16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
be200 30.8.2009 23:20

zaujimavy postreh

Pohyby astroNOTů Apolla a jejich chůze po "Měsíci" zpravidla

nekorespondují s jejich tónem v hlase a rytmem dechu. Jen si to zkuste

doma. Připevněte na sebe mikrofon, choďte po místnosti, hovořte při tom

a nahrávejte zvuk vaší řeči.

be200 30.8.2009 23:21

Re: zaujimavy postreh

Pak zkuste během plynulé řeči se něčím fyzicky namáhat, ohněte se, neste něco, manipulujte s něčím apod. Poté si poslechněte svůj zvukový záznam. Ačkoliv při poslouchání záznamu nebudete vidět žádný obraz, podle intonačních výkyvů a rytmu dechu ve vašem hlase jasně rozpoznáte, že během nahrávání probíhala ta a ta fyzická činnost. A co Apollo?

Už jako dítěti mi bylo divné, že tento běžný jev se na nahrávkách Apolla z "Měsíce" téměř nevyskytuje. AstroNOT je údajně v relativně těžkém obleku, poskakuje v jednom kuse, při tom mu musí pružit klouby a svaly, dělá kolem sebe všechno možné, ale na jeho hlase není znát nic! Jeho pohyby a činnosti nekorespondují (nejsou synchronní) s intonačním kolísáním jeho hlasu a rytmu jeho dechu! To pouze nahrává výše uvedenému tvrzení o konečném samplování zvukové stopy z "měsíčních" videí.

Machi 2.9.2009 12:19

Re: zaujimavy postreh

1. Nevím jak namáhavá byla práce na Měsíci, ale u pomalého sestupu po schůdcích se Armstrong asi moc nezadýchal.

2. Nezapomínejte na to, že při domácím nahrávání na mikrofon nahráváte i ozvěny a měníte vzájemnou polohu mluvidel a mikrofonu. U astronauta byla víceméně konstantní (poloha) a k ozvěnám prakticky nedocházelo.

Pokud chcete tedy srovnávat, tak srovnávejte třeba s dispečerem nebo pilotem.

be200 2.9.2009 19:43

Re: zaujimavy postreh

toto je postreh zvukoveho technika. osobne som to skusal s mikrofonom na sluchadlach. musim mu dat za pravdu. originalnalne nahravky nasa, maju anomaliu.... 

dispecer alebo pilot uz dnes nepracuju manualne, no pokial neleti na AN2 : )

Stoura 20.9.2009 10:24

Re: zaujimavy postreh

Ad zadýchání: Ve skafandrech byl kyslík s parciálním tlakem o dost vyšším než na Zemi (tlak plynu byl 3x nižší, ale obsah kyslíku byl 5x vyšší). Takže zadýchání moc nehrozilo. Zvuk a obraz šly do střediska různými cestami, čímž neseděla jejich synchronizace. Navíc odpovědí pozemního personálu byly slyšet hned, ale reakce astronautů až se zpožděním přes 2 sekundy.