8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

ASTRONOMIE: Slunci nejbližší hvězda má planetu!

Pokud jde o fakta, jenom shrnu, co je už teď jistě veřejně známo a mediálně šířeno. Alfa v souhvězdí Kentaura, vlastním jménem Toliman nebo také Rigel Kent (má i další odvozená jména) je trojhvězdou. Ústřední dvojici tvoří hvězdy velmi podobné Slunci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Schwarz 20.10.2012 7:37

Kosmologie a GR mne dost zajímá,

ale tohle mne moc nevzrušilo.

Z. Jaromír 20.10.2012 7:06

Když se teď

o téhle planetě v Kentaurovi ví, je možné, aby se na ni zaměřil Kepler, a zjistila se tak např. přesněji její hmotnost? 

V. Výmola 20.10.2012 9:43

Re: Když se teď

Určitě to možné není. Kepler je "napevno" orientován do určité části oblohy (konkrétně přibližně do Labutě) a nemá možnost změny. Ale ono bysme toho pomocí Keplera výrazně víc o planetě nezjistili .Uvidíme, co bude možné udělat s HST nebo s pozemními dalekohledy, např. i teprve stavěným EELT. Alfa Kentaura je ovšem dost jasná a planeta příliš blízko, takže pozorování možná prozatím nebude možné.

P. Sulc 20.10.2012 1:20

Tak nekde je zase nejaka nova planeta.

No to je uzasne. Urcite zlevni pomazankove maslo, mozna se odtamtud bude dovazet i tuzemsky rum. Ale co treba, misto planer, nejaka nova antibiotica, treba na tuberu, s tou jsou ted problemy ktere nevyresi ani deset novych planet. Co treba neschopnost lecit periferalni neuropathyi ci multiple sclerosis. Jsou nejake leky na leceni revmaticke arthritidy, na leceni nemoci same, ne na leceni symptomu? Je nejaky pokrok ve vyzkumu degenerace plotynek? Rekl bych, ze za 50 let se nic nezmenilo, jen to, ze jsme nasli radu planet tu i onde, mnozstvi cernych der a zname i nejake dvojhvezdy. Same dulezite veci.

L. Křivan 20.10.2012 8:28

Re: Tak nekde je zase nejaka nova planeta.

Pane Šulci, tohle po astronomech chtít nemůžete. Stejně jako po lékařích nemůžete chtít objev nových planet. Každý na svém písečku posunuje hranici lidského poznání o chloupek dopředu. I v medicíně se hodně nového objevilo za těch 50 let. Nebuďte tak netrpělivý.

P. Sulc 20.10.2012 9:04

Re: Tak nekde je zase nejaka nova planeta.

Jiste, mate pravdu, vsichni postrkuji tu karu pokroku, jenze, marna slava, velikost cernych der nema takovy vliv na zivot, jako vynalez penicilinu ci computeru. I medicina udelala pokrok, jenze, udelali jej lekari ci daleko spise fysikove, elektronici, biochemici, programatori, biologove? Ti lekari si totiz privlastnuji nejvetsi zasluhy, jenze bez tech, co jsem vyjmenoval, by stale jeste chodili s piavicemi. V prubehu dejin se lekari silne branili uzivat nejake nove methody ci leky, Jen si prectete dejiny mediciny, pred 150 lety nechut ucenych profesoru mejt si pazoury pred vysetrenim pacientek zahnalo ignace Semelweise do blazince.. Asi prede dvema lety byl v Nesweeku clanek o robotickych operacich prostaty s pomoci roboty Da Vinci, Clanek poukazoval na to, ze vice jak polovina urologu preferuje klasicke operace a novinku se nechce ucit, ac je pro pacienta mnohem mene zatezujici.. Ani muj urolog s tim neumi. Takze si ty doktory moc neidealisujte. Tak ci onak, konstrukce a zdokonaleni techto robotu je mnohem dulezitejsi nez obsev planety milion svetelnych let daleko.. a vysvetleni genetickych vlivu v clanku

VĚDA: Proč se klon kočky nepodobá své předloze?  

mam za dulezitejsi a poucnejsi.

J. Vyhnalík 20.10.2012 11:11

Re: Tak nekde je zase nejaka nova planeta.

Ono by bez těch letů okolo země a v rámci Sluneční soustavy bylo i méně těch komputerů.

Nakonec může přiletět větší kus vesmírného kamene a celé lidstvo skončí, nebo se propadne o 50000 let zpět.

Průzkum a osídlování vesmíru jsou gigantickou výzvou a je otzkou, jestli se jí lidstvo kdy chopí, protože náklady projektu by byly vpravdě astronomické a výsledky by poznaly až další generace. Upřímně řečeno, který politik si s něčím takovým troufne stoupnout před voliče?

Je tedy jasné, že k nějakým cestám mimo naši soustavy v nejbližších desetiletích (staletích) nedojde. Minimálně ale získáváme nadhled nad rozměry země a lépe dokážeme pochopit to jak funguje svět okolo nás. Dokud lidé nezačali hodně cestovat, věřili tomu, že Země je plochá. Vesmír nám nabízí nejen extrémní rozměry, ale i extrémní vakuum, extrémní teploty, extrémní gravitaci, extrémní rychlosti atd. Je tedy obrovskou laboratoří, která nám umožňuje pozorovat jevy na Zemi neuskutečnitelné, nebo jenom velmi nákladně.

Obecně jakákoliv věda umožňuje posouváním hranic poznání umožňuje otevírat oči i různým blouznivcům a fanatikům a tím zlepšovat podmínky i ostatním vědám.

V. Výmola 20.10.2012 12:49

Re: Tak nekde je zase nejaka nova planeta.

A mně je zase úplně jedno, jestli ten či onen vědecký poznatek bude nějak prakticky užitečný. Poznání tvoří lidskou kulturu stejně jako básně, obrazy nebo hudba, kterých se taky nenajíte. Bez toho všeho bysme byli jenom dobře vykrmené nesmrtelné opice.

P. Sulc 22.10.2012 2:25

Re: Tak nekde je zase nejaka nova planeta.

Tak jo, at doktori radeji chodi s pijavicemi a pousti zilou, jen kdyz budeme vedet jak velka je cerna dira sto milionu let daleko.