16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Laurencikova 6.4.2024 7:52

Co takhle si v létě přivstat, aniž posouváme čas? Moje kolegyně bohužel vůbec nevěděla, že to určení času nějak souvisí se sluncem. To je faux pas.

R. Langer 6.4.2024 9:11

No však já si právě PŘIVSTÁVÁM, ale ve 4 ráno je to celkem k ničemu. Ale v 10 večer, když jdete z práce ve 4, tak je to mnohem lepší. ;-)

J. Kostelanský 6.4.2024 11:09

To přivstávání by lidem nepomohlo. Většina lidí pracuje, valná část z nich má pevnou pracovní dobu od - do. Na ty pracovní doby je pak navázána hromadní doprava. Zejména z malých vesnic jedou autobusy nebo vlaky v určitou hodinu ráno a pak dlouho nic. Odpoledne a večer to samé.

Nevím, zda jste někdy musela docházet do práce autobusem nebo vlakem z větší vzdálenosti na přesně stanovenou hodinu. Z vašich názorů bych si tipnul, že ne... Rovněž bych si tipnul, že spíš než aktivity na čerstvém vzduchu vás zajímají aktivity u počítače a televize...

Kdyby bol pořád zimní čas, tak by v létě bylo jasno již o hodinu dřív než dnes. V červnu třeba ve 3 hodiny ráno. Čemu by to prospělo? Nikomu a ničemu. Tma by také byla každý den o hodinu dřív než u letního času. Opět komu nebo čemu by to prospělo? Zejména pro lidi, co do práce cestují relativně velkou vzdálenost, je velice příjemné, když se v létě stmívá každý den o hodinu později, nemyslíte?

D. Laurencikova 6.4.2024 11:51

Nemate pravdu ani v jednom pripade. Co takhle posunout tu hromadnou dopravu o hodinu drive, misto manipulovani hodinek?

Cely muj pracovni zivot jsem musela dochazet do prace autobusem, tramvaji nebo metrem, na presne stanovenou hodinu. A verte mi, ze dostat se v milionovem meste z A do B muze trvat dele, nez dojet autobusem z nejake vesnice do okresniho mesta.

Aktivity na cerstvem vzduchu miluji a stridani "zimniho" a "letniho" casu na to nema zadny vliv.

Jeste jednou extra pro vas: Neni zadny "zimni" cas. Je normalni cas. Pak je tzv. "letni", to je pomrveny cas. Mne osobne nedela zadne potize rychle se z jednoho na druhe preorientovat. Ale racionalne to vidim jako nesmysl!

R. Langer 7.4.2024 6:37

Aha, takže místo posunutí JEDNÉ hodiny na ciferníku pro všechny by podle vás bylo lepší mít pro každého normální a LETNÍ pracovní dobu, a tu vyvěšovat dle vlastního uvážení? Myslíte to opravdu vážně? 8-o

D. Laurencikova 7.4.2024 6:54

Pane Langere, jak jsme to probuh dělali dřív, když byl po celý rok normální čas? Jak jsme to vůbec přežili?? To co píšete vy, je váš návrh, ne můj. Já jsem přesvědčená, že místo manipulování na hodinkách a vyhlášení poledne o hodinu dřív by možná stačilo říct: Panstvo, v létě nebudeme pracovat od osmi, ale od sedmi. Pak máte tu hodinu navíc im Biergarten. Ale určitě za to nepotahnu do boje.

T. Kohout 6.4.2024 11:38

Lidi rádi blbnout, a vymýšlejí si. Tím bych to

shrnul i letos. Prý delší den, více světla...

R. Langer 7.4.2024 6:38

Ne, dřívější VSTÁVÁNÍ, delší den. ;-)

B. Langer 6.4.2024 1:11

Smysl chápu, ale ta čísla vám tam nesouhlasí.

Asi jste se moc rozvášnil.;-)

Z. Jemelík 6.4.2024 1:04

Za svou vytrvalost v boji o dobrou věc by si Ladislav Jakl zasluhoval Řád bílého lva. Ale spíš se mu dostane lhostejnosti nebo i posměchu.

J. Kostelanský 6.4.2024 1:04

Přiznám se, že minule při změně času jsem žádný článek od pana Jakla nezachytil, a velice mi to chybělo... :-)

Pán Jakl je příklad, že všeho příliš škodí. I inteligence a přemýšlení. To pak mohou vyjít i nesmysly jako v tomhle článku. Srovnávat teplo s časem... Na to jeden musí mít fakt přemíru inteligence nebo "inteligence".

Jen se divím, že ve své snaze o dokonalý čas nezašel ještě dál. Vždyť si to představte. Mezi Ašem a Ostravou je VŽDY - každý den rozdíl 24 minut - při východu a západu slunce. V éře federace byl rozdíl mezi Ašem a Košicemi dokonca 34 minut. Nejlepší by proto bylo zavést pro každé město a každou vesnici svůj vlastní čas, jak to bylo samozřejmé ještě na počátku 19. století. :-)

Mimochodem, proč byl vlastně zaveden jednotný čas a časová pásma? Souviselo to s technologickým pokrokem. V 19. století se v Anglii rychle rozvíjela železniční doprava - i ta osobní. Aby se lidé mohli v odchodech a příchodech vlaků orientovat, byly vydávány jízdní řády. Bohužel v situaci, kdy každé město mělo svůj vlastní čas, neměli valný význam. Vznikla proto potřeba mít na určitém - přiměřeně velkém - území čas jednotný.

Co z toho vychází? Střídání času je určitou daní za technologický pokrok. Kdybychom žili v podmínkách 16. nebo 17. století, nebylo by třeba ani jednotný čas, ani časová pásma, ani střídání času.

Názory pana Jakla mi proto paradoxně často připomínají názory eko fanatiků, kteří by nejraději technologický pokrok zadupali do země a lidi vrátili zpět - nejlíp až na stromy...

J. Joudová 6.4.2024 3:02

Jen věcná: Aš je rodu ženského. :-)

S. Ševeček 6.4.2024 8:32

Užitečný idiote mentálního násilí a zvůle mocných. troubo.

/možná přesně váš případ, že příliš inteligence a přemýšlení škodí.

V. Kolman 7.4.2024 6:46

A navíc by se ušetřil materiál na ručičky hodin.

Dlouho stačila ručička jedna - HODINOVÁ;-D;-D;-D

J. Franke 6.4.2024 0:16

Ámen.