25.5.2024 | Svátek má Viola


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ZEPHIR 10.3.2008 15:20

Re: Teorie MOND

Když to tedy trochu zjednoduším, teorie MOND předpovídá, že kolem každého objektu se bude tvořit hustší kapka časoprostoru nahloučeného expanzí vesmíru a když se ten objekt navíc bude točit, bude ta kapka sltačená v rovině rotace jako prstenec. Naše Země se tedy chová jako slaboulinká černá díra a proto je dráha všeho, co kolem Země prolétává pod úhlem na rovinu rotace je trochu tím diskem stlačeného časoprostoru nakopnuto šejdrem. Počítám, že až si vědci dají ty svoje teorie trochu dohromady, budou opravovat i výsledky sond Probe B, která zatím na klasickou teorii relativity moc nesedí a tak se hledají různé korekce. Podotýkám ale, že Probe B oblítávala zeměkouli kolem pólů, takže se ty vlivy MOND teorie průměrovaly.

Uvedené vysvětlení navíc neni jediné, v  uvahu přicházejí i efekty geomagnetického pole, nahloučení částic solárního větru v oblasti rovníku a konečně tzv. gravitomagnetismus, předpovídaný Heimovou teorií. Podobně i temná hmota ve vesmíru nemá zřejmě původ jen v teorii MOND, protože její chování je přece jen trochu složitější, než je ta teorie schopná vysvětlit.

ZEPHIR 10.3.2008 15:07

Re: Re: Re: Re: Re: gravitace

Vakuum se chová jako houbovitá hmota, její houstnutí vnímáme jako expanzi časoprostoru. Protože je už samo o sobě velmi husté, expanze časoprostoru se na změně jeho hustoty podílí jen nepatrně, ale přece.

V podstatě nejde o nic jiného, než že viditelná hmota je tvořena taky vakuem, ale hustším, je už o něco více stlačená/zkondenzovaná, takže houstne pomaleji. V důsledku toho laserové hodiny pomalu expandují a čas od času se musí popostrčit. Úplně stejně dilatuje etalon iridiového metru (dnes už se k porovnávání délek nepoužívá, ale je stále v metrologických śtavech uchováván) a prototyp kilogramu ztrácí svou váhu.

Všechny tyto jevy lze názorně vysvětlit teorií éteru, anebo o něco méně názorněji geometrodynamickou teorií, založenou na teorii relativity. V podstatě jde o to, že když vesmír expanduje všesměrově, všechny vzdálenosti i časové posuvy se vůči sobě rozjíždějí.

ZEPHIR 10.3.2008 14:54

Pravděpodobné vysvětlení

vycházející z MOND teorie jsem psal do svého auditu na MAGEO, tak jej sem zkopiruji:

Teorie gravitace nazývaná  MOND (MOdifikovaná Newtonovská Dynamika) byla předložena v roce 1981 Mordecai Milgromem z Weizmannova Institutu v Izraeli pro vysvětlení tvaru a rotačních křivek hvězd galaxí a dlouhou dobu nebyla brána vážně. Poslední dobou ale přibývá efektů, které do této teorie zapadají. Jedním z nich je anomálie sond Pioneer, pro které teorie předpovídá přesně totéž zpomalování, jaké bylo skutečně pozorováno (součin Hubbleovy konstanty a rychlosti světla). Teorie MOND předpovídá formování prstence temné hmoty kolme gravitujících těles. Ten byl také v případě některých galaktických clusterů objeven.

[Dark matter ring picture]  []

Vysvětlení MOND je velmi jednoduché: dejme tomu, že pozorujeme světlo, jak se šíří v expandujícím časoprostoru. Pokud se světlo bude šířit napříč galaxiemi a ty galaxie budou veliké, světlo se na začátku své dráhy bude šířit v postupně houstnoucím prostředí rychleji než je konci, což povede k jevům, které se snaží popsat MOND teorie. Jinými slovy budeme muset zohlednit expanzi vesmíru i na samotnou expanzi časoprostoru, což ve svém důsledku povede k pozorovanému urychlení expanze. Houstnutí vakua s časem má celou řadu dalších důsledků. Např. bude klesat rozdíl mezi hustotou vakua a hmoty, protože hmota je tvořená hustší pěnou, která stlačování odolává více. V konečném důsledku se tedy bude hmota v postupně houstnoucím vakuu rozplývat a rozpouštět.

pbla4024 10.3.2008 14:45

Re: Re: Re: záhada?

To vám pošeptal velký Cthulhu?

RomanL 10.3.2008 14:43

Re: Re: Re: Re: Re: gravitace

... ne, nemá! :-)

Navrátil Josef 10.3.2008 13:18

Re: Re: Re: Re: gravitace

Proč se jednou za čas musí v Paříži  "do etalonu" času přidat jedna sekunda ? ( tuším, že to dělají jednou za 50 let, že musejí na Silvestra jednu sekundu přidat, že se čas zpomaluje ) ... není to náhodou právě ta spojitost s těmi všemi změnami v genezi vesmíru tedy i v sluneční soustavě ?

MRKEW 10.3.2008 12:38

Re: Re: záhada?

Populární představa velkého třesku vede k vesmíru který nemá gravitační střed ani nějakou obecnou geometrickou orientaci ("absolutní prostor", ten v praxi ale není většino potřeba). Taková představe je chybná, byť velmi rozšířená.  Pokud má vesmír gravitační střed (je vidět že asi má) tak gravitace v takovém vesmíru působí jinak než ve vesmíru bez středu. To má řadu důsledků a vede k jiné kosmologii než je tamta. Mimo jiné v takovém rámci existují i vysvětlení pro velmi lokální jev (alespoň z hlediska rozměrů vesmíru) jako je ta uvedená "záhada". 

 viditelné. 

m.l. 10.3.2008 12:10

Re: Re: Re: Nechápu jednodušší věci

Za urychlení planety se bude platit taky. To je úplně stejný jako kdyby někdo chtěl pohlcovat CO2 ze vzduchu a dostávat za to prachy. Nic takovýho.

m 10.3.2008 12:01

Re: záhada?

Áááá, pán bude odborník, jak zřejmo :-)

MRKEW 10.3.2008 11:56

záhada?

Pro tuto záhadu existuje několik vcelku věrohodných vysvětlení (věrohodných proto, že jsou v souladu s obecně přijímanými teoriemi, zejména relativistickými).

Problém není v urychlování sondy (problém by spíš byl kdyby nezrychlovala) ale v tom, že nepřesné představy o jejím pohybu vychází z některých velmi sporných spekulací a zřejmě chybných představ o gravitaci ve vesmíru. To souvisí s vírou ve Velký třesk, mýtycké události ve velmi vzdálené minulosti, kdy se nebylo třeba řidit ani fyzikálními zákony ani logikou.

krmič 10.3.2008 11:37

Re: Re: Záhadná síla ovlivňuje dráhy kosmických sond

Ta frekvence je tak stabilní? Jak si můžeme být jisti, že se ve skutečnosti nezměnila? Když ne nedokonalostí technického zařízení, tak třeba vlivem "neznámé síly" která na ně působí? Proč ta záhadná změna se projevuje v rychlosti sondy a proč ne v té frekvenci? Dovede na to někdo zde odpovědět?

JJ 10.3.2008 11:07

Re: Re: Re: gravitace

Pro lidi, pokud tu nejaci budou, tak nijak. Budou cas vnimat stejne. Zpomaleni - to musite vztahnout k nejake jine soustave.

www racek 10.3.2008 11:06

Re: Re: Re: Nechápu jednodušší věci

no, to by musela startovat v opačném směru, tedy poněkud energeticky nevýhodně.

Lubomir Ptáček 10.3.2008 10:56

Re: Re: Nechápu jednodušší věci

No jo, ale sondy lze tímto manévrem i zpomalovat, čímž se zase energie planetě dodá a původce by měl naopak ty euráče zkasírovat.

Pytel 10.3.2008 10:48

elektromagnetismus

Tou "záhadnou silou" je elektromagnetismus. Funguje to stejně jako asynchronní elektomotor. Senzacechtivost novinářů je nekonečná.

m.l. 10.3.2008 10:47

Re: Nechápu jednodušší věci

K tomu gravitačnímu manévru se váže jeden obrovský a dosud opomíjený problém. Kolik energie se sondě přidá, tolik energie ztratí planeta na svém oběhu kolem Slunce! Opakované používání gravitačního manévru by mohlo nakonec Zemi či jinou planetu zpomalit, přiblížit Slunci a změnit tak délku roku nebo klima. Navrhuji zavést speciální fond, do kterého by se za každé použití gravitačního manévru musel zaplatit regulační poplatek 10,000,000 EUR. Fond by sloužil především jako pojistka pro zamezení zbytečného používání gravitačního manévru. Jako vedlejší užitek bych výnos z fondu použil pro výzkum tohoto jevu a další účely dle vlastního uvážení.

Navrátil Josef 10.3.2008 10:41

Re: Re: gravitace

Pokud Slunce ztrácí vyzařováním hmotu, pak se mění i gravitace ve sluneční soustavě a tím se mění i rychlosti satelitů kolem Slunce a jejich vzálenosti...a...a nemá to vliv i na tempo plynutí času ? Jak se zpomalí tempo plynutí času na Zemi za 1 miliardu let ? vůči soudobému tempu ?

Lubomir Ptáček 10.3.2008 9:42

Re: Re: Nechápu jednodušší věci

No jo, díky moc, snad jsem pochopil. Pořád jsem si tam dosazoval jen jedno vesmírné těleso, moje chyba.

Martin 10.3.2008 9:16

Re: gravitace

Gravitace se nešíří, gravitace je základní vlastnost objektu.

Spíše by se mělo hovořit o gravitační interakci.

gerontusinza 10.3.2008 9:12

Díky Re: Re: Nechápu jednodušší věci

R^

Stanislav 10.3.2008 8:53

Re: To my ufoni

Hele, Rovery na Marsu si oprašujte, to jó, ale gravitační manévry nerušte, ještě budeme muset přepisovat fyziku ... :-)

Stanislav 10.3.2008 8:51

Re: Záhadná síla ovlivňuje dráhy kosmických sond

IMHO Doppler. Čas (frekvenci, periodu, ...) umíme dost přesně, 0,1 mm/s je pro 1GHz posun o 0,3E-3 Hz, tzn. cca o jeden kmit za hodinu.

Stanislav 10.3.2008 8:46

Re: gravitace

c, od zdroje furt pryč ... ;-)

Stanislav 10.3.2008 8:45

Re: Re: Nechápu jednodušší věci

Sakyš, pletu si to s AU, aú ... 30,8 km je dobrých ... jdu raději tvořit hodnoty ... :-)

Stanislav 10.3.2008 8:43

Re: Nechápu jednodušší věci

A když už ho slibuju ...

http://cs.wikipedia.org/wiki/Gravitační_manévr

Stanislav 10.3.2008 8:42

Re: A co když

Ehm, to by to s fyzikou bylo špatné ... :-)

Stanislav 10.3.2008 8:41

Re: Nechápu jednodušší věci

Je mi trapné kopírovat link na Wikipedii, ale je to tam s obrázkem, což bych opisoval zdlouhavě a nepřesně ...

15 cm? Nic moc šport ...

Lubomir Ptáček 10.3.2008 8:28

Nechápu jednodušší věci

 Jsem jenom zapálený obdivovatel astronomie, takže se možná budu ptát na zcela samozřejmé věci. Jednak nechápu, jak se může průletem kolem planety změnit rychlost sondy. Myslel jsem, že se od planety vzdaluje se stejným zrychlením, s jakým se k ní přibižovala, pouze s opačným znaménkem. No a taky nechápu, jak se tímto průletem může změnit sklon roviny dráhy sondy vzhledem k rovníku. (Chápu, že se průletem kolem hmotného tělesa změní směr sondy, ale to je to jediné, co chápu :-P) . Takže rychlost a rovina mi unikají.

Jinak si dovoluji kolegům čtenářům astronomických zajímavostí sdělit, že jsem si dovolil zavést do používání novou odvozenou (pochopitelně nikoli základní) jednotku vzdálenosti. Je to jeden pikoparsek a včera jsem ho ujel na kole. Doporučuji všem ujet si jeden jarní pikoparsek. Po převedení na km uvidíte, že je to rozumná vzdálenost.

pim 10.3.2008 8:26

Re: To my ufoni

Tak toho hezky rychle nechte.Nejni to od vas vubec pekny!

TOM 10.3.2008 8:15

A co když

gravitační a setrvačná hmotnost není fakt úplně totéž?