6.6.2024 | Svátek má Norbert


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Basler 6.4.2024 6:48

Konečně, dočkali jsme se - p. Jakl a změna času!Věčný evergreen, urajtovaná ukrajinská hodina (tedy teď si vzali) atd... Rychle jsem článek zkouknul, hodina je sice urajtovaná ale bohužel/bohudík není ukrajinská - do války byla, mírný posun. I to určení místního času tam je. Nevím nakolik je to CtrlC a CtrlV ale myšlenkově ano,

Pane Jakle, prosím, zase na podzim a přeji hodně úspěchů v dotovaném IVK.

Teď mě napadlo, p. Jakl to vlastně píše kvůli našim reakcím, ne že bych se takto přeceňoval 8-o;-D

D. Stirsky 6.4.2024 6:45

Von vám byl tak vytrvalej, že se mohl stát ministrem.

J. Franke 6.4.2024 6:33

Vstávejte, kdy chcete, ale hodinama nehejbejte. Přesně tak jsem autora zase pochopil já a naprosto s ním souhlasím.

R. Langer 6.4.2024 6:20

Večery se nám prodloužily, protože v létě zcela přirozeně vstáváme DŘÍVE. Já osobně tedy určitě. ;-)

R. Langer 6.4.2024 6:09

Ne, ta změna času odpovídá přirozenému biologickému běhu přírody - v zimě se prostě vstává později, a v létě dříve. Posun času toto v podstatě "uměle" respektuje.

Mimochodem, jak říkám, klidně můžete mít stejný čas celý rok, jenom budete někdy vstávat o hodinu dříve. Logicky a zcela v souladu s přírodou v létě. ;-)

R. Langer 6.4.2024 6:04

Tak tak. R^

Taky mě to napadlo. Vždyť komu se to nelíbí, může si svůj čas nechat celý rok stejně. Jenom bude vstávat o hodinu dřív, nebo později. Když je to teda tak důležité... ;-)

V. Mokrý 6.4.2024 5:55

Za 1*

V. Mokrý 6.4.2024 5:54

;-(

P. Pospisil 6.4.2024 5:39

Proč vlastně autor celoročně neřídí svůj život podle toho času, který odpovídá onomu jindřichohradeckému poledníku? Mám pocit, že na směnu 06:00-14:00 v třísměnném provozu nechodí, de facto nic ho nenutí začínat a končit svůj den proti své přirozenosti a jestli mu pekárna s jeho oblíbenými rohlíky otevře v době, kdy ručičky na hodinkách ukazují 6 nebo 7, to je přece taky víceméně lhostejné, ne?

Třeba by svůj čas, který každoročně věnuje tomuto a podobnému textu, mohl využít pro něco příjemnějšího.

P.S.:

Ještě mne napadá: proč autor každý rok nepoužije funkci Ctrl+C a Ctrl+V? Je-li ve svém spravedlivém rozhořčení konzistentní, tak se jádro sdělení nemění, od loňska si přesný text stejně nikdo nepamatuje a klidně by svůj text mohl cyklovat do nekonečna.

D. Laurencikova 6.4.2024 5:32

Velice krásné napsané! Je opravdu nepochopitelné, kolik idiotů chce trvalý "letní" čas, protože léto, teplo, sluníčko... Jednou se mě dokonce jedna kolegyně v 9 rano zeptala: Jak víš, že je teď 9? My si přece můžeme říct, že je 13. Kdo to určuje??" No a pak nechte hlasovat.

J. Joudová 6.4.2024 3:02

Jen věcná: Aš je rodu ženského. :-)

B. Langer 6.4.2024 1:11

Smysl chápu, ale ta čísla vám tam nesouhlasí.

Asi jste se moc rozvášnil.;-)

Z. Jemelík 6.4.2024 1:04

Za svou vytrvalost v boji o dobrou věc by si Ladislav Jakl zasluhoval Řád bílého lva. Ale spíš se mu dostane lhostejnosti nebo i posměchu.

J. Kostelanský 6.4.2024 1:04

Přiznám se, že minule při změně času jsem žádný článek od pana Jakla nezachytil, a velice mi to chybělo... :-)

Pán Jakl je příklad, že všeho příliš škodí. I inteligence a přemýšlení. To pak mohou vyjít i nesmysly jako v tomhle článku. Srovnávat teplo s časem... Na to jeden musí mít fakt přemíru inteligence nebo "inteligence".

Jen se divím, že ve své snaze o dokonalý čas nezašel ještě dál. Vždyť si to představte. Mezi Ašem a Ostravou je VŽDY - každý den rozdíl 24 minut - při východu a západu slunce. V éře federace byl rozdíl mezi Ašem a Košicemi dokonca 34 minut. Nejlepší by proto bylo zavést pro každé město a každou vesnici svůj vlastní čas, jak to bylo samozřejmé ještě na počátku 19. století. :-)

Mimochodem, proč byl vlastně zaveden jednotný čas a časová pásma? Souviselo to s technologickým pokrokem. V 19. století se v Anglii rychle rozvíjela železniční doprava - i ta osobní. Aby se lidé mohli v odchodech a příchodech vlaků orientovat, byly vydávány jízdní řády. Bohužel v situaci, kdy každé město mělo svůj vlastní čas, neměli valný význam. Vznikla proto potřeba mít na určitém - přiměřeně velkém - území čas jednotný.

Co z toho vychází? Střídání času je určitou daní za technologický pokrok. Kdybychom žili v podmínkách 16. nebo 17. století, nebylo by třeba ani jednotný čas, ani časová pásma, ani střídání času.

Názory pana Jakla mi proto paradoxně často připomínají názory eko fanatiků, kteří by nejraději technologický pokrok zadupali do země a lidi vrátili zpět - nejlíp až na stromy...

J. Franke 6.4.2024 0:16

Ámen.