19.5.2024 | Svátek má Ivo


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Rudolph 3.5.2009 9:24

Re: Pro nedouka Rudolpha

No to nevím. Protože jsem ale člověk moderní, znám prameny :) Kdysi vycházel v Téčku celý seriál, který údaje na Orloji zkoumal. Muselo to být aspoň 5 dílů. Přiznávám, že odtud mi utkvěl v paměti ten soumrak, jinak to bylo plné nějakých hanebně matematických údajů a to není moje café.

Nemo 3.5.2009 10:53

Re: Pro nedouka Rudolpha

Hranice kalendářního dne byly v různých kulturách různé. Den u Peršanů, Egypťanů, některých řeckých kmenů i starých Římanů začínal úsvitem, jak je přirozené pro denní faunu i člověka. Vycházející Slunce bylo znamením začátku nového dne. Číňané nebo Římané začínali den o půlnoci, což převzala i naše civilizace. Soumrakem končil starý den a začínal nový nejen u Izraelitů, ale i dalších národů Předního Východu, Turků či Keltů. Jedná se zřejmě o pozůstatek měsíčního kalendáře.

U Sumerů a Babyloňanů si odborníci nejsou zcela jisti. Zřejmě však začínali den také večerem. Tradice biblického dne počínajícího večerem je tedy převzata od Sumerů resp. Babyloňanů.

Dávní astronomové počínaje Ptolemaiem často počítali kalendářní den od poledne - jejich den trval polovinu světlé doby, pak následovala tmavá a nakonec další polovina světlé doby. Důvod byl prostý. Hranici dne určovali podle horní kulminace Slunce. Přesným začátkem dne bylo poledne. Výhodou bylo, že se během nočního pozorování neměnilo datum. Takto vymezený den dnes označujeme jako pravý sluneční den.

Nemo 3.5.2009 11:06

Re: Pro nedouka Rudolpha

U nás dříve platily "staročeské hodiny". Na pražském orloji je ukazují arabské číslice na vnějším okraji ciferníku. Staročeský den měl dvacet čtyři hodin a hodiny se začínaly počítat od západu Slunce. Staročeské hodiny tedy dávají odpověď na otázku: Kolik hodin uplynulo od západu Slunce? Časový údaj  odečítáme pomocí zlaté ruky. Je zřejmé, že aby staročeské hodiny dobře fungovaly, musí být číslice 24 na ciferníku staročeských hodin vždy nastavena tak, aby odpovídala času, kdy zapadá Slunce. Proto se celý ciferník staročeských hodin se v průběhu roku otáčí (či spíše kývá) tak, aby byla tato podmínka splněna. Toho lze s výhodou užít k určení času, kdy zapadá Slunce. Podíváme se, kde je číslice 24 na staročeských hodinách, a přečteme římskou číslici, která je pod ní, a hned víme, v kolik hodin bude zapadat Slunce.

Rudolph 3.5.2009 11:42

Re: Pro nedouka Rudolpha

Takže "staročeské" jsou vlastně babylonské... Děkuju. Takhle by to na diskuzi mělo vypadat. Nevíte o nějakém zdroji? (Pokud možno ne Wiki :)

Nemo 3.5.2009 11:53

Re: Pro nedouka Rudolpha

Třeba kniha Stanislav Michal: Hodiny.

Kanuk 3.5.2009 20:07

Re: Pro nedouka Rudolpha

Míval jsem knihu, autor snad Schneider, název snad Hodiny a hodinky, vyšla snad za války nebo tak okolo. Ono je to sice už asi 70 let, ale na mechanických hodinách se od té doby moc nezměnilo. A vůbec nic se nezměnilo na orlojích, vodních hodinách a pod. Takže o měření času by tam něco mohlo být, už se nepamatuji. Jenom se pamatuji, že tam byly popisovány růrné konstrukce krokových mechanismů (snad se jim tak říká)

Kanuk 3.5.2009 19:54

Re: Pro nedouka Rudolpha

Nemo, člověče, co to píšete!! Teď ODS a případně pan Míl budou chtět zrušit nejen volné soboty, ale i neděle.

Nemo 3.5.2009 20:02

Re: Pro nedouka Rudolpha

A aby se to ještě zkomplikovalo, muslimové mají za "neděli" pátek.

Kanuk 3.5.2009 9:42

Re: Pro nedouka Rudolpha

Prosím, neklamné svědectví Gregoryho, biskupa tourského uvádí : 5596 let od stvoření světa do smrti Sv. Martina. Ten zemřel v r. 397, ergo kladivko, svět byl vytvořen 5199 let B.C, plusminus nějaký ten rok v důsledku datovacího zmatku kolem roku 0. Viz Gregory of Tours: The History of the Franks.

Kanuk 3.5.2009 9:47

Re: Pro nedouka Rudolpha

Pan Gregory of Tours se sice nezmiňuje o dinosaurech, ale lze předpokládat, že Izraelité je chovali jako domácí zvířata.

Rudolph 3.5.2009 10:01

Rudolph strikes back

Tak to tedy pěkné howno: zahrabané kosti dinosaurů jsou součást úradku Božího a netřeba k tomu tahat nějaké Izraelity. Ještě se dostaneme do nějakých diskuzí o vyhoštěných Američanech.