2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Věra 12.3.2009 1:42

Ach ta paměť!

Skleróza! Nemohla jsem si vzpomenout na název mého milovaného tranzistoráku z 1966. Musela jsem vlézt na http://www.oldradio.cz a našla jsem! Je to Monika, stála tehdy 1100,- Kčs, což pro mě byla obrovská suma, měla jsem po maturitě, nástupní plat 880,- hrubého, naštěstí se nade mnou smiloval budoucí manžel a rádio mi koupil k Vánocům. Byla to paráda!

Dědek 13.3.2009 13:41

Re: Ach ta paměť!

Znám ten aparát. Byla to nepříliš povedená kopie japonského rádia Koyo. Typové číslo bohužel vypadlo.

Dědek 10.3.2009 16:04

Hrubý omyl!

Přjímač Tesla Minor byl Elektronkový. Měl několik monočlánků na žhavení a anodovou baterii. Na tehdejší dobu to hrálo celkem slušně ale spotřeba baterií byla hrozná. Kabelkové rádio Mír má moje známá dodnes a stále hraje.:-D

Magor Milda 10.3.2009 21:00

Re: Hrubý omyl!

Nedávno jsem mého Konora, červenobílého, vydražil na Ebayi. Nabyvytel, Slovák, měl velkou radost, že na něj ten křáp zbyl, dal jsem mu k němu i síťový adapter, který se dá dovnitř místo anodové baterie. Anodky s 67 Volty už dávno nejsou v prodeji, tak by mu to jenom stálo ve vitríně. Byl velmi vděčný a liboval si, ako to pekně hraje. Mír byla dost nestydatá kopie Grundiga, můj syn, když mu byly dva roky, měl to rádio pověšené v kočárku pod sedadlem, našel jsem starou fotku z výletu po Letné. Ten už byl ale s germániovými tranzistory, velmi úsporný. Kdyby někdo potřeboval do Minora elektronky, mám kompletní nepoužitou, originálně zabalenou sadu Tesla ve své sbírce. Zrestauroval jsem pár starých rádií s elektronkami, mají opravdu zcela jiný zvuk, než ty dnešní, hlavně zprávám je lépe rozumět, ale i taneční muzika je nějak průsvitnější.

Magor Milda 10.3.2009 21:19

Re: Hrubý omyl!

oprava, byl to Minor, červenobílý....

Dědek 10.3.2009 21:49

Re: Hrubý omyl!

Také jsem ten zdroj zbastlil ale neměl jsem dost malý transformátor tak se ta obluda skvěla vedle. ;-P

Schumacher 10.3.2009 13:01

Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 5

Dobrý je  i Sony ICF 2001. Už dávno nejsou na trhu. Kdo nějakoé takové  máte,  važte si toho, nic lepšího není a už nebude. Grundig  Satellite 800 se prý už moc  nepovedl. Dobrá rádia z běžných  obchodů mizí, jsou k mání jen ve  especializovaných  obchodech  s telekomunikační technikou. Tedy v u nás a v  Evropě. Ve Spojených  státech a v Asii je výběr veliký, zejména od čínských  výrobců. Analogové vysílání se ještě nějakou dobu udrží, ale jeho zlaté doby téhle techniky, kdy pro příjem stačil galenitový krystal, později germaniová dioda, sluchátko a pár na i doma zbastlitelných součástek, stejně jsou pryč. Vzpománám jak jsme jako klu postavil první krystalku, jak stačilo vzít diodu, spojit jí vývody radiotelegrafických sluchátek  model Wehrmacht - 4000 ohmů, držet za jeden konec a být anténou, druhým koncem se dotknout vodovodu a ono to hrálo. Slaboučce, místní stanici, ale hrálo. Zbastlil  i krystalku s jedním tranzistorem, který fungoval jako detektor a současně jako zesilovač, bez baterek, energii si bral z antény. Sluchátka na to  v noci slabě hrála na celý pokoj. Kdo máte nějaké takové nostalgické rádio, zapněte je v noci, když ožívají pásma, uslyšíte kus světa. Bez providera, bez internetu , na baterky. Máte-li přijímač s  SSB příjmem (single side broadcasting) a naladíte 5506 Khz, možná že uslyšíte hlášení počasí pro letadla This is Sannnon.....A což teprve pamětnické lampové rádio se zeleným magickým okem. Tadadadam Volá Londýn...

krmič 10.3.2009 14:33

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 5

SSB = single side band. Jedno postranní pásmo.

Schumacher 10.3.2009 16:08

SSB = single side band.

Ano. Proto je tam záznějový oscilátor. S přepínáním a nastavováním LSB a USB. V chvatu  jsem to popletl, jsem kus hovězího a  hluboce se kaju.

Schumacher 10.3.2009 12:37

Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 4

V éteru bylo takhle živo po celý příští týden až do pondělí. Tak můžu potvrdit, že situace po celou tu dobu byla intenzivně monitorována bezpečnostními složkami. Další rádio jsme si koupil počátem toho roku. Měl jsme našetřeno na CD přehravač, jenže šel kolem v prodejny  TÓN na Národní třídě a tam za výlohou zázrak. Digitální rádio Olympia ATS-803A. Láska na první pohled. Akorát se vedla diskuse a porovnání s přijímači grundig. Horečně jsem přemýšlel. Všechna rozhlasová pásma s plynulým přeladěním, kompletní krátké vlony do 29999 kHz. Duální konverze, řepínatelná selektivita, štelovatelná vstupní citlivost, SSB. Na tohle by se chyatala cizina. Že by soudruhům něco uniklo ? S takovými příjmovými vlastnostmi by se s rušením nechytali. Tak vzal ušetřené peníze a večer už šmejdil po pásmech. Na tu dobu zázrak. Aby ne, za ty peníze. Slouží dodnes. Jen litova, že tak brzy přestali rušit Svobodnou evropu. Já si na to pořídím takový skvělý inštrument  a oni takhle záludně. Později  na cesty koupil malou Olympii, Grundiga který  je vlastně Sangean, na sluchátka mrňavý Sony SR 83. A ještě další grál na cesty - rádio SONY ICF 76GR, to jsem musel trochu dobastlit, aby hrálo. Naposledy, procházel jsem Tescem na Národní třídě a koukám, hele SONY SW 11 za 350  ?  Podle testů obstojné. A protože rádií není nikdy dost....Jen se po tom zaprášilo, na souseda se už nedostalo. Ve firemních prodejnách stále stojí kolem 1300. Mám rád tohle rádio. Oproti přijímačům s  digitální syntézou má nizoučkou spotřebu, jeho srdcem je integrovaný obvod, který se Sonymy povedl. Další výhodou oproti většině přijímačů s digitální syntézou je rychlé prolaďování pásem. Kroutící knoflík je stále nedostižný. Samozřejmě, nepřekonatelnou jedničkou je nedostižný světový přijímač Gundig Satellite 700, dobrý je i levnější 500. Výborný příjem a zvuk. Jejich jedinou vadou je, že je nemám.

Schumacher 10.3.2009 11:58

Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

Rádia ? Pamatuju gramorádio  President, rádio Talisman, první tranzistorové  rádio, a přenosné  rádio TRIXI. Pamatuju na "chuligány" v šusťácích s  vyřvávajícími  tranzistoráky na krku. Moc se mi to líbilo. Moc jsme si přál být  takovým chuligánem s tranzistorákem.  K sedmým narozeninám  jsem dostal  tranzistoráček panasonic, věrným spoelčníkem  mi byl  déle  než dvacet let  let.  Tehdy stál majlant,  více než šest set Kčs. Pak jsme měl ještě nějaké lacine  Seiko a Sencor, ale byl to šunt. Ve dvaaosmdesátém jsem koupil  Panasonic GX5 se  všemi vlnovými rozsahy. Dobře sloužil než  odešel do rozhlasového nebe. Zbastli  jsem k němu "udělátor"  (ve východoslovenštině "hen ten oný bazmek" na  odžblemstání  rušiček Svobodné Evropy. Ne podle návodu  SE, ale podle článku  ve  Sdělovací technice, na principu protifáze pomocí laděného  obvodu a zpožďovacího  článku. Fungovalo to dost dobře. K  tomuhle rádiu jsem si postavil vysílačku  abych mohl poslouchat  gramofon všude. Primitivní Colpitts oscilátor, jeden  tranzistor  GF505, později KSY 71. Na dvě ploché baterky a  s dobrou  anténou  dosah přes kilometr v FM kvalitě. Dost velká drzost  byla převádět si Svobodnou  Evropu do FM. V osmdesátém sedmém jsem tohle rádio přeladil na FM rozsahu o kousek výš, na policejní frekvence. Tak jsem poslouchal hlášení z demonstračních zásahů a všechny ty zmatky okolo, tehdy to ještě většinou nebylo kódované. Jak při rozhánění "nepovoleného" shromáždění  došla voda, a než načerpali novou, nebylo koho rozhánět. Jak nahoře na  Václavském náměstí zapomněli policejní kordón a stříkačky se kvůli patníkům nemohly otočit. V pátek pětadvacátého listopadu devětaosmdesátého roku jsem s tímhle rádiem právě procházel  Václavským náměstím a zachytil policejní hlášení, že na shromáždění u sv. Václava se očekává zásadní zpráva.  Právě jsem tam dorazil, když hlásili, že odstoupil Ústředního výbor KSČ.

MLOK 10.3.2009 14:22

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

Koukám, že asi všichni .......náctiletí kluci mají podobně praštěné nápady, jako Vy, milý Schumachere. I já jsem měl vysílač - na rozdíl od Vás ještě elektronkový, se stařičkou nožičkovou REN904(?-za číslo neručím), s anodovou modulací - připojený na 40m antenu. Také "pochopitelně" provozovaný na středních vlnách - na frekvenci, kde jsem ve dne žádnou rozhlasovou stanici nezachytil. Pak už stačilo jenom nasadit na gramoměnič dobré dlouhohrající desky (Elvis Presley, Shadows a pod), vzít tranzistovák - T58, odejít do parku a s dívkou svého srdce poslouchat oblíbené desky. Divím se, že mi to tehdy prošlo bez průšvihu. Za nelegální vysílání byla "za bolševika" basa jako řemen.

honzak 10.3.2009 14:30

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

vidím, že jsem byl žabař. Poté, co jsem audionem zarušil příjem TV v celém baráku jsem ze stop pana Marconiho vystoupil...

Schumacher 10.3.2009 14:57

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

Mně ta praštěnost zůstala, naopak, s nabytými technickými znalostmi stoupala. Na středních vlnách to nemělo takový dosah. V FM jsem vysílal  kolem 74 MHz  - to bylo drost drzé, a v tzv. západním pásmu CCIR, které u nás nebylo obsazené. Když tam šla nějaká muzika, když to nelezlo do služeb a nemělo to vělký dosah, nebyl to problém, tomu nevěnovali pozornost. SE by byl katastrofální prů*er, vysílal jsem s nízkým výkonem, tak na dvacet metrů. Fungovalo to takhle : Vhodně umístěný přijímač s nastaveným odrušením - vysílač FM- přijímač FM. Abych mohl pohodlně poslouchat kdekoli a nemít při tom jednu nohu u radiátoru, druhou pod postelí, rádio držet nad hlavou a uzemění v hubě.  Tohle nebylo pohodlné. V některém umístění to nežblemstalo, tak jsem to nasimuloval a převedl. Právě zkouším technologii NXT na okenních tabulích. Zesilovač T amp a   papndeklové soustavy Emgeton X audio 7. Budiče odlepil a přilepil na okna. Na to jak je to mrňavé, to hraje to překvapivě dobře včetně basů. V plánu mám mikrovrtulník s kamerou. Některé typy jsou velmi stabilní a ovladatelné. K použití nejen na hraní, ale například pro prohlídku  elektrosítí, konstrukcí, komínů a jiných staveb, pro prohlídku velkých vnitřních prostor, třeba pro jeskyňáře, pro výzkum přírody, pro lesní hospodářství a podobně aby se tam kvůli podívání nemuselo lézt. Problém je, že ve výškách to většinou fouká a proto je třeba něco lepšího než běžně prodávané hračky, aby to samo do něaké rychlosti větru stálo na místě.

Juraj P. 10.3.2009 21:09

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

Pro takové měli v Rusku (kromě Gulagu) výraz "rádiochuligán"...!

hafusak2 10.3.2009 14:55

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

Nádherné vzpomínky na mládí. Udělat si krystalku sám patřilo k povinnostem každého kluka, stejně jako prak. Člověk z toho měl mnohem větší radost než z něčeho koupeného. Ale ještě bych se vrátil k vojenské baterce: K čemu tam vlastně sloužil ten boční vývod? Co měl napájet? Jeho rozměry i vnitřní průměr otvorů ničemu běžnému neodpovídají. Snad mi to někdo teď po desetiletích řekne.

Schumacher 10.3.2009 15:21

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

Nejspíš pro použití jako jednoduchá zkoušečka obvodů, čili šlusmetr. Nic sofistikovaného. Třeba zjistit jak to uvnitř bylo zapojené. Ještě že jsmese nedostal ke konstrukcím raketových motorů, to by byl malér. Když se dívám na dvoumetrovou tlustostěnou papírovou rouru z role podlahové krytiny, napadají mě všelijaké myšlenky na směsi TPH, tlaky, materiály, průřezy spalovacích komor a trysek. Jak že jsou udělané startovací boostery raketoplánu ? Kaučuk, práškový hliník, chlorečnan draselný...Dostup deset km by nemusel být nereálný a inerciální navádění s moderní modelářskou technikou by nebyl problém. Jenže experimenty v těhle objemech už jsou o hubu, Peenemunde doma budovat nechci. Mohlo by z toho být nějaké obecné ohrožení. Ale technicky bych si na to troufnul. Daleko méně komplikované  než modelářské turbíny. JUMO 004 a BMW 003 byly vrchol techniky. Teď to šikulové bastlí z oběžných kol automobilových turbodmychadel. Létající maketa čtyřmotorového Airbusu o rozpětí přes šest metrů mě dostala do kolen. Hluboce smekám.

hafusak2 10.3.2009 15:36

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

Protože mám tu baterku stále, šel jsem se podívat. Jsou to jen oba póly jednoduše vyvedené ven skrze spínač celé baterky. Jinak - s tou raketou. složení černého prachu pro účely raket jsou v knize Vojenské rakety /NV 1985/ a také se pamatuji, že kamarád měl nekompletní plán na pulsační motor z nějakého časopisu pro modeláře těsně po válce s lamelami z žiletek. Nevím, jestli ten plánek sehnal celý, odstěhoval jsem se. Mohlo to být zajímavé.

Schumacher 10.3.2009 15:48

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

Pokud jejich propojením se rozsvítí žárovka, je to zkoušečka. Jinak mě nic jiného nenapadá, na aku to asi nebylo navržené, ani pro použití jako vnější zdroj. Ledaže jako nouzovka pro polní telefon. Mohl by vědět někdo z armády. O pulsačním motoru jsme přemýšlel, ale dnes už je pasé, pokud by někdo nepřišel s lepší konstrukcí a elektronicky řízeným spalováním. Máme stejnou inspirativní knížku ;-)

buš 10.3.2009 19:50

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

Motor fungoval, s kámošem jsme ho vlastnili a zprovoznili. Eště ho máme asi někde schovanej... Planžety byl ten průser, nebyl materiál a rozumná technologie opracování tvaru. Startování úchvatné - zezadu letlampa, zepředu autopumpa nebo kompresor. Pak šlehnul plamen a ozval se zvuk nýtovačky... Málem nám to se svěrákem i špalkem ulétlo i bez křídel.

Schumacher 11.3.2009 11:59

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

To bych chtěl vidět na vlastní oči ! Změřit tah a postavit k tomu létadlo. Co na vstup vrazit elektrodmychadlo a udělat z toho elektroturbonáporák ? Nebo ještě lépe, za elektrodmychadlo dát komoru s přídavným spalováním, jako forsáž. Elektrolet  s přídavným spalováním ještě někdo nezkoušel ?

buš 11.3.2009 19:34

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 3

Šel z toho strach i takhle...

cipísek 10.3.2009 11:51

Dovoluji si trochu odporovat

"Tesla Minor" byl ještě  "lampáč" a první tranzistorák se jmenoval původně "T58"  a první kousky stály tehdy astronomických 900 Kčs , ten "Mír" dostal jméno až později s výměnou plechové mřížky T58 za plastovou.Následoval menší "T60" (na 9V baterky) a "T61" , což už  bylo plnokrevné rádio s více vlnovými rozsahy.Ale jinak dobrý,moc dobře se Vaše články čtou.R^

Schumacher 10.3.2009 10:11

Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka.

Baterky, tedy svítilny mě fascinovaly od dětství. Cvak a krásně to šajnilo. A žárovičky všeho druhu. A ta spotřeba baterií. Měl jsem permanentní nedostatek baterií, akumulátory byly prakticky nedostupné. Nejoblíbenější byla plochá baterka. Na co všechno se dala použít. I jako primitivní svítilna. Stačilo k ní přigumičkovat  žárovku a bylo.  A k pohonu všemožných hejblat a motorků. A v létě lodiček. Moje  spotřeba baterií byla úděsná. Svítilny ? Těch také nikdy nebylo dost. Měl jsem nejen tříbuřtovku, ale s nástavci se z ní dala udělat mnohobuřtovka. Jen se žárovičkami byl problém. Aby to více svítilo, používal jsem ty pro o něco menší napětí. Svítly jako dnešní halogenky, bohužel, rychle černaly a svítily krátce. Ale stálo to za to, sedmibuřtovka šajnila jako dělo. Z jednodenní návštěvy NDR jsem si přivezl kempingovou lucernu na čtyři buřty. Doma ji pojmenovali "nádražácká svítilna". S jednou žárovkou a svícení do dálky, s druhou na blízko. Spotřeba baterií úděsná, o alkalických jsem si mohl jen zdát. V použitelném stavu je dodnes. V osmdesátých letech seobjevily halogenové žárovičky. Svítily tak silně, že sváděly k alotriím, v Německu prý uvažovali o zákazu svítilen s nimi, protože darebáci oslňovali řidiče.  Jak já toužil po čtyřbuřtovce s halogenkou Phlllips ! Byla v jednom z katalogů patřících do mého oblíbeného záchodového čtení. Spolu s katalogy Conrad. Ano, byl jsem Conradovskej závislák. Tak jako někdo má heroin nebo hrací automaty, já měl Conrada, vysněný ráj bastlířů. Od první do poslední stránky. Baterková obsese mi vydržela doteď. Jen žárovky nahrazují ledky. První ledkovku jsem zbastlil už v roce 94, svítila červeně a byla děsně úsporná. Připadal jsem si jak na ponorce v bojové situaci. Pak na trh přišly žluté ledky a už v devadesátém osmém jsem už měl bílé. Co všechno jsem vyzkoušel. Kdybych si to tehdy nechal patentovat...Pět ledek do patice od žárovičky a šup s tím do tříbuřtovky. Tuhle ledkovou žárovičku jsme měl dříve než se objevily na trhu.

Schumacher 10.3.2009 11:36

Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka 2

Při  cestě z Británie jsem si na trajektu koupil svatý grál baterkářů  - malou  "policejní" svítilnu Mag-lite. Slouží dodnes, jen  v porovnání  s dnešními baterkami   svítí jak za dušiček.  Pak se na trhu  objevily první  výkonné luxeony. Oproti dnešku  stály  majlant,  v GME na mě jako stálého  zákazníka vzpomínají  se slzou v oku. Tyhle ledky už svítily docela dost a  dokázal  jsem je nabastlit do všeho. Jenže to není jednoduché, musí  se to dobře  chladit, víme ? Takhle vybavená baterka mi s jednou  sadou baterií vydržela celou  potápěčskou expedici. Jak technický  prokrok pokračuje,  každý vietnamský stánkař  má za pár  korun to co dříve stálo majlant a leckdy je to levnější zdroj  součástek než specializovaný obchod. Tuhle technologii mám  rád. Ne proto, že je  "zelená", ale proto, že tohle svítí lépe   a déle.   Dovolím si pravdivou  reklamu. Mám svítilničku  Fenix L1D, podrobnosti najdete na Foton-mag. Na jednu  tužkovou  baterku - i nabíjecí, svítí daleko víc než tříbuřtovka  a intenzita se  dá přepínat. Buď svítí hodně nebo dlouho.  Je to ta nejlepší baterka jakou  jsem  si kdy koupil. Co baterka,  kapesní fotonové dělo. A baterie, tedy články ? Jéje.  Jako  kluk mít dnešní akumulátory, to by bylo. Motor v lodičce dokázal  dvě ploché  baterky vycucat děsně brzy. Pravda, zpočátku  přecházela do kluzu, ale po chvilce  bylo po parádě. Motor  Mabuchi byl výkonný a příslušně žravý. Dnes na elekřinu  lítá kdejaký vehikl. Dálkově řízený vrtulník  koupíte  za pár stovek. Táákhle  mrňavý a táákhle vyprděný. Kampak  na tohle s plochou baterkou.

pig 10.3.2009 11:43

Re: Coming out. Zpověď baterkového a rádiového maniaka.

Sákryš, tu "nádražáckou" lampu jsem si kdysi "aus der DDR" přivezl taky, proti buřtovkám nebo svítilně na jednu plochou baterii šajnila jak blázen. Je to ta s parabolou, kde jedna žárovka je asi v ohnisku (reflektor na dálku) a druhá ve stěně paraboly (rozptýlené světlo na blízko)? Kde je jí asi konec, zůstala u rodičů, že bych se po ní podíval?

Schumacher 10.3.2009 13:10

Je.

Pravděpodobně modrá. Dobrá konstrukce, domnívám se podle katalogů, že opajcnutá od "nedemokratických" sousedů. Na odbyt by šla i teď. Dvě žárovky "zwerglampe" 4,8V, 0,5 A.  Tu dálkovou později nahradil halogenkou, tu na blízko dal méně žravou. Protože obchod v RVHP nefungoval, nebyla tady k mání, třebaže ani v DDR nebyla nedostatkovým zbožím, stejně jako spousta šikovných věcí.

R 10.3.2009 15:21

Re: Je.

Viděl jsem v katalozích spoustu takzvaných campingových svítilen.  Na postavení na stůl nebo zem, uvnitř velká baterka, buď na aspoň tři velké buřty nebo ještě více nebo dokonce olověný či podobný akumulátor, na "velké" svícení tam byla malá zářivka napájená měničem a na "malé" úsporné svícení žárovičky, dneska by to byla ledka....

Schumacher 10.3.2009 15:57

Viděl jsem v katalozích spoustu takzvaných campingových svítilen.

Nepochybně byly celé ohmatané, případně i oslintané. Měniče pro zářivky jsou diskutábl, většinou jednoduché se dvěma tranzistory, konce zářivek se žhavenou katodou brzy černaly a zářivky odcházlely. Dnešní svítilny mají zářivky se studenou katodou jako v noteboocích, jsou lepší. Ale nejlepší jsou ledky. V GMelectronic inzerují ledky o svítivosti až 750 a více lumenů. Na šest, dvanáct voltů, dvacet wattů. Teď nemám čas si s tím hrát, ani to nepotřebuju. Prý i ty už jsou překonané, v Soulu prodávají  se svítivostí přes 750 lumenů a příkonem jen deset wattů. Jenže jsou to samotné čipy, třeba je chladit a jjeich instalace, aby to k něčemu vypadalo a ne stylem "Venco vem drát" je náročná. Ale moc líbí, cena časem půjde dolů, pak koupím, doma to využití najde.

pig 10.3.2009 16:04

Re: Je.

Jo jo, modrá s tuším černým deklem vzadu a dvě nožičky buď na postavení do V nebo sklapnout a jako držadlo. A ano "zwerglampe", to mě tenkrát pobavilo, "trpasličí žárovka". Nějak v půlce 80. let to byl šlágr, vozil jsem je známým z každé návštěvy DDR.