6.12.2022 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

ANALÝZA: Opatření proti infekční nemoci

Teorie regulace praví, že vytvořené skóre PES, které popisuje stav šíření epidemie, nelze regulovat. PES relativně dobře popisuje stav a vývoj šíření, ale nemůže za to, že je neregulovatelný.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Schlägel 16.12.2020 15:40

Souhlasím s Vámi. To víte, před volbami se reguluje ztuha. O to lépe se rozvolňuje, protože "veřejné mínění".

I. Schlägel 16.12.2020 15:39

Pes je nedokonalý pomocník v disciplíně "poznání co se děje s dvoutýdenním zpožděním". Není třeba ho zatracovat ani od něj očekávat zázraky. Stát dělá, co umí a co jsme ho jako občané naučili. Nic více, nic méně.

J. Jirka 16.12.2020 15:22

Ale no tak... Samozřejmě, že ještě léta bude nutno neustále dokola testovat, aby se prokázala (ne)spolehlivost vakcinace, kterou bude nejspíš nutno opakovat každé tři měsíce.

Testy a vakcíny jsou ruku v ruce a celé je to, jako když "pes jitrničku sežral".

Farmaceutickým gigantům byl zatržen obrovský kšeft se silně návykovými syntetickými opiody který běžel od poloviny devadesátých let, tak si vytvořili jeho náhradu, ve které návykovost nahradí strach o život. A taky na očkování bude mnohem příznivější reakce veřejnosti. Místo "nežer furt ty prášky!" se bude říkat "ty snad jsi ještě nebyl očkován?".

J. Kadeřábek 16.12.2020 15:05

PES byl vytvořen na politickou objednávku opozice i části veřejnosti, která na vše potřebuje befel a řád. Je to návod jak poručíme větru, dešti a viru. Rozummně uvažujícímu člověku je jasné, že je to celkem k ničemu a nepotřebuje na to ani takové rozbory. Je to stejně směšné jako snaha únie změnit teplotu na Zemi tím, že nespálí palivo jehož zplodiny tvoří nepatrný zlomek % zemského plynného obalu.

R. Vacek 16.12.2020 15:05

Samozřejmě. Ale do stavu, kdy je vir všude, se dostal stát sám svou nečinností v srpnu. Tehdy viděl, že testování-trasování-karanténa funguje špatně a měl vše na 2 týdny zastavit, dotrasovat resty a napravit systém. Máme řadu vzorů, jak to má fungovat, takže je od koho opisovat.

I. Schlägel 16.12.2020 14:24

Trasování selhává při příliš vysokém počtu nakažených. Záleží na schopnostech toho kterého státu konat efektivně, nicméně i nejefektivnější trasovací systém má své limity.

I. Schlägel 16.12.2020 13:31

Klesají, díky předchozím omezujícím opatřením. Pak zase stoupají, díky následujícím rozvolněním. A po současných aktuálních omezeních zase klesnou. Vše se děje zhruba po deseti až čtrnácti dnech po přijetí těch kterých opatření. Paranoiu do toho tahat netřeba.

I. Schlägel 16.12.2020 13:27

Velmi kvalitní pohled na problematiku včetně vtipných názorných přirovnání.

Z. Lapil 16.12.2020 12:45

Zrovna dodavatele diagnostiky bych nepodezíral z toho, že si chce nahrabat očkováním. Očkováním, samozřejmě bude-li účinné, naopak o kšeft přijde.

Š. Hašek 16.12.2020 12:34

Možná to vypadá, že vyšiluji .....

Ale já mám volnočas, piluji mluvnici českou, diskuse vyhání pavučiny ze závitů, občas se něco dovím ...........

Vydržte. Kdo mlčí, souhlasí.

Pěkné odpoledne a večer i Vám.

P. Vychodil 16.12.2020 12:13

pane, otázka zní, má cenu se tady "vyšilovat" ?

Včera jsm se snažil na oslu něco diskutovat...no. asi je to elitářská společnost, byl jsem jejich příspěvky totálně dehonestován...s ovčany nic neuděláme, ti budou navždy poslouchat svého burana...

kdybych to uměl, jak založím web "odmítačů mediálních manipulací"

tož tak, pěkný den...

Š. Hašek 16.12.2020 12:00

Znám ovčany v okolí, kteří se domnívají, že touto chemizací budou mít vystaráno na pět let. Minimálně.

PES je "dokonalé dílo blbých úředníků". Od osmé třídy jsem naučen sledovat prosté číslo úmrtnosti v čase. Posléze na střední se přidaly odbornější metody, stran křivek. Taky jedna, že okamžité skoky se vyhladily. Asi jako, že dva sebevrazi v tu samou hodinu na železnici nezpůsobí zastavení dráhy na celém území a svolání bezpečnostně-zdravotně-pohřební rady státu.

Jo, a ten časový interval dějů je sakra důležitý. Při vhodné manipulaci vyjde totiž mudroprdům, že do šesti hodin od teď vymře Ostrava.

Matematika je královnou věd, plus osmička ZDŠ. Tam se braly nemoce, spermie, viry, bakterie a pohlavní ústroj.

P. Vychodil 16.12.2020 11:16

skvělý článek, s nejdůležitější otázkou. k jakému cílovému stavu chceme tento systém řídit ?

často se zmiňuje, že hlavním parametrem je nepřetížení nemocnic...když se podívám na grafy, tak od 3/11 počty hospitalizovaných, i těch těžce, klesají...

jsem paranoidní (ale to neznamená. že nemám pravdu), ale domívám se, že PES začne zuřit tak, aby nahnal maximální počet ovcí vakcinačních senter, bez ohledu na epidemiologickou situace...

Š. Hašek 16.12.2020 10:16

R^ PES je odborně se tvářící kulišárna (pro daný problém).

Pokud by ten PES měl být k něčemu, musel by mít ještě více vstupů (!!!), řešit on time zpětné vazby. A výstupy by se ovšem potom řešily týdny, protože výstupů by byla ještě větší fůra.

A nějak se pro PESa jaksi zapomnělo na ten jeden, základní: počet zemřelých za jednotku času. I ten je značně neurčitý, velmi značně! Možná tedy PES měl zakrýt fakt, že ze situací nelze mnoho dělat. Jako to s tímhle virem bylo vždycky. Herci vyprávějí, že i devadesátiletí umírají přímo a pouze na vir.

Uznávám, že pro netechniky (novinářky) je ta tabulka přímo zjevením moudra.

J. Nevrkla 16.12.2020 9:33

Váš evidentní obdiv k titulům a funkcím není moc vážným argumentem.

J. Jirka 16.12.2020 8:20

Nějak jste zapomněl uvést, že doc. Konvalinka je též členem dozorčí rady firmy Diana Biotechnologies, která dodává diagnostické produkty na COVID-19 a je jedna ruka s premiérem Babišem.

Takže mu nepůjde ani tak o to, udělat toho blbého viru jen otravnou chřipečku, ale spíš o velkou "malou domů".

R. Vacek 16.12.2020 7:20

Problém je, že stát rezignoval na svou část, která znamená hledání a izolaci žhavých uhlíků do doby než vyhasnou a přenáší pak opatření jenom do oblastí, kde to je drahé a málo efektivní - omezení přísunu čerstvého paliva.

K. Wágner 16.12.2020 6:42

PES nepes, teď mají Češi podle docenta Konvalinky, prorektora Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum, jen tři možnosti: „Žít s rouškami, pozorovat úzkostlivě počet mrtvých a obsazenost nemocnic a jednou za pár měsíců celou zemi na pár týdnů zavřít. Nebo epidemii ignorovat a nechat zemřít další desetitisíce lidí, které nedokážeme ochránit. Anebo rychle proočkovat velkou část populace a konečně z toho blbého viru udělat jen otravnou chřipečku.“

P. Hatina 16.12.2020 3:10

Děkuji, popsáno je to velice dobře. V čem je ta zásadní otázka, zda má být ten systém opatření

a) drastický

b) efektivní

Sice právě spousta odborníků volá "ať je ten systém drastický, zavřeme " úplně republiku na několik týdnů. ať se to vyčistí" - jenomže tohle by mělo smysl, pouze, pokud by to řešení bylo finální, Což ale není - protože už za několik měsíců, může přijít další vlna. A samozřejmě. nikdo se širší zodpovědností nedá souhlas k tomu, aby se taková úplná uzavírka dělala opakovaně, několikrát za rok po sobě

A nebo, s přihlédnutím k tomu, že se ta opatření musí dělat opakovaně. po vlnách, by ten komplex opatření musel být efektivní, tedy všechna ta opatření byla naprosto odborně vykalkulovaná, odborně zdůvodněná, včetně patřičného oponentního řízení, zda jsou skutečně potřebná, a přinášejí v potřebné míře opravdu měřitelné zlepšení stavu..

O čemž lze bohužel, v případě našeho "Pesa" pochybovat..

J. Brunner 16.12.2020 0:12

R^