22.10.2019 | Svátek má SabinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ZDRAVOTNICTVÍ: Naše drahá cukrovkaŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 10, poslední: 22.7.2012 10:19, přehled diskusí

Vazeny autore, akolik procent cukrovkaru T II:
Autor: P. Sulc Datum: 22.7.2012 4:22

trpi neuropathii ? To jste zapomel a me by to zajimalo. Mam ji, dosti pokrocilou, blbe chodim, rovnovaha je v haji, takze chodim s holi. A pri tom jsem mel hemoglobin A1C  stale vice mene 6.5, tedy na hrane , ale ne pres. A je ze me stejme pajdavej dedek. Ja myslim, ze ta bajecna medicina zanedbala vyzkum, ze se venuje spie akutnim nemocem, nez tem degenerativnim, progresivnim, ktere se vyvijeji dlouhou dobu a tudiz nevedou k Nobelovym cenam, jako treba nejake vakciny. Rheumatoid arthritis, multiple sclerosis, altzheimer, parkinson, cukrovka, sclerosa, tady je za 50 let pokrok jen v ''leceni'' symptomu, ale ne v podstate nemoci, o tech se nic nevi. Pred 40 lety jste na arthritis dostal aspirin, dnes je to naprosyn ci arthrotec, ale o nemoci se nevi nic.Ale lekari se radi nechaji oslavovat, jaky ze je pokrok v medicine. Jenze bez fysiku, chemiku, biologu, elektroniku, programatoru by dodnes chodili s pijavicemi, jen ty banky by byly z nerezu.

Aha:
Autor: P. Boublíková Datum: 21.7.2012 9:29

A co takhle napsat už od začátku, že se jedná o diabetes 2. typu? Tento termín se nesměle objevuje 1 x až v samém závěru článku.

Co takhle alespoň maličkou zmínku o tom, že existují i jiné typy cukrovky, jejichž výskyt vůbec nesouvisí se špatným životním stylem a buďto geneticky podmíněný, přičemž jeho podstatou je porucha imunitního systému, kterou nelze nijak ovlivnit ani jí předejít, anebo jde o tzv. sekundární diabetes po zánětu slinivky, po imunsupresivní léčbě při transplantacích a podobně?

Takováto "osvěta" dělá akorát medvědí službu všem diabetikům, kteří si svou nemoc nezavinili - veřejnost pak na ně hledí jako na neukázněné lemply, kteří svou nenažraností zbytečně devastují finance zdravotnictví. Přitom jejich vyhlídky jsou ještě mnohem horší než diabetiků 2. typu (průměrná doba života diabetiků 1. typu ještě v roce 2005 byla pouhých 49 let). Kromě zoufalého boje se svou nemocí musí čelit následkům podobné "osvěty" :-(

Re: Aha:
Autor: P. Boublíková Datum: 21.7.2012 9:39

Pro rozšíření obzorů bych s dovolením doporučila tohle

http://neviditelnypes.lidovky.cz/media-nepovedena-kampan-0sc-/p_spolecnost.asp?c=A090820_101314_p_spolecnost_wag

s doplněním, že v mezičase se již odhad počtu pacientů s jiným typem diabetu než je DM2 zvýšil na cca 90.000. Bohužel, pro "diabetické osvětáře" je tato skupina vosk.

Re: Aha:
Autor: F. Kusák Datum: 21.7.2012 11:20

Nic proti tomu, co jste napsala, máte naprostou pravdu. Jen snad, že ani s diabetem 2. typu to není zas až tak jednoduché a nemusí to být vždy jen ignoranti, kteří na vše kašlou. Podstatou je genetická dispozice a startovací faktory, což není jen nezřízený život. To by znamenalo, že cca milion pacientů v ČR jsou neukázněný dobytek. Je známo, že počet diabetiků 2. typu roste i v Indii. Bohužel se často stává, že i někteří lékaři snad ani nechápou rozdíl mezi 1. a 2. typem diabetu a tak zvyšující se hladinu krevního cukru se snaží snížit zvýšenými dávkami inzulínu a ono to nefuguje. Tedy spíše naopak. Pacient tloustne a glykémie se zvyšuje. Jako kdyby nic neslyšeli o inzulínové rezistenci. Bohužel, diabetes 2. typu lze léčit jen dramatickou změnou životního stylu, včetně třeba změny zaměstnání a rozhodujícími léčebnými faktory je zvýšená fyzická aktivita, tvrdá dieta a životní pohoda. Skloubit tyto věci dohromady není jednoduché.

Re: Aha:
Autor: P. Boublíková Datum: 21.7.2012 11:31

Uvádí se, že asi u 2 % diabetiků 2. typu je genetická dispozice tak silná, že ani ten nejvzornější životní styl jako prevence nepomůže. U 98 % nemocných je DM2 "civilizační nemoc" (hodně jídla, málo pohybu, stres), někdo je náchylnější více, někdo méně...

Co by ostatní diabetici dali aspoň za šanci, že jim "řehole" pomůže... :-(

Re: Aha:
Autor: F. Kusák Datum: 21.7.2012 14:54

No, máte pravdu, ale za to ti diabetici 2. typu nemohou. A víte jak to je, zdravý člověk si svého stavu neváží, teprve až jej zasáhne nějaký zdravotní problém, pak si uvědomuje hodnotu zdraví. A nejedná se přeci jen o diabetes mellitus 2. typu.

A propos, ta dvě procenta, která uvádíte, je 20 000 pacientů s DIA 2. typu, a to  není tak málo.

Re: Aha:
Autor: P. Boublíková Datum: 21.7.2012 15:29

Ano, těchto cca 20.000 dvojkařů bez vlastního zavinění také patří mezi "ostatní", kteří při čtení osvětových článků o "cukrovce" můžou jenom skřípat zubama...

autorko zamysli se, při svém mentorování:
Autor: V. Hošek Datum: 21.7.2012 9:12

"V Česku naprosto selhává prevence, lidé se o cukrovku vůbec nezajímají. Přitom u nás každých deset vteřin umírá jeden člověk na cévní komplikace spojené s cukrovkou.

To je 3 153 600 osob za rok, ať si každý udělá obrázek. Nevím které větě mám věřit víc.

Re: autorko zamysli se, při svém mentorování:
Autor: P. Boublíková Datum: 21.7.2012 9:34

V tom článku jsou vůbec perly - diabetik léčený inzulínem prý může prodělat až 3 hypoglykémie za měsíc. Ve skutečnosti může klidně prodělat 3 hypoglykémie třeba každý den...

Re: autorko zamysli se, při svém mentorování:
Autor: J. Slanina Datum: 22.7.2012 10:19

Hned jak jsem si tuto blbost přečetl, začal jsem počítat. Dospěl jsem ke stejnému číslu. Jenom jsem se naštval, že jsem si nejdříve nepřečetl diskusi. Mohl jsem si to počítání, díky Vám, ušetřit. :-)))