28.5.2024 | Svátek má Vilém


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ZEPHIR 7.5.2008 15:47

Re: Kde se dá o této teorii něco přečíst?

Článek o současné verzi éterové teorie je třeba zde.

Dědek 7.5.2008 15:15

Re: Vznik galaxií a éterová teorie

S prvním odstavcem plně souhlasím. I v mizerných novinových reprodukcích je zřetelně vidět spirálovitá struktura galaxií.  Další odstavec nechápu. Kde se dá o této teorii něco přečíst?

ZEPHIR 7.5.2008 14:26

Re: Re: Vznik galaxií a éterová teorie

Trochu to připomíná stvoření Vesmíru, ne?

Heinz Guderian 7.5.2008 13:22

Re: Vznik galaxií a éterová teorie

Pošli to Grygarovi, uděláš mu radost. :-D

ZEPHIR 7.5.2008 13:03

Vznik galaxií a éterová teorie

Stručně řečeno, současný kosmologický model má ten problém, že podle něj vznikla hmota v jemně rozptýleném stavu a pak nějakým způsobem stihla zaglomerovat do podoby současných galaxií (na to konto na webu existuje spousta poutavých simulací). Tento model má ten problém, že dnes dalekohledu dohlédneme do historie vesmíru, kdy byl přibližně 400 milionů let starý, to je jen pět procent současného stáří - a všude kam dohlédneme jsou pěkně vyvinuté galaxie, podle spekter obsahující těžké prvky, které tedy za sebou musí mít nejméně jednu hvězdnou generaci. Podle teorie by se však první galaxie a aktivní galaktická jádra měly začít tvořit nejméně jednu miliardu po velkém třesku. Krom toho v infračerveném ani viditelném světle není po materiálu vzdálených galaxií ani stopy a přesně na tento problém naráží i publikace, které je věnován tento článek.

Éterová teorie předpokládá, že vakuum je tvořeno hmotou jakési gigantické hvězdy, v jejímž nitru žijeme a má pro tato pozorování svérázné vysvětlení. Podle ní vznikla současná generace vakua gravitačním kolapsem této hvězda a tzv. viditelná hmota tvoří jen drobně rozptýlenou hustší, ale metastabilní fázi. Můžete se to představit na příkladu standardní hvězdné exploze: když jí dojde termonukleární palivo, tlak záření neudrží gravitaci hmoty a hvězda velkou rychlostí imploduje, část hmoty odvrhne do okolí, zbytek zkolabuje a zkondezuje na hustší formu hmoty. To si můžeme představit jako kondenzaci přesyceného roztoku nebo přesycené páry z objemové fáze se vynoří spousta hustých kapek, které se postupně srážejí a spojují a v místě, kde se jich setká víc vznikne metastabilní, ještě hustší fáze.

Z pohledu pozorovatele zevnitř se pak výsledná struktura jeví jako pavučina temné hmoty, v jejichž uzlech sedí kapky husté hmoty, postupně se vypařující na menší částice, které tvoří galaktická oblaka viditelné hmoty, nahloučené kolem chladnoucích černých děr v jejich středu. Je to tedy proces opačný, než současná kosmologie předpokládá.

ceskej Honza 7.5.2008 12:22

fakt pekné

kdyz si nasinec, tedy normální clovek, precte takovou odbornou studii o galaxiích, zacne si predstavovat ty rozmery a vzdálenosti a casové odstupy.  Coz je témer nemozné a tak pobaven vlastní malostí, mám chut vypnout bednu a jít si lehnou nekam do trávy, kdyz vlastne neznamenáme vubec nic v tom úzasném nekonecném, co nás obklopuje!

Je krásne, takze to asi udelám a hodím zetku. Jak realistické!