6.6.2020 | Svátek má Norbert



DISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


Z DRUHÉHO KOPCE: Klukovské vzpomínky 509



Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 32, poslední: 23.4. 2019 21:49, přehled diskusí

ODMÍTÁM SE PODŘÍDIT DIKTÁTU!:
Autor: V. Kolman Datum: 23.4.2019 9:21

Mluvíte/píšete mi pane Čechu z duše, jsem na tom, co se "utržených sluchátek" týká podobně jako vy. K mému štěstí mi stačí čínský mobil s velkými písmeny, takže můžu používat i bez brýlí.

Odmítám si kupovat stále nové a nové aparátky a staré (jinak funkční) vyhazovat. Nějak se mi tento styl "vyhazovacího" života protiví. Po válce nic nebylo, věcí jsme si vážili a nic, co mohlo ještě sloužit jsme nevyhazovali, ale v případě potřeby opravili. Já vím, dnes už je většina elektroniky neopravitelná, ale proč vyhazovat funkční elektroniku jenom proto, že někdo potřebuje prodat nový OS?

Nejšťastnější jsem na chalupě, kde mám mobil na skříni, kdyby někdo z mých blízkých něco nutně potřeboval, ale jinak jsem v přírodě, poslouchám "kvadrofonní" koncert zpěvného ptactva a je mi dobře.

Podobnou kapitolou jsou "chytrá" auta. Aby mi bylo rozuměno, nic nemám proti tempomatu a snad (s výhradami) havarijního brždění před nenadálou překážkou, ale nechci, aby mi mikroprocesor "cpal" věci a aplikace, které nechci (=start/stop). Hrozím se okamžiku, kdy mi moje staré auto (bez počítače) odejde na věčnost a budu stát před rozhodnutím co dál na těch pár let života, které mi (snad?) ještě zbývají.

Přeji panu Čechovi a všem slušným lidem hezký den.

:
Autor: J. Jurax Datum: 23.4.2019 9:49

No, startstop mám na Octavii a funguje k úplné spokojenosti, ani o něm nevím. A dá se vypnout ... a navigace taky není špatná věc ...

Re: :
Autor: V. Kolman Datum: 23.4.2019 10:25

Věci, které lze JEDNODUŠE VYPNOUT, proti těm nemám moc námitek. Hnětou mě ty, které jednoduše vypnout nelze.

Navigaci (přídavnou) mám také a nedám na ni dopustit, ač při ní pomalu blbnu :-)

Kam až vede přehnaná elektronizace, to dokumentují občas i "spadlé" aeroplány. "Spadlé" jenom proto, že si nějací poťouchlí hmyzové usmysleli udělat hnízdo(?) zrovna v "pitotce", nebo snímači statického tlaku a jinak chytrý a neomylný počítač si potom nevěděl rady s chaotickými údaji o rychlosti a výšce letu.

Re: :
Autor: J. Lepka Datum: 23.4.2019 13:40

Startstop, k čemu je dobrý? Já ho naštěstí nemám a když chci vypnout motor, třeba na šraňkách lze to klasicky, ale aby mi chcípl motor na vteřinu, než se budu rozjíždět na křižovatce je kravina, která má smysl jedině v ukojení ega a náplni práce nějakého trotla. Všichni z mého okolí, jímž touhle vyfikulentací zaplevelila EU auto ho vypínají ihned po nastartování. Navíc už se konečně začínají objevovat i negativní konotace, obvykle přímo od konstruktérů z automobilového průmyslu, zcela jednoznačně popisující škody které to způsobuje

Re: :
Autor: V. Kolman Datum: 23.4.2019 15:22

O navigaci nemluvím - tu používám (ač při tom blbnu) také, ušetřila mi dost peněz tím, že jsem zbytečně "nekufroval".

U "chytrých" věcí dávám přednost tomu, aby mě technika upozorňovala a varovala před mojí blbostí. Nechci, aby něco (až na opravdu vzácné výjimky) něco "dělala" bez mého vědomí.

Kam až vede "přeelektronizace", dokazují "spadlé" aeroplány. Mnoho z nich havarovalo jenom proto, že si v "pitotce

Robot...:
Autor: R. Šimek Datum: 23.4.2019 8:20

Zatím se mi daří s hloupým telefonem přežívat - hlavně proto, že se vyhýbám službám, kde to bez něj nejde.

Zato svádím téměř marný boj s hrou "Nejsem robot", která se mi vnucuje skoro všude, kam se potřebuji na Internetu přihlásit, úřady počínaje. Po čtvrthodině zašktávání přechodů, semaforů, aut, autobusů, motorek a dopravních značek obvykle dorazí nějaký ochotný kolega a vyplní to za mne.

Upřímně toužím po možnosti zaškrtnou někde "Ano, já jsem robot".

Sice by to byla lež jako věž, ale zase by bylo jasné, že nejsem robot, protože roboti, ti přece nikdy nelžou!

Zase hezká zpráva ze života:
Autor: M. Krátký Datum: 23.4.2019 7:22

nápadně to připomíná verše : vědro má vev dně díru milá Lízo, milá Lízo - hezký den všem - jsem na tom ještě hůř - teď mi Česká spořitelna a.s, zrušila možnost internetového bankovnictví - protože zrušila moje stará XPéčka - a doporučila mi nainstalovat si ( já a instalivat ??? ) Google Xrom - takže jsem v řiti - jak se to instaluje vůbec netuším moje RČ setrvale začíná dvojčíslím 43

Re: Zase hezká zpráva ze života:
Autor: Z. Iva Datum: 23.4.2019 8:36

U České spořitelny má účet jen naprostý zoufalec, přejděte jinam.

Re: Zase hezká zpráva ze života:
Autor: J. Lepka Datum: 23.4.2019 13:12

A navíc tu zase řádí censor, jemuž se jisté výrazy, věrně popisují stav firmy nehodí do krámu.

:
Autor: J. Jurax Datum: 23.4.2019 9:15

No jo, pokrok nezastavíte ... Česká spořitelna a.s. zrušila fungující Servis24 a místo něj zavedla paskvilní nedodělek zvaný George. A ze zákazníků si dělá testery.

Systém neumí ani to, co uměl ten starý, zato občas vyhodí chybu a má na PC blbější obrazovky, jež musel navrhovat nějaký umělec mlamoj praxí nepolíbený a/nebo přímo vůl, a ovládání je nejen jiné než bylo, ale zároveň je i uživatelsky nepřívětivější a místy až promyšleně pitomé. A přitom tenhle inovovaný systém vůbec nic nového aspoň pro mne, prostého zákazníka, nepřináší.

Ale na helpchatu vyjadřují hluboké omluvy, že to semtam nesežere starou šablonu (už třičtvrtě roku!!!) a že to neumí poslat potvrzení o transakci na email (pravda, po třičtvrtě roce tam možnost jednoho emailu dodali), že to neumí zadat novou šablonu, že při platbě musíte kromě čísla účtu zadat povinně taky název adresáta (píšu tam furt XXX a systém je spokojen), ač je pro platbu nepotřebný a na howno a tak dál a podobně.

Moje RČ začíná 49, ale celý život jsem se živil jako programátor a software developer. Takže z výšin takto získaných zkušeností a životní moudrosti pravím, že managoři spořitelny vývoj nového systému hrubě nezvládli a ti, kdož jej vyvíjeli, jsou buď amatéři a/nebo holt pracovali přesně podle pokynů těch neschopných managorů.

V současné době jsem v procesu opouštění služeb České spořitelny - jsou drazí, služby nic moc a úroky z vkladů nula nic. A ten George je poslední kapka.

Re: :
Autor: J. Lepka Datum: 23.4.2019 13:16

Jo, ten George je zoufalý pokus nějakého managora být in. O změně banky jsem už také uvažoval, zatím vítězí moje lenost řešit trvalé příkazy jinde. Je ale signifikantní, že dokud se neprojeví tahle zhůvěřilost v markantním úbytku zákazníků, nic se nestane.

:
Autor: J. Jurax Datum: 23.4.2019 9:36

No, ona ta spořitelna nejspíš už odmítá fungovat pod starší verzí Internet Exploreru, jež je vlastní pro WXP.

Ale Chrome si nainstalujete celkem lehce - do vyhledávače - toho Internet Exploreru - si zadejte Chrome, klikněte na vhodnou nalezenou položku a ona Vás pak povede sama. Metodou zkoušek a omylů nemůžete nezvítězit! Hmota lidského mozku vždy zvítězí nad computerovými duchy!

Re: :
Autor: B. Michal Datum: 23.4.2019 13:09

Chrome do WinXP? Už dost dlouho taky ne.

Podpora Windows XP skončila v roce 2014. Google Chrome ukončil podporu o rok později (2015). Nejdéle je podporovala Mozilla (Firefox), ale i tam už podpora skončila.

A zrovna do banky bych z tak dlouho nepodporovaného (tedy neopravovaného) systému raději nechodil. Alespoň pokud chcete své peníze použít vy sám podle svého uvážení. Pokud je chcete věnovat hackerům, tak klidně pokračujte.

Re: :
Autor: J. Jurax Datum: 23.4.2019 20:28

No jo, já jedu pod W10 ... :-)

Re: :
Autor: J. Jurax Datum: 23.4.2019 20:37

Nebo si tam zkuste nainstalovat W7, ty utáhne i starší počítač. Dají se legálně koupit za cca tisícovku ...

Záhada vyřešena.:
Autor: J. Kovaříček Datum: 23.4.2019 3:55

Milý pane Čechu, to co jste zažil bylo jen takové malé poškorpení technologií. To až si koupíte toho chytrého debi... pardon - mobila, pak si užijete náramné srandy. Co se stalo? Inu moudří vládcové světa zadali inženýrům IT vymyslit umělou inteligenci. Ti inženýři jsou sice géniové, ale trochu se spletli, a kdo z nás se občas nesplete! Úkol sice splnili na 685%, ale místo inteligence vymysleli artificiální blbost. Na jejím dalším rozvoji se neustále pracuje, čeká nás rozverná budoucnost.

Přeji hezký den.

Chytry mobil:
Autor: K. Pavlik Datum: 23.4.2019 1:01

Take jsem si myslel ze doziji bez chytreho mobilu no ale vypada to ze asi prohraji.

Re: Chytry mobil:
Autor: Z. Iva Datum: 23.4.2019 8:42

Kočka mi utopila v čaji můj starý mobil. V záchvatu zoufalství, že bych si musela pořídit šmrdlací telefon, jsem projela web, našla jak toho utopence rozdělat, usušila, našla na kontaktu vysrážený vodní kámen, vyčistila. A telefon šlape dál, ale jak dlouho?

Re: Chytry mobil - DOBŘE MÍNĚNÁ RADA!!!:
Autor: V. Kolman Datum: 23.4.2019 9:27

PRVNÍ KROK! OKAMŽITĚ PO VYLOVENÍ Z VODY/KAFE..... VYJMOUT "BATERKU"!!!

Na ostatní kroky je času dost, ale na tento první krok nikoli! Při tomto postupu značnou část "utržených sluchátek" ještě zachráníte.

Re: Chytry mobil - DOBŘE MÍNĚNÁ RADA!!!:
Autor: Z. Iva Datum: 23.4.2019 11:15

Jasně, to bylo první vytáhnout baterku, leč po čtrnácti dnech sušení se mobil rozsvítil a pomalu zhasl displej. Takže rozborka podle videa na trubce a fakt na kontaktu k displeji byl vysrážený vodní kámen...

Re: Chytry mobil - DOBŘE MÍNĚNÁ RADA!!!:
Autor: J. Lepka Datum: 23.4.2019 13:33

Takhle si můj otec na JIPce, ještě v obluzení po narkóze vložil Nokii do sklínky s vodou. Naštěstí přímo přede mnou. Samozřejmě ihned vyndat baterku a telefon v podstatě brutálně vyklepat přes koleno do nějakého hadru, který vsákne kapky vody. No zachránil jsem ho a pak ještě mnohé další, ale nikdy to nebyly smartphony, tam bych si už úspěchem moc jistý nebyl.

Re: Chytry mobil - DOBŘE MÍNĚNÁ RADA!!!:
Autor: P. Zelený Datum: 23.4.2019 14:29

Uvažoval bych o novém mobilu. Může se stát, že ten zdánlivě bez problémů resuscitovaný odejde v nejnevhodnější dobu. Mně se to stalo - pravda, prošel pračkou (celý cyklus, bez vyvařování) - byla to Nokia 6301.

Rozdělal jsem je, vymáchal v destilované vodě, vyfoukal, pomalu vysušil - a on fungoval. Moc dlouhe ale.

:
Autor: J. Jurax Datum: 23.4.2019 9:45

On se dá za levný peníz pořídit nový nechytrý mobil nešmrdlací s tlačítkama, určený těm, kdož jej mají na telefonování ... 

Re: :
Autor: Z. Iva Datum: 23.4.2019 11:16

Jenže já v tom starém blbém mobilu mám docela slušný foťák, no.

:
Autor: J. Jurax Datum: 23.4.2019 12:19

To jsou v těch nových blbých mobilech vesměs taky.

Re: :
Autor: Z. Iva Datum: 23.4.2019 15:45

Bohužel 5 Mpx nemá žádný blbý telefon.

Re: :
Autor: J. Jurax Datum: 23.4.2019 21:45

No, některý má, našel jsem dva, ale ten ́krám pitomý mi příspěvky s odkazy polyká a nezobrací

Re: :
Autor: J. Jurax Datum: 23.4.2019 21:49

Tohle snad censor pustí

http://zip.er.cz/380181

http://zip.er.cz/380182

:
Autor: J. Jurax Datum: 23.4.2019 9:25

Chytrý mobil je dobrá věc. Sice se z něj blbějc volá, ale dá se na něm číst Neviditelný pes a mám do něj nacpaný jízdní řád, mapy a knihovnu, takže funguje uspokojivě jako čtečka; ovšem jako čtečka je lepší tablet.

Akorát že telefon je androidí; nikdy bych nevěřil, že budu říkat zlaté Windows, bohužel vokenní telefon mi odešel do věčných lovišť.

Re: :
Autor: J. Lepka Datum: 23.4.2019 13:27

Já dostal už před rokem a čtvrt Apple a používám ho jen jako foťák, ten je skvělej, jinak na volání mám starou Nokii u které vím po slepu kam sáhnout. Navíc si to hovado elektronický, když do něj dám simku, začne objednávat datové služby, což neumím zatrhnout, protože, když mám mobil vedle počítače, tak datové služby nepotřebuji, navigaci jsem nikdy nepoužíval, ani jako cesťák (tam připouštím by se občas šikla) a od telefonování prostřednictvím internetových aplikací, mě docela slušně odradila kamarádka, když během houbobraní cca 3/4 hodiny vedla videokonferenci s dcerou a věta: Podívej Andulko, to je krásnej hříbek, na pozadí velebně šumícího lesa mě dorazila. Pravda plus fakt, že nasbírala skoro totéž co my, mlčící většina.