16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

ÚVAHA: Čeho se bojíme?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Vašek 19.5.2010 9:37

Nerealistické

Němci - občané SRN mohou na našem území žít a podnikat už teď (nerecipročně). Nevím ovšem, proč by měli chtít české občanství. Československo nebylo jejich vlastí (heim ins Reich) a těžko by to bylo Česko. Už v době Frankfurtského sněmu v 19. století byly snahy připojit Sudety k Německu a důvodem byl přílišný(!) vliv Čechů a Slovanů vůbec v Rakousku. Nutit někoho, aby žil v nějakém státě je podle současné legislativy stejně nepřípustné, jako jej nutit, aby stát, kde má občanství, opustil. V 1. polovině 20. století oboje přípustné bylo. Brát z toho je tu polovinu, která se mi hodí, je nesmysl.

Po válce se dopuštěli Češi vražd, krutostí a bezpráví. Někteří. Němci také. Někteří. V absolutních číslech vedou Němci, v relativních si myslím, že taky, ale za jediné kriterium bych považoval výpočet, kdežto spoustě komentátorů se do toho plete ohodnocení váhy činů podle pachatelů a obětí. Než bych upozorňoval, že Francouzi, Poláci, Rusové atd. taky, chtěl bych se zeptat: proč mají být Češi lepší než ostatní a proč se na ně kladou absolutní nároky? Ono se do toho plete obrozenecké pojetí, jak Slované byli vždy na vrcholu kultury, tolerance, spravedlnosti a pracovitosti a Germáni naopak. Takže máme (na rozdíl od marxismu) dva zdroje rozhořčení: podlidé (Češi) ubližovali nadlidem a vzor pro všechny národy (Češi) se snížil na úroveň barbarů.

Pokud jsem se setkal s Němci, byli to úplně normální lidé s podobnými reakcemi jako my. Když jsem jednomu vysvětloval, že pohraniční opevnění ČSR mělo být dokončeno v roce 1945, řekl jen "Too late". Můj otec byl v koncentráku, já jsem věděl, že Němci jsou nepřátelé, když mi německý voják nabízel bonbón, věděl jsem, že si ho nesmím vzít. Ale dnes je to jinak (a za další dobu se to zase může změni i k horšímu) a žijeme dnes.

A pokud někdo hovoří o dodržování a vynucování našich zákonů, ať počká, až zase bude v Praze nějaká konference, která se někomu nebude líbit. Nebo na další zápas Sparta - Baník.

R. John 19.5.2010 11:07

Frankfurtský sněm nechtěl připojit sudety.

To jste vzal kde ? Přečtěte si třeba zvací dopis  na sněm Palackému a jeho odpověď sněmu.Víte třeba, že Palacký byl veleváženou osobou právě u některých protagonistů F. sněmu? A jestli někdo tehdá brojí proti Slovanstvu, tak to je Karel Marx, extremista , ten píše, že by měl vzít na slovany tatíček Franz  rákosku a trochu je s ní srovnat.

O. Vašek 19.5.2010 14:29

Re: Frankfurtský sněm nechtěl připojit sudety.

Frankfurtský sněm chtěl sjednotit všechny Němce. Sudetští Němci to chápali tak, že se odtrhnou od Rakouska a připojí k Německu, pokud se budou Slované v rakouské říši příliš roztahovat (korunovace na českého krále, Badeniho zákony ...). Sám Bismarck se prý divil, že Franz Josef se bojí víc Němců, než Čechů (V. Morava - Palacký). Snahy německého císařství o velkoněmecký stát byly logické a svým způsobem legitimní. Chování rakouských německy mluvících občanů (z dnešního hlediska, FJ neměl pro pojem státního občanství pochopení, měl poddané) mělo ale blízko ke zradě panovníka.

Odpověď Palackého byla psána v době vrcholné nedůvěry mezi Čechy a Němci, kdy obě strany byly zablokované do svých pozic. Dnes se nám jeví postoje obou stran jako přehnané (německé víc), ale kdybychom žili v té době, tak by nám to divné nepřipadalo. Dnes si můžeme vlivem výsledků války dovolit se chovat nepředpojatě (někomu to ještě nejde), ale pokud by někdy došlo k silovému řešení sporů, budou karty rozdané způsobem, který těžko předpovíme. Možná budou mít Němci víc problémů s Francouzi nebo Turky než s Čechy.

P. Sulc 19.5.2010 20:13

Re: Nerealistické

Vasku vasku, vy jste ale trumbera. Ceske kralovstvi bylo vlasti Nemcu asi 900 let. Nemci byli pozvani temi bajecnymi , nadhernymi Premyslovci , zaroven se zarukou dodrzovani jejich, nemeckych zakonu a zvyklosti. Ono totiz pohranici bylo prazdne, a na druhou stranu slovanske kmeny, zdaleka ne jeste Cesi , byli barbarsti primitivove ve kterych jeste prezivalo pohanstvi.