11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

AI: Politická korektnost ze stroje

ChatGPT je zkratka pro chatovací program, jehož celý název zní „Chat Genarative Pre-Trained Transformer“. Byl vytvořen výzkumnou laboratoří OpenAI, která je neziskovou organizací, a její dceřinou společností OpenAI LP, která je standardní obchodní korporací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Dvořák 6.2.2023 10:21

Korektnost je jen korektní pojmenování pro zmatení pojmů.

P. Vychodil 6.2.2023 9:49

Politická korektnost je nutná, protože má za cíl chránit práva a důstojnost všech lidí, bez ohledu na jejich rasu, pohlaví, náboženství, věk, sociální status a jiné rozdíly. Mluvit a jednat s politickou korektností pomáhá vytvářet společnost, ve které se všichni cítí respektováni a bezpečně, a kde mohou všichni rovnocenně participovat. To má pozitivní dopad na vzájemnou toleranci a úctu mezi lidmi a pomáhá v boji proti diskriminaci a nespravedlnosti. Politická korektnost také umožňuje dialog a komunikaci mezi lidmi s různými názory a přesvědčeními, což je pro funkční a pluralistickou společnost nezbytné.

P. Vychodil 6.2.2023 9:35

Jo , je zapotřebí znát omezení... pak pomáhá ...

P. Vychodil 6.2.2023 9:33

Jo , typická AI odpověď .:-):-)

P. Kubáč 6.2.2023 8:27

Myslím, že tohle by nemělo konzervativní scénu nijak vzrušovat. Pokud jejich strana zůstane "dobrodiní" těchto softwarů ušetřena - znamená to že větší část ohlupujícího vlivu dopadne na hlavy sluníčkářů.

F. Navrátil 6.2.2023 8:06

Politická korektnost je také umělým výtvorem.

J. Kostelanský 6.2.2023 7:59

Tohle je jenom malinkatý výřez, co tahle nová "hračička" umí. Může vám napsat článek na nějaké téma, prozradí vám návod, jak a co udělat (instalace softvéru, recepty atd.) Ale umí i celkem slušně programovat. Chtěl jsem po ní nějaké excelovské makro vo Visual Basicu, a obratem mi ho "vyplivla". Chtěl jsem po ní slůvka v sanskrtu, a bez problémů. Mimochodem zkuste si v sanskrtu (nejstarším psaném jazyku na světě) napsat číslovky do deset. Jak jsou si podobné těm našim, obecněji slovanským. U románských a anglosaských jazyků je rozdíl podstatně větší.

Zkoušel jsem pomocí ní najít název filmu nebo knihy opisem děje. Našla vždy, někdy správně, jindy ne. :-) Stačí ovšem rozšířit zadání o jedno jediné slůvko, a výsledek může být zcela jiný. Platí, že čím podrobněji popíšete, co chcete, tím kvalitnější dostanete odpověď. Kouzlo je v tom, že jen jednu - žádné odkazy na tisíce nebo miliony stránek. Což je někdy přínosem, jindy zase ne. A můžete směle psát i v češtině, tak jak vám to slina přinese na jazyk, vlastně na klávesnici. Myslím, že je možné i zadání pomocí řečí, ale zatím jsem to nezkoušel. A bonus - vše je (alespoň zatím) zdarma.

Na internetu se objevují pořád nové a nové způsoby, jak tuhle hračičku využít. Jedna zajímavější než druhá. Mimochodem zkuste ji pochválit, jak je chytrá, a ona se vám za kompliment poděkuje a ještě vám k tom vysvětlí, že smyslem jejího bytí je sloužit lidem.

Chce-li někdo vyzkoušet hrátky s touhle slečinkou, zde je odkaz. Pak se stačí jen přihlásit klikem na emailové nebo facebookové konto a můžete začít.

https://chat.openai.com/chat

Z. Lapil 6.2.2023 7:45

Ovšem jestli se něco podobného říká také o kolumbijskych mužích, nejedná se o stereotyp generování, ale národnostní.

O variacích na LGBT se neodvážil uvažovat, mohl bych se do toho nebezpečné zamotat.

M. Koutný 6.2.2023 7:28

Řikali na VUMLu?

L. Harvánek 6.2.2023 7:18

Tak tom kdybych měl podle zmíněných kritérií si vybírat zaměstnance a určovat je na jednotlivé pracovní pozice, už bych dávno musel vyhlásit konkurs. Já vyznávám pouze dvě kriteria: umíš - neumíš a jsi ochoten /neochoten pracovat?

M. Grundmann 6.2.2023 0:07

Stereotypy a zobecňování mohou být škodlivé, protože redukují jedince na zjednodušující a často mylné charakteristiky, aniž by zohledňovaly jejich rozmanitost a složitost. V důsledku to může vést k diskriminaci a stigmatizaci určitých sociálních skupin. Abychom se vyhnuli stereotypům a zobecňování, je důležité přistupovat k lidem a situacím s otevřeným a nezaujatým pohledem a snažit se porozumět složitosti a rozmanitosti jednotlivců a situací. Je také užitečné ptát se sami sebe, když jste v pokušení zevšeobecňovat, a pamatovat si, že každý člověk je jedinečný a zaslouží si být za takového považován.

M. Grundmann 6.2.2023 0:04

Já: Proč říkáme, že kolumbijské dívky jsou caliente? On: Fráze "colombianas calientes" (žhavé Kolumbijky) se často používá k popisu kolumbijských žen jako smyslných a atraktivních. To je však genderový stereotyp