26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

ŽENY: Rovnost pohlaví v zaměstnání

Deset největších ekonomik světa odstranilo 80 % rozdílů mezi muži a ženami. Celosvětový žebříček vede Island (90,8 %), který jako jediný odstranil více než 90 % rozdílů. Česká republika stojí v tomto hodnocení ve druhé polovině sledovaných států, na 76. místě (ze 146 zemí) se 71 procentem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Křivan 9.3.2023 9:36

Žena smí pracovat, muž musí pracovat.

M. Matura 9.3.2023 9:33

A že by se tedy ty ženy při 4 denním pracovním týdnu toho všeho vzdaly? haha

T. Hraj 9.3.2023 9:28

Problém je, že jak se zdá, tak nic z vyjmenovaného nepovažují za něco negativního.

T. Hraj 9.3.2023 9:26

1) Gender paygap je mýtus. Ano, ženy berou v průměru méně, ale multiproměnná analýza dokazuje, že je k tomu celá řada velmi logických důvodů. Důvodem rozdílu v platu rozhodně není pohlaví samotné.

2) Ano, ve vedoucích pozicích je velmi málo žen. Také je ale velmi málo žen v dolech, na ropných plošinách, u vysokých pecí nebo kdekoli je práce nebezpečná, fyzicky náročná, vystavená živlům a počasí atd. Velmi by mě zajímalo, jestli Island a Skandinávské země tyto práce zahrnují do svých statistik o dosahování „úplné genderové parity“.

Jedna nedávná velmi rozsáhlá sociologická studie prokázala, že čím více daná společnost (země) podporuje rovnost pohlaví, tím více rozdíly v zájmech (mezi pohlavími) NARŮSTAJÍ, nikoli klesají. Takže např. ve Švédsku je poměr inženýr/inženýrka či naopak zdravotní sestra/bratr paradoxně větší, než v zemích, kde equity není takové téma

J. Majzlík 9.3.2023 9:25

Jedině člověk, nehledě na následky je schopen porušit princip dělení rolí v rodině na úděl ženy a povinnosti muže.

M. Grundmann 9.3.2023 9:16

Nebo další příklad. Když muž odejde do důchodu, občas začne podnikat jenom tak ze zábavy. Jeden můj známý prodělal takto milióny. U ženy se to nestane nikdy.

M. Grundmann 9.3.2023 9:13

Mimochodem, často jsem se setkal s případem, kdy žena odmítla vyšší pozici a dala přednost klidu. To jsem u mužů neviděl.

M. Grundmann 9.3.2023 9:10

Nemovitosti, stavební práce, finančnictví, zahraniční obchod, informační technologie. Setkal jsem se samozřejmě s firmami, kde rozhoduje žena. Ale byla to vždy zaměstnankyně. Existuje samozřejmě řada žen malých živnostníků, to je ale něco jiného.

L. Harvánek 9.3.2023 8:59

Úplně Vám dávám za pravdu. Já jsem sice nikdy nepodnikal, ale jako obyčejný výpravčí vlaků jsem získal určité zkušenosti. Od úplně maličkých staniček po stanice velké a uzlové (v mém případě Praha hlavní nádraží). Placeni jsme ovšem nebyli všichni stejně, ale odvíjelo se to od provozního zatížení a zařazení stanice do 1. - 5. třídy. Ve stanicích 4. a 5. třídy byla nadpoloviční převaha žen (pokud bydlela přímo ve staniční budově, měla občas čas na to, aby na děti dohlédla) a to nešlo ve stanici třídy 1. či 2. (část významných stanic byla zařazena ještě výš: mimotřídní). Na pražském hlavním nádraží bylo ve směně 8 výpravčích (x 4 - 5 celkem) a v době mého působení tam byla jediná žena. Takže platově pro statistika určitě mzdová diskriminace, praktik by v tom viděl možnosti a schopnosti práci zvládnout.

P. Pepax 9.3.2023 8:59

:-) Island, Finsko, Norsko Švédsko,... evidntně chladnější počasí ovlivňuje rovnost mužů a žen v zaměstnání.

P. Kubáč 9.3.2023 8:54

Myslím, že v oblasti emancipace a jejich důsledků mají ( paradoxně ) největší slovo dělohy utlačovaných muslimských žen (nejen v) evropských ghettech.

L. Harvánek 9.3.2023 8:44

Vyrovnávat se s rovností pohlaví v zaměstnání od klávesnice počítače a ve skutečné praxi je porovnáváním neporovnatelného. Těžko mohu po ženě pečující o děti požadovat, aby byla zaměstnavateli k dispozici kdykoliv. Kdežto muž si to doma skoro vždycky okecá, zvlášť když zmíní příznivou okolnost zvěčněnou na výplatní pásce. Ale máte-li provoz s pracovní dobou 24/7, těžko můžete si do takového pracovního režimu vzít většinu žen s dětmi. Protože pak by se mohlo stát, že některou ze směn nikým neobsadíte a to může mít nedozírné následky.

R. Gramblička 9.3.2023 8:40

jo. jako obvykle

R. Tichý 9.3.2023 7:59

Ve vsech zemich davanych nam za vzor dosahl rozpad zenskosti=rozpad rodiny=rozpad spolecnosti takoveho meritka, ze svou zemi predavaji agresivnim cizincum.

Nejsou vzorem.

P. Dvořák 9.3.2023 7:57

Rovnost pohlaví v zaměstnání? Zřejmě je myšlena "Rovnost pohlaví v některých zaměstnáních."

Jak píšu níže, když se to hodí.

P. Dvořák 9.3.2023 7:55

Takže rovnost jen někdy, resp. když se to hodí.

P. Dvořák 9.3.2023 7:54

Obzvláště islámské komunity jsou přímo vyhlášené svoji genderovou rovností.

J. Pokoutný 9.3.2023 7:49

Možná proto, že 90% žen soupeří o Kellnery, ne Humly.

J. Pokoutný 9.3.2023 7:47

a když to mají, nevědí, co s tím...

P.S.: A naprostý průšvih jsou třeba ženy ve velitelských funkcích na policii - za současný stav Metropolitní policie v Londonistánu může Dame Cressida Dick (First woman and openly LGBT person to be appointed Commissioner. Assumed office on 10 April 2017.)

K. A. 9.3.2023 7:35

To jsou problémy... Mě by zajímalo, když někdo ve zprávě argumentuje tím, kolik žen se cítí nedoceněno, tak jestli uvádí i počet mužů, kteří se cítí nedoceněni.

Autem censeo, že umělé vyzdvihování žen do mocenských funkcí je průšvih, který vede západní země do pekel. Průměrná žena má smysl pro pečovatelství, ale ne pro bezpečnostní otázky. Zejména Německo a Švédsko ukázkově pečují o nepřátele západní civilizace a obě země se honosí tím, že je tam jedna z největších genderových rovností.

R. Gramblička 9.3.2023 7:30

Ale houby, vy sem zas vkládáte extrémy. Mnoho lidí udělá za pracovní čas tolik práce, že maj ještě dost času dělat i jiné věci nebo se jen flákat. Kuřácké přestávky, pokecy s kolegy, brouzdání po netu a různé jiné věci.

Asi se nebavíme o manuálních dělnících, kteří mají nastavené normy a mají co dělat, aby je stihli

F. Navrátil 9.3.2023 7:28

Rovnost pohlaví je obtížně uskutečnitelná. Ženy nevědí, co chtějí, a nedají pokoj, dokud to nedostanou.

P. Pospisil 9.3.2023 7:16

"35 % žen by při stejném objemu práce vyměnilo 5 % své mzdy za čtyřdenní pracovní týden"

Já tomu nerozumím. Jak "stejný objem práce"? Jak chce stihnout objem práce, na který teď potřebuje 5 dní, za čtyři dny. Jak chce žena-hornice, která za pět směn narube 400 tun uhlí, stihnout totéž za 4 dny, když už teď rubala jak stachanovec?

Realita bude taková, že ta těch 32 hodin stihne jen 80 % toho, na co měla hodin 40 - no a to se pak ani nedivím, že to chtějí, byť za cenu 5 % mzdy.

R. Langer 9.3.2023 5:35

Hledám ženu za účelem zřízení masného krámu. ;-)

J. Huml 9.3.2023 3:10

Proc jste se dobre neozenil? Bohatych zen je dost a dost, proc se trapit v podnikani?

T. Kohout 9.3.2023 3:02

V jakém oboru jste "podnikal"? Já byl obchodníkem s textilem a žen v těch pozicích jsem zažil spousty. Snad nemusím jmenovat individuálně firmu za firmou, kde rozhodovala žena. Možná jste dodával tanky, nebo rakety a tam to opravdu mohlo být tak, jak pravíte.

T. Kohout 9.3.2023 2:57

Je potřeba ještě více zabojovat na poli "vzhledových diferencí". Prsa jako prsa. A tělo jako tělo. Proč tam ta příroda udělala ten omyl, že dosud, více-méně, jsou tam jakési odlišnosti? Odstranit a srovnat do latě! Jaký je rozdíl mezi a) buď jsme všichni stejní nebo b) každý si může zvolit dle své libosti, čím je?

M. Grundmann 9.3.2023 1:38

Výrazné rozdíly v odměňování mezi muži a ženami existují i v případě, že zcela eliminujeme vliv rodiny, dětí apod. Celý život podnikám a za celou dobu jsem se nesetkal s tím, že by měl některý z mých obchodních partnerů za společníka ženu. Ani jeden z mých společníků nikdy nebyla žena. Není to tím, že bych sexisticky odmítal podnikat společně se ženami, ale nikdy jsem nepotkal žádnou ženu, která by o takové podnikání měla zájem nebo měla dokonce se vůbec o podnikání chuť bavit. A to není případ pouze můj, je to případ i všech mých obchodních partnerů.

Osobně postoj žen chápu, mají určitě možnost dělat něco zajímavějšího než se pokoušet zakládat firmy. Pak se ale nedá čekat, že ženy budou mít v průměru stejné příjmy jako muži. Kolik je českých bohatých podnikatelek ? Ty nejbohatší jsou bohaté pouze díky svému manželovi. Abych se přiznal, proč bych se namáhal a riskoval podnikání, když je daleko rentabilnější se dobře vdát ? Tento pohled však západním pokrokářům vadí.