8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

ASTRO: Neutuchající boj o Mars

Jen pár dní poté, co byla na oběžnou dráhu Marsu navedena americká sonda MAVEN, která bude studovat horní vrstvu atmosféry Marsu, přišly nové zprávy o indické sondě Mangalján (mise MOM – Mars Orbiter Mission), která vstoupila na oběžnou dráhu Marsu jen o tři dny později, 24. září. Po USA, Rusku a Evropě se stala Indie teprve čtvrtou velmocí, která k Marsu dorazila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Skála 15.10.2014 13:38

Nemá ten MAVEN mít eliptickou dráhu?

Ekliptická by asi byla též možná, ale jaksi by to nemělo smysl.

B. Uhlich 15.10.2014 0:42

Tak dnes je již poněkud diskutabilní, zda-li je nutné

aby tam člověk opravdu letěl... Tedy ne že bych mu to nepřál, ale vývoj techniky tak pokročil, že přítomnost člověka ve vesmíru se již nezdá tak nezbytnou jak tomu bylo před 30..40 lety. Navíc člověk případnou cestu tak komplikuje svojí přítomností, že se tím cesta stává naproto neefektivní... stále je nutné si uvědomit, že nějakých 75% kapacit (zásob, energií a prostoru) na kosmické lodi je zmařeno jen na to, aby se křehký tvor - člověk po cestě nezhubil..a nejen to...aby měl alespoň přijatelný komfort a zábavu a rozptýlení... Tím se celá věc dostává ekonomicky i technicky do naprosto nesmyslné podoby. Proto je nanejvýš opravděpodobné, že se většina z nás žádné pilotované výpravyna Mars nikdy nedočká...zato bychom se mohli dočkat, že jednoho dne dovezou vzorky marsovské horniny nějaké automatizované sondy na Zem, nebo spíše na nějakou orbitální laboratoř na orbitu Země. Obávám se, že na jinou variantu tak jako tak nikdy peníze nebudou.. lidstvo se totiž rozhodlo investovat do takových nesmyslů jako boj proti změnám klimatu, lidstvo investuje do válek a zbrojení a hlavně lidstvo umožnilo svému finančnímu sektoru, aby veškeré úsilí nasměroval do tzv. bankovních kosmických technologií, které pak paradoxně zavinily, že už není na ty opravdové kosmické technologie.... :-(

V. Vaclavik 15.10.2014 8:24

Re: Tak dnes je již poněkud diskutabilní, zda-li je nutné

Nikdy nerikejte nikdy. Ale za nasich casu se to zrejme nestane.

Jinak, vzato kolem a kolem, vetsina vyprav nekam, kde lide jeste nebyli, jako treba na Severni pol, nebo vrchol Mt. Everestu apod., byla nesmyslna. Dozajista i sami ucastnici dopredu vedeli, ze tam v cili nic z praktickeho hlediska zajimaveho, nebo uzitecneho nenajdou, co by jinde, nebo jinak ziskat nemohli a to bez tak velkeho riskovani zivota, o stradani nemluve.

Vsechny ty reci o tom, ze clovek na miste je lepsi, nez jakykoli robot, se jen snazi o falesne ospravedlneni takove drahe cesty, kdyz tam poleti lide. Lide tam maji letet z duvodu lidskych, nikoli praktickych, jako treba sebrani a privezeni nejakych vzorku hornin. A lidske duvody jsou treba dokazat si, ze na to mame, a to ne financne, ale technologicky. Kdyby se tam uspesne (a nakonec i neuspesne) letelo za nasich zivotu, mohli bychom jednou umirat s vedomim, ze se to stalo za nasich zivotu a kazdeho, dle sve miry prispeni k tomu letu, zpravidla hodne neprimemu, by hralo u srdce, ze byl aspon pri tom, ze zil v dobe, kdy se letelo na prvni planetu, ne jen na Mesic, nasi obeznici. Neco takoveho se muze stat jen jednou v lidske historii, aspon v te nam zname a dokud tu lidstvo bude existovat.