jsou. Sám jsem to pocítil, poprvé vstoupiv na půdu dálněvýchodní civilizace (bylo to v japonské Jokohamě, nikdy mi z paměti nevymizí ten okamžik) - teď jsem ve skutečné cizině.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Jansky 23.6.2014 9:10

klobouk dolu

http://petrjansky.blog.idnes.cz/c/414778/Ludek-Frybort.html

J. Babička 23.6.2014 6:50

Re: kdo vi, na Sibir uz Cinane proudi. Take chteli postavit,

Pismo je velmi dulezite, protoze je to prostredek, jak se cinane dorozumi mezi sebou. I kdyz ti z ruznych kraju si navzajem nerozumi, tak kdyz to napisi, tak se domluvi, protoze kazdy znak zanmena slovo. To je duvod, proc cinane sve znaky nechteji opustit.

J. Mrázek 23.6.2014 6:00

Tenhle postarší, ale aktuální

Optimisté se učí anglicky, pesimisté čínsky a realisti střílet ....

P. Maleček 23.6.2014 5:49

Diktaturou k co nejmenším nákladům

Výstižné vysvětlení čínského "úspěchu". Číňan je ochotný robotovat za mzdu, kvůli níž by jeho evropský protějšek ráno ani nesundal nohu z postele. K tomu nutno přidat mizivé či žádné zdravotní a důchodové pojištění a bezohlednost k pracovním podmínkám a zdraví - viz děsivé poškozování životního prostředí. A samozřejmě diktátorské vládnutí, nerozplizlé tou podělanou demokracií.

Nebyl by to zas až takový malér, kdyby se něco podobného nestalo touhou většiny podnikatelů i politiků i v Evropě a Americe. Ti jaksi lidštější proto své fabriky stěhují do Číny či dnes spíš kamsi do Indie a Bangladéše.

Ti drsnější tyhle čínské zvyky chtějí zavádět i ve staré dobré Evropě. Třeba takový Babiš je toho vzorovým příkladem. To že teď kývl na zvednutí důchodů o dvě stovky měsíčně - ani ne deset hospodských piv, je jen úkrok v jeho cestě k zářným čínským zítřkům.

D. Polanský 23.6.2014 5:32

Čína doteď jenom kopírovala,

ale dostává se postupně do fáze invenční. Sice ještě to chvíli potrvá, ale stačí si uvědomit, že za necelých 20 let dokázala ovládnout světové trhy. Filozofovat kolem toho jistě lze, ale realita je jaká je.

P. Dvořák 23.6.2014 1:17

Re: kdo vi, na Sibir uz Cinane proudi. Take chteli postavit,

Máte vůbec zdání, jaké promile Číňanů umí anglicky? Proti těm jsme i my, národ v podstatě jazykově zahleděný do sebe, úplným národem lingvistů.

Asi je to tím, že jim anglo-americký jazykový buldozér může být ukradený. Viz pasáž o mzdách.

M. Zavala 23.6.2014 0:22

kdo vi, na Sibir uz Cinane proudi. Take chteli postavit,

mozna jeste chteji, vlak pres Sibir az na Aljasku, zbroji se, a Sibir, alespon cast z ni, rikaji ze jim byla ukradena. To pismo, no nevim, oni se rychle uci tomu nasemu, a uci se anglicky, jelikoz tak se dorozumi s kazdym (nove esperanto). Takze kdovi