10.6.2023 | Svátek má Gita


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
josef 19.3.2009 12:28

Re: Drobný detail o nespolehlivosti paměti

Je to tak. A stál tehdy  3,- Kčs.

madla 27.1.2009 1:36

jako vždy - sqělé

Předem se omlouvám,že budu jednostranná,ale téma bylo částečně nastaveno.Byť za mého mládí byly občas při tělocviku vidět zejména na klucích stopy po řemenu,nebralo se to jako týrání svěřené osoby,postižený to bral jako adekvátní trest za spáchané zvěrstvo,byť kritéria pro trest byla různá stejně jako jeho formy.Pohlavek od učitele nebyl ničím výjimečným,od 7.třídy dokonce demokratičtí učitelé dávali na výběr facku nebo poznámku.Je s podivem,že jsme vyrostli,aniž by většina z nás měla sadistické sklony,komplexy a různá postižení,jak se obávají dnešní zastánci liberální výchovy,což v jejich pojetí znamená,že dítě může vše.Dokonce jsem tuhle někde tady četla,že z nočníku může být doživotní trauma,to je,co?Mám více než dospělé děti,které vyrostly tak,že jsem jednou řekla,podruhé připomenula a potřetí byla na zadek,a to teď hned,žádné až přijde tatínek,ten o tom ani nevěděl,a když trestal on,tak zákazem Večerníčka nebo tak.Nikdy,a to ani když byl týden pryč,jsem jeho zákaz neporušila.Protože si oba odmala kousali nehty až na maso,dohodli jsme 3 facky za nehet.V sobotu vypukala velká fackovací slavnost (facky byly symbolické,ale těch 30,byť  nebolely,s mým komentářem  byly obzvlášť vypečené).Syn přestal ve 13, dcera-už bez facek-v 19,mladší je mladší a paráda je paráda).Od mala písničky,pohádky,povídání,společné dovolené,o víkendech výlety.Na nádraží jsme koupili 2 velké lístky za 25,- Kč, 2 dětské,pak teprve jsme viděli,kam až dojedem,no a pochodili někde,dali si oběd a z nějaké další zastávky jeli domů.Tehdy byl vlak výrazně levnější než autobus,dnes je to naopak.Jako malí shlédli Večerníčka,do postelí,pohádka,pusa,dobrou noc.Televize večer jen vybrané programy o víkendu,dodnes syn vyčítá,že co on mohl v 15,toho užívala stejně s ním o 4 roky mladší dcera.Ale oba se shodují v tom,že měli krásné,láskyplné a šťastné dětství,což mne opravdu těší.Když vidím rozcapenýho zmetka, jak kope bezradnou maminu,tak mi to přijde stejně ,jako když někdo týrá zvíře.Udělá to každému

madla 27.1.2009 2:21

Re: jako vždy - sqělé

A teď k tomu zbytku. Chodili jsme do Luxoru,Hlavovky,Demínky,do Valdeka,protože jsme museli obměňovat lokály,aby nás číšníci nezabili,protože když si 15 lidí poručilo sodovku,která tehdy stála myslím 25 halířů,protože čaj  byl za 80, kafe za 1,30,linmča s ovocem 1,80,pak si dal jeden něco jako salám s cibulí a 3x mu doplňovali ošatku chleba,to dokázalo rozpálit do běla i ty,co obsluhovali anglického krále.Čas her a malin nezralých.Ale hlavně čas tažení Prahou a ochutnávek špekáčků, od Národní přes Příkopy,Masaryčku, Hlavák a Václavák až na Tylák,kde byly bezkonkurenčně nejlepší,tak akorát opečený,ale nespálený nebo vysušený,vždycky bílý šťavnatý a pálící křen a (jak on to dělal) i ve tři ráno měkký chleba,to vše za tři pade.Přátelská rada obsluhy a decentní odstup,když se kolem něj šlo odpoledne,byly zdarma.Nejlepší na Tyláku bylo to,že tam člověk vypadl přímo z tramvaje a jako do máminy náruče.Po letech si tam navykl chodit i náš pes,dospívající a pak už dospělé děti,kdeže loňské sněhy jsou.Dnes tam není nic,jen KFC a McD a podobné hnusy,klasické české špekáčky už nejsou nikde.To,co se dnes prodává,jsou jakési klobásy pochybného původu a jakosti,okolo to smrdí,protože se k nim dává zelí a cibule,s obsluhou se česky nedomluvíš,jsme tu vlastně ještě doma?A vídeňská roštěná nebo biftek s vejcem v Demínce,to bya jídla,po kterých se mi stýská,když dneska vidím na jídelníčku ty zrůdnosti s broskví nebo s ananasem.Humrový salát u Pelikána a nepřekonatelné mléčné koktejly v Koruně a v mlíčňáku na rohu Václaváku a Opletalky.No,raději nevzpomínat,takže končím.

honzak 27.1.2009 6:35

Re: jako vždy - sqělé

"s obsluhou se česky nedomluvíš" - příběh ze Strašnic. V podchodu u metra je masna i požádal jsem (předtím slušně pozdraviv) o "štangli lovečáku", což je moje kalorická i vitamínová bomba na lyžích. Slečna chudák čuměla jek puk a tak se rusky obrátila na svoji starší kolegyni a zase věděla prd. I zželelo se mi ubohých dítek a ukázal jsem jim co chci a poté pomalu zopakoval, "š-t-a-n-g-l-e-  l-o-v-e-č-á-k-u", abych jim usnadnil další pracovní nasazení.

Automat Koruna byl zdrojem zábavy a poučení, pověstný koktail byl konzumován po litrech.

havránek 27.1.2009 7:24

Re: jako vždy - sqělé

a co takhle v " mlíčňáku na Václaváku jahodový koktejl, ranní smaženky, chleby s budapeští a nepřekonatelné jahody se šlehačkou. V Domě potravin pak " extra"- dnes by napsali domácí tatarka...a kde jsou ty všechny lidové masny, kde jsme se ráno spravovali... ach,jo...jsou v pr..

R 27.1.2009 7:39

Re: jako vždy - sqělé

No buřty už myslím nejsou skoro nikde, jedině snad na nějakém veletrhu v Brně 10 deka sojovuřtošpekáčku  za 60 Kč, ale třeba mléčné jídelny tady v Ostravě přežily docela v pohodě. Teda ono se to jmenuje už jinak, polovina až 2 /3 pultů zabraly nějaké současné potraviny a jídla rychlého občerstvení, téměř úplně zmizely obložené chleby a podobné, ale pořád tam je nějaký pult s plno mléčných různých salátů téměř jako ze starých časů. Vlašský, pařížský, vajíčkový, žampiónový, rybí, teda co si vzpomínám na ty tradiční nebo různé současné humrové, lososové, hermelínové či různé "zdravé" vitamínové  a podobné.  A v konkurenci různých čínských jídelen, Mc Donaldů a podobných se tyto pořád drží.

josef 19.3.2009 12:41

Re: jako vždy - sqělé

Nezapomenout na Vaňhu - rybí chlemtárnu v pasáži u hotelu Jalta na Václaváku. Dělali tam snad první hranolky v Praze na jakémsi pomalu jedoucím dopravním pasu a zezhora na to šlo horko z nějakého zářiče. 10 dkg bylo myslím za 1,70 Kčs, k tomu filé, nebo džuveč. Koktejl v Koruně jsem začal pít při ceně 1,30 okolo r. 1964. Vzadu prodávali točenou Kofolu za 0,90 tři deci, topinku za 0,60 a bramborák za 1,- Kčs. Jo a vepřenky s tatarkou, nebo hořčicí za 3,60.

Gyula 27.1.2009 11:52

Re: jako vždy - sqělé

A to nám nikto nevnucoval boršč a pelmene i pri komunistickom "terore" !

Věra 27.1.2009 14:24

Re: jako vždy - sqělé

Madlo, máme podobné vzpomínky, chodila jsem na SZŠ do Belgické, Tylák za rohem, Demínka, Hlavovka i Valdek taky ... kdeže loňské sněhy jsou! KFC a McD nikdy nenahradí žádný voňavý český špekáček ze stánku nebo párek, knedlíky s omáčkou a koktajl z Koruny!;-P

Yarda 27.1.2009 8:35

Myslím že zasluhuje tichou vzpomínku

i řeznictví s jídelnou na rohu Spálené a Myslíkovy ulice:-P:-(

Třeba jaternicový nebo jelítkový prejt s kyselým zelím, případně zadělávané dršťky.

Před nějakou dobou jsem vegetil rok v Praze tak jsem se často stavoval na gáblík v bufetu ve stanici Opatov, tam to ještě (snad) funguje.

MLOK1 27.1.2009 9:48

Re: Myslím že zasluhuje tichou vzpomínku

Yardo, Vy sadisto jeden - nechte si těch provokací!!!

       Začal jsem slintat po Vašem líčení všech těch dobrot jako buldog a nemohu se věnovat budování vyspělé kapitalistické společnosti:-):-):-)

Věra 27.1.2009 14:33

Re: Myslím že zasluhuje tichou vzpomínku

Jídelna na rohu Spálené a Myslíkovy - sqělá sekaná! A měla jsem to blízko, pracovala jsem v Myslíkově!:-D

Wittti 27.1.2009 21:00

Re: Myslím že zasluhuje tichou vzpomínku

Todle řeznictví znám, taky tam měli dobrý tlustý od šunky, ale přidám ještě bufet na florenci, pečený koleno s křenem a pivko.

alex 27.1.2009 10:32

Re: jako vždy - sqělé

Nedá mi, když čtu příspěvky od bezva fackujících rodičů - a pročpak že si ty šťastné děti kousaly nehty? Jako z přemíry štěstí a pochopení v rodině? A nebylo to náhodou jinak?

NobodyWasHere 27.1.2009 13:00

Re: jako vždy - sqělé

alexi, kolikpak máte dětí, že jste takový chytrolín ? Já mám 4 a z nich dvě si kousaly nehty ať jsme s nima dělali co chtěli a dvě ne. A to jsme je vychovávali v podstatě stejně.

alex 27.1.2009 13:29

Re: jako vždy - sqělé

Mám dvě a nehty si nekoušou. A ovšem - nefackuju je.

Jojin 27.1.2009 18:18

Re: jako vždy - sqělé

...já si taky kousal nehty a nefackovali mě.Jeden z předchůdců pisatelů správně podotkl že s některými zpovykanými smrady to nejde jinak.Ono staré přísloví že"Metla vyhání děti z pekla"má svoje opodstatnění.V podstatě bych neměnil své pedagogické"návyky"a mlaďochovi ji klidně vystřihl.Pokud by něco mektal o tom že mě udá tak bych mu ještě poradil kde a dodal že samozřejmě může zapomenout na mobil,kapesné,poflakování s kámoši atd. neboť on připraví rodinu o živitele....

Věra 27.1.2009 1:16

Prima!

Fantastický vzpomínky! Mám podobné, jsouc asi o 3 roky starší, nejhezčí jsou na párky v Koruně, ty byly skoro jako za 1.republiky! Jsou to vzpomínky zvané chuťovky:-P Prý podobné uzeniny teď vyrábí firma Klepiš, prodává je třeba v uzenářství U Synků (Na poříčí 21). Taky jsem milovala útulné kavárny a restaurace, kam mě občas vodila máma jako dítě (Slavie, Demínka, Hlavovka, Valdek, Černý pivovar na Karláku). Do Slávie jsme chodívaly i jako studentky, mělo to svou atmosféru. Známý obraz "Piják absintu" a Šimek s Grossmanem, píšící u stolku svá nezapomenutelná dílka - to byl život!

conqueror 27.1.2009 1:05

Folklórové historky

a hlavně ty "Karlovi Vary", to skutečná taškařice...;-(

figura 27.1.2009 11:31

Re: Folklórové historky

No jo, no. Překlep se. To je štráchů...

Kanuk 27.1.2009 0:59

Ohledně té stravy

Jednou jsem si v místním řeznictví (v Zalouževsi - v Kanukistánu, už neexistuje) poručil kousek tlustého od šunky. Prodavačka na mne vykulila oči, co že s tím budu dělat, a dala mi jej, asi 10 dkg, zadarmo, že by to prý stejně musela vyhodit.

Kanuk 27.1.2009 9:34

Re: Ohledně té stravy

Oni ti Amerikáni vůbec nevěděj, co je dobrý. Ovšem, když vezmu v úvahu kuchařské schopnosti jejich manželek, tak se ani moc nedivím.